Nowości, strona 4

Sandomierz - miasto optymizmu!

Sandomierz to przepiękne miasto w województwie świętokrzyskim. Czaruje zabytkami, nawet gotyckimi, ale również klimatycznymi miejscami na spacery z naturą w roli głównej. Choć Stare Miasto z zamkiem i ślicznym rynkiem zachwyca, to warto wyjść poza jego obszar i cieszyć się urokami okolicy. Na pewno polecam Pieprzówki - najstarsze góry Europy!

A czemu miasto optymizmu? Sandomierz jest "Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego", uważanego za Kamień Optymizmu. To tutaj od lat działa Cezary Łutowicz, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii. W wielu miejscach w Sandomierzu, również w jego pracowni czy w galerii na rynku kupisz biżuterię z krzemieniem pasiastym. W Muzeum Okręgowym na zamku w Sandomierzu zobaczysz jedyną na świecie muzealną kolekcję biżuterii z tym kamieniem, bo krzemień pasiasty to polski kamień, występujący tylko w województwie świętokrzyskim!

08 maj 2023 08:49

Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich do Korony Gór Polski!

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. (w różnych źródłach można znaleźć również inne wysokości  - 613 m czy 612 m).  To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, nazywany też Górą Świętej Katarzyny. Leży w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu. Obszar ten chroniony jest przez Świętokrzyski Park Narodowy, a wstęp na ten teren jest płatny. Uważa się, że dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego, stąd region jest otoczony mgiełką tajemnicy i często kojarzony z czarownicami.

Szczyt posiada dwa wierzchołki - wschodni wierzchołek to Skała Agaty czy też Zamczysko, zaś zachodni to Łysica.  Przez lata wierzchołek o nazwie Łysica był uważany na najwyższy punkt regionu, ale po najnowszych pomiarach okazało się, że to druga kulminacja o nazwie Skała Agaty ma kilkadziesiąt centymetrów więcej. Tak dokładnie to zachodni wierzchołek Łysicy ma 613,31 m n.p.m., zaś wschodni, czyli Agata - 613,96 m n.p.m. My zaliczyliśmy obydwa wierzchołki i tym sposobem na pewno mamy kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

04 maj 2023 12:06

Gdzie znaleźć najlepsze apartamenty wakacyjne w Gdyni? Sprawdzamy!

Poszukujesz apartamentów nad morzem? Gdynia, położona nad Morzem Bałtyckim, zdobywa coraz większą popularność jako atrakcyjne miejsce turystyczne. Jej wyjątkowe położenie, piękne plaże i bogata oferta kulturowa przyciągają wielu odwiedzających. Wybór odpowiedniego apartamentu odgrywa kluczową rolę w udanym pobycie. W naszym artykule podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze wakacyjne apartamenty w Gdyni.

01 maj 2023 15:29

Wakacje w domku czy w apartamencie? Wybierz dobrze

Według instytutu Pollster prawie 46% z Polaków planujących wakacyjny wyjazd spędzi go nad morzem. Jeżeli to czytasz, zapewne jesteś w tej grupie. Co zatem w wakacje 2023? Ten etap decyzyjny za Tobą - Morze Bałtyckie. Pozostał Ci wybór odpowiedniej opcji zakwaterowania. W tym artykule podpowiemy, które kwestie warto przemyśleć przed wyborem domku czy apartamentu nad morzem. Przeczytasz też o wadach i zaletach obu rodzajów zakwaterowania. Po podjęciu świadomej decyzji z pewnością poczujesz ulgę, a wakacje staną się źródłem radości, a nie podstępnego stresu.

01 maj 2023 14:54

Na te kwestie zwróć uwagę podczas wyboru AC

Ubezpieczenie swojego auta to dla każdego bardzo ważna kwestia. Choć jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut, to warto rozszerzyć polisę między innymi o AC, które zapewnia o wiele większy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup AC? Podpowiadamy.

27 kwiecień 2023 13:00

Czupel w Beskidzie Małym. Projekt Korona Gór Polski

Czupel o wysokości 933 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Na mapie odnaleźć też można wysokość 930 m n.p.m. Czupel należy do Korony Gór Polski i z tego powodu bywa odwiedzany przez turystów, ale z pewnością nie jest najbardziej popularny w tej części Beskidu. Nie jest bardzo spektakularny ani widokowy, ale prowadzi na niego malowniczy szlak. 

Czupel leży w paśmie Magurki Wilkowickiej i wznosi się niedaleko Magurki Wilkowickiej, ponad Łodygowicami z jednej strony i Międzybrodziem Bialskim z drugiej strony. Nie pomyl tego Czupla z innym wierzchołkiem o tej samej nazwie, ale leżącym na terenie Beskidu Śląskiego, ponad Wisłą.

W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Co prawda mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, także nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Czupel. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. Znajduje się ona koło Straconki - dzielnicy Bielska Białej. Stąd biegnie na wierzchołek szlak niebieski. Zobacz naszą relację!

14 kwiecień 2023 08:58

Beskid Mały. Szczyty, szlaki i atrakcje

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 metrów n.p.m., ale region ten mimo to cieszy się dużą popularnością, bo jest bardzo urokliwy, oferuje piękne widoki, a w wielu miejscach nadal zaciszny.

To wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.) czy Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.).

Popularna jest też Łamana Skała (929 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego i pobliska Madohora (910 m n.p.m.). Utworzono tutaj Rezerwat Madohora. Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

13 kwiecień 2023 08:41

Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym. Schronisko i szlaki

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to jeden z bardziej malowniczych szczytów Beskidu Małego. Jest czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Dojdziesz tu szybko i bez trudu, a na wierzchołku czeka schronisko, w pobliżu natomiast wznosi się Czupel - najwyższy szczyt pasma!

Pierwsze schronisko stanęło tu w 1903 roku, ale szybko spłonęło, podobnie, jak i drugie. Obydwa były bowiem drewniane. Dopiero trzecie z kolei schronisko, tym razem już murowane, wybudowane w 1913 roku, przetrwało do dziś. Oferuje nie tylko noclegi, ale również bufet z pyszną kawą i posiłkami domowymi. Odpłatnie można też skorzystać z toalety, wędrując tędy.

Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, choć jest coraz bardziej przesłonięta drzewami. Naprzeciw widać Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym. Najlepsze pejzaże zobaczysz z punktu widokowego na budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego, ale nie zawsze jest on dostępny.

12 kwiecień 2023 10:42

Aparat Sony A7 IV - mój nowy sprzęt. Wrażenia z pracy z soniakiem!

Zwykle w okolicy Świąt zachciewa mi się zdjęć moich córek. Kolejne sesje pokazują mi, jak nieubłaganie i szybko mija czas, a wraz z nim ich dzieciństwo... Czy łatwo je namówić na taką sesję? Nie, coraz trudniej, ale jakoś się udało.

A tym razem wyzwanie było podwójne, bo po kilkunastu latach pracy z lustrzankami Canona, zdecydowałam się na sporą zmianę. Dzisiejsze zdjęcia strzelałam nowym aparatem - Sony A7 IV.

12 kwiecień 2023 09:59

Jak zaplanować podróż przy pomocy aplikacji eSky?

Zbliżający się sezon wakacyjny sprzyja planowaniu zagranicznych podróży, zarówno jeśli chodzi o dłuższy urlop, jak i kilkudniowy wypad. Większość turystów robi więc wszystko, co w ich mocy, aby trafić na najlepsze okazje na rynku. Jak się okazuje, możliwości jest wiele, ale trzeba wiedzieć, jak oraz gdzie szukać sprawdzonych ofert. Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat i które narzędzie online będzie najbardziej pomocne!

10 kwiecień 2023 10:59

Wesołych Świąt

Kochani, życzymy Wam zdrowych, spokojnych i pełnych radości Świąt Wielkiej Nocy. Ucztowania, przyjemnych rozmów, wspólnego czasu razem. Niech to będzie czas nadziei !

08 kwiecień 2023 08:16

Zamek w Głogówku. Piękna rezydencja Oppersdorffów

Zamek w Głogówku na Opolszczyźnie to najznamienitszy zabytek miasta. Choć okazała budowla jest wabikiem i ozdobą, to jednak pozostaje w stanie mocno naruszonym. W obecnej chwili stanowi własność miasta, niegdyś mieściła muzeum, obecnie jest ono przeniesione do pobliskiej Baszty Więziennej na ul. Słowackiego. Sam zamek natomiast jest rewitalizowany i przez to niedostępny dla turystów

Nam udało się jednak zajrzeć do obszernych wnętrz i pospacerować wśród murów zamkowych z przewodnikiem. Kinga w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o historii tego miejsca, którego czas w ostatnich dekadach nie szczędził. Obraz zniszczeń miejscami przytłacza, ale i zachwyca ogrom obiektu oraz to, co nadal pozostało. Zobacz zamek naszymi oczyma!

06 kwiecień 2023 10:55

Głogówek - miasto wielu atrakcji. Zamek, Domek Loretański, cudna barokowa kolegiata

Głogówek to ciekawe miasteczko z bardzo długimi dziejami, leżące na południu Opolszczyzny, pomiędzy Prudnikiem i Kędzierzynem Koźle. Sporo tu zabytków, a wśród nich unikatowe ciekawostki, jak Domek Loretański, czyli swoisty kościół w kościele. Przyjemnie spaceruje się uliczkami Głogówka, bo łatwo i szybko można dotrzeć do najważniejszych obiektów w mieście. Jest to bowiem kameralne miasto, w którym wszędzie jest blisko. Warto poznać ten urokliwy zakątek regionu.

Najznamienitszym zabytkiem w Głogówku jest zamek, początkowo średniowieczny, później przekształcony przez Oppersdorffów w okazałą, renesansową rezydencję. Dziś jest remontowany, przez co niedostępny dla turystów. Nam jednak udało się pospacerować po wnętrzach z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Głogówku. Zobacz, jak jest w środku!

06 kwiecień 2023 08:54

Pałac Rozkochów - Pałac Stu Pokoi w stylu baroku francuskiego

Pałac Rozkochów to ciekawa budowla na Opolszczyźnie, stojąca kilka kilometrów na wschód od Głogówka. Pałac pozostaje w rękach prywatnych i obecnie jest rewitalizowany. Przywraca się mu dawny blask, by mógł cieszyć oczy kolejne pokolenia i rozbudzać kulturalnego ducha. Zbudowany jako dwór renesansowy w XVI wieku, później został rozbudowany w stylu baroku francuskiego. Daj się rozkochać w Rozkochowie!

03 kwiecień 2023 18:50

Cieszyn - kwitnący Mały Wiedeń

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty

A niedługo miasto cudownie rozkwitnie magnoliami, które podziwialiśmy rok temu, na specjalnym Szlaku Kwitnącej Magnolii, liczącym około 1 km długości. Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku po Cieszynie!

03 kwiecień 2023 09:06

Gdzie wyjechać na majówkę w Polsce?

Miesiąc maj to jeden z pierwszych miesięcy w roku, który sprzyja wyjazdom i złapaniu oddechu od codziennych spraw. Nic więc dziwnego, że majówka jest wydarzeniem planowanym z dużym wyprzedzeniem. Jaki kierunek obrać? Gdzie najkorzystniej wyjechać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

03 kwiecień 2023 09:03

Góra Zamkowa w Cieszynie z romańską rotundą i gotycką wieżą widokową

Już w czasach pradawnych Góra Zamkowa w Cieszynie była wykorzystana przez naszych przodków. Pierwsza osada obronna powstała tu około V wieku p.n.e. W średniowieczu mieścił się tutaj gród Piastów cieszyńskich. Powstały w IX wieku gród w 1290 roku został stolicą księstwa cieszyńskiego. W XIV wieku zbudowano tu wspaniałą warownię gotycką, złożoną z zamku górnego z wieżą i kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolnego z basztami i mostem zwodzonym.

Dziś symbolem tego miejsca i całego Cieszyna jest romańska rotunda z XI wieku, widoczna na polskim banknocie o nominale 20 zł. Obok wznosi się gotycka, kamienna Wieża Piastowska, pozostałość zamku. Obie budowle są dostępne do zwiedzania w ramach jednego biletu.

31 marzec 2023 14:55

Wieża Piastowska w Cieszynie - gotycka wieża z tarasem widokowym

Wieża Piastowska stojąca na Górze Zamkowej w Cieszynie pochodzi z XIV wieku i jest tym samym jednym z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. To element średniowiecznego zamku Piastów. Ta gotycka, kamienna wieża była miejscem schronu w razie zdobycia zamku. Wówczas była to jedna z czterech wież i stanowiła istotny element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Dziś wieża stanowi punkt widokowy, dostępny odpłatnie.

31 marzec 2023 14:20

Aktywna majówka w Polsce - co warto spakować?

Majówka to świetna okazja, aby odpocząć i naładować swoje baterie. Wiele osób w tym czasie zamierza aktywnie spędzić swój wypoczynek na zwiedzaniu czy trekkingu. Podpowiadamy jakie ubrania warto spakować na aktywną majówkę w Polsce.

27 marzec 2023 10:05

Rowerem w Bory Tucholskie! 4 propozycje wycieczek

Bory Tucholskie są jednym z największych w Polsce kompleksów borów sosnowych. Rozległy las przeplatany dziesiątkami jezior polodowcowych mieści się w dorzeczu Brdy i Wdy. Choć widniejącego na logo Parku Narodowego głuszca nie ma już w rejonie, spotkać można inne ptaki – aż 86 gatunków – a także jelenie, zające i całą masę motyli. Cztery szlaki rowerowe pozwalają łatwo przejechać przez to piękne uroczysko, ciesząc oczy widokiem przyrody.

25 marzec 2023 10:00

Kraków gród Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski

Kraków to tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków.

Fantastyczna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. 

Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego i pięknego. My też z przyjemnością odkryliśmy go kolejny raz. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam też żydowski Kazimierz, a poza Starym Miastem Zakrzówek, Przylasek Rusiecki, a także krakowskie Kopce.

23 marzec 2023 14:16

Park Wodny w Krakowie - jeden z największych krytych aquaparków w Polsce

Park Wodny w Krakowie to jeden z największych krytych aquaparków w Polsce i w Europie! To prawdziwy raj dla miłośników wodnych szaleństw w każdym wieku, ale również dla chcących zadbać o swoje zdrowie. Pływanie bowiem to fantastyczna forma ruchu dla zdrowia, a dodatkowo dostępne jest tutaj saunarium.

Krakowski Park Wodny oferuje wiele wodnych atrakcji: basen rekreacyjny, rury i zjeżdżalnie wodne wewnątrz oraz na zewnątrz hali, wanny jacuzzi, rwącą rzekę, ogromną fontannę smoka, hydromasaże, Wyspę Piratów ulubioną przez dzieci, z brodzikiem, z tryskającą wodą i palmami, Tęczową Ścieżkę, na której można przejść po tafli wody przez kolorowe wysepki i inne atrakcje jak ścianki wspinaczkowe i sauny. A to wszystko pod jednym dachem, w jednym miejscu, dla dużych i małych.

23 marzec 2023 13:58

Ławeczka Banacha i Nikodyma - wybitnych matematyków

Na Plantach w Krakowie, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków wykonał słynny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

Jednym z nich jest Stefan Banach, matematyk-samouk, natomiast drugi to Otton Nikodym, absolwent studiów matematycznych we Lwowie i nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Nieraz zdarzało im się wspólnie spacerować po Krakowie i dyskutować o matematyce.

23 marzec 2023 13:56

Kopiec Kraka - legendarnego założyciela Krakowa

Kopiec Kraka w Krakowie, nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów, a średnica u podstawy wynosi 57 m. Średnica górna to 8 m, bowiem wierzchołek jest płaski i stanowi dogodny punkt widokowy. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.

22 marzec 2023 14:45

Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. Zobacz, jak tu dojść, bo pod kopiec nie dojedziesz samochodem.

22 marzec 2023 14:40

Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.

22 marzec 2023 14:38

Prudnik - historyczne miasto na Opolszczyźnie

Prudnik - zacne i piękne miasto na Opolszczyźnie. Okazałe budowle urzekają swoim wyglądem, rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika, a dodatkowo polecamy fajną knajpę. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

13 marzec 2023 19:32

Mapa do zaznaczania zdobytych szczytów Korony Gór Polski!

Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂

I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂

Ale to dobry punkt wyjściowy, bo mapa ląduje właśnie na naszej ścianie i będzie nas mobilizować 🙂 A jeśli ktoś z Was wpadłby na równie szalony pomysł, to mamy specjalny kod POLSKIESZLAKI50, z którym dostaniecie taką dedykowaną dla Was mapę o 50 zł taniej. Bezterminowo! I dodatkowo na inne, nieprzecenione mapy również, Polski, Europy czy świata. A to wszystko w tym sklepie

O dalszych wyczynach będziemy Was oczywiście informować, a tymczasem trzymajcie kciuki!

10 marzec 2023 17:16

Zamek krzyżacki w Kętrzynie - Muzeum im. Kętrzyńskiego!

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur, w I połowie XIV wieku. Istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego

Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa, murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Unikatem są tu pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta.

07 marzec 2023 20:22

Kętrzyn - dawny Rastenburg z krzyżackim zamkiem

Kętrzyn położony w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik powojenny to Rastembork, ale funkcjonował bardzo krótko, bo już w 1946 roku miasto zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur.

Przy pięknej pogodzie pospacerowaliśmy po tym ładnym mieście, dość mocno zmasakrowanym podczas wojny. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zamek. Powstał w I połowie XIV stulecia, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Odbudowany po wojnie, nawiązując do dawnego, gotyckiego stylu, zaprasza dziś w formie muzeum.

Naprzeciw wznosi się również gotycka bazylika Św. Jerzego - piękna świątynia, wg wielu uznawana za najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach! We wnętrzu zachwyca sklepienie kryształowe, podobne jak na olsztyńskim zamku i organy tego samego autora, co słynne organy świętolipskie. A ponadto w mieście zaprasza też kościół Św. Katarzyny, urokliwy jest ratusz, ciągną się miejscami mury miejskie z udostępnioną basztą, a na rynku można przysiąść na ławeczce koło Wojciecha Kętrzyńskiego. Nie dotarliśmy niestety do konsulatu Św. Mikołaja, za to zjedliśmy unikalne pączki z wątróbką, które serwuje Zajazd pod samym zamkiem.

07 marzec 2023 20:16

Grunwald - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410

Od 2022 roku na Polach Grunwaldu, obok słynnego pomnika działa nowoczesne muzeum z elementami multimedialnymi. To miejsce zasługiwało na okazałe muzeum z prawdziwego zdarzenia, a my mieliśmy już przyjemność je odwiedzić.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku prezentuje wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411", podzieloną na kilka ciekawych paneli. Poznasz tu nie tylko same dzieje bitwy, ale też przyczyny, które do niej doprowadziły. A ostatecznie również efekty badań archeologicznych pola bitewnego. Całość eksponatów wzbogacona jest o filmy, aplikacje i interaktywne mapy. Zobaczysz tu również fragment filmu Forda „Krzyżacy”.

Muzeum można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem, ale warto też posłuchać słów przewodnika, bo one myślami przenoszą nas w tamte czasy i oddają ducha historii. Polecam zwiedzać zarówno Muzeum, jak i Pola Grunwaldzkie z przewodnikiem.

02 marzec 2023 20:59

Bezławki - ciekawy kościół w dawnym zamku krzyżackim!

Bezławki to maleńka wioska leżąca 11 km od Reszla. Przepięknie położona, oferuje śliczne panoramy, z krzyżami starego cmentarza na pierwszym planie i dawnym grodziskiem w tle. A gdzie te widoki? Pod dawnym, gotyckim zamkiem krzyżackiego komornika. Budowla pochodzi z II połowy XIV wieku, a dziś, wzbogacona o masywną wieżę, stanowi kościół filialny Św. Jana Chrzciciela, należący do parafii w Wilkowie.

Ta masywna wieża kościelna dobudowana do zamku to ciekawe wyzwanie. Zwiedza się ją na własną odpowiedzialność. Wspięliśmy się na nią po stromych drabinkach i przeszliśmy ponad sufitem zamku. Mocne wrażenia są tutaj gwarantowane! Osoby z lękiem wysokości mogą mieć pewne problemy.

28 luty 2023 19:12

Święta Lipka - niezwykle piękne sanktuarium, perła baroku!

"Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich".

Tak pisano o początkach Świętej Lipki, która mieści się 6 km od Reszla. Już w średniowieczu organizowano tu pielgrzymki, dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia. Nie tylko z Prus i Warmii, ale także z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 roku pielgrzymował tu pieszo i boso aż z Królewca.

Dziś wita tutaj turystów i pielgrzymów okazała, wręcz imponująca bazylika Nawiedzenia NMP. Zachwyca zdobną fasadą, ale i przepięknym wnętrzem. To jeden z najwspanialszych przykładów późnego baroku w Polsce. Zobacz go z bliska!

27 luty 2023 10:03

Reszel - gotycka perełka Warmii

Reszel to niewielkie, ale przepiękne miasto o niezwykle ciekawej, zabytkowej zabudowie. Leży w północnej Polsce, na Warmii, nad rzeką Sajną, około 20 km od Kętrzyna. To prawdziwa perełka tych okolic, szczycąca się bogatą historią i niecodziennymi zabytkami skupionymi w pobliżu Rynku. 

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Spacerując uliczkami Reszla, zachwyciłam się unikalną architekturą, która całkiem dobrze przetrwała czasy wojny. Na plan pierwszy wysuwa się krzyżacka, gotycka warownia. Wg starego warmińskiego przysłowia "Nie odkrył zamku w Reszlu ten, kto nie spędził nocy w jednej z jego komnat". No cóż, koniecznie musimy tu wrócić i poznać zamek lepiej. Historia warowni sięga połowy XIII wieku, kiedy Krzyżacy zbudowali tu pierwszy gród drewniano - ziemny. 

Około 1350 roku biskupi warmińscy rozpoczęli budowę murowanego zamku, który pełnił funkcję obronnej twierdzy. W XVIII stuleciu zamek przejęły władze pruskie i ulokowały w nim więzienie, które zasłynęło z dużej śmiertelności. Był to powolny upadek pięknej warowni. Na szczęście dziś budowla jest zrewitalizowana, działa tutaj hotel, a dodatkowo zamek udostępniony jest dla turystów.

27 luty 2023 08:44

Ryn - mazurska perełka z wielkim zamkiem oblana wodami jezior

Ryn to niewielkie, ale bardzo malowniczo położone miasteczko na Mazurach. Ślicznie ulokowało się między dwoma jeziorami, wlewającymi się niemal pod zabudowę. Od północy jest to malutkie jezioro Ołów, a od południa spore Jezioro Ryńskie, mające połączenie wodne z wielkimi jeziorami mazurskimi.

To, co przyciąga tutaj najbardziej, to potężny, gotycki zamek. Druga co do wielkości największa warownia krzyżacka w Polsce. Dziś pięknie zrewitalizowana, zaprasza do luksusowego hotelu, ale i zwiedzania zamkowych korytarzy i komnat.

23 luty 2023 10:17

Góry Opawskie - początek Sudetów !

Góry Opawskie to najwyższy fragment Opolszczyzny i początek (lub koniec) Sudetów w Polsce. Piękny to zakątek, całkiem spokojny i oferujący śliczne pejzaże. Niewysokie, ale i tak zachwycające swym urokiem. 

Góry Opawskie rozciągają się w dużej mierze po czeskiej stronie, to mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników (czeskie Jeseniky), w Sudetach Wschodnich. 

Najwyższy szczyt Gór Opawskich to Pricny vrch czyli Góra Poprzeczna, położonym na terenie Czech. Za najwyższą górę polskiej części Gór Opawskich przyjmuje się Biskupią Kopę, choć jej najwyższy wierzchołek również leży po stronie czeskiej. To ona zaliczana jest do Korony Gór Polski.

15 luty 2023 18:34

Biskupia Kopa. Góry Opawskie i Korona Gór Polski!

Biskupią Kopę zaplanowaliśmy jako główny cel naszej urodzinowo-walentynkowej wyprawy w Góry Opawskie. Na szczyt nie szliśmy jednym konkretnym szlakiem, tylko kombinowaliśmy trochę podczas podejścia, aby jak najwięcej ciekawostek zobaczyć. To był super plan, bo pogoda była fantastyczna, a wokół sporo pięknych atrakcji.

Jako, że chcieliśmy wracać z góry najszybszym i przy okazji najbardziej stromym szlakiem czerwonym do Jarnołtówka, to przy nim zostawiliśmy samochód, przy Bolkówce. Skierowaliśmy jednak kroki pod Ośrodek Ziemowit, gdzie na dużym parkingu większość turystów zaczyna swą przygodę z tym szczytem. Początkowo szliśmy bez szlaku wygodną ścieżką, którą można podejść pod schronisko nawet z wózkiem, ale na pompowanych kołach.

My dość szybko jednak odbiliśmy na szlak niebieski, bo tam czeka Gwarkowa Perć, czyli sztuczne odsłonięcie skał. A na nich słynna już drabinka. Ma 11 metrów wysokości, 35 szczebli i stała się symbolem Gór Opawskich. Nie mogłam jej pominąć! Zejście nie przysporzyło problemów, nie odezwał się żaden lęk, a w dole poza skałkami zobaczysz też fajne lodowe twory, oczywiście zimą. Zobacz całą naszą relację!

14 luty 2023 13:57

Gietrzwałd - sanktuarium Maryjne i deskale Andrejkowa

Gietrzwałd, dawniej Dietrichswalde, to ciekawa i klimatyczna zarazem wioska na Warmii, słynąca z sanktuarium oraz deskali Cichego Memoriału. Znajduje się około 20 km na południowy zachód od Olsztyna, nad rzeką Giłwą, przy drodze krajowej nr 16 wiodącej z Olsztyna do Ostródy

Okazałe sanktuarium zaprasza wiernych przez cały rok, wiąże się z XIX-wiecznymi objawieniami Maryi, która ukazywała się dwóm kilkunastoletnim dziewczynkom - Basi i Justynie. Znacznie świeższą sprawą są 3 deskale Arkadiusza Andrejkowa, które na starych stodołach zostały wymalowane w maju 2022 roku

Do Gietrzwałdu zaprasza też fantastyczna Karczma Warmińska, mająca formę niewielkiego skansenu. Zjesz tu smaczne, regionalne dania oparte na ziemniakach, ale i mięso się tutaj podaje!

01 luty 2023 13:56

Mogielica - Królowa Beskidu Wyspowego z nową wieżą!

Na ferie udało nam się wyskoczyć na kilka dni w malowniczy Beskid Wyspowy. Wiecie skąd wzięła się nazwa tego malowniczego pasma? Ano swego czasu Kazimierz Sosnowski - pionier turystyki górskiej, wstał rankiem na szczycie i zobaczył tu morze mgieł, a ponad nim wyłaniały się szczyty niczym magiczne, samotne wyspy!

Postanowiliśmy ruszyć na najwyższy szczyt pasma - Mogielicę o wysokości 1170 m n.p.m. Dość łatwym i krótkim zielonym szlakiem z Chyszówek. Wzbogaciliśmy spacer o kultową Polanę Stumorgową - najpiękniejszą w regionie, bo tak widokową. Na wiele nam się to nie zdało, bo mgła przysłoniła nam cudne panoramy.

Nasz szlak wiedzie z Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach. Na krótki i zimny dzień w styczniu ten wybór wydaje się idealny. Szliśmy bez dzieci, choć szlak dla nieco starszych dzieci niż nasza Amelka byłby jak najbardziej do pokonania. Za to wzięliśmy ze sobą szwagra i taką nietypową ekipą ruszyliśmy na szczyt. Zobacz naszą relację!

31 styczeń 2023 14:20

Czantoria w Beskidzie Śląskim - góra narciarzy i licznych atrakcji!

Czantoria Wielka o wysokości 995 m n.p.m. to prawdziwa góra narciarzy w Beskidzie Śląskim, z całoroczną koleją linową o czteroosobowej, wygodnej kanapie. Znajdziesz tu długie trasy, piękne widokowo. Ale i dla pieszych wędrowców szczyt jest atrakcyjny. Przy górnej stacji można odwiedzić sokolarnię z dzikimi ptakami, poleżeć na leżaku i podziwiać widoki, zjeść coś w bufecie. To wszystko na Polanie Stokłosica.

30 minut spacerkiem dalej czeka szczyt właściwy, już po czeskiej stronie, z odpłatną wieżą widokową. O ile sam szczyt nie jest widokowy, to mówię Ci, chcesz zobaczyć panoramę z wieży!

30 styczeń 2023 10:58

Frombork - najlepsze atrakcje miasta Mikołaja Kopernika!

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika.

Jeśli lubicie ceglaną architekturę, na pewno zachwyci Was Frombork. Ja byłam urzeczona! Na Wzgórzu Katedralnym uwagę przykuwa przede wszystkim imponująca katedra. To jedyna na świecie tak dobrze zachowana średniowieczna warownia katedralna i największy kościół Warmii! A co jeszcze warto zwiedzić na Wzgórzu? Muzeum Kopernika oraz Wieżę Radziejowskiego, która niegdyś była zarazem dzwonnicą i latarnią morską. Po więcej ciekawych miejsc kliknij do naszego przewodnika po atrakcjach Fromborka!

25 styczeń 2023 14:04

Szlak Kopernikowski - najlepsze atrakcje związane z Mikołajem Kopernikiem na Warmii i w okolicach

Szlak Kopernikowski to niezwykle interesujący, tematyczny szlak drogowy, biegnący przez Warmię, Mazury i Elbląg. Liczy około 300 km i w terenie oznakowany jest symbolem astrolabium. Jak nietrudno się domyślić, wiedzie przez miejscowości i obiekty związane z życiem słynnego uczonego, który na Warmii spędził większość swojego życia. W niektórych z nich mieszkał, w innych pracował, a w wielu innych po prostu bywał.

Na Szlaku Kopernikowskim zobaczysz zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu wystawy muzealne. Poznasz sekrety wszechświata w planetariach i obserwatoriach astronomicznych. Również z aktywnych atrakcji możesz tu skorzystać. A jakie miejsca na Szlaku my odwiedziliśmy?

24 styczeń 2023 20:34

Warmia - historyczna kraina zamków i kościołów

Warmia to historyczna kraina położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Ciągnie się od Fromborka na północy, przez Braniewo po Olsztyn na południu, obejmując miejscowości: Lidzbark Warmiński, Reszel, Dobre Miasto, Orneta, Jeziorany czy Barczewo.

To znacznie rzadziej odwiedzane zakątki tego województwa. Powiedziałabym nawet trochę wciąż niedocenione. A przecież szalenie interesujące, niosące śliczną i cenną architekturę oraz przebogatą historię. I opowieść o człowieku - słynnym astronomie - Mikołaju Koperniku.

Warmia obfituje w ceglane zamki gotyckie, stawiane tu w czasach średniowiecza, głównie za sprawą Krzyżaków, którzy podbijali i chrystianizowali ziemie zamieszkałe przez pogańskie plemiona Prusów. Ale nie tylko warowniami stoi region. Znajdziesz tu niesamowite świątynie, również pobudowane w dużej mierze z czerwonej cegły, imponujące i pamiętające wieki średnie.

23 styczeń 2023 15:13

Olsztyn - cudowna stolica Warmii nad jeziorem Ukiel

Olsztyn to dumna stolica Warmii i całego województwa. Malowniczo położona nad rzeką Łyną potrafi zaskoczyć. Czemu? Bo znajdziecie tu sporo fascynujących miejsc. To jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, ale przecież i błękitu tu sporo, w granicach miasta bowiem rozlewa się kilkanaście jezior! W sercu dominuje natomiast czerwień cegły, bo to ona buduje najważniejsze budowle Olsztyna - zamek, katedrę czy Wysoką Bramę. A jeśli dodać do tego przepyszne, barwne knajpki, to mamy ogromne bogactwo czekające tylko na Wasze odkrycie!

Olsztyn to miasto przyjazne turystom, z fajnym klimatem małych knajpek na Starym Mieście i życiem tętniącym tu aż do późnych godzin wieczornych. Olsztyn stanowi ważny węzeł komunikacyjny regionu i świetną bazę wypadową na Warmię i pobliskie Mazury. Na miejscu zaś poza zabytkami zaprasza pięknie zagospodarowanym Jeziorem Ukiel.

22 styczeń 2023 09:24

Stobrawskie ciekawostki - Zagwiździe i Zamek Bożejów!

Wiosną zachęcaliśmy Was do odwiedzenia zacisznego Zagwiździa w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, a przy okazji odpoczynku na zwolnionych obrotach w Zamku Bożejów, który tak naprawdę jest pałacem.

Dziś zapraszamy Was na nasz film o tych miejscach. Zobacz pozostałości dawnej huty królewskiej, po której oprowadził nas przemiły Pan Andrzej, zachwyć się przyrodą tajemniczego ogrodu botanicznego i poleżakuj z nami w sercu Borów Stobrawskich!

20 styczeń 2023 09:36

Lidzbark Warmiński - dawna stolica Warmii z cudownym zamkiem gotyckim!

Lidzbark Warmiński to piękna miejscowość, powstała w XIV wieku, nad rzekami Łyną i Symsarną. Szybko stał się stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich. Dziś miano to oddał Olsztynowi, leżącemu na południe od Lidzbarka. Oba miasta natomiast leżą na arcyciekawym Szlaku Kopernikowskim, łączącym miejsca na Warmii, w których żył, pracował i bywał Mikołaj Kopernik.

Najcenniejszym zabytkiem jest tutaj gotycki zamek - dawna siedziba biskupów. Co ciekawe, ośrodek należy do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, czyli tzw. Miast Dobrego Życia. Zobacz najlepsze atrakcje Lidzbarka Warmińskiego!

19 styczeń 2023 14:34

Siewierz - średniowieczne wrota Jury

Siewierz to historyczna miejscowość i jeden z najstarszych grodów w Polsce. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu legata papieskiego Idziego z 1125 roku, a prawa miejskie Siewierz zyskał w 1276 roku. Później je utracił i odzyskał dopiero w 1962 roku.

Miejscowość leżąca w dolinie Czarnej Przemszy stanowi wrota do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przede wszystkim zaprasza tu w sezonie gotycki zamek, a raczej jego ruiny, dostępne bezpłatnie. Niedaleko rozlewa się malownicze Jezioro Przeczyckie. Zobacz też inne atrakcje Siewierza!

18 styczeń 2023 13:32

Jezioro Przeczyckie - malowniczy zbiornik koło Siewierza o zachodzie słońca

Jezioro Przeczyckie to inaczej Zalew Przeczycko - Siewierski. Malowniczy zbiornik, który rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstał po spiętrzeniu wód Czarnej Przemszy, kiedy zalano tu kilka fortyfikacji Obszaru Warownego Śląsk. Jezioro wykorzystywane jest w celach przeciwpożarowych, ale służy też oczywiście mieszkańcom bliższych i dalszych okolic jako miejsce letniej rekreacji. 

Idealnie nadaje się też na spacery i przejażdżki rowerowe również poza sezonem. My wybraliśmy się nad jezioro do Tuliszowa, na ulicę Spacerową. Biegnie tu asfaltowa ulica, ale jest mało uczęszczana. Niemal wprost z niej można zejść nad taflę jeziora, gdzie tańczyły dla nas łabędzie. Zobacz naszą relację!

16 styczeń 2023 14:11

Szlak Orlich Gniazd. Zobacz najpiękniejsze zamki na Jurze!

Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Wyżyny. 

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne zamki, przysiadłe na masywach skalnych. Przez wieki niedostępne, strzegły granicy. Sromotnie pokonane podczas potopu szwedzkiego, tkwiły w większości w ruinie. Dzisiaj wiele z nich jest zabezpieczonych przed niszczeniem i są udostępnione dla turystów. Kilka nawet zostało odbudowanych. Zobacz wszystkie zamki na Szlaku Orlich Gniazd!

16 styczeń 2023 11:54

Czarna Góra z Przełęczy Puchaczówka - spacer czerwonym szlakiem

Czarna Góra o wysokości 1205 m n.p.m. to szczyt w Masywie Śnieżnika, górujący ponad Sienną. To wzniesienie doskonale widoczne jest z wielu punktów Kotliny Kłodzkiej, jako wysoki i stromy szczyt. Dobrze kontrastuje z szeroką kopułą Śnieżnika i nawet z wielu miejsc wydaje się od niego wyższy. To najlepsza góra narciarzy na całym Dolnym Śląsku!

My weszliśmy na Czarną Górę dzień przed Sylwestrem, jako rekonesans przed większym wyzwaniem 🙂 Szliśmy z dziećmi, zielonym i czerwonym szlakiem z widokowej Przełęczy Puchaczówka. To dość spokojny spacerek, wejście na szczyt trwa około 1 godziny. Zobacz naszą relację!

14 styczeń 2023 19:53

Maciejowa - łatwy i widokowy szczyt w Gorcach

Maciejowa o wysokości 815 m n.p.m. to szczyt w Gorcach, leżący w grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdrój. Właśnie z Rabki czerwonym szlakiem najlepiej Maciejową zdobywać. Wejdzie tu bez większego trudu nawet rodzina z dziećmi, bo szlak nie jest trudny i zbyt daleki. Z Maciejowej rozciągają się wspaniałe widoki na Babią Górę oraz Beskid Makowski.

My na Maciejową swego czasu podchodziliśmy czarnym szlakiem, z Rabki Zdroju Słone. To szybszy, choć bardziej stromy początkowo sposób na dostanie się na szczyt. Zobaczcie naszą relację!

13 styczeń 2023 22:09

Zamek Grodno, gdzie księżniczki żywcem murują !

Tak naprawdę była to kasztelanka, ale w oczach dzieci to księżniczka Małgorzata. Kto ją żywcem w lochu zamknął? Jej własny ojciec! Czy zasłużyła? Nigdy w życiu! Po prostu pokochała biednego giermka, a bogatego, starego barona jej przyrzeczonego strąciła ze skały. Pech chciał, że zły ojciec wszystko z wieży zamkowej widział i córkę tak strasznie ukarał.

Zamek Grodno to jeden z najstarszych sudeckich zamków sięga korzeniami XIII wieku, to prawdziwa gotycka perła Dolnego Śląska. Przekrocz te mury z nami i zobacz nasz film o zamku Grodno!

12 styczeń 2023 18:59

Wieża na Magurkach w Gorcach

Wspomnienie letnich Gorców 🙂 Dziś polecam Wam wieżę widokową na Magurkach - nietrudnym szczycie w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m. Piękna panorama Beskidów i Tatr dostępna jest tu po 45-minutowym spacerem Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Można też zrobić pętelkę około 10 km przez Dolinę Potoku Jaszcze.

Po drodze, za znakami zielonymi, napotkacie nietypowy pomnik w lesie. To samolot upamiętniający miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator. Tragedia miała tu miejsce w 1944 roku.

12 styczeń 2023 09:52

Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

12 styczeń 2023 09:19

Igliczna - przyjemny spacer z widokami

Czy Igliczna to łatwy i przyjemny szczyt? Zdecydowanie tak. Nadaje się dla wszystkich, bowiem niemal pod sanktuarium podjeżdża droga asfaltowa, a dalej wiedzie ścieżka dostępna dla wózków. No i te widoki z góry? Śnieżnik jak na dłoni!

Prowadzą tu również ciekawe szlaki turystyczne, np. czerwony Główny Szlak Sudecki z Międzygórza, na którego trasie zobaczysz piękny Wodospad Wilczki. My na szlak czerwony weszliśmy dopiero za szczytem, zobacz naszą relację!

09 styczeń 2023 09:37

Czerwonym szlakiem z Międzygórza na Śnieżnik

Od dawna nie byliśmy na wyjazdowym Sylwestrze, a już w ogóle nigdy w górach. Teraz spędziliśmy go na naszym ulubionym Dolnym Śląsku, a dokładniej w Masywie Śnieżnika i było magicznie. Co prawda wyobrażaliśmy sobie inną pogodę, ze śniegiem i mrozem, ale narzekać nie będziemy. 

Było wspaniale, w samego Sylwestra zdobyliśmy Śnieżnik. Szliśmy czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim z Międzygórza i całość zrobiliśmy w bardzo dobrym tempie. Zobaczcie naszą relację 🙂

05 styczeń 2023 20:40

Wakacje z biurem podróży. Czy warto?

Z roku na rok rośnie liczba chętnych na skorzystanie z ofert biur podróży. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wakacje z biurem podróży są niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpiecznie. Istnieje wiele form podróżowania, a wakacje organizowane przez biuro podróży, jest wyłącznie jedną w wielu. Czy wakacje z biurem podróży są dla każdego?

03 styczeń 2023 11:51

Pomysł na weekendowe wyciszenie się i ucieczkę od zgiełku miasta - SPA wśród ciszy i zieleni

Natłok codziennych zajęć, wyzwania zawodowe i rodzinne, a także kakofonia dźwięków miasta sprawiają, że szukamy dla siebie miejsca, w którym możemy odpocząć, choćby w czasie weekendu. Wiele osób podejmuje się wtedy znalezienia SPA, które pozwoli im zapomnieć o chaosie dnia codziennego i po prostu wyciszyć się oraz odpocząć. 

Idealnym wyborem w takiej sytuacji okazuje się Klekotki SPA & Resort. Dlatego wypoczynek na Mazurach będzie doskonałym wyborem.

01 styczeń 2023 05:06

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - muzeum o pacyfikacji strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku

Grudzień to dobry moment, by odwiedzić Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. A dlaczego? Bo to muzeum upamiętnia znamienne wydarzenia właśnie z grudnia 1981 roku, kiedy ZOMO dokonało pacyfikacji strajkujących górników kopalni "Wujek".

Ciekawi tej wystawy wybraliśmy się do Centrum i również Was zachęcamy, by odwiedzić to miejsce. Oczywiście najważniejsze są tutaj poruszane treści, mocne i przejmujące, ale sama formuła muzeum również wywarła na mnie wielkie wrażenie. Nowoczesny, multimedialny przekaz, w połączeniu z fantastyczną scenerią idealnie komponują się w całość. To światowa klasa i jestem dumna, że możemy szczycić się takimi Muzeami w Polsce!

22 grudzień 2022 10:40

Szlak Kopernikowski. Ramię w ramię z Kopernikiem przez Warmię

Razem z Mikołajem Kopernikiem przemierzaliśmy Szlak Kopernikowski województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedziliśmy atrakcyjny Olsztyn, współczesną stolicę Warmii z ujmującymi zabytkami oraz malowniczymi jeziorami. Zwiedziliśmy piękne kościoły w Ornecie i okolicy. 

Zatrzymaliśmy my się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie podziwialiśmy bodaj najpiękniejszą salę gotycką w Polsce. W Gietrzwałdzie nieco poza Szlakiem zachwycaliśmy się deskalami i pyszną kuchnią, a we Fromborku poznaliśmy największą w Europie warownię katedralną. Pospacerowaliśmy też brzegiem morza. Wszystko to w przeddzień Roku Kopernikańskiego w 2023 roku.

05 grudzień 2022 11:36
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Obserwuj na Instagramie