Biecz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Dom z basztą Biecz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Biecz to ciekawe historyczne miasteczko w województwie małopolskim, leżące niedaleko Gorlic, w dolinie rzeki Ropy, na jednym ze wzgórz (281 m n.p.m.) Pogórza Karpackiego, około 35 km od granicy ze Słowacją.

Biecz jako perełka

Długie są dzieje miasta, pierwsze zapiski o Bieczu pojawiły się już w XII wieku, ale nie tylko dlatego Biecz zdecydowanie zasługuje na uwagę turystów, oferuje bowiem wiele ciekawych zabytków architektury, a ponadto piękne krajobrazy, poprzecinane potokami, z kompleksami leśnymi. To prawdzia perełka wśród okolicznych miast, nazywana "Perłą Podkarpacia", "Parva Cracovia: czy "Polskie Carcassonne".

Mury w Bieczu
Mury w Bieczu

Zabytki w Bieczu

- Mury miejskie w Bieczu - w mieście zachowały się średniowieczne mury obronne z XIV wieku, wraz z barbakanem i basztami

- Baszta Kowalska - zwana też basztą plebańską, pod koniec XX wieku została odbudowana wraz z fragmentem murów obronnych, dziś stanowi siedzibę muzeum

Biecz - Muzeum Baszta
Biecz - Muzeum Baszta

- Ratusz w Bieczu, Rynek - okazała budowla miasta z wysoką renesansową wieżą z XVI wieku, która jest najwyższą budowlą w mieście, o wysokości 56 metrów. Na jej szczycie znajduje się galeria widokowa, a w podziemiach mieści się średniowieczne więzienie tzw. turma. Pierwotnie ratusz to była budowla gotycka z XV wieku, ale obecna bryła ratusza pochodzi z 1830 roku.

- Kamienica Chodorów, Rynek - Dom Zbója Becza, legendarnego założyciela miasta o gotyckim rodowodzie, z zachowanymi zabytkowymi elementami, m.in. piwnicami i licznymi portalami.

Biecz
Biecz
Kolegiata Biecz

- Dom z Basztą - renesansowa Kamienica Barianów Rokickich z 1523 roku, budynek wieńczy renesansowa attyka, warto też zwrócić uwagę na liczne elementy dekoracyjne. Do budynku przylega średniowieczna baszta obronna, całość stanowi oddział Muzeum Ziemi Bieckiej, z bogatą ekspozycją aptekarską.

- Kolegiata w Bieczu - kościół parafialny Bożego Ciała to reprezentacyjna budowla miasta, jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w całej Polsce. Monumentalna bryła świątyni pochodzi z późnego gotyku, a na szczególną uwagę zasługuje tu ołtarz główny.

 

Noclegi w Bieczu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Muzeum w Bieczu
Biecz
Muzeum w Bieczu
Biecz
(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie