Góra Miedzianka i Izba Górnictwa Kruszcowego
Jest takie miejsce w Górach Świętokrzyskich, które mnie oczarowało szczególnie. Nie, żeby inne nie miały uroku, ale tutaj zagrał sentyment i poczułam się jak w domu. To Góra Miedzianka - jak dla nas najpiękniejszy szczyt tego regionu. Całkiem niewysoki, bo liczy 354 m n.p.m., a do tego łatwo dostępny, a tak ujmujący i widokowy.


Miedzianka jak Jura
Coś Wam przypomina? Dla mnie to taka Jura w pigułce, stąd sentyment. Wapienne skałki, naskałkowa roślinność, w środku góry dziury, wokół szeroka panorama, a w niej rysują się ruiny zamku! Warownia to oczywiście Chęciny, oddalone o jakieś 10 km stąd.


Eksploatacja miedzi
A skąd te dziury we wnętrzu góry? Mówi o tym nazwa, bo miedzianka w języku staropolskim oznaczała kruszce miedzi. I faktycznie, skryły się tu skarby, które najpewniej już od XIV wieku były eksploatowane. Miedź pozyskiwano tu z minerałów kruszcowych, a dokładniej z azurytu i malachitu. Oba minerały są przepiękne. Azuryt ma śliczną barwę chabrową, zaś malachit intensywnie zieloną. Zwykle występują razem, chyba że złoże jest młode, bo przez wieki miedź utlenia się, a azuryt przekształca się w malachit.


Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
Zobaczysz je, podobnie jak miejscową galenę srebronośną, miejscowe marmury i inne minerały z całego świata w Izbie Górnictwa Kruszcowego. Powstała w 2008 roku, w dawnej szkole, u stóp tej góry. Dodatkowo poznasz tu dzieje górnictwa i historię braci Łaszczyńskich, słynnych chemików. Na zewnątrz dostępne jest lapidarium oraz wieża wyciągowa.


Parking i dojście na Górę Miedziankę
Przy okazji można pod Izbą zostawić samochód i udać się na krótki spacerek na szczyt owej Miedzianki. To jakieś 800 metrów, delikatnie pod górę. Wierzchołek objęty jest rezerwatem przyrody. Tylko tutaj zobaczysz słynne "Pole Księżycowe" - charakterystyczne kratery, będące śladem dawnych szybików wydobywczych. Na skałkach porasta ciekawa roślinność kserotermiczna. Wiosną zachwycają zawilce i inne kwiaty.
Choć tunele i szyby górnicze, a także naturalne korytarze jaskiniowe nie są obecnie dostępne, bo są niebezpieczne, to i tak warto zainteresować się tym miejscem. Jaskinie wytworzyły się w wapieniach, które też są tu wyjątkowe ze względu na unikalną kolorystykę. Jasne wapienie zdobią czerwone żyły kalcytowe oraz zielone i niebieskie wstawki malachitu i azurytu. Nie dziwne, że potrafią zachwycić.



Szlak żółty Wierna Rzeka - Chęciny
Co ciekawe, przez Miedziankę przebiega żółty szlak pieszy Wierna Rzeka - Chęciny. Liczy około 20 km i jest jednym z najbardziej widokowych tras w Górach Świętokrzyskich.

Nasz film
Zachęcamy do naszego filmu z Chęcin i okolic. Miedzianka tez w nim jest 😉
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
wstęp bezpłatny
Adres
Góra Miedzianka
Miedzianka
GPS: 50°50'47N, 20°21'37E
Góry Świętokrzyskie noclegi
Góry Świętokrzyskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami








