Nowości, strona 4

Co zrobić, gdy padniesz ofiarą kradzieży na wakacjach?

Wyjazd na wakacje kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i budowaniem przyjemnych wspomnień. Niestety jednak miejsca pełne turystów bardzo często przyciągają oszustów i złodziei. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić pieniądze, dokumenty lub inne cenne przedmioty. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Przeczytaj, aby być przygotowanym na każdą ewentualność!

16 sierpień 2023 18:02

Człuchów atrakcje. Zamek krzyżacki i inne miejsca, które warto tu zobaczyć

Człuchów to zabytkowe miasto na Pomorzu, leżące w jego południowej części, niedaleko Chojnic ze słynną bramą człuchowską. Warto zwiedzić tu zamek krzyżacki i inne atrakcje oraz ciekawe miejsca w Człuchowie i okolicy. Z racji dużej liczby jezior, ośrodek jest wspaniałym pomysłem na letni wypoczynek. Tym bardziej, że jest otoczony lasami.

Człuchów oferuje wiele atrakcji. Spacerowaliśmy po tym mieście długo, bo choć jest nieduże, ciekawostek jest tutaj sporo. Co cenne, istotnym atutem miasta jest panująca tu cisza i spokój, bo turystów w mieście nie ma zbyt wielu. Tym samym jest to idealne miejsce dla osób lubujących się w spokojnym wypoczynku. A tylko nieco dalej na północny wschód roztaczają się Bory Tucholskie i rozlewa malownicze Jezioro Charzykowskie. Oto najlepsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Człuchowie.

10 sierpień 2023 15:16

Najlepsze chwile w historii BMX - Nieprawdopodobne wyczyny i rekordy!

W wyborze roweru należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Czy chcesz skakać po pionowych rampach? Kusi cię wykonywanie trików i chcesz się poruszać po specjalnych torach? W takim razie potrzebne będą różne przydatne akcesoria dla bezpieczeństwa, ale też rower BMX. Ich prosta konstrukcja sprawia, że są niezastąpione w sporcie.

 

02 sierpień 2023 17:41

Tarnów - najlepsze zabytki i atrakcje w mieście!

Tarnów okrzyknięty Perłą Renesansu to przepiękne, zabytkowe miasto w województwie małopolskim, leżące 80 km na wschód od Krakowa. Ulokowało się pomiędzy Bochnią i Dębicą, nad rzeką Białą i Dunajcem. Jest łatwo dostępne, bo leży pomiędzy autostradą A4 i drogą nr 94. Tarnów to polski biegun ciepła, warto więc tu przyjechać, by zaznać pięknej pogody i pooglądać cudne, zadbane budowle architektoniczne! 

Właśnie poza Krakowem to tutaj ulokowało się najwięcej zabytków w całej Polsce południowej. Nie tylko renesansowe, ale to one głównie stanowią o niezaprzeczalnym uroku tarnowskiego Starego Miasta, któremu oprzeć się po prostu nie da! To urocze miasto ma też bardzo długą i bogatą historię, przeplataną wątkami i mniejszościami wielu europejskich narodów. Zobacz atrakcje, które warto zwiedzić w Tarnowie!

28 lipiec 2023 11:10

Pszczyna. Zobacz najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w tym mieście

Pszczyna to niezwykle urocze i zielone miasto w województwie śląskim. Z wieloma atrakcjami, przepięknie położone jest wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Niedaleko stąd do Goczałkowic Zdrój i słynnego Jeziora Goczałkowickiego oraz Ogrodów Kapias.

Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to nie bez kozery uznawane jest za zielone płuca Śląska

Dzięki tym niecodziennym walorom Pszczyna i jej okolice to wymarzony region turystyczny i rekreacyjny, o niezwykle malowniczym krajobrazie. Każdego roku przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przybyszów z odległych regionów Polski i zagranicy. Zobacz, jakie atrakcje warto zwiedzić w Pszczynie!

27 lipiec 2023 09:58

Górny Śląsk. 80 atrakcji, które warto zobaczyć na Górnym Śląsku

Górny Śląsk to historyczna kraina, która obejmowała część Śląska. Nie każdy wie, że do Ziem Górnego Śląska, prócz województwa śląskiego, zalicza się również województwo opolskie. Choć oficjalnie nazwa ta dziś nie występuje w administracji, to bardzo często używana jest w języku potocznym i odnosi się do części województwa śląskiego. Dla ułatwienia miejscami powiążemy Górny Śląsk z obecnym województwem śląskim, choć województwo to już dziś szersze pojęcie i obejmuje również Beskid Śląski czy spory fragment cudownej Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Górny Śląsk to nasza mała ojczyzna, tutaj się urodziliśmy i wychowaliśmy, toteż chcę Ci go pokazać z jak najlepszej strony. Tym bardziej, że miejsce to w ostatnich latach znacząco wypiękniało. Zachęcam Cię do zgłębienia tego tekstu, by się o tym przekonać. Zobacz najlepsze atrakcje Górnego Śląska!

26 lipiec 2023 09:53

Wszechstronny przewodnik po wynajmie samochodów na Cyprze: Opłaty, Ubezpieczenia i Dodatkowi Kierowcy

Cypr to państwo położone na wyspie o tej samej nazwie, leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest członkiem Unii Europejskiej i ma wprowadzoną walutę euro. Wypożyczalnia samochodów Cypr może być wygodnym i satysfakcjonującym sposobem na odkrywanie uroku tej śródziemnomorskiej perły. Jednak przed rozpoczęciem przygody w podróży drogowej istotne jest zrozumienie wymagań wynajmu, dodatkowych opłat, opcji ubezpieczenia oraz kwoty kaucji. W tym przewodniku omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o wynajmie samochodów na Cyprze.

23 lipiec 2023 21:02

Słowiński Park Narodowy. Wydmy, jeziora i inne ciekawe miejsca

Słowiński Park Narodowy - kraina wody, wiatru i piasku. Chcemy Ci dzisiaj pokazać ten cud natury.  Najpiękniejszy jego fragment to ruchome wydmy, na których poczujesz się jak na pustyni! Ale mamy dla Ciebie też inne propozycje, często mało znane, ale też warte oderwania się od plażowania. Poznamy życie Słowińców, wpłyniemy wraz z Łebą do Łebska i poznamy bardziej zaciszną wersję Łąckiej Wydmy.

To przepiękny i cenny przyrodniczo obszar, zachwycający turystów z całego świata. Leży na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, nieco na zachód od popularnego miasta Łeba. Jego powierzchnia wynosi ponad 30 tys. ha. A wiesz, skąd wzięła się nazwa "Słowiński" park narodowy? Pochodzi od słowińców - północnokaszubskiego ludu, którego dziedzictwo bliżej można poznać w skansenie w Klukach. Zobacz najlepsze atrakcje Parku!

14 lipiec 2023 13:01

Łeba - najlepsze atrakcje

Łeba to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Leży w województwie pomorskim, przy ujściu rzeki Łeby do morza, pomiędzy Jeziorami Łebsko i Sarbsko. To bardzo atrakcyjna miejscówka na lato dla turystów. Swą renomę Łeba zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, mikroklimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Przede wszystkim zaś przyciągają tutaj cudowne wydmy!

Łeba jest też idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu oraz żeglarstwa morskiego i śródlądowego. Czeka tu również sporo atrakcji rodzinnych.

Miasto Żywiołów, jak nazywana jest Łeba, to miejsce wielowymiarowe. Faktycznie rządzą tym miejscem naturalne żywioły, jak woda i wiatr, ale miejsce oferuje też mnóstwo form rozrywki. W centrum, w pobliżu plaży, na każdym kroku znajdziesz atrakcje. Będąc w Łebie z dziećmi, koniecznie odwiedź popularne parki rozrywki, w których maluchy z pewnością będą zachwycone i nie będą się nudzić. W samej Łebie powstał Łeba Park z dinozaurami, zaś w pobliskim Sarbsku istnieje Sea Park Sarbsk z Fokarium i Oceanarium Prehistorycznym z wodnymi stworzeniami. Warto tez zajrzeć na Farmę Alexa w pobliskim Charbrowie. A to nadal tylko część atrakcji turystycznych tego zakątka. Spędziliśmy tu wiele pięknych chwil i dzięki temu stworzyliśmy przewodnik po Łebie, który pomoże Ci lepiej poznać to miasto i miejsca, które warto zobaczyć !

11 lipiec 2023 14:25

Wakacje 2023 w Polsce – poradnik praktyczny

Planujesz wakacyjny wyjazd w Polsce? Wspaniale, że zdecydowałeś się na taki cel podróży – nie trzeba szukać daleko: w kraju jest jeszcze mnóstwo do odkrycia! Aby zapewnić sobie przyjemne i bezproblemowe wakacje, ważne jest odpowiednie pakowanie. Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować się i zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż w pojedynkę, czy z rodziną.

10 lipiec 2023 12:33

Park Repecki z obiektami Unesco. Brama Gwarków i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony, znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek. Kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków. 

Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco. Podobnie jak pobliska Brama Gwarków, będąca wylotem Sztolni Głębokiej Fryderyk. To miejsce odwadniania cały podziemi tarnogórskich.

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.

03 lipiec 2023 12:57

Tarnowskie Góry. Najlepsze atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca w okolicy

Tarnowskie Góry to historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej. To około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11. Blisko stąd do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje turystyczne. 

Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to nasze miasto rodzinne. W ostatnich latach tym bardziej atrakcyjne, że z obiektami UNESCO! Zapraszam więc do poznania tego pięknego i atrakcyjnego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Miasto może poszczycić się wieloma atrakcjami, ale turyści głównie przybywają tu do podziemi tarnogórskich, których fragmenty udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych.  To prawdziwa osobliwość na skalę europejską. 

Te najcenniejsze atrakcje miasta doceniono na świecie. Latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i historyczna pamiątka myśli technicznej, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Zobacz nasz przewodnik po Tarnowskich Górach, na pewno pomoże Ci on w zaplanowaniu i zwiedzeniu tego miasta!

03 lipiec 2023 12:39

Jak wybrać dobry plecak szkolny?

Wybór dobrego plecaka dla dziecka musi łączyć ergonomię z potrzebami samego dziecka. Powinien być więc to plecak dobrej jakości, a jednocześnie przyciągać atrakcyjnym designem. Jak zatem wybrać odpowiedni plecak, by spełniał oczekiwania rodziców i dzieci jednocześnie?

02 lipiec 2023 19:27

Wigierski Park Narodowy. Atrakcje, które warto zobaczyć wokół jeziora Wigry

Wigierski Park Narodowy roztacza się kilka kilometrów na wschód od Suwałk. W jego granicach odnaleźć można ponad 40 naturalnych zbiorników wodnych, ale sercem Parku jest rozległe Jezioro Wigry. Niemal cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w dorzeczu rzeki Czarna Hańcza, która stanowi ceniony w Polsce szlak kajakowy.

WPN z siedzibą w Krzywem na Suwalszczyźnie, to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Jego powierzchnia liczy ponad 15.000 ha. Leży on na północno-wschodnim krańcu Polski, a powstał w 1989 roku.

30 czerwiec 2023 19:09

Kraina Górnej Odry. Które atrakcje warto zobaczyć?

Kraina Górnej Odry to przepiękny region spokojem płynący, rozciągający się na pograniczu polsko-czeskim, w Bramie Morawskiej, na terenie województwa śląskiego i częściowo opolskiego. To bardzo malownicza i zaciszna kraina, stanowiąca obniżenie między Karpatami i Sudetami, jedyny fragment Polski południowej bez gór. Jak okiem sięgnąć pola, lasy i woda. Po prostu sielsko. 

Region, choć nie zadeptany i bez tłumów, to coraz lepiej zagospodarowany. Znajdziesz tu wiele unikatowych atrakcji, które coraz liczniej przyciągają turystów z bliższej okolicy oraz odległych zakątków. Stolicą tego regionu jest Racibórz, sercem rzeka Odra, ale w tym cudnym krajobrazie spotkasz też sporo starych pałaców, często pozostających w ruinie i nowych wież i platform widokowych, będących elementem Szlaku Silesianka.

Warto zagłębić się w ten region i poznać bliżej atrakcje, jakie oferuje. My już nieraz je odkrywaliśmy i chętnie Wam je pokażemy. Zobacz najlepsze atrakcje Krainy Górnej Odry!

29 czerwiec 2023 12:13

Suwalski Park Krajobrazowy. Co warto zobaczyć na północy Suwalszczyzny?

Suwalski Park Krajobrazowy rozciąga się na północ od Suwałk. niewymownie piękna kraina wzgórz, pagórów, dolin i głębokich rynien, zwykle wypełnionych wodą. Te oczka wodne w otoczeniu soczystej zieleni, tworzą bardzo sielski i romantyczny pejzaż. Jako, że lasów jest tutaj mało, a głównie pola i łąki, z usianymi wielkimi głazami, to bardzo ładnie widać tę niezwykle ciekawą, polodowcową rzeźbę, z ozami, kemami i morenami. Mówi się, że to najbardziej górzysty rejon na polskim niżu! Różnice poziomów sięgają tu 100 metrów.

Suwalski Park Krajobrazowy utworzony został w 1976 roku. Tym samym to jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Położony jest na Pojezierzu Suwalskim, na obszarze 4 gmin: Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak.

Chciałoby się tutaj spędzić znacznie więcej czasu, ale już po kilku godzinach jesteś zachwycony, a po całym dniu oddasz serce tej krainie. Tak było z nami i choć aura nas nie rozpieszczała, to i tak Suwalski PK nas urzekł. I już wiemy, że wrócimy tu na pewno! Po naszej wizycie możemy pokazać Wam najpiękniejsze atrakcje okolicy.

29 czerwiec 2023 12:08

Suwałki - miasto krasnoludków, murali i bluesa!

Suwałki to piękne i unikalne miasto leżące w sercu Suwalszczyzny. W województwie podlaskim, niedaleko wschodniej granicy Polski, nad rzeką Czarna Hańcza. To kraina zielonych pagórków i jezior, a w części centralnej ulokowało się nieduże, ale bardzo ciekawe miasto pełne kontrastów. To taki tygiel kulturalny i religijny, gdzie dodatkowo nowe miesza się ze starym.

Zabudowa miasta jest zupełnie odmienna od tej, jaką znamy z innych miast w Polsce. Miasto uformowane jako ulicówka, otrzymało prawa miejskie w XVIII wieku. Największy rozkwit nastąpił w XIX stuleciu, stąd przeważa tu architektura klasycystyczna. A wokół niej rozgościły się ciekawostki przyrodnicze. Spędziliśmy piękny, przedłużony weekend w Suwałkach, co pozwoliło nam się lepiej poznać z tym miejscem i stworzyć przewodnik po najlepszych atrakcjach Suwałk!

28 czerwiec 2023 17:42

Gdzie są stalowe domy? #ciekawostki

W Zabrzu na początku XX wieku wybudowano stalowe domy. Stawiano je tanio i szybko. Dlaczego się nie przyjęły? Czy działają w nich komórki?

28 czerwiec 2023 08:40

Poznaliśmy Top Atrakcje 2023!

25 czerwca 2023 roku zakończyła się tegoroczna edycja plebiscytu Top Atrakcje. Wyłonionych zostało 8 zwycięzców w każdej kategorii. Każde z tych miejsc jest wspaniałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu tego lata. Dziękujemy za udział i bardzo wysoką liczbę głosów! Czas na konkrety - poznajcie Top Atrakcje 2023 !

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

26 czerwiec 2023 11:07

Gdzie są najpiękniejsze ławeczki w Polsce? #ciekawostki

Wiesz, że w Wiśle są ławeczki z najpiękniejszymi widokami w Polsce? Te relaksujące ławki powstały na pięknych beskidzkich szczytach. Aktualnie są trzy, a w planach są kolejne.

22 czerwiec 2023 20:22

Gdzie jest największa wygódka na świecie? #ciekawostki

Na zamku w Kwidzynie jest największa na świecie latryna. Tym właśnie była wieża zwana "gdaniskiem". A skąd wzięła się nazwa?

21 czerwiec 2023 08:42

Gdzie jest najczystsze powietrze? #ciekawostki

Wiesz, że w Gołdapi przy granicy z Rosją jest najczystsze powietrze w Polsce? Dlatego powstało tu jedyne, na chwilę obecną, uzdrowisko na Mazurach.

20 czerwiec 2023 14:10

Skąd wrak statku w Kamieniu Pomorskim? #ciekawostki

W marinie w Kamieniu Pomorskim można podziwiać wrak żaglowaca z XIX wieku, który został wydarty morzu w 2016 roku.

16 czerwiec 2023 18:00

Zamek niczym kalendarz. Tajemnice zamku Krzyżtopór #ciekawostki

Zamek Krzyżtopór jest ściśle powiązany z kalendarzem. Dni, miesiące i pory roku mają w nim odbicie. Zobacz w jaki sposób.

15 czerwiec 2023 18:00

Ilu rycerzy zakonnych walczyło pod Grunwaldem? #ciekawostki

Pod Grunwaldem walczyło zaledwie około 250 rycerzy zakonnych. Większość z nich poległa. To był początek końca Państwa Krzyżaków.

14 czerwiec 2023 18:00

Świętokrzyski Park Narodowy - Parki Narodowe w Polsce!

Czy wiecie, że w Polsce mamy aż 23 parki narodowe? A w planach utworzenie jest kolejnych kilku. Jak się okazuje, my odwiedziliśmy aż 18 z nich, ale w tym roku chcemy poznać je jeszcze bliżej. Przynajmniej niektóre. Nadal nie zamkniemy pełnej listy, ale kto wie, może w przyszłym sezonie 🙂

Nasz projekt zaczęliśmy od Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaprasza w jedyne w Polsce góry położone w centralnej części kraju. Zacne i wiekowe. Choć niewysokie, to jakże ciekawe i unikalne. Dostępne dla każdego, bo spacerowe, zielone, rozśpiewane ptasim trelem.

Prastare Góry Świętokrzyskie zachwycają łagodnymi szczytami i malowniczymi szlakami, starożytnymi dymarkami i niezwykle ciekawą geologią. Nade wszystko jednak cenną przyrodą. Dziś właśnie o tym chciałam Wam nieco opowiedzieć.

14 czerwiec 2023 14:17

Dla ilu osób został wybudowany zamek Moszna? #ciekawostki

Bajkowa rezydencja w Mosznej została wybudowana tylko dla 15 osób z rodziny. Dla nich pracowało aż 150 osób służby. 

13 czerwiec 2023 18:00

Widziałeś kiedyś plażę z samolotem? #ciekawostki

Wiesz, że na plaży w Starym Oleśnie można zobaczyć samolot? To wycofany Antonow, który robi tu za atrakcję turystyczną.

12 czerwiec 2023 18:00

Jak i gdzie ubezpieczyć się na wyjazd?

Wyjeżdżając poza granice kraju, zazwyczaj bardzo skrupulatnie planujemy poszczególne dni urlopu, a zapominamy o tym, co najważniejsze – zapewnieniu sobie poczucia finansowego bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa jest równie istotna jak plan podróży. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego nie należy bagatelizować tej kwestii?

12 czerwiec 2023 14:09

Zagłosuj na hity tego lata! Ruszyły Top Atrakcje 2023!

Drodzy moi, jak co roku ruszamy z plebiscytem Top Atrakcje 2023! Hity turystyczne tego lata, same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy blisko 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 12 czerwca i kończy 26 czerwca 2023 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

12 czerwiec 2023 00:00

Największy drewniany kościół w Europie? #ciekawostki

Jaki jest największy drewniany kościół w Europie? To kościół Pokoju w Świdnicy!

11 czerwiec 2023 18:00

Chcesz się wspiąć na te skały? #ciekawostki

Na Bramie Bolechowickiej zaczynało wiele polskich himalaistów. Wśród nich Wojciech Kurtyka. Nie musisz jednak się na nią wspiąć by podziwiać z niej wspaniałe widoki. 

10 czerwiec 2023 20:38

Zamki Gotyckie na Pomorzu - przewodnik po warowniach i okolicznych atrakcjach

Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu to fantastyczna i zarazem popularna wstęga, tworzona przez trasę samochodową, łączącą średniowieczne warownie, wystawione tu za czasów krzyżackich, na terenie ich państwa. Kiedyś miały strzec granic, ale chyba przede wszystkim pokazywać wielkość nowej na tych ziemiach wiary. A zamki stawiano gęsto, w odległości około 20 km, by zakonnicy podróżując nie musieli nocować w miejscach o wątpliwej reputacji.

Do dziś na Kociewiu, Powiślu i Kaszubach odnaleźć można kilka cudnych zamków gotyckich - krzyżackich i biskupich. W większości udostępnione do zwiedzania, stanowią wspaniałe atrakcje turystyczne. Gdy przekroczysz ich progi i wnikniesz wgłąb murów, przeniesiesz się w świat średniowiecznej tradycji i poczujesz klimat tamtych lat. Tym bardziej, że dziedzińce i zamkowe podwoje często stają się areną ciekawych imprez - turniejów rycerskich, koncertów muzyki dawnej, pokazów rzemiosła czy barwnych jarmarków. Wjedź do krainy czerwonej cegły i poznaj bogactwo dawnego państwa Krzyżaków!

09 czerwiec 2023 12:30

Sabat Krajno - magiczny park rozrywki!

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno w Krajnie Zagórzu to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. To jedyne miejsce w Polsce, w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla!

Muszę przyznać, że to bardzo ładny obiekt. Miniatury liczne i bardzo ciekawe, ładnie odwzorowane. Całość pięknie położona jest na stoku. Spacerując aleją wśród makiet zabytków, podchodziliśmy pod górę, a za plecami otwierał nam się coraz piękniejszy widok na szeroką okolicę.

09 czerwiec 2023 10:23

Cieszyn - miasto trzech braci!

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. To około 30 km od Bielsko-Białej i jeszcze bliżej Wisły. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty. Zobacz, jakie atrakcje zaoferuje Ci to miasto!

05 czerwiec 2023 19:56

Energylandia - największy park rozrywki w Polsce!

Energylandia w Zatorze to obecnie największy i zarazem najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. Powstał na kilkudziesięciu hektarach. To miejsce zachwyca i wyzwala taką adrenalinę, że trudno sobie to wyobrazić, nie przekraczając progu Energylandii! Jeśli więc jeszcze nie znasz tego Parku, gorącą zachęcam do jego odwiedzenia. Miejscówka słynie z rollercoasterów, znajdzie tu prawdziwe potwory w tej kwestii, mega szybkie, długie, z przeciążeniami, wodne itp. Ale nie martw się wcale, jeśli roller coastery to nie Twój żywioł. Tutaj jest takie mnóstwo różnych atrakcji, że na pewno znajdziesz ich sporo dla siebie i swojej rodziny!

Wczoraj z okazji Dnia Dziecka wyśmienicie się tu bawiliśmy, jak zawsze. Czas minął niepostrzeżenie, na basenach, karuzelach i rejsach. Zjedliśmy w restauracji Hall od Columns w strefie Aqualantis, gdzie wczoraj otwarto Garden Gourmet. To marka, która jest w Polsce od 2020 roku i chce rozkochać Polaków w żywności pochodzenia roślinnego. Muszę przyznać że burgery w ich wykonaniu są fantastyczne i trudno się zorientować, że bezmięsne. Jest też menu dla dzieci. Zobaczcie więcej atrakcji Energylnadii!

02 czerwiec 2023 13:06

Wisła - ciekawe atrakcje w sercu Beskidu Śląskiego!

Wisła to perła Beskidu Śląskiego leżąca w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek. To bardzo atrakcyjne i uniwersalne miejsce, zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Atrakcji tu nie brakuje, a wśród nich są także świetne miejsca dla dzieci. Nawet trasy w otoczeniu gór znajdą się takie przystosowane dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach, np. wyasfaltowana Dolina Białej Wisełki czy łatwa trasa wyasfaltowana z Przełęczy Szarcula na Stecówkę. 

Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami gór, a na szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letniem Schronisku na Stożku. Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak letni Ustroń czy zimowy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej. Zobacz nasz przewodnik po Wiśle, w którym poznasz nie tylko najlepsze atrakcje miasta, ale i pyszne restauracje czy noclegi!

31 maj 2023 15:48

Dziewięćsił Festiwal - góralska impreza folkowa Beskidów i Śląska Cieszyńskiego!

Dziewięćsił Festiwal to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu, ale na pewno zagości na stałe w tym regionie. Już w tym roku, pod koniec maja, przyciągnęła wiele osób, które chętnie zgłębiały kulturę i tradycje miejscowych górali. Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim, w 9 miejscowościach, nawiązując do jego nazwy.

A skąd taka nazwa? Początek bierze ona od magicznej górskiej rośliny - dziewięćsił bezłodygowy. Według starych górali miała ona szczególne moce i obdarzała nimi tych, którzy ją napotykali. Dziś organizatorzy pięknie nawiązali do rośliny, ukazując moce tego regionu. Festiwal odbywa się bowiem w cudownych 9 miejscowościach: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cięcina, Cieszyn, Istebna, Brenna i Wisła. Zobacz jakie niesie ze sobą atrakcje i jak nas zachwycił!

30 maj 2023 13:48

Zamek krzyżacki w Malborku - pomorskie zamki gotyckie!

Największy ceglany zamek w Europie, a nawet na świecie przywitał nas cudną pogodą! Zanim weszliśmy do wnętrza jego murów, godzinę obchodziliśmy go wokół, podziwiając jego ogrom. Malbork od 1309 roku był stolicą Państwa Zakonnego i wtedy rozpoczęła się rozbudowa rezydencji z takim rozmachem, jakiego nie znał żaden ówczesny, średniowieczny zamek. Szacuje się, że użyto do tego około 30 milionów cegieł! A w tym ogromnym kompleksie złożonym z przedzamcza, zamku średniego i wysokiego, mieszkało co najwyżej kilkudziesięciu braci zakonnych. Którzy notabene ślubowali ubóstwo, ale tylko z perspektywy prywatnego majątku. Bo zakonowi mieli służyć i pomnażać jego zasoby.

Choć znamy już te mury, to ponownie onieśmieliły nas swym rozmachem i potęgą, tak, jak miały za czasów Krzyżaków przytłaczać wręcz i onieśmielać ich gości, podejmowanych tu najwystawniejszymi ucztami na świecie, w najnowocześniejszym zamku tego globu. Nawet swoiste ogrzewanie podłogowe umilało zimowe posiadówki.

Jeśli chcesz zajrzeć we wszystkie zakątki trasy turystycznej, musisz przeznaczyć na zamek w Malborku co najmniej 3 godziny. Twierdzę zwiedza się z audioprzewodnikiem, choć można też przejść trasę z przewodnikiem. A co najbardziej urzeka w zamku malborskim? Na pewno Wielki Refektarz, Kaplica Św. Anny będąca kaplicą grzebalną Wielkich Mistrzów Krzyżackich oraz kościół NMP - prawdziwy majstersztyk! Po drodze mija się wstęgi murów obronnych, chroniących fragmentów mieszkalnych. W dalszym ciągu masywna wieża na Zamku Wysokim jest wyłączona z trasy zwiedzania, ale podobno wkrótce ma się to zmienić.

23 maj 2023 14:19

Zamek krzyżacki w Gniewie - pomorskie zamki gotyckie!

Czy wiecie, że zamek Gniew to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły? Ma charakterystyczny kształt warowni z czterema narożnymi wieżami. Postawili go tak zgrabnie Krzyżacy w czasach średniowiecza, na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 roku osada Gniew otrzymała prawa miejskie.

Choć budowla była mocno pokiereszowana dziejami, dziś prezentuje się wyśmienicie, w niezwykle malowniczej scenerii Gniewu, usytuowana na wzgórzu ponad Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. Urok tego miejsca jest przejmujący wręcz. Można tu wpaść na samo zwiedzanie warowni, albo zostać na dłużej w hotelu. Jedzenie podają tu nieziemsko dobre! Podobnież ono wygląda.

A skoro o zwiedzaniu mowa, to polecam gorąco. Zamek Gniew co prawda nie zaskakuje mnogością udostępnionych komnat czy eksponatów, ale formuła spaceru po zamku jest fantastyczna za sprawą niesamowitego przewodnika oratora. Nie brakuje mu powagi, świetnego poczucia humoru i wyobraźni zarazem. Szczególnie dobrze bawiliśmy się podczas zwiedzania nocnego.
 

22 maj 2023 14:19

Zamek kapituły w Kwidzynie - pomorskie zamki gotyckie!

W tym tygodniu zwiedzamy Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu. Będziemy Wam pokazywać piękne obiekty warowne z tego regionu. Dziś podrzucamy Kwidzyn. To historyczna stolica Pomezanii. Od połowy XIII wieku miasto należało do biskupów pomezańskich, a później było siedzibą kapituły biskupstwa. 

Zbudowano tu wówczas potężny Zamek w Kwidzynie, do którego później dobudowano katedrę. Ogromną! To unikalne rozwiązanie, którego nie znajdziesz na innych zamkach. Jest jeszcze jeden powód, dla którego Kwidzyn jest wyjątkowy, znajdziesz tu największe gdanisko na świecie, czyli wychodek. W wieży tej czeka dziś ciekawa wystawa o mennonitach. W pozostałych fragmentach zamku zobaczyć można też inne wystawy. Polecamy gorąco również wnętrze katedry, dostępne odpłatnie. To niezwykle interesujący obiekt, z pasjonującym przewodnikiem!

19 maj 2023 14:45

Lubomir - Korona Gór Polski !

Lubomir (904 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Kondracki zalicza go do Beskidu Wyspowego, ale bywa też przydzielany do Beskidu Makowskiego i tym sposobem należy do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.

Szczyt nie jest widokowy, także wybraliśmy się na niego spod schroniska na Kudłaczach, żeby trochę widoku jednak załapać. Niemal pod samym schroniskiem znajdziesz spory, płatny parking, skąd już roztaczają się ładne widoki. Parę kroków i dochodzi się do schroniska, bardzo kameralnego, spod którego też można popatrzeć ładnie na góry. Dalej czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim przez las powędrowaliśmy przez kilka szczytów na Lubomir. Zobacz naszą wędrówkę!

15 maj 2023 09:55

Góra Miedzianka - najpiękniejszy szczyt Gór Świętokrzyskich!

Jest takie miejsce w Górach Świętokrzyskich, które mnie oczarowało szczególnie. Nie, żeby inne nie miały uroku, ale tutaj zagrał sentyment i poczułam się jak w domu. To Góra Miedzianka - jak dla nas najpiękniejszy szczyt tego regionu. Całkiem niewysoki, bo liczy 354 m n.p.m., a do tego łatwo dostępny, a tak ujmujący i widokowy.

Coś Wam to przypomina? Dla mnie to taka Jura w pigułce, stąd sentyment. Wapienne skałki, naskałkowa roślinność, w środku góry dziury, wokół szeroka panorama, a w niej rysują się ruiny zamku! Warownia to oczywiście Chęciny, oddalone o jakieś 10 km stąd. Ale i nazwa nie wzięła się znikąd. Poznaj Miedziankę z bliska, bo jest tego warta!

12 maj 2023 14:16

Turbacz - najwyższy szczyt Gorców w Koronie Gór Polski

Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców, położony w centralnym punkcie pasma. Należy on do Korony Gór Polski, przez co jest chętnie odwiedzany przez turystów. Dodatkowo wielkim atutem jest tutaj cudny widok na Tatry. Można je podziwiać z samego szczytu, ale jeszcze ładniejsza panorama roztacza się spod schroniska, położonego pod Turbaczem, około 10 minut spacerkiem od wierzchołka.

Zobacz naszą trasę czerwonym szlakiem z Rabki. Planowaliśmy takie wejście od początku, ale rano postanowiliśmy jednak wchodzić szlakiem zielonym z Nowego Targu - krótszym i bardzo widokowym. Niestety pokonał nas majówkowy korek na Zakopiance i wróciliśmy do Rabki. A dokładniej do Rabki Słone, skąd rusza stromo pod górę czarny szlak na spotkanie tego czerwonego, prowadzącego na sam Turbacz. Byliśmy mocno spóźnieni, ale czy nam się udało?

11 maj 2023 13:34

Góry Świętokrzyskie - najstarsze góry Europy!

Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej. Graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu. To obok Gór Sowich na Dolnym Śląsku najstarsze góry w Europie.

Góry Świętokrzyskie noszą nietypową nazwę, która wzięła się od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które przechowywane są w opactwie na Łysej Górze, zwanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem. Owe opactwo to jedno z najstarszych klasztorów w Polsce, założone jeszcze w XII wieku. Zobacz również inne atrakcje regionu!

09 maj 2023 12:34

Sandomierz - miasto optymizmu!

Sandomierz to przepiękne miasto w województwie świętokrzyskim. Czaruje zabytkami, nawet gotyckimi, ale również klimatycznymi miejscami na spacery z naturą w roli głównej. Choć Stare Miasto z zamkiem i ślicznym rynkiem zachwyca, to warto wyjść poza jego obszar i cieszyć się urokami okolicy. Na pewno polecam Pieprzówki - najstarsze góry Europy!

A czemu miasto optymizmu? Sandomierz jest "Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego", uważanego za Kamień Optymizmu. To tutaj od lat działa Cezary Łutowicz, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii. W wielu miejscach w Sandomierzu, również w jego pracowni czy w galerii na rynku kupisz biżuterię z krzemieniem pasiastym. W Muzeum Okręgowym na zamku w Sandomierzu zobaczysz jedyną na świecie muzealną kolekcję biżuterii z tym kamieniem, bo krzemień pasiasty to polski kamień, występujący tylko w województwie świętokrzyskim!

08 maj 2023 08:49

Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich do Korony Gór Polski!

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. (w różnych źródłach można znaleźć również inne wysokości  - 613 m czy 612 m).  To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, nazywany też Górą Świętej Katarzyny. Leży w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu. Obszar ten chroniony jest przez Świętokrzyski Park Narodowy, a wstęp na ten teren jest płatny. Uważa się, że dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego, stąd region jest otoczony mgiełką tajemnicy i często kojarzony z czarownicami.

Szczyt posiada dwa wierzchołki - wschodni wierzchołek to Skała Agaty czy też Zamczysko, zaś zachodni to Łysica.  Przez lata wierzchołek o nazwie Łysica był uważany na najwyższy punkt regionu, ale po najnowszych pomiarach okazało się, że to druga kulminacja o nazwie Skała Agaty ma kilkadziesiąt centymetrów więcej. Tak dokładnie to zachodni wierzchołek Łysicy ma 613,31 m n.p.m., zaś wschodni, czyli Agata - 613,96 m n.p.m. My zaliczyliśmy obydwa wierzchołki i tym sposobem na pewno mamy kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

04 maj 2023 12:06

Czupel w Beskidzie Małym. Projekt Korona Gór Polski

Czupel o wysokości 933 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Na mapie odnaleźć też można wysokość 930 m n.p.m. Czupel należy do Korony Gór Polski i z tego powodu bywa odwiedzany przez turystów, ale z pewnością nie jest najbardziej popularny w tej części Beskidu. Nie jest bardzo spektakularny ani widokowy, ale prowadzi na niego malowniczy szlak. 

Czupel leży w paśmie Magurki Wilkowickiej i wznosi się niedaleko Magurki Wilkowickiej, ponad Łodygowicami z jednej strony i Międzybrodziem Bialskim z drugiej strony. Nie pomyl tego Czupla z innym wierzchołkiem o tej samej nazwie, ale leżącym na terenie Beskidu Śląskiego, ponad Wisłą.

W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Co prawda mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, także nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Czupel. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. Znajduje się ona koło Straconki - dzielnicy Bielska Białej. Stąd biegnie na wierzchołek szlak niebieski. Zobacz naszą relację!

14 kwiecień 2023 08:58

Beskid Mały. Szczyty, szlaki i atrakcje

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 metrów n.p.m., ale region ten mimo to cieszy się dużą popularnością, bo jest bardzo urokliwy, oferuje piękne widoki, a w wielu miejscach nadal zaciszny.

To wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.) czy Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.).

Popularna jest też Łamana Skała (929 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego i pobliska Madohora (910 m n.p.m.). Utworzono tutaj Rezerwat Madohora. Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

13 kwiecień 2023 08:41

Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym. Schronisko i szlaki

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to jeden z bardziej malowniczych szczytów Beskidu Małego. Jest czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Dojdziesz tu szybko i bez trudu, a na wierzchołku czeka schronisko, w pobliżu natomiast wznosi się Czupel - najwyższy szczyt pasma!

Pierwsze schronisko stanęło tu w 1903 roku, ale szybko spłonęło, podobnie, jak i drugie. Obydwa były bowiem drewniane. Dopiero trzecie z kolei schronisko, tym razem już murowane, wybudowane w 1913 roku, przetrwało do dziś. Oferuje nie tylko noclegi, ale również bufet z pyszną kawą i posiłkami domowymi. Odpłatnie można też skorzystać z toalety, wędrując tędy.

Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, choć jest coraz bardziej przesłonięta drzewami. Naprzeciw widać Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym. Najlepsze pejzaże zobaczysz z punktu widokowego na budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego, ale nie zawsze jest on dostępny.

12 kwiecień 2023 10:42

Aparat Sony A7 IV - mój nowy sprzęt. Wrażenia z pracy z soniakiem!

Zwykle w okolicy Świąt zachciewa mi się zdjęć moich córek. Kolejne sesje pokazują mi, jak nieubłaganie i szybko mija czas, a wraz z nim ich dzieciństwo... Czy łatwo je namówić na taką sesję? Nie, coraz trudniej, ale jakoś się udało.

A tym razem wyzwanie było podwójne, bo po kilkunastu latach pracy z lustrzankami Canona, zdecydowałam się na sporą zmianę. Dzisiejsze zdjęcia strzelałam nowym aparatem - Sony A7 IV.

12 kwiecień 2023 09:59

Jak zaplanować podróż przy pomocy aplikacji eSky?

Zbliżający się sezon wakacyjny sprzyja planowaniu zagranicznych podróży, zarówno jeśli chodzi o dłuższy urlop, jak i kilkudniowy wypad. Większość turystów robi więc wszystko, co w ich mocy, aby trafić na najlepsze okazje na rynku. Jak się okazuje, możliwości jest wiele, ale trzeba wiedzieć, jak oraz gdzie szukać sprawdzonych ofert. Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat i które narzędzie online będzie najbardziej pomocne!

10 kwiecień 2023 10:59

Wesołych Świąt

Kochani, życzymy Wam zdrowych, spokojnych i pełnych radości Świąt Wielkiej Nocy. Ucztowania, przyjemnych rozmów, wspólnego czasu razem. Niech to będzie czas nadziei !

08 kwiecień 2023 08:16

Zamek w Głogówku. Piękna rezydencja Oppersdorffów

Zamek w Głogówku na Opolszczyźnie to najznamienitszy zabytek miasta. Choć okazała budowla jest wabikiem i ozdobą, to jednak pozostaje w stanie mocno naruszonym. W obecnej chwili stanowi własność miasta, niegdyś mieściła muzeum, obecnie jest ono przeniesione do pobliskiej Baszty Więziennej na ul. Słowackiego. Sam zamek natomiast jest rewitalizowany i przez to niedostępny dla turystów

Nam udało się jednak zajrzeć do obszernych wnętrz i pospacerować wśród murów zamkowych z przewodnikiem. Kinga w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o historii tego miejsca, którego czas w ostatnich dekadach nie szczędził. Obraz zniszczeń miejscami przytłacza, ale i zachwyca ogrom obiektu oraz to, co nadal pozostało. Zobacz zamek naszymi oczyma!

06 kwiecień 2023 10:55

Głogówek - miasto wielu atrakcji. Zamek, Domek Loretański, cudna barokowa kolegiata

Głogówek to ciekawe miasteczko z bardzo długimi dziejami, leżące na południu Opolszczyzny, pomiędzy Prudnikiem i Kędzierzynem Koźle. Sporo tu zabytków, a wśród nich unikatowe ciekawostki, jak Domek Loretański, czyli swoisty kościół w kościele. Przyjemnie spaceruje się uliczkami Głogówka, bo łatwo i szybko można dotrzeć do najważniejszych obiektów w mieście. Jest to bowiem kameralne miasto, w którym wszędzie jest blisko. Warto poznać ten urokliwy zakątek regionu.

Najznamienitszym zabytkiem w Głogówku jest zamek, początkowo średniowieczny, później przekształcony przez Oppersdorffów w okazałą, renesansową rezydencję. Dziś jest remontowany, przez co niedostępny dla turystów. Nam jednak udało się pospacerować po wnętrzach z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Głogówku. Zobacz, jak jest w środku!

06 kwiecień 2023 08:54

Pałac Rozkochów - Pałac Stu Pokoi w stylu baroku francuskiego

Pałac Rozkochów to ciekawa budowla na Opolszczyźnie, stojąca kilka kilometrów na wschód od Głogówka. Pałac pozostaje w rękach prywatnych i obecnie jest rewitalizowany. Przywraca się mu dawny blask, by mógł cieszyć oczy kolejne pokolenia i rozbudzać kulturalnego ducha. Zbudowany jako dwór renesansowy w XVI wieku, później został rozbudowany w stylu baroku francuskiego. Daj się rozkochać w Rozkochowie!

03 kwiecień 2023 18:50

Cieszyn - kwitnący Mały Wiedeń

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty

A niedługo miasto cudownie rozkwitnie magnoliami, które podziwialiśmy rok temu, na specjalnym Szlaku Kwitnącej Magnolii, liczącym około 1 km długości. Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku po Cieszynie!

03 kwiecień 2023 09:06

Gdzie wyjechać na majówkę w Polsce?

Miesiąc maj to jeden z pierwszych miesięcy w roku, który sprzyja wyjazdom i złapaniu oddechu od codziennych spraw. Nic więc dziwnego, że majówka jest wydarzeniem planowanym z dużym wyprzedzeniem. Jaki kierunek obrać? Gdzie najkorzystniej wyjechać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

03 kwiecień 2023 09:03

Góra Zamkowa w Cieszynie z romańską rotundą i gotycką wieżą widokową

Już w czasach pradawnych Góra Zamkowa w Cieszynie była wykorzystana przez naszych przodków. Pierwsza osada obronna powstała tu około V wieku p.n.e. W średniowieczu mieścił się tutaj gród Piastów cieszyńskich. Powstały w IX wieku gród w 1290 roku został stolicą księstwa cieszyńskiego. W XIV wieku zbudowano tu wspaniałą warownię gotycką, złożoną z zamku górnego z wieżą i kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolnego z basztami i mostem zwodzonym.

Dziś symbolem tego miejsca i całego Cieszyna jest romańska rotunda z XI wieku, widoczna na polskim banknocie o nominale 20 zł. Obok wznosi się gotycka, kamienna Wieża Piastowska, pozostałość zamku. Obie budowle są dostępne do zwiedzania w ramach jednego biletu.

31 marzec 2023 14:55

Wieża Piastowska w Cieszynie - gotycka wieża z tarasem widokowym

Wieża Piastowska stojąca na Górze Zamkowej w Cieszynie pochodzi z XIV wieku i jest tym samym jednym z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. To element średniowiecznego zamku Piastów. Ta gotycka, kamienna wieża była miejscem schronu w razie zdobycia zamku. Wówczas była to jedna z czterech wież i stanowiła istotny element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Dziś wieża stanowi punkt widokowy, dostępny odpłatnie.

31 marzec 2023 14:20
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Obserwuj na Instagramie