Kamieniołom w Bzowie

Kamieniołom Bzów na Jurze

(4.8 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nieczynny kamieniołom

Kamieniołom w Bzowie - dzielnicy Zawiercia, to nieczynny już kamieniołom wapieni środkowo- i górnojurajskich dawnej Cementowni Wiek, mieszczący się na Jurze, pomiędzy Bzowem, a Ogrodzieńcem. Dzisiaj jest to atrakcja turystyczna, głównie dla miłośników fotografii, jak i związków motorowych. Ale tym miejscem na pewno zachwyceni będą także amatorzy poszukiwacze amonitów i innych skamieniałości, których duże nagromadzenie jest tutaj wręcz szokujące 🙂

Amonity

Amonity, bo głównie o nich tutaj mowa, to wymarłe głowonogi, zwykle o symetrycznej, płaskiej i spiralnej skorupie, która mogła przybierać rozmiary od 1 cm do 2 metrów! Takie gigantyczne okazy udało się w historii odnaleźć, ale w kamieniołomie bzowskim największy amonit, jaki zobaczyłam, miał około 25 cm średnicy. Było to odbicie na dużym bloku skalnym. To największy amonit, jaki kiedykolwiek udało mi się zobaczyć!

Kamieniołom Bzów
Kamieniołom Bzów


Kamieniołom i odpady

Ogromny teren nieczynnego kamieniołomu w Bzowie po likwidacji cementowni miał zostać zrekultywowany i przeznaczony na tereny parkowe. Niestety ta rekultywacja odbiła się głośnym i niemiłym echem. Zgodnie z zezwoleniem do kamieniołomu w Bzowie miały trafiać bezpieczne dla środowiska odpady służące rekultywacji i formowaniu rzeźby terenu. Wkrótce jednak zaczęto przywozić niedozwolone i niebezpieczne odpady. Choć zezwolenie zostało cofnięte, przez kolejne lata nadal trafiały do kamieniołomu śmierdzące odpady, w tym fluorek wapnia, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Miało to miejsce w latach 2007-2010.

Później firma, która jest odpowiedzialna za przywóz niebezpiecznych odpadów, została prawnie przywołana do ich usunięcia, jednak przez kilka lat się odwoływała od tej decyzji. Niestety brak jest jednoznacznych informacji w Internecie czy faktycznie te szkodliwe substancje są usunięte z kamieniołomu, ponoć część z nich jest zakopanych pod ziemią, w beczkach i nie tylko.

Kamieniołom Bzów
Kamieniołom Bzów

Bezpieczeństwo w kamieniołomie Bzów

Podczas naszej wizyty w 2020, kiedy jeszcze nie wiedziałam o szkodliwych odpadach, kamieniołom Bzów wyglądał normalnie pod względem roślinności, niczym też nie śmierdziało, ale czy jest w pełni bezpiecznie, nie jestem w stanie powiedzieć. Szkoda, że miejscowe władze nie potrafiły tego załatwić w ten sposób, aby zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści mogli czuć się bezpiecznie i korzystać z tego uroczego zakątka.

Tym bardziej, że kamieniołom w Bzowie położony jest niemal u stóp cudnego i super popularnego zamku Ogrodzieniec, a i koło samego kamieniołomu Bzów sterczy kilka ładnych skałek, w tym najbardziej efektowna Skała Rzędowa (454 m n.p.m). Koło kamieniołomu w Bzowie biegnie czerwony Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd.

Kamieniołom Bzów
Amonit
Kamieniołom Bzów


Adres

Kamieniołom Bzów
ul. Bzowska, Zawiercie
ul. Cmentarna, Kościuszki, Ogrodzieniec

GPS: 50°27'47N, 19°31'25E

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kamieniołom Bzów
Kamieniołom Bzów
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Kamieniołom w Bzowie
Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Kamieniołom Bzów koło Ogrodzieńca, Patryk Kuliński
Zawiercie Ogrodzieniec Jura Krakowsko Częstochowska
Normalna
kamieniołomy ostańce wstęp bezpłatny czynne cały rok
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022