MTB Sudety

Trasy Enduro Srebrna Góra

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trasy Enduro Srebrna Góra by Kellys zaprasza na prawdziwą przygodę z rowerem w roli głównej! Dzięki zapaleńcowi - Markowi Janikowskiemu, który swego czasu był wójtem Srebrnej Góry, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej powstał cały system Singletrack Glacensis. To największa sieć leśnych tras rowerowych w Polsce. Ba! Nigdzie indziej w Europie nie znajdziesz tak dużego systemu singletracków! Oficjalne otwarcie tras enduro nastąpiło tu w maju 2019 roku. My przejechaliśmy 3 traski i nie powiem, zmęczyliśmy się!

Trasy enduro - Łaszczowa
Trasy enduro - Łaszczowa

Singletrack Glacensis - trasy enduro

Singletrack Glacensis (część Strefy MTB Sudety) to 220 km tras typu singletrack i to nie jest tak, że są to po prostu drogi leśne, bo takie można znaleźć gdzieś na kontynencie w tej ilości. Trasy enduro w Srebrnej Górze, a właściwie całej Kotlinie Kłodzkiej, nawet częściowo po stronie czeskiej, są świetnie przygotowane i co najważniejsze dobrze utrzymane. Istnieje cała spora grupa osób, które zgłaszają wszelkie problemy na trasach, tak więc w szybkim czasie są one likwidowane. Trasy są dobrze oznakowane, również łączniki pomiędzy pętlami. Z łącznikami dostępnych jest tutaj ponad 300 km tras!W dole Bardo
W dole Bardo

Trasy zlokalizowane są na obszarze gmin: Bardo, Kłodzko, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, oraz jako satelity w Kudowie Zdrój i Dusznikach Zdrój. Fajne jest to, że singletracki w Kotlinie Kłodzkiej są zbudowane jako system pętelek, jest ich na ten moment 28 (2020), o długości od 3 km do 28 km. Wprawni rowerzyści jeżdżą koło 14 km/h normalnym rowerem i około 21 km/h na rowerze elektrycznym, tak więc najdłuższa trasa zajmie najwyżej 3 godziny. Nie ma tym sposobem problemu z samochodem, bo zawsze można go zostawić na parkingu w okolicy pętelki.

Kellys
Kellys

Infrastruktura na trasach Enduro

Cała sieć jest funkcjonalnie powiązana, to nie tylko trasy w lesie, ale również przez rynki, uliczki miejskie, żeby turysta miał gdzie zjeść, napić się czy przespać. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, toteż to świetny sposób na zaangażowanie ich na dłużej, by skorzystali z bazy noclegowej, bo okoliczne atrakcje, jak np. Twierdza Srebrna Góra, są może i licznie odwiedzane, ale nie zawsze powodują, że turyści tutaj śpią. 

Pod Różańcową w Bardo
Pod Różańcową w Bardo

Na trasach enduro w całej Kotlinie Kłodzkiej znajdziesz punkty serwisów rowerowych, z kluczami naprawczymi, miejscami do podładowania e-bików czy wiatami wypoczynkowymi świetnie nadającymi się na szybki piknik. Ponadto stanęły tu tablice z mapami tras. Każda trasa zaczyna się bramą wjazdową z mapką tej trasy. Na trasach stanęło około 500. słupków stanowiących oznakowanie tras.

Centrum Rowerowe w Srebrnej Górze

Główny punkt znajduje się w Srebrnej Górze, przy ulicy Polnej 14. To Centrum Rowerowe PM Bike Experts, gdzie wypożyczysz rower zwykły lub elektryczny, kaski, ochraniacze czy gogle. Niech Cię nie zwiedzie nazwa rower elektryczny. On sam na trasach nie jedzie! Ale pomaga, i to znacząco 🙂 Z trzech trybów wspomagania najlepszy jest środkowy Trial, nieźle pomaga, ale nie rwie na zakrętach, jak najmocniejszy Boost, który dobry jest na łącznikach, przy podjazdach 🙂 Trzeci tryb to Eco z najsłabszym wspomaganiem.tarpanem w trasę
tarpanem w trasę

Na miejscu można skorzystać z takiego modelu poruszania się po trasach, że specjalny tarpan wywiezie Cię na wybrane miejsca, by zaznać głównie przyjemności zjeżdżania z tras. Oczywiście jest to usługa dodatkowo płatna. To nie tylko zabawa dla "wariatów rowerowych", ale nawet dla całej rodziny, bo niektóre pętle nie są tak trudne, jak np. pętle w miejscowości Bardo - Pętla Hrabiowska i Pętla Wzgórze Różańcowe, mające niespełna 3 km każda. Mamy je przejechane i spokojnym tempem są do zrobienia nawet dla dzieci, choć musisz mieć świadomość, że nie jest to niedzielny spacerek na lody 😉

Technika jest tu ważna

Trasy Enduro są tak poprowadzone, że często zdarzają się bardzo kręte fragmenty, serpentyny o skręcie 180 stopni, raz pod górkę, raz z górki. Miejscami zaraz za zakrętem mamy małą przepaść, także głowę warto zabrać ze sobą i nie wyłączać myślenia! Zakręty najlepiej brać jak najszerzej, po zewnętrznych, można też pomagać sobie podpierając się nogą, tą od strony wewnętrznej. Łatwo się mówi, trudniej zrobić 🙂 Technika jest tu bardzo ważna, ale nawet całkowici amatorzy w dziedzinie górskich zjazdów dadzą radę, jak my 😉 A ile frajdy przy tym!

Pycha Szprycha

W Centrum Rowerowym w Srebrnej Górze odpoczniesz, zagrzejesz się i osuszysz przy ogniu w chłodniejsze czy mokre dni. Dodam, że każdy powinien po sobie rower umyć, jaki dostajesz, taki oddajesz 🙂 Jest ku temu przygotowane miejsce, a rowery z tras zjeżdżają w różnym stanie, wiemy po sobie 😉 Na miejscu też smacznie zjesz. Pyszne są burgery w miejscowym Foodtrucku o swojskiej nazwie Pycha Szprycha 😉 Pizza też jest w menu.

Aplikacja Singletrack Glacensis

Polecam też Aplikację Singletrack Glacensis, dostępną na Traseo dla systemów Android, IOS, w wersji polskiej i angielskiej. Na stronie www.eziemiaklodzka.pl znajdziesz mapę mobilną, a trasy dostępne są również na TrialForks.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Parking: bezpłatny
Rowery wypożyczyć można na miejscu
Po umówieniu można podjechać tutejszym transportem na inne trasy enduro w okolicy
Na miejscu gastronomia

Adres

Trasy Enduro by Kellys
Centrum Rowerowe
tel. 509 464 477
ul. Polna 14. Srebrna Góra
www.pmbike-experts.pl

GPS: 50°34'55N, 16°39'30E

Srebrna Góra noclegi

Srebrna Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Trasy Enduro Srebrna Góra
Marek Stfurca
Hrabiowska w Bardo, nawet dla dzieci
Widok na Bardo z trasy
Myjemy rowerki :)
Srebrna Góra Kotlina Kłodzka
Ważna
dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny rowery mtb sudety trasy enduro
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Kuba i Tomek
Byliśmy na długi weekend czerwcowy. Trasy ogólnie wymagające i techniczne. Można się trochę pobawić. Polecamy spróbować. Nocleg w kolejowej 6b - klimatycznie, miło i na luzie.
Anna Piernikarczyk
O bolącym kolanie do dzisiaj nie wspomniałeś 😉 Potwierdzam, mega frajda 🙂
Łukasz Piernikarczyk
Dla mnie to była naprawdę frajda. Lubię jeździć na rowerze, ale nie mam okazji jeździć po górach tym bardziej polecam tę formę rekreacji. Skorzystałem z roweru elektrycznego i amatorom go polecam, bo trasy potrafią być wymagające, a i tak elektryk posiada stopniowe wspomaganie, więc możesz go nawet wyłączyć jeżeli chcesz (choć zapewniam, że szybko się wtedy zmęczysz 🙂). Zdecydowanie polecam!!!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023