Skała Rzędowa

Skała Rzędowa w Bzowie

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dojście do Skały Rzędowej

W sercu Jury, w jej środkowej części, wznosi się ciekawie wyglądający ostaniec nazywany Skałą Rzędową. Masyw wyrasta majestatycznie z ziemi jako samotna formacja, jedna z nielicznych wśród okolicznych pól, w Bzowie czyli dzielnicy Zawiercia. Dojdziesz tu ulicą Zwierzyniecką, którą wiedzie też czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Skałę Rzędową poznasz już z daleka, bo na jej szczycie stoi krzyż, jest też jednym z najwyższych wzniesień w okolicy.Punkt widokowy

Skała Rzędowa to zwarty blok skalny, zbudowany z odpornych wapieni skalistych, sięgający wysokości 454 m n.p.m. Zarówno spod skałki, jak i z jej szczytu roztacza się ładny widok na okolicę, jak na dłoni widać stąd Gród na Górze Birów, która tylko o ciut wyższa jest od Skały Rzędowej oraz potężny zamek Ogrodzieniec. Widok ten zaskakuje, gdy nagle wśród pól, praktycznie bez zabudowy, nagle naszym oczom ukazują się wielkie ruiny warowni! 

Skała Rzędowa
Skała Rzędowa

Na szczyt Rzędowej Skały można wejść bez większych problemów od północnej strony, warto, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu ostrożności, bo białe ściany skały osiągają około 20 metrów wysokości!Wspinaczka na Skale Rzędowej

Skała Rzędowa, jak wszystkie jurajskie skały wapienne, ulega procesom krasowym, widać tutaj liczne szczeliny i spękania oraz formy krasowe. Są to jednak skały twarde, bardzo chętnie wykorzystywane przez wspinaczy. Również Skała Rzędowa jest jak najbardziej masywem wspinaczkowym, wyróżnia się tu kilka skał, a każda z nich pokryta jest siecią wytyczonych dróg wspinaczkowych, o długości od 8-15 metrów i trudności około VI.

Skała Rzędowa
Skała Rzędowa

Kamieniołom w Bzowie

W pobliżu Skały Rzędowej, na granicy Bzowa i Ogrodzieńca, znajduje się rozległy kamieniołom, dziś już nieczynny, a będący pozostałością po dawnej Cementowni Wiek. To ładne tereny spacerowe, jednak wokół kamieniołomu narosło około 2010 roku wiele wątpliwości z powodu składowania tu odpadów, również niebezpiecznych dla zdrowia.Skała Rzędowa w Bzowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Skała Rzędowa
ul. Zwierzyniecka, Bzów

GPS: 50°28'43N, 19°31'47E

Zawiercie noclegi

Zawiercie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'43N, 19°31'47E
25 marzec 2020
25 marzec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Skała Rzędowa w Bzowie na blogu

A miało być tak pięknie! Tylko amonity i my

I znów odnaleźliśmy piękne miejsce, idealne na koronawirusowy czas, bo całkowicie odludne! Miało być pięknie i nawet było. Rodzinne szukanie amonitów w Bzowie skończyło się jednak w domu wielkim niesmakiem, bo oprócz amonitów i nas były jeszcze... podobno tony śmieci!

20 marzec 2020 13:50
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację