Nieczynny kamieniołom
Kamieniołom w Bzowie - dzielnicy Zawiercia, to nieczynny już kamieniołom wapieni środkowo- i górnojurajskich dawnej Cementowni Wiek, mieszczący się na Jurze, pomiędzy Bzowem, a Ogrodzieńcem. Dzisiaj jest to atrakcja turystyczna, głównie dla miłośników fotografii, jak i związków motorowych. Ale tym miejscem na pewno zachwyceni będą także amatorzy poszukiwacze amonitów i innych skamieniałości, których duże nagromadzenie jest tutaj wręcz szokujące 🙂
Amonity
Amonity, bo głównie o nich tutaj mowa, to wymarłe głowonogi, zwykle o symetrycznej, płaskiej i spiralnej skorupie, która mogła przybierać rozmiary od 1 cm do 2 metrów! Takie gigantyczne okazy udało się w historii odnaleźć, ale w kamieniołomie bzowskim największy amonit, jaki zobaczyłam, miał około 25 cm średnicy. Było to odbicie na dużym bloku skalnym. To największy amonit, jaki kiedykolwiek udało mi się zobaczyć!

Kamieniołom i odpady
Ogromny teren nieczynnego kamieniołomu w Bzowie po likwidacji cementowni miał zostać zrekultywowany i przeznaczony na tereny parkowe. Niestety ta rekultywacja odbiła się głośnym i niemiłym echem. Zgodnie z zezwoleniem do kamieniołomu w Bzowie miały trafiać bezpieczne dla środowiska odpady służące rekultywacji i formowaniu rzeźby terenu. Wkrótce jednak zaczęto przywozić niedozwolone i niebezpieczne odpady. Choć zezwolenie zostało cofnięte, przez kolejne lata nadal trafiały do kamieniołomu śmierdzące odpady, w tym fluorek wapnia, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Miało to miejsce w latach 2007-2010.
Później firma, która jest odpowiedzialna za przywóz niebezpiecznych odpadów, została prawnie przywołana do ich usunięcia, jednak przez kilka lat się odwoływała od tej decyzji. Niestety brak jest jednoznacznych informacji w Internecie czy faktycznie te szkodliwe substancje są usunięte z kamieniołomu, ponoć część z nich jest zakopanych pod ziemią, w beczkach i nie tylko.

Bezpieczeństwo w kamieniołomie Bzów
Podczas naszej wizyty w 2020, kiedy jeszcze nie wiedziałam o szkodliwych odpadach, kamieniołom Bzów wyglądał normalnie pod względem roślinności, niczym też nie śmierdziało, ale czy jest w pełni bezpiecznie, nie jestem w stanie powiedzieć. Szkoda, że miejscowe władze nie potrafiły tego załatwić w ten sposób, aby zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści mogli czuć się bezpiecznie i korzystać z tego uroczego zakątka.
Tym bardziej, że kamieniołom w Bzowie położony jest niemal u stóp cudnego i super popularnego zamku Ogrodzieniec, a i koło samego kamieniołomu Bzów sterczy kilka ładnych skałek, w tym najbardziej efektowna Skała Rzędowa (454 m n.p.m). Koło kamieniołomu w Bzowie biegnie czerwony Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd.



Adres
Kamieniołom Bzów
ul. Bzowska, Zawiercie
ul. Cmentarna, Kościuszki, Ogrodzieniec
GPS: 50°27'47N, 19°31'25E
Ogrodzieniec noclegi
Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
















