Kamieniołom w Bzowie

Kamieniołom Bzów na Jurze

Nieczynny kamieniołom

Kamieniołom w Bzowie - dzielnicy Zawiercia, to nieczynny już kamieniołom wapieni środkowo- i górnojurajskich dawnej Cementowni Wiek, mieszczący się na Jurze, pomiędzy Bzowem, a Ogrodzieńcem. Dzisiaj jest to atrakcja turystyczna, głównie dla miłośników fotografii, jak i związków motorowych. Ale tym miejscem na pewno zachwyceni będą także amatorzy poszukiwacze amonitów i innych skamieniałości, których duże nagromadzenie jest tutaj wręcz szokujące 🙂Amonity

Amonity, bo głównie o nich tutaj mowa, to wymarłe głowonogi, zwykle o symetrycznej, płaskiej i spiralnej skorupie, która mogła przybierać rozmiary od 1 cm do 2 metrów! Takie gigantyczne okazy udało się w historii odnaleźć, ale w kamieniołomie bzowskim największy amonit, jaki zobaczyłam, miał około 25 cm średnicy. Było to odbicie na dużym bloku skalnym. To największy amonit, jaki kiedykolwiek udało mi się zobaczyć!

Kamieniołom Bzów
Kamieniołom Bzów

Kamieniołom i odpady

Ogromny teren nieczynnego kamieniołomu w Bzowie po likwidacji cementowni miał zostać zrekultywowany i przeznaczony na tereny parkowe. Niestety ta rekultywacja odbiła się głośnym i niemiłym echem. Zgodnie z zezwoleniem do kamieniołomu w Bzowie miały trafiać bezpieczne dla środowiska odpady służące rekultywacji i formowaniu rzeźby terenu. Wkrótce jednak zaczęto przywozić niedozwolone i niebezpieczne odpady. Choć zezwolenie zostało cofnięte, przez kolejne lata nadal trafiały do kamieniołomu śmierdzące odpady, w tym fluorek wapnia, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Miało to miejsce w latach 2007-2010.Później firma, która jest odpowiedzialna za przywóz niebezpiecznych odpadów, została prawnie przywołana do ich usunięcia, jednak przez kilka lat się odwoływała od tej decyzji. Niestety brak jest jednoznacznych informacji w Internecie czy faktycznie te szkodliwe substancje są usunięte z kamieniołomu, ponoć część z nich jest zakopanych pod ziemią, w beczkach i nie tylko.

Bezpieczeństwo w kamieniołomie Bzów

Podczas naszej wizyty w 2020, kiedy jeszcze nie wiedziałam o szkodliwych odpadach, kamieniołom Bzów wyglądał normalnie pod względem roślinności, niczym też nie śmierdziało, ale czy jest w pełni bezpiecznie, nie jestem w stanie powiedzieć. Szkoda, że miejscowe władze nie potrafiły tego załatwić w ten sposób, aby zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści mogli czuć się bezpiecznie i korzystać z tego uroczego zakątka.Tym bardziej, że kamieniołom w Bzowie położony jest niemal u stóp cudnego i super popularnego zamku Ogrodzieniec, a i koło samego kamieniołomu Bzów sterczy kilka ładnych skałek, w tym najbardziej efektowna Skała Rzędowa (454 m n.p.m). Koło kamieniołomu w Bzowie biegnie czerwony Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd.

Kamieniołom Bzów
Kamieniołom Bzów

Adres

Kamieniołom Bzów
ul. Bzowska, Zawiercie
ul. Cmentarna, Kościuszki, Ogrodzieniec

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Kamieniołom Bzów na Jurze na blogu

A miało być tak pięknie! Tylko amonity i my

I znów odnaleźliśmy piękne miejsce, idealne na koronawirusowy czas, bo całkowicie odludne! Miało być pięknie i nawet było. Rodzinne szukanie amonitów w Bzowie skończyło się jednak w domu wielkim niesmakiem, bo oprócz amonitów i nas były jeszcze... podobno tony śmieci!

20 marzec 2020 13:50
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację