Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Zamek w Niedzicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

 

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Małopolska to cudny i bardzo zróżnicowany region, który słynie między innymi z pięknych zamków, usianych po całym jej terenie. Trudno było wybrać te najpiękniejsze perełki, początkowo chciałam zrobić Top 5 małopolskich zamków, ale mnogość wspaniałych budowli bardziej lub mniej warownych w Małopolsce sprawił, że postanowiłam pokazać ich więcej, bo każdy z nich zasługuje na wyróżnienie! Wszystkie wymienione zamki są udostępnione dla turystów i zapewniam, że warto zobaczyć je również z bliska, nie tylko z trasy, a nawet zajrzeć na dłuższą chwilę do wnętrza. Nie będziesz zawiedziony!

Zamek w Niedzicy

Numerem jeden wśród zamków Małopolski jest dla mnie zamek w Niedzicy. Nie tylko sama budowla jest bardzo efektowna, ale również niezwykle malownicza okolica, w scenerii której warownia prezentuje się wybornie. Polecam szczególnie spacer po zaporze na Jeziorze Czorsztyńskim, która oferuje śliczne widoczki. Selfiaki robią się tu same 😉

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

A sam zamek? Jego początki sięgają 1330 roku, kiedy powstał jako graniczna warownia. Z tego czasu zachowały się do dzisiaj tylko zabezpieczone ruiny zamku górnego, a zabudowania zamku średniego z XV wieku i efektowna budowla renesansowa zamku dolnego z początku XVII stulecia stanowią dziś Muzeum, z ciekawymi eksponatami, ale też unikatową, historyczną architekturą. Polecam spacer po zamkowych zakamarkach i cudny widok z tarasów!
Zamek Dunajec
ul. Zamkowa 2, Niedzica
tel. 18/ 262-94-89
http://www.shs.pl/?projects=pozycja-1

Zamek w Nowym Wiśniczu

Piękny i okazały jest zamek w Nowym Wiśniczu, stanowi ciekawą bryłę z czterema narożnymi wieżami, a dodatkowo otoczony fortyfikacjami z bastionami. Cechy obronne budowla miała od początku istnienia, czyli od XIV wieku, kiedy swą rezydencję wystawił tu ród Kmitów. Na przełomie XVI i XVII stulecia, za czasów panowania tu Lubomirskich, zamek stał się jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Polsce. Wtedy to powstały bastiony i obecny kształt warowni. Niestety i ona nie oparła się Szwedom atakującym Polskę podczas słynnego potopu, ale później zamek pieczołowicie odbudowano.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Dziś prezentuje się bardzo ładnie, dziedziniec zamkowy dostępny jest bezpłatnie, zaś wnętrza zwiedzać można odpłatnie, z przewodnikiem. I znów polecam skorzystać z tej możliwości, żeby zobaczyć śliczne krużganki, złocony plafon czyli niebiański sufit, odwiedzić unikatową komnatę szeptów i podziwiać panoramę okolicy z galerii widokowej na drugim piętrze. Na chętnych czekają też podziemia oraz udostępniony bastion VR z kawiarnią.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu
ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz
tel. 733-779-744
www.zamekwisnicz.pl

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu nie mógł zostać pominięty w zestawieniu najpiękniejszych zamków w Małopolsce, bo to perła w koronie polskiej turystyki! Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy zamek w Polsce - historyczna siedziba polskich władców od IX do XVII wieku, kiedy stolicę przeniesiono do Warszawy. Tutaj koronowane głowy mieszkały i pracowały, a ślad ich obecności możemy dziś podziwiać na wystawach Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Komnaty Królewskie.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek na Wawelu jest wpisany na prestiżową Listę Unesco, co dowodzi, że obiekt jest naprawdę cenny i mimo wielu chętnych, naprawdę warto go zobaczyć. Dziedziniec zamkowy ze słynnymi krużgankami dostępny jest bezpłatnie, do wnętrz trzeba wykupić bilet. Jeśli zaś jak ja lubisz naprawdę stare budowle, polecam gorąco wystawę Wawel Zaginiony z zachowanymi romańskimi i gotyckimi ruinami, dostępną w dawnej kuchni królewskiej. U mnie Zamek Królewski w Krakowie jest dopiero na 3 miejscu w rankingu najpiękniejszych zamków Małopolski z powodu tłumów, które zwykle przetaczają się przez Wawel, to mu nie umniejsza, wręcz przeciwnie, świadczy o randze, jednak ja za tłumami nie przepadam 🙂

Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55
www.wawel.krakow.pl

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie na Jurze to pierwsze ruiny w tym rankingu najpiękniejszych zamków Małopolski. Nie ma w tym nic dziwnego, kocham Jurę i uwielbiam ruiny, a te są nader okazałe i pięknie położone. Mogą je podziwiać wszyscy już z autostrady A4, ale zdecydowanie zachęcam do wycieczki nie tylko pod mury, ale i na mury. To z pewnością jeden z "must see" nie tylko Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolski, ale całej Polski!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Zamek powstał już w średniowieczu i od tego czasu po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych tak bardzo, że równali się z samym królem. Toteż wspaniały zamek Tenczyn nazywany był Małym Wawelem. Co ciekawe, ruiny stoją na stożku wulkanicznym, a z Wieży Nawojowej rozciąga się wielce malowniczy obrazek na zamek, szeroką okolicę, a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry!
Zamek Tenczyn
ul. Zamkowa, Rudno
tel. 606-205-228
www.ratujtenczyn.org.pl

Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn w Czchowie, choć historią sięgający średniowiecza, dziś nie jest wcale budowlą zabytkową. Stanowi piękną rekonstrukcję gotyckiego zamku, którego budowniczym byli w XIV wieku najpierw ród  Gierałtów-Ośmiorogów, a później Chebdowie. Warownia miała bronić tzw. Bramy Sądeckiej, którą wiódł wodny i lądowy szlak do Węgier. Niestety już w XVII stuleciu zamek opisywany był jako ruina.

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn

Wszystko zmieniło się dopiero w 1995 roku, kiedy to rozpoczęła się wielka odbudowa totalnie zrujnowanych i walących się murów. Dziś stoi już niemal cały zamek, a ciekawostką jest, że do odbudowy nie używa się tu wcale drewna jako materiału łatwopalnego, a jedynie materiałów trwałych - betonu i kamienia, żeby historia się nie powtórzyła i zamek znów nie spłonął. Jak na razie ten interesujący zamek, górujący na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec, dostępny jest dla turystów tylko w miesiącach wakacyjnych.

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn


Zamek Tropsztyn
Wytrzyszczka, Czchów
tel. 14/ 684-34-61
http://www.polinar.pl/tropsztyn/zamek_tropsztyn.html

Zamek Pieskowa Skała

Któż nie zna zamku Pieskowa Skała? To turystyczny hit Małopolski - wszak otwiera on niejako najmniejszy i zarazem jeden z najpopularniejszych parków narodowych w Polsce - Ojcowski Park Narodowy. Ten zamek górujący malowniczo ponad drogą wpisuje się idealnie w Szlak Orlich Gniazd, bowiem jest zawieszony na wapiennym masywie i stanowił przez wieki twierdzę. Dziś to wspaniale zachowana perła renesansowej architektury w Polsce, do tego pięknie odnowiony w ostatnich latach.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Pierwszy zamek stanął tu już w 1315 roku, co potwierdza dokument Władysława Łokietka. Kolejny zamek zbudował król Kazimierz Wielki, składał się z zamku górnego i dolnego. Ten pierwszy wzniesiono na niedostępnej skale zwanej dziś Dorotką. Ostatecznie zawalił się w XIX wieku, a zamek dolny stanął w miejscu dzisiejszego dziedzińca. Od XV stulecia zamek Pieskowa Skała wielokrotnie zmieniał właścicieli. Znaczącym rodem okazał się ród Szafrańców, którzy stworzyli tu piękną, renesansową rezydencję z arkadowym dziedzińcem, a z kolei Zebrzydowscy wzbogacili zamek o fortyfikacje bastionowe, które jednak nie ochroniły zamku przed Szwedami podczas potopu.

Obecnie mury zamku mieszczą całoroczne Muzeum z wystawami stałymi i czasowymi. Niestety nie zachowały się historyczne wnętrza zamku i zbiory dawnych właścicieli, dlatego wystawy prezentują sztukę ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Zamek Pieskowa Skała jest Oddziałem. Tylko jedna z wystaw prezentuje historię tego miejsca. W zamku polecam szczególnie piękne ogrody i restaurację, poprzez którą wychodzi się na bastion - świetny punkt widokowy!
Zamek Pieskowa Skała - Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04
http://pieskowaskala.eu

Zamek w Dębnie

Podążając z Tarnowa do Brzeska, zatrzymaliśmy się w Dębnie, niewielkiej małopolskiej miejscowości, gdzie zaskoczył nas ładny i wiekowy zamek. Co ciekawe, zachował się on do naszych czasów niemal w niezmienionym stanie. Zbudował go kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski - Jakub Dębiński, w XV wieku, w miejscu starszego, drewnianego grodziska. To taka perełka późnego gotyku, gdzie zachowała się nie tylko bryła gotycka, ale również średniowieczne elementy wystroju architektonicznego i układ wnętrz.

Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie

Ten unikatowy zamek, zbudowany z cegły, z basztami, z kamiennymi portalami i kartuszami herbowymi udostępniony jest dla turystów przez cały rok. Stanowi Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Komnaty zamkowe stanowią sale muzealne, wystrojem nawiązujące do różnych epok i funkcji. Zobaczysz wśród nich: najbardziej reprezentacyjną Salę Rycerską, Koncertową, Kaplicę, Komnaty Barokową i Rokokową czy Sień Myśliwską. To na piętrze, zaś na parterze poznasz Skarbiec i Pokój Pani z ciekawymi meblami, m.in. z epoki empire i biedermaier. Warto zajrzeć też do Kuchni i Spiżarni, tutaj ciekawie przedstawiono Domową Aptekę.

Zamek w Dębnie - Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Dębno 189, Dębno
tel. 14/ 665-80-35
https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/zamek-w-debnie

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek w Suchej Beskidzkiej odwiedzałam wiele razy, ostatnio kilka lat temu. To jeden z ładniejszych, choć mniej popularnych zamków Małopolski, zwany często Małym Wawelem, jak kilka innych polskich zamków, z racji efektownych krużganków. Ale nie tylko one są ozdobą zamku suskiego, w narożach budowli przysiadły masywne wieże, które nadają obronnego charakteru i sprawiają, że zamek wygląda bardziej majestatycznie.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Najstarszą część zamku wzniósł tu w połowie XVI wieku Kasper Castiglione - Suski - złotnik krakowski włoskiego pochodzenia. Kolejni właściciele - Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy rozbudowywali i przekształcali zamek aż do dzisiejszych, niemałych rozmiarów. To Branickim zawdzięczamy, że zniknął mur parawanowy otaczający zamek od strony wschodniej i dzisiaj już od ulicy widoczna jest galeria arkadowa z krużgankami. W XIX wieku zamek suski nie tylko zachwycał architekturą, ale i stał się skarbnicą wiedzy na ziemiach polskich, kiedy powstała tu niezwykle cenna biblioteka z unikatowymi zbiorami ksiąg, rękopisów, malarstwa czy rzeźby. Wielki pożar z 1905 roku oraz działania wojenne mocno nadszarpnęły budowlę, która przez wiele lat późniejszych zaniedbań podupadła, tym bardziej, że długo toczono spór sądowy o prawa do własności z ostatnimi właściciela majątku - Tarnowskimi.

Od 2016 roku zamek pozostaje w rękach gminy i jego fasada została do dzisiaj ładnie odrestaurowana. Zamek jest też efektownie podświetlony. Widocznie nadszedł czas, aby znów go odwiedzić 🙂 Stanowi centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu, siedzibę w nim znalazło sporo firm i placówek, m.in. całoroczne Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Informacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Kultury-Zamek, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii. Działa tu również hotel i restauracja "Kasper Suski". Zamek otacza ładny, zabytkowy park z etnograficzną wystawą "Domek Ogrodnika", a kilkaset metrów od zamku, na rynku stoi zabytkowa Karczma Rzym, do której też na pewno warto zajrzeć.
Zamek Suski - Muzeum
ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka
tel. 696-004-064 
www.muzeum.sucha-beskidzka.pl/zamek_suski.html

Zamek w Niepołomicach

Niedaleko Krakowa, w centrum uroczego, średniowiecznego miasteczka stoi zamek dumnie określający się jako królewski. Nie może inaczej być, wszak to "Drugi Wawel"! Długie są dzieje tej budowli, powstałej jako warownia, choć dziś już wcale takiej nie przypomina. Kazał ją wybudować król Kazimierz Wielki na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić funkcje obronne, ale też stąd wyruszały wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Również późniejsi królowie chętnie z zamku niepołomickiego korzystali, a   Zygmunt I Stary i Zygmunt August mocno go przebudowali. Zyskał wtedy formę czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami wspartymi na trzech słupach. Wtedy też powstały słynne "ogrody królowej Bony".

Zamek w Niepołomicach
Zamek w Niepołomicach

Podziwialiśmy ten zamek kilka dobrych lat temu i wiem, że jest on godny uwagi, choć chętnie wybrałabym się znów pod jego mury. We wnętrzach zamek królewski mieści Muzeum Przyrodnicze z eksponatami myśliwskimi oraz Muzeum Narodowe. Ale muzeum to nie wszystko, zamek w Niepołomicach to jedyny w Polsce zamek królewski, w którym urządzono hotel, w tym przypadku luksusowy hotel butikowy. Chcesz poczuć się jak księżniczka czy królowa? A może pragniesz na moment zostać królem? Tutaj masz taką okazję 🙂
Zamek Królewski
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
www.zamekkrolewski.com.pl

Zamek w Korzkwi

Zamek Korzkiew, stojący w niewielkiej, jurajskiej miejscowości o tej samej nazwie, leżącej między Krakowem a Ojcowem to dziś Castle Residence. Obecny właściciel, pan Donimirski jest potomkiem historycznych właścicieli zamku i to on od ponad 20 już lat ratuje od zagłady XIV-wieczny, zabytkowy zamek. Najpierw odrestaurował mury i dachy budowli, a później urządził w niej restaurację i butikowy hotel. Komnaty hotelu mieszczą się w wieży bramnej, najwyżej położona z nich oferuje ładne widoki na okolicę.

Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi

Ale każdy turysta może wejść na zamek, nie tylko ten bogaty. Bezpłatnie zobaczysz tu urokliwy dziedziniec i wnętrza zamkowe. A do tego przeczytasz na tabliczkach fragmenty bestsellerowej powieści "Kod władzy", którą autor - Victor Orwellsky pisał ponoć właśnie tutaj, na zamku w Korzkwi. Polecam gorąco zobaczyć ładny zameczek, inny niż wszystkie, które dotąd widziałam, z pięknymi stropami, w otoczeniu ładnej roślinności. To taki niecodzienny bonus wśród pięknych zamków Małopolski.
Zamek Korzkiew - Castle Residence
Korzkiew
tel. 12/ 419-55-90
https://donimirski.com/zamek-korzkiew/

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Każdy zamek ma urok i na swój sposób jest piękny, to bardzo subiektywne odczucia sprawiają, które podobają nam się bardziej od innych. Również inne warownie lub ich ruiny mogłyby się znaleźć w tym zestawieniu najpiękniejszych zamków Małopolski, jeśli jakiś przychodzi Ci do głowy, napisz o tym w komentarzu 🙂

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek w Niedzicy
Zamek w Dębnie
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna Obajtek
24 maj 2022 10:11

Piękne zamki! Bardzo lubię taki klimat, chodzenie po ruinach. Na pewno skorzystam z tej listy. Są na niej miejsca, które muszę zobaczyć! 🙂 

- Blog o emocjach, relacjach, podróżach (brunetkawakcji.pl)

Edytowano: 2022-05-24 10:12:32

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024