Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Skała Rzędowa w Bzowie

Skała Rzędowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Dojście do Skały Rzędowej

W sercu Jury, w jej środkowej części, wznosi się ciekawie wyglądający ostaniec nazywany Skałą Rzędową. Masyw wyrasta majestatycznie z ziemi jako samotna formacja, jedna z nielicznych wśród okolicznych pól, w Bzowie czyli dzielnicy Zawiercia. Dojdziesz tu ulicą Zwierzyniecką, którą wiedzie też czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Skałę Rzędową poznasz już z daleka, bo na jej szczycie stoi krzyż, jest też jednym z najwyższych wzniesień w okolicy.

Punkt widokowy

Skała Rzędowa to zwarty blok skalny, zbudowany z odpornych wapieni skalistych, sięgający wysokości 454 m n.p.m. Zarówno spod skałki, jak i z jej szczytu roztacza się ładny widok na okolicę, jak na dłoni widać stąd Gród na Górze Birów, która tylko o ciut wyższa jest od Skały Rzędowej oraz potężny zamek Ogrodzieniec. Widok ten zaskakuje, gdy nagle wśród pól, praktycznie bez zabudowy, nagle naszym oczom ukazują się wielkie ruiny warowni! 

Skała Rzędowa
Skała Rzędowa

Na szczyt Rzędowej Skały można wejść bez większych problemów od północnej strony, warto, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu ostrożności, bo białe ściany skały osiągają około 20 metrów wysokości!

Wspinaczka na Skale Rzędowej

Skała Rzędowa, jak wszystkie jurajskie skały wapienne, ulega procesom krasowym, widać tutaj liczne szczeliny i spękania oraz formy krasowe. Są to jednak skały twarde, bardzo chętnie wykorzystywane przez wspinaczy. Również Skała Rzędowa jest jak najbardziej masywem wspinaczkowym, wyróżnia się tu kilka skał, a każda z nich pokryta jest siecią wytyczonych dróg wspinaczkowych, o długości od 8-15 metrów i trudności około VI.

Skała Rzędowa
Skała Rzędowa

Kamieniołom w Bzowie

W pobliżu Skały Rzędowej, na granicy Bzowa i Ogrodzieńca, znajduje się rozległy kamieniołom, dziś już nieczynny, a będący pozostałością po dawnej Cementowni Wiek. To ładne tereny spacerowe, jednak wokół kamieniołomu narosło około 2010 roku wiele wątpliwości z powodu składowania tu odpadów, również niebezpiecznych dla zdrowia.

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Skała Rzędowa
ul. Zwierzyniecka, Bzów

Skała Rzędowa
Skała Rzędowa

Noclegi w Zawierciu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Skała Rzędowa w Bzowie
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024