Nowości, strona 2

Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju hitem turystycznym

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju to prawdziwy hit. Kolejny, fantastyczny magnes, który mocno przyciąga turystów w okolice Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Stanęła w 2022 roku, jest bardzo efektowna, darmowa i łatwo dostępna. Przystosowana dla wózków. Wznosi się Parku Zdrojowym, ma około 30 metrów wysokości i 2 tarasy widokowe. Oferuje śliczną panoramę!

25 kwiecień 2024 10:20

Wieże widokowe Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to województwo obfitujące w różnorodne góry i piękne pejzaże. W ostatnim czasie są one podbijane wieżami widokowymi, które stają na wielu szczytach górskich. Tym samym sprawiają, że turystyczne szlaki oferują naprawdę piękne widoki i turyści chętnie je odwiedzają. Takie konstrukcje to zawsze dodatkowy magnes. Przyciągają osoby w każdym wieku i są sporym urozmaiceniem i wyzwaniem dla dzieci, które w ten sposób łatwiej przekonać do górskiej wędrówki. Zobacz, które wieże widokowe na górach Dolnego Śląska Ci polecamy!

24 kwiecień 2024 10:39

Muzeum Mazowieckie w Płocku. Czerwony kabriolet w środku kamienicy!

Nasz pierwszy kontakt z tym muzeum to zjawiskowy, czerwony samochód cabrio. W środku wystawy robi oszałamiające wrażenie! Tobie też tak polecam zacząć.

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze muzeum w Polsce. Dodam, że publiczne, bo najstarsza kolekcja muzealna w Polsce powstała jeszcze wcześniej w Puławach. Płocka placówka powstała w 1821 roku. Nie przetrwała próby czasu i zamknięto ją po 15 latach, ale przywrócono znów do życia w 1907 roku. Początki placówki to 2 skromne sale w szkole, dziś natomiast to bardzo nowoczesne i ładnie zaaranżowane muzeum. Niezwykle bogate w zbiory, eksponaty i dzieła sztuki. Chyba najbogatsze, jakie dotąd widzieliśmy w naszym kraju.

21 kwiecień 2024 15:57

Mazury Zachodnie idealne na wiosnę!

Mazury Zachodnie to przepiękna, zielona kraina, w której czas płynie wolniej. Region długich jezior, wysokich sosen, ceglanych zamków oraz pływania po trawie. To miejsce oczaruje Cię krajobrazem Pojezierza Iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich i Garbem Lubawskim. Falistymi pejzażami pól i łąk w towarzystwie malowniczych jezior. Ta okolica wyciszy Cię swym spokojem i kameralnym charakterem, a także zachwyci Twoje podniebienie różnorodnymi smakami, czerpiącymi z natury.

Historycznie ten region od zawsze stanowił prawdziwy tygiel kulturowy. To tutaj, w krainie dawnego Oberlandu, łączyły się i mieszały wpływy polskie, niemieckie oraz litewskie. Widać to w historii, tradycjach i świątyniach, ale również w kuchni. Daj się porwać w podróż po Mazurach Zachodnich i Krainie Kanału Elbląskiego. Zobacz najlepsze atrakcje tego regionu!

20 kwiecień 2024 15:59

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Najwyższa wieża widokowa w Polsce i ścieżka w chmurach!

O Świeradowie-Zdroju na Dolnym Śląsku zrobiło się w Polsce kilka lat temu bardzo głośno. A to za sprawą nowej wieży widokowej ze ścieżką w chmurach, jaka tam powstała. Oczywiście mowa o wieży widokowej Sky Walk Świeradów - największym projekcie tego typu w Polsce na ten moment. Otwarcie wieży nastąpiło w czerwcu 2021 roku i od razu konstrukcja zasłynęła wśród turystów i szybko się nimi zapełniła.

Budzi wiele emocji, nie wszystkim podobają się takie konstrukcje w górach, ale to tylko przysporzyło jej popularności. My bardzo lubimy takie nowoczesne atrakcje turystyczne.

20 kwiecień 2024 15:19

Jak podróżować z małym dzieckiem?

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy.

20 kwiecień 2024 13:08

Na rower z małym dzieckiem

 • Kiedy zacząć przygodę z dzieckiem i rowerem? 9 miesięcy to dobry moment
 • Fotelik lub przyczepka, dla niemowląt specjalny hamak
 • Koniecznie kup kask dziecięcy
 • Warto robić pikniki i przystanki
 • Miej przy sobie akcesoria typu klucze, pompka czy zapasowa dętka itp

Kilka tygodni temu spisałam w formie długiego, jak się okazało, artykułu porady na temat podróżowania z niemowlakiem i małym dzieckiem. A dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w sprawie rowerowych podróży z Maluchami, bo i one są dość bogate, mając trzy córki.

Wiem, że wiele osób uwielbia rowerowe przejażdżki, a ciąża oraz początki macierzyństwa nie idą w parze z miłością do dwóch kółek. O ile w tym czasie lepiej zrezygnować z rowerowych eskapad i odpuścić sezon czy może nawet dwa, to kiedy dziecko skończy 9 miesięcy, to można poczynić przygotowania do wspólnych wycieczek rowerowych.

20 kwiecień 2024 13:00

Góry w Polsce. Najpiękniejsze polskie szczyty!

Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. Na terenie naszego kraju dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zarówno te najwyższe szczyty, jak i inne, przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

19 kwiecień 2024 12:45

Gdzie na Majówkę w Polsce?

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. Majówka 2024 to ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w Polsce na weekend majowy, w różnych jej częściach. Mogą stać się dobrą inspiracją. Wśród naszych propozycji znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Sprawdź i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

18 kwiecień 2024 14:40

Katedra i zamek w Płocku. Wzgórze Tumskie z cudną panoramą Wisły

Gdzie w Polsce zachwyci Cię równie piękny widok? Tworzy go katedra i zamek w Płocku, na malowniczym Wzgórzu Tumskim. To wysoka skarpa Wisły, nad którą Płock niezwykle majestatycznie się ulokował. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Płocku, z piękna panoramą rzeki, ujmującą najbardziej o zachodzie słońca. Koniecznie skieruj tutaj swe kroki, przyjeżdżając do Płocka, tym bardziej, że w dole, nad wodą, czeka atrakcyjna promenada i unikalne molo.

18 kwiecień 2024 10:12

Płock atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w mieście nad Wisłą!

Wiesz, że Płock był kiedyś stolicą Polski? I pochowano tu aż dwóch polskich władców? To przepiękne miasto w województwie mazowieckim o długiej historii i wielu efektownych zabytkach. Ślicznie położone nad szeroko rozlewającą się tu Wisłą. Na wysokiej jej skarpie, przez co podziwiać tu można cudne i rozległe panoramy, szczególnie ujmujące o zachodzie słońca.

Atrakcje miasta i ciekawe miejsca w Płocku licznie przyciągają tutaj turystów. Wystarczy w ciepły weekend zajrzeć nad Wisłę, aby się o tym przekonać. Całe Stare miasto niezwykle malowniczo ulokowało się nad tą rzeką, bardzo ładnie i pomysłowo zagospodarowaną. Ale warto zobaczyć w Płocku również fascynujące i cenne zabytki, tworzące zwartą zabudowę. Imponującą wręcz! Zobacz najlepsze atrakcje Płocka, zebrane w tym przewodniku po mieście!

17 kwiecień 2024 21:35

Promenada i molo w Płocku idealne na zachód słońca!

Na nabrzeżu w Płocku powstała promenada, liczne atrakcje i molo. To wspaniale zagospodarowany teren, gdzie nie tylko pospacerujesz, ale odpoczniesz, wypijesz kawę czy nawet zjesz szybki posiłek. Na dzieci czeka nieduży plac zabaw. Na dorosłych ławeczki, nawet z zadaszeniami w postaci płóciennych masztów. W ciepłe dni przestrzeń wypełnia się mieszkańcami i turystami, spragnionymi słońca i przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

16 kwiecień 2024 21:35

Żywiec. Pięknie położona miejscowość wśród gór. Sprawdź najlepsze atrakcje!

Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim, a także Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!

Żywiec słynie z dobrego piwa. Popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej - ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze nad Koszarawą.

16 kwiecień 2024 12:00

Muzeum Wsi Mazowieckiej. Skansen w Sierpcu z tradycyjną rzędówką

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to usytuowany poza miastem malowniczy skansen. To chyba najbardziej filmowy park etnograficzny w Polsce, ale prawdziwą gwiazdą jest tutaj wiatrak koźlak, wciąż na chodzie. Jego kręcące się śmigi zobaczysz w Skansenie w Sierpcu każdej niedzieli w sezonie turystycznym. Uwagę przykuwają tu również śliczne chaty w kolorze ultramaryna. To charakterystyczny barwnik niebieski, pozyskiwany syntetycznie, ale przed XIX wiekiem był droższy, niż złoto.

10 kwiecień 2024 12:35

Recenzja plecaka turystycznego Black Diamond Pursuit 15L

Podróże to moja pasja, ale i zarazem praca. Bardzo lubimy wędrówki po górach, toteż sprzęt outdoorowy stale mi towarzyszy. Jednym z głównych elementów wyposażenia na szlaku jest plecak, nieodzowny towarzysz każdej podróży. Choć czasem do miasta zabieram tylko torbę fotograficzną, to na dłuższy spacer i w góry zawsze obowiązkowo biorę plecak. Od kilku miesięcy w wędrówkach towarzyszy mi plecak Black Diamond Pursuit Backpack 15L, w kolorze octane/ink blue.

Plecak Pursuit 15L to idealna propozycja na szlak, na jednodniowe wycieczki. Ma pojemność 15 litrów, więc nie jest duży, ale pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Za to jest bardzo lekki, zgrabny i doskonale przylega do ciała, co jest dla mnie niezwykle istotne. Do tego bardzo estetycznie wygląda i wykonany jest z dużą dbałością. Kolor octane to coś pomiędzy czerwienią i pomarańczem. Kontrastowe dodatki są w pięknym, niebieskim kolorze ink blue. Podstawowy kolor jest intensywny i sprawi, że w górach łatwo się nie zgubisz 😉

04 kwiecień 2024 20:24

Gozo atrakcje. Co warto zobaczyć na Gozo, przyrodniczej wyspie Malty?

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą Malty. To bardzo piękna i dużo bardziej dzika wyspa niż Malta. Na całej wyspie znacznie mniej jest miast, za to możesz zobaczyć dużo więcej dziewiczych zakątków. Podpowiemy Ci, co warto odwiedzić. Poznanie Gozo w jeden dzień może się udać, ale warto wybrać się na prom wcześnie rano, najlepiej około godziny 8.00 rano i zaplanować tutaj cały dzień, aż do zachodu słońca. Promy, zarówno samochodowe, jak i osobowe, kursują przez cały dzień, a nawet w nocy.

03 kwiecień 2024 18:57

Kolegiata w Wiślicy, gotycki kolos stojący na romańskich kościółkach

Kolegiata Narodzenia NMP w Wiślicy to potężna, gotycka świątynia ufundowana około 1350 roku przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Zrobił to jednak nie z potrzeby serca, a w ramach pokuty za niecny czyn. To piękna, monumentalna budowla kamienna, stojąca obok Domu Długosza, niemal przy Rynku. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Bazylika posiada dwie nawy i jest najstarszym oraz największym dwunawowym kościołem w Polsce. Dziś wydaje się być zbyt okazała jak na tak małe i ciche miasteczko, ale w XIV stuleciu Wiślica była znaczącym ośrodkiem, w którym to ogłoszono słynne Statuty Wiślickie. Zbiór praw dla Małopolski!

02 kwiecień 2024 11:18

Wiślica - drugie najmniejsze miasto w Polsce, Kazimierza Wielkiego i Jana Długosza. Zobacz romańskie i gotyckie unikaty!

Wiślica nas oczarowała. Kto tutaj nie był, niech żałuje. Jeśli lubisz historię, to koniecznie odwiedź to niesamowite miejsce. To maleńkie miasteczko, drugie najmniejsze w Polsce, leży w województwie świętokrzyskim, ale od wieków było związane z Małopolską. W czasach pierwszych Piastów było niezwykle ważnym ośrodkiem, obok Krakowa i Sandomierza. Wiślica bardzo mocno naznaczona jest historią. I to mówiącą o początkach naszej państwowości. Tak, mówi się, że to tutaj właśnie miał miejsce najstarszy chrzest polski, blisko 100 lat wcześniej od słynnego chrztu Mieszka I.

28 marzec 2024 14:20

Co wziąć w góry? Lista przydatnych rzeczy

Marzy Ci się górska wędrówka z prawdziwego zdarzenia, ale wiesz, że taka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania? Z naszym artykułem stworzysz własną listę rzeczy na wyjazd w góry, która pomoże Ci rozsądnie się spakować i być gotowym na każde warunki pogodowe.

28 marzec 2024 09:48

Malta atrakcje. Co warto zobaczyć na Malcie? Najpiękniejszej wyspie Europy!

Malta to najbardziej na południe wysunięty kraj Europy i zarazem najbardziej słoneczne państwo naszego kontynentu! Oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych i cudownych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć! Nigdzie indziej nie doświadczyliśmy takiego dobrodziejstwa atrakcji na powierzchni mniejszej niż nasz Kraków. Odnajdziesz tu wspaniałe, pomarańczowe klify oblane lazurową wodą, bursztynowe plaże, dzieje sięgające nawet prehistorii oraz urokliwe, wąskie uliczki. Tutaj słowo “klimat” można odmieniać na wiele sposobów.

Poniższy przewodnik po Malcie nie tylko podpowie Ci, jakie atrakcje i zabytki wyspy odwiedzić, ale też serwujemy Ci w nim sporo przydatnych informacji praktycznych, które ułatwią Ci zaplanowanie maltańskich wakacji i pobyt na wyspie, a właściwie na kilku wyspach - Malta i Gozo.

24 marzec 2024 08:35

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - jak z niego skorzystać?

Nagła choroba turysty lub kogoś z jego bliskich, wypadek albo niespodziewana, choć bardzo miła sytuacja, jaką są narodziny dziecka – wiele sytuacji może doprowadzić do podjęcia decyzji o rezygnacji z wykupionego wyjazdu. Nie musisz godzić się z utratą pieniędzy za opłacone wczasy, jeśli tylko wykupisz polisę obejmującą ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jak z niego skorzystać i kiedy w ogóle będzie to możliwe?

23 marzec 2024 04:04

Rower elektryczny w góry – wady i zalety

Rowery elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Co ważne, na tego typu jednoślady przesiadają się również miłośnicy górskich przejażdżek. Nie może to dziwić, ponieważ jazda na rowerze elektrycznym wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Mowa tu choćby o wsparciu na podjazdach, które zapewnia silnik z baterią. Warto zatem poznać więcej zalet jazdy na tzw. elektryku w górach.

22 marzec 2024 10:32

Malbork. Zamek krzyżacki i inne atrakcje, które warto zobaczyć w mieście!

Malbork to miasto bardzo popularne, malowniczo ulokowane w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat, pomiędzy Tczewem i Elblągiem. Zyskało sławę głównie dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej. Nie ma w Polsce równej sobie, a i na świecie trudno podobną znaleźć! To kolos, który od czasów średniowiecza do dziś wywiera ogromne wrażenie! Zamek Marii, bo tak tłumaczy się Marienburg, ma dziś dobrze ponad 700 lat, obejmują go mury obronne, ciągnące się na długości ponad 5 km i złożony jest z 3 kompleksów. Był najbardziej ekskluzywną rezydencją tamtych czasów!

Ale czy sam Malbork nie zasługuje na Twoją uwagę? Po zwiedzeniu warowni udaliśmy się na miły spacer po tym zbyt często pomijanym mieście. A ma ono do zaoferowania więcej atrakcji turystycznych. Zapraszam na nasz przewodnik, w którym sprawdzisz, co warto zobaczyć w Malborku i okolicach.

18 marzec 2024 11:06

Campingi polecane dla rodzin z dziećmi. Sprawdź, gdzie pojechać na wakacje

W Polsce campingi działają w każdym zakątku kraju. Można znaleźć je nad morzem i jeziorami, w górach, a także pośród lasów i na terenach w pobliżu dużych miast. Najlepsze campingi zapewniają wypoczywającym rodzinom szereg rozrywek. Co wyróżnia najlepsze campingi w Polsce? Jak wygląda dostępna na nich infrastruktura?

18 marzec 2024 11:02

Zamek w Malborku. Największy gotycki zamek na świecie

Zamek w Malborku to najwspanialsza pamiątka po Zakonie Krzyżackim, jaka została na naszych ziemiach. Jest to największa ceglana twierdza w Europie, a nawet na całym świecie. Wybudowany w stylu gotyckim, z błota, a dokładniej z cegły, którą wytwarza się z gliny. Liczy sobie dziś ponad 700 lat, bo budowę rozpoczęto około 1280 roku. Trwała ona aż do XV wieku.

Ważne dla Ciebie

 • Polecam Trasę Historyczną z wnętrzami, bo są one zachwycające
 • Na zwiedzanie potrzebujesz około 3 godziny
 • 2,5 h z audioprzewodnikiem, 3,5 h z przewodnikiem
 • Bilety możesz kupić online, by ominąć kolejki
 • Warownia pięknie wygląda z drugiego brzegu, warto przejść Mostem Św. Wojciecha i zjeść w Tawernie U Flisaka, z cudnym widokiem
 • Gorąco polecam też rejs Nogatem. Przystań mieści się pod głównym wejściem, to fajna przygoda i możliwość podziwiania twierdzy z tafli wody
 • Tani parking miejski znajdziesz przy Bramie Garncarskiej, przy ulicy Piłsudskiego (blisko zamku)
 • Obiekt wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
 • Twierdza leży na Szlaku Zamków Gotyckich
07 marzec 2024 12:57

Sztuka planowania podróży – jak to robić?

Planowanie podróży to ważny proces, który jest kluczem do udanej i satysfakcjonującej przygody. Od długich wakacyjnych planów po krótsze wyjazdy weekendowe, planowanie ma ogromny wpływ na komfort, efektywność i przyjemność podróży.

06 marzec 2024 15:40

Laguna Balos. Najpiękniejsza plaża na Krecie

Plaża Balos wraz z najbliższą okolicą uchodzi za najpiękniejsze miejsce na Krecie. Największej wyspie Grecji. Zdecydowanie zgadzam się z tą opinią. Laguna Balos to najcudowniejsza plaża wyspy, przynajmniej z tych, które udało nam się zobaczyć, a było ich całkiem sporo. Balos to hit Krety i obowiązkowy punkt zwiedzania! Najłatwiej dostaniesz się tutaj statkiem z Kissamos. Prowadzi co prawda droga szutrowa z tej miejscowości, ale jest trudna do pokonania i budzi wiele emocji, niekoniecznie przyjemnych. Zobacz, co czeka na Ciebie na miejscu! 

06 marzec 2024 13:46

Snowdon. Najwyższy szczyt Walii

Snowdon, choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa góra i od razu powiem, że niełatwa. W kilku słowach można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu tak? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina nam Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę. Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury przelewały się szybko, odsłaniając co chwilę niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!

04 marzec 2024 09:12

Pierwsza przygoda z rowerem – w co się wyposażyć?

Doczekaliśmy się – wiosna zaczyna dawać o sobie nieśmiało znać, śnieg znika, a słońce coraz częściej wita nas przyjemnymi promieniami. W takim razie to najwyższy czas, by przygotować się do pierwszych wycieczek rowerowych! Na co warto zwrócić uwagę?

03 marzec 2024 08:55

Dlaczego stworzyliśmy Zaczarowane Podróże?

Trochę u nas nowości! Stworzyliśmy Zaczarowane Podróże. Cóż to jest? Strona PolskieSzlaki.pl narodziła się wiele lat temu. Chcieliśmy wtedy stworzyć turystyczny portal społecznościowy, który ongiś święcił swoje bardzo dobre lata. Ale z nastaniem platform typu Facebook stracił on nieco impet. Postanowiliśmy wówczas, że Polskie Szlaki będą naszym blogiem, gdzie będziemy inspirować i dzielić się naszymi podróżniczymi przeżyciami.

Lecz nigdy nie chcieliśmy porzucić Waszych podróży i zaangażowania. Czuliśmy, że zasługujecie na wiele, bo przez tyle lat byliście naszą częścią. Dlatego powstały Zaczarowane Podróże. To nowy adres, ale Wasze dotychczasowe, turystyczne miejsce w Internecie.

02 marzec 2024 19:16

Istria w Chorwacji. Atrakcje, które warto zobaczyć na Istrii!

Istria oferująca mnóstwo atrakcji i śródziemnomorski klimat to chorwacki półwysep, leżący w północnej części kraju. To najłatwiej i najszybciej dostępny fragment Chorwacji dla Polaków. Szczególnie dla tych, którzy podróżują samochodem, nie samolotem. Przez wielu uważany też za najpiękniejszy region tego kraju. Zielony i malowniczy. My sprawdziliśmy to, zwiedzając Istrię rodzinnie, własnym samochodem. To były cudowne wakacje w Chorwacji!

01 marzec 2024 21:36

Ołomuniec atrakcje. Jakie zabytki warto zobaczyć w historycznej stolicy Moraw?

Ołomuniec to cudowne miasto, uchodzące nawet za najpiękniejsze miasto w Republice Czeskiej. Ołomuniec znajduje się we wschodniej części Republiki Czeskiej, w samym sercu Moraw. Niegdyś stanowiło jego stolicę, dziś ten zaszczyt przypadł w udziale miastu Brno. Ołomuniec to po Pradze drugi co do wielkości zespół zabytków w kraju, nieustępujący jej urodą. Zresztą Ołomuniec bywa nazywany Małą Pragą!

Spędziliśmy w Ołomuńcu cały weekend, toteż mieliśmy sporo czasu, by poznać najważniejsze zabytki i atrakcje, jakie wznoszą się w tym mieście. Przy okazji nacieszyliśmy się jego klimatem, a także skosztowaliśmy czeskiej kuchni. Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych zabytkach Ołomuńca!

29 luty 2024 14:08

Wenecja. Jakie zabytki i atrakcje warto zobaczyć? Jak zwiedzić ją tanio?

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych i atrakcyjnych miast świata, a bazylika Św. Marka to drugi po rzymskim koloseum najczęściej odwiedzany włoski zabytek. To jedyne takie miasto na świecie! Gdzie życie toczy się na wodzie. Zapraszam na artykuł, z którego dowiesz się, jakie atrakcje warto zobaczyć w Wenecji i na Weneckiej Lagunie oraz jak zwiedzić ją i nie zbankrutować. Okazuje się, że to miasto kojarzone z bogactwem i przepychem, można zwiedzić tanio i nadal bardzo przyjemnie!

 A czy wiesz, że sława tego miejsca wyrosła z kradzieży? Ewangelista Marek - patron miasta, został zamordowany w Egipcie. Jak wieść niesie, w IX wieku dwaj weneccy kupcy wykradli ciało tego Świętego i ukryli je, kładąc na nie wieprzowinę. Muzułmanie, za sprawą swych religijnych zwyczajów, nie przeszukali transportu i tak ciało Św. Marka znalazło się w Wenecji. Ten fakt na tyle podbudował świadomość Wenecjan, że uwolnili się spod Bizantyjskich wpływów i zbudowali ogromną potęgę handlową. Republika Wenecka była zarządzana przez Dożów do końca XVIII wieku.

29 luty 2024 10:26

Kreta. Atrakcje największej wyspy Grecji naszymi oczami!

Zaczynacie planować swoje wiosenne i letnie wyjazdy, więc podrzucamy Wam pomysł na cudną Kretę. My byliśmy tam na początku maja i oferowała wtedy już typowo letni wypoczynek, ale jeszcze bez uciążliwych upałów.

Kreta naszpikowana atrakcjami i bajkowymi widokami to największa grecka wyspa i zarazem jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów. To niemal południowy kraniec Europy, pełen egzotyki. To wymarzone miejsce na wakacje i totalny reset! 

Ślicznych plaż na Krecie w Grecji jest pod dostatkiem, również luksusowych hoteli z basenami i często prywatnymi plażami. A jeśli leżenie dla Ciebie to za mało, tak jak dla nas, to odnajdziesz tu wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Pokażemy Ci te najpiękniejsze. Daj się porwać naszej opowieści, zobacz nie tylko najważniejsze atrakcje Krety, ale też dowiedz się innych ciekawostek i ważnych informacji, które na pewno przydadzą Ci się przy zwiedzaniu tej wyspy!

28 luty 2024 13:28

Blogowe Morsy

Blogowe Morsy to fantastyczna impreza, która już od 5 lat każdej zimy odbywa się na Mazurach. Magicznie zamienia luty w ciepły i czarujący moment w roku! Paradoksalnie, bo choć głównie chodzi o wyborne spotkanie w gronie świetnych blogerów, to jednak wisienką na torcie całego wydarzenia jest morsowanie w jeziorze. Lodowatym o tej porze roku. Mogłoby się wydawać, rzecz okrutna, a jednak w tych okolicznościach i w tym towarzystwie smakuje wybornie! No i czekająca na brzegu balia z gorącą wodą sprawia, że człowiek aż rwie się do wody. A to tylko wyrywek niesamowitych atrakcji, jakie czekają każdego roku w ten blogowy weekend morsowy. 

27 luty 2024 13:34

Jak dobrać rower do wzrostu?

Wśród szeregu wątpliwości, z jakimi mierzą się rodzice, są też te związane z aktywnością. Najpierw zastanawiają się, kiedy dziecko jest gotowe, by zacząć jeździć na rowerze, a następnie jak wybrać ten odpowiedni. Wiele bowiem zależy od umiejętności, wzrostu czy też rodzaju pokonywanych tras. Jak widać, wybór rozmiaru roweru dla naszych dzieci oraz dla siebie może być zadaniem wymagającym uwagi i staranności. Niewłaściwie dopasowany jednoślad może nie tylko zniechęcić do jazdy, ale także prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Zobacz, na co zwracać uwagę, by jak najlepiej dobrać rower do wzrostu, aby zapewnić sobie i naszym najbliższym komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.

27 luty 2024 12:50

8 pomysłów na prezent dla górskiego freaka

Każdy miłośnik gór marzy o prezentach, które nie tylko ułatwią mu zdobywanie kolejnych szczytów, ale także pozwolą cieszyć się pięknem górskich krajobrazów nawet w zaciszu własnego domu. Wybór odpowiedniego upominku dla górskiego entuzjasty może być jednak nie lada wyzwaniem. Zebraliśmy dla Was 8 pomysłów na prezenty, które z pewnością zaskoczą i ucieszą każdego miłośnika gór. Od praktycznych gadżetów, przez inspirujące książki, aż po elementy dekoracyjne, nasze propozycje sprawią, że każda wyprawa stanie się jeszcze bardziej niezapomniana.

26 luty 2024 21:00

Apartamenty wakacyjne w Hiszpanii. Doskonały sposób na inwestycję!

Planujesz zakup mieszkania wakacyjnego w Hiszpanii? To doskonały sposób na lokatę oszczędności oraz możliwość wypoczynku przez 365 dni w roku. Jak kupić i urządzić apartament mieszkając w Polsce? To prostsze niż myślisz!

24 luty 2024 12:55

Kłodzka Góra, Góry Bardzkie. Korona Gór Polski. Szlak niebieski i wieża widokowa

Kłodzka Góra 757 m n.p.m. to szczyt reprezentujący Góry Bardzkie w Koronie Gór Polski. Nie jest najwyższy w paśmie. Dojdziesz tu szlakiem niebieskim z Przełęczy Kłodzkiej, która oddziela Góry Bardzkie od Gór Złotych lub z Przełęczy Łaszczowa. Na szczycie stoi wieża widokowa, uchodząca za trudną. Za to pozwala podziwiać piękną panoramę. Zobacz nasze wejście na Górę szlakiem niebieskim z Przełęczy Łaszczowa!

22 luty 2024 10:17

Zmiany, zmiany… dziś parę słów o nas!

Wiecie, że nasza pierwsza strona to był portal o Tarnowskich Górach? Kolejną stroną były Polskie Dzieje. Żeby napisać artykuł, zwykle czytałam całą książkę. Ale to była bajka Łukasza. Mnie od historii od zawsze bardziej pociągały podróże, tak więc naturalną serią dla Polskich Dziejów stały się Polskie Szlaki. To właśnie stąd wzięła się nasza nazwa!
21 luty 2024 12:40

Jagodna w Górach Bystrzyckich. Korona Gór Polski. Wieża i szlak ze schroniska

Jagodna 977 m n.p.m. to szczyt w Górach Bystrzyckich, położony niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia. Pomimo tego, że nie jest najwyższa w paśmie, należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi wieża widokowa. Najłatwiejszy szlak wiedzie na nią spod schroniska pttk Jagodna na Przełęczy Spalona. To niebieskie szlakówki. Samo schronisko natomiast zaprasza na pyszne, legendarne wręcz racuchy i smaczne ziemniaczki zwane tu Przekąską Pilarza. Gorąca czekolada też jest nie byle jaka!

19 luty 2024 14:54

Pomysły na romantyczny weekend w Polsce

Walentynki, rocznica ślubu, urodziny - każda okazja jest dobra do świętowania we dwoje, a krótki wyjazd może być doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennych spraw i pogłębienie relacji. Jeśli planujesz romantyczny weekend ze swoją drugą połówką, na pewno zastanawiasz się gdzie najlepiej się wybrać. W góry, nad morze, a może do stolicy? Każdy wybór będzie dobry, bo każde z tych miejsc oferuje liczne atrakcje i niepowtarzalny, choć zupełnie inny klimat. Zobacz nasze propozycje trzech polskich miast, które doskonale nadają się na weekendowy wypad.

19 luty 2024 10:15

Orlica. Najwyższy szczyt Gór Orlickich. Korona Gór Polski

Orlica 1084 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Orlickich, w Sudetach Środkowych. Dlatego należy do Korony Gór Polski. Łatwo wejdziesz na niego zielonym szlakiem z Zieleńca lub z parkingu pod Sołtysią Kopą. Sam szczyt znajduje się już po stronie czeskiej, ale 50 metrów od niego, jeszcze w Polsce, stanęła wieża widokowa, która mocno podbiła widoki oraz spopularyzowała tu miejsce. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najłatwiejszych szczytów Korony, na który bez problemu wejdziesz z dzieckiem.

18 luty 2024 19:42

Wielka Sowa. Najwyższy szczyt Gór Sowich z Korony Gór Polski

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach, widoczny nawet z Wrocławia. Dzięki wybudowanej na jej szczycie kamiennej wieży widokowej o wysokości 25 m jest doskonałym punktem widokowym, bo sam szczyt nie oferuje zbyt pięknych panoram. Wierzchołek, mimo, że zaliczany jest do Korony Gór Polski, jest łatwo dostępny dla turystów. Idealny na wędrówki rodzinne, nawet z młodszymi dziećmi. My zdobyliśmy szczyt Wielkiej Sowy z 5-letnią córką.

Jeszcze kilka lat temu panowała tutaj niesamowita cisza i spokój. Na okolicznych szlakach z rzadka pojawiali się turyści. Obecnie turystów jest więcej, ale nadal na szlakach jest dość spokojnie. Wierzchołek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

16 luty 2024 11:07

Kłodzko atrakcje. Piękna zabudowa w cieniu potężnej Twierdzy Kłodzko

Czy słyszałeś przepowiednię o wilku w Kłodzku? Spełniła się w 1997 roku...

Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast regionu, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka

Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem. Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Dziś zachwyca śliczną zabudową, zacnymi świątyniami, urokliwymi, romantycznymi uliczkami. A ponad wszystkim góruje potężna Twierdza Kłodzko!

14 luty 2024 11:45

Korona Gór Polski. Lista 28 szczytów. Szlaki, mapy, pieczątki i bezpieczeństwo

Na terenie Polski dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich, czyli listę 28 szczytów, najwyższych (czasem sprawa jest bardziej skomplikowana) wierzchołków wszystkich pasm w Polsce. Jeśli chcesz ją zdobyć, sprawdź ten wykaz, szlaki, mapy i pieczątki. Przyda Ci się do tego nasz przewodnik.

Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. Szczególnie w Sudetach, a najbardziej na ziemi kłodzkiej nagromadziło się sporo pasm górskich, a co za tym idzie szczytów Korony Gór Polski!

13 luty 2024 14:46

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej. Rewitalizowany kompleks w Kotlinie Kłodzkiej

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej zadaje kłam stwierdzeniu “Śląsk, kraina umierających pałaców”. To niesamowity kompleks, malowniczo położony w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, wśród Wzgórz Ścinawskich, w środkowych Sudetach. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.

06 luty 2024 21:37

Skalne Miasto Podzamcza na Jurze idealne na zachód słońca!

Jak często odwiedzasz Zamek Ogrodzieniec? My każdego roku, czasem kilka razy nawet! Tym razem nie wchodziliśmy do wnętrz, a jedynie weszliśmy na skałki, wyrastające cudownie wokół twierdzy. Tworzą skalne miasto, skromniejsze niż te w Czechach, ale jednak warte odwiedzenia!

To moje ulubione miejsce w Podzamczu, bo pozwala podziwiać zamek w jego pełnej krasie. Wystarczy przed bramą zamku skręcić w lewo i ścieżką próbować obejść zamek. Polecam przejść dookoła, ale by podziwiać widok ze zdjęć, na rozwidleniu ścieżek wystarczy podejść praktycznie kilka kroków pod górę. Kiedyś to miejsce było mało popularne, teraz stanęła tu niewielka platforma i turystów zrobiło się trochę więcej. Poza ciepłymi weekendami i poza sezonem nadal jest magia. Szczególnie o zachodzie słońca!

30 styczeń 2024 13:31

5 miast w Polsce idealnych na weekendowy city break

Miłośnicy podróżowania kojarzą city break głównie z kilkudniowymi wyjazdami za granicę. Nie trzeba jednak wybierać się do innych krajów, by zwiedzić ciekawe miasta i poznać ich historię w ciągu weekendu. Równie dobrze można wybrać się na udaną, krótką wycieczkę do jednego z polskich miast. Ciekawe atrakcje, niewielka odległość i przystępna cena sprawiają, że to znakomity sposób, by spędzić wolny czas poza miejscem zamieszkania. Poznaj 5 miast, które warto wybrać na weekendowy city break w Polsce.

30 styczeń 2024 09:43

Księży Młyn w Łodzi. Fabryka i Pałac Scheiblera oraz Pałac Herbsta

Król bawełny, jakim był Karol Scheibler, rozsiadł się w XIX wieku na Księżym Młynie w Łodzi. Stworzył tutaj nie tylko fabrykę, ale wielkie, samowystarczalne, przemysłowe miasto. Zaprojektowane w stylu angielskich osad przemysłowych. Działała tutaj przędzalnia, magazyny, gazownie, bocznice kolejowe, remiza, ale również szpital i szkoła, co było niezwykłą rzadkością. A do tego stały famuły, czyli robotnicze domy z cegły. Podobną zabudowę znamy u nas na Śląsku, tylko że u nas nazywają się one familoki. A najpiękniejsze znajdziesz na katowickim Nikiszowcu.

Zobacz też najpiękniejszy pałac w Łodzi, który stoi właśnie na Księżym Młynie. To pałac Herbsta. Niepozorny z zewnątrz, zachwyca w środku. Dość skromny jest też pałac Scheiblera, który we wnętrzach kryje Muzeum Kinematografii.

26 styczeń 2024 22:03

Łódź atrakcje. Co warto zobaczyć w Łodzi? Manufaktura, Piotrkowska, Księży Młyn. Muzea, murale, knajpki

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter. Z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. 

Czy wiesz, że potęga Łodzi oparta jest na delikatnej bawełnie? Mocno zderzyła się ona z żelaznymi prawami biznesu i krwiopijczymi magnatami, którzy zbudowali niepojęte majątki, bezdusznie wykorzystując robotników. Pozostały po nich pałace z olśniewającymi wnętrzami, niezniszczonymi w czasie wojny i dawne fabryki, wielkie kolosy z cegieł, w które dziś tchnięto nowego ducha.

26 styczeń 2024 12:55

Muzeum Fabryki. Dziedzictwo Poznańskiego w Manufakturze w Łodzi

Muzeum Fabryki w Łodzi znajduje się w popularnym centrum Manufaktura, powstałym w XIX-wiecznej zabytkowej fabryce Izraela Poznańskiego. W Muzeum można poznać ciekawą historię zakładów włókienniczych jednego z największych fabrykantów łódzkich. To żydowski król bawełny, Izrael Poznański. Zaliczany do tzw. Twórców Łodzi. 

Poznasz tu również unikalną technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną, nie tylko żmudną, ale i trudną, a przede wszystkim niebezpieczną pracę robotników. To na niej wyrósł majątek Poznańskiego, wyceniony po jego śmierci na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba.

26 styczeń 2024 12:11

Jak wybrać odpowiednie miejsce do zorganizowania konferencji lub imprezy integracyjnej?

Imprezy integracyjne oraz konferencje są często organizowane przez różne firmy niezależnie od branży, w jakiej działają. Zazwyczaj wiąże się z tym wiele problemów, ponieważ trudno jest wybrać odpowiednie miejsce. Dodatkowo zarówno przy konferencjach jak i imprezach wybranie obiektu to dopiero początek. Później trzeba jeszcze zadbać o catering, nagłośnienie i wiele innych rzeczy. Na szczęście w obu przypadkach można sobie ułatwić to zadanie, decydując się na sale konferencyjne pod Warszawą. Są one dostępne w Hoteli Narvil, który dysponuje również odpowiednimi salami na imprezy integracyjne.

25 styczeń 2024 18:00

Scandinavia Resort - idealne miejsce na nocleg w Zatorze

Chociaż zima trwa jeszcze w najlepsze, już teraz możecie zastanowić się nad swoimi wakacyjnymi planami. Dzięki temu zyskacie więcej czasu na wymyślenie najlepszych dla swojej rodziny sposobów spędzenia wolnego czasu.

Możliwości jest naprawdę sporo. Co więcej - by przeżyć niezapomniane przygody wcale nie musicie wyjeżdżać z kraju. Jednym z miejsc oferujących doskonałe warunki dla rodzin z dziećmi jest małopolski Zator. Co konkretnie możecie w nim robić? Z czego słynie ta niezbyt duża miejscowość? Jak zarezerwować nocleg w tej miejscowości? Gdzie znajdziecie noclegi w komfortowych warunkach i oferujące oryginalne, niebanalne atrakcje? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule. 

25 styczeń 2024 15:00

Ulica Piotrkowska w Łodzi. Najdłuższy deptak w Polsce i Europie!

Ulica Piotrkowska to Łódź w pigułce! To główny deptak miasta, choć nie jest całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. Jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez las. A czemu piotrkowski? Bo łączył Piotrków Trybunalski ze Zgierzem.

Dziś Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy placem Wolności i placem Niepodległości. Mówi się, że to nie tylko najdłuższy deptak w Polsce, ale i w Europie! 

23 styczeń 2024 22:04

Atrakcje dla dzieci w Zachodniopomorskim

Atrakcje dla dzieci w zachodniopomorskim to nie tylko piaszczysta plaża i kąpiel w Bałtyku, ale na przykład Pomerania Fun Park Kołobrzeg-Dygowo. Jest też wiele innych miejsc rozrywkowych i historycznych nie tylko w Kołobrzegu, ale w Rewalu, Szczecinie oraz w całym województwie.

19 styczeń 2024 11:56

Bory Tucholskie - leśny park narodowy z widokiem na Wyspę Miłości dla Zaawansowanych!

Wiosną odwiedziliśmy Bory Tucholskie. To był nasz pierwszy raz w tym miejscu i musimy przyznać, że ten bór z dominującą sosną, to jeden z najpiękniejszych lasów, w jakich spacerowaliśmy! Nie znajdziesz tu wielu atrakcji, a jednak jest tak przyjemnie i uroczo.

Co udało nam się zwiedzić w PN Bory Tucholskie?

- Punkt widokowy z piękną panoramą Jeziora Charzykowskiego i Wyspy Miłości dla Zaawansowanych. To żeglarze nadali jej tę nazwę, nie pytajcie 😉
- Dąb Bartuś. Liczy 600 lat i 22 metry wysokości. Nie jest kobietą, więc mogę zdradzić, że jego obwód to 718 cm !
- Kładki w Parku czyli Pętla Lipnickiego. Biegną obok czarnego szlaku i polecam nimi przejść. Bardzo lubię kładki, a tutaj nad stawem dodatkowo mega głośno rechotały nam żabki
- Plaża w Małych Swornegaciach. Nawiasem mówiąc dla Ślązaka nazwa Swornegacie rozwala system 😉 Ale miejsce jest bardzo przyjemne, ładna piaszczysta plaża, pomosty żeglarskie, wypożyczalnia sprzętu i ciacho czy tam burgery czekające na Ciebie z tym pięknym widokiem na Jezioro Charzykowskie

My przeszliśmy tutaj pętlę około 12 km po wytyczonych szlakach. Nie jednym konkretnym, ale kilkoma różnymi, m.in. Szlakiem Strugi Siedmiu Jezior, Szlakiem Kaszubskim czy czarnym Łącznikowym. Polecam Wam gorąco to miejsce!

18 styczeń 2024 18:33

Kraków. Najlepsze zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić w mieście!

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski. To tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku jesienią, a nawet zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom. Zobacz, co warto zwiedzić w Krakowie!

17 styczeń 2024 13:51

Chojnice - najlepsze atrakcje Bramy Pomorza i Wrót Kaszub

Chojnice to historyczne i zarazem piękne miasteczko w województwie pomorskim. Malowniczo położone na południu Kaszub, zachwyca zabudową starego miasta, z cudnym ratuszem i średniowiecznymi fortyfikacjami. Wielkim atutem Chojnic jest także Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto odwiedzić miejscowy browar, w którym skosztujesz smacznego, kraftowego piwa. Chojnice nazywane są Wrotami Kaszub i Bramą Pomorza!

Chojnice nie są miastem obleganym przez turystów. Wręcz przeciwnie, są wciąż dość zaciszne i oferują spokojny wypoczynek w bliskości natury, w otoczeniu niecodziennej architektury. Zabytki i atrakcje potrafią tu zachwycić, toteż będąc w okolicy, koniecznie zajrzyj do tego miasta. Nasz przewodnik podpowie Ci, co warto zwiedzić w Chojnicach i jakie są najlepsze atrakcje Chojnic!

17 styczeń 2024 11:03

Kaszuby. Kraina zielonych lasów, wzgórz i jezior. Atrakcje Kaszub!

Kaszuby to przepiękna, a przy tym interesująca kraina historyczna z jeziorami, lasami, wzgórzami, ciszą i spokojem. Leży w północnej Polsce, i jest częścią Pomorza. Zasięg tego regionu wyznaczają miejscowości, w których zamieszkują Kaszubi - zachodniosłowiańska grupa etniczna odznaczająca się specyficzną mową kaszubską, niezrozumiałą dla przeciętnego Polaka i wyraźnym poczuciem odrębności.

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Ze względu na urzekające, niezwykle malownicze krajobrazy zakątek ten określa się często mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Najwyższe wzniesienie w tym regionie to Wieżyca, zresztą nie tylko na Kaszubach ale i całym Niżu Europejskim. Mierzy 328,6 m n.p.m., jest porośnięte lasem bukowym i objęte rezerwatem. Na jego szczycie wznosi się drewniana wieża widokowa

15 styczeń 2024 14:08
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Zamów nocleg