50°30'24" N
16°44'24" W
Dolnośląskie
2017-06-09 10:11:05
Bardo, Anna Piernikarczyk
Most gotycki w Bardzie, Anna Piernikarczyk
Szlak Wodny Nysy Kłodzkiej, Anna Piernikarczyk
Nysa Kłodzka, Anna Piernikarczyk
Most w Bardzie, Anna Piernikarczyk
Przystań w Bardzie, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Sanktuarium w Bardzie, Anna Piernikarczyk
Bardo, Anna Piernikarczyk
Kościół w Bardzie, Anna Piernikarczyk
Bardo, Anna Piernikarczyk
Bardo - wzgórze różańcowe, Anna Piernikarczyk
Ruchoma Szopka w Bardzie, mokunka
Bardo, Krzysztof Dorota
spływ przełomem bardzkim, Krzysztof Dorota
Bardo, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia barda (29)

Bardo to ciekawa, niewielka miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, leżąca nad malowniczą w tym miejscu Nysą Kłodzką, tworzącą przełom, pomiędzy Kłodzkiem a Ząbkowicami Śląskimi. W obecnej chwili fakt ten wykorzystuje się prężnie do rozwoju turystyki w tym pięknym zakątku.Turystyka pielgrzymkowa

Bardo nazywane bywa miastem cudów, to słynne miejsce pielgrzymkowe, w którym można poznać co najmniej kilka obiektów sakralnych. W centrum miejscowości stoi Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary czyli barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII wieku w miejscu dawnych kościółków - czeskiego i niemieckiego. W świątyni, w ołtarzu głównym znajduje się za szkłem cenna Figura Matki Bożej Bardzkiej łaskami słynąca, pamiętająca czasy XII wieku, kiedy to stanęła w pierwszej kapliczce zakonnej.

Poza Sanktuarium w Bardzie warto odwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej, obok świątyni oraz wyruszyć na szlak pielgrzymkowy, na Drogę Krzyżową na Górę Bardzką nazywaną też Kalwarią i na Wzgórze Różańcowe. Ciekawa jest tu również ruchoma Szopka.

Szlaki turystyczne w Bardzie

Bardo to cudowne, malownicze miejsce, w którym można wędrować po pięknej okolicy, dla turystów przygotowano tu ciekawe szlaki nie tylko górskie, ale i tematyczne, jak szlak cysterski, napoleoński czy bursztynowy. Dla aktywnych przygotowano też spływ Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej. Te ostatni przyciąga spore tłumy turystów.Most kamienny w Bardzie

W centrum Barda, na Nysie Kłodzkiej podziwiać można piękny, kamienny most. Pierwszy tutejszy most zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i stał on przez kilka wieków, a jako, że Bardo leżało na ważnym szlaku komunikacyjnym z Polski do Czech, przeprawiali się przez niego wszyscy podróżujący, zarówno kupcy, jak i królowie.

Kamienny most zbudowano tu w 1589 roku, został on zniszczony w czasie II wojny światowej, ale odbudowano go w 1950 roku. Co ciekawe, w 1997 roku most oparł się wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku, kiedy fala kulminacyjna mierzyła aż 11 m, a wody Nysy Kłodzkiej przelewały się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt.

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

BARDO> to bardzo tajemnicze  , ciekawe iasteczko po drodze do Czech .  zatrzymalem sie  tam kilka  razy w celu zwiedzenia  i nie zaluje.  cudowna katedra , kaminice  i inne zabytki .

 

karol Barsolis

PS. bylem pewin ze  jest to opis Mokunki

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: