Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek Tenczyn na wulkanie! Zwiedzanie, historia i ciekawostki

Zamek Tenczyn z drona
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Ponad wioską Rudno, na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym. Do niedawna stały tu jedynie części murów mieszkalnych oraz baszty, grożąc zawaleniem i katastrofą. W 2010 roku runął nawet fragment ściany. Po tym zdarzeniu rozpoczęto prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne, które trwają od lat i pozwalają udostępniać ten piękny obiekt zwiedzającym!

Zamek Tenczyn na stożku wulkanicznym
Zamek Tenczyn na stożku wulkanicznym
Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie

Zwiedzanie Zamku Tenczyn

Dziś Zamek Tenczyn pozostaje pod opieką gminy Krzeszowice. Od lipca 2016 roku zamek w sezonie turystycznym jest udostępniany dla zwiedzających. Trasa zwiedzania prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, więżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Zwiedzanie obejmuje także wejście na Barbakan i wieżę Nawojową, skąd rozpościera się piękny widok na resztę zamku i całą okolice, w pogodne dni widać nawet Tatry

Po trasie zamku oprowadzają przewodnicy, którzy ciekawie opowiadają o bogatej historii Tenczyna oraz jego rekonstrukcji. Latem na zamku jest stoisko z pamiątkami, mała gastronomia oraz odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu. Operatorem trasy turystycznej jest Fundacja NEW ERA ART.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Rudno Zamek Tenczyn
Rudno Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn barbakan
Zamek Tenczyn barbakan

Dojazd na zamek Tenczyn

Dojście na zamek z parkingu od strony Tenczynka jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów. Prowadzą tu: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy Rudno - Puszcza Dulowska, czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego. 

Ale tak się podchodziło na zamek dawniej, teraz zdecydowana większość turystów dojeżdża do zamku autostradą A4, gdzie w Rudnie przygotowano zjazd na zamek, tędy natrafia się po 3 km na parking płatny niemal pod samym zamkiem. Po drodze, bardzo blisko warowni, mija się Muzeum Agatów w Rudnie ze skarbami tej Ziemi, warto tutaj wstąpić!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Historia zamku Tenczyn

Pierwszy, drewniany wtedy zamek, zbudował tu około 1319 roku kasztelan krakowski - Nawój z Morawicy - protoplasta rodu Tęczyńskich. Wzniósł on wieżę zwaną do dziś Nawojową Wieżą. Właściwym twórcą gotyckiego zamku murowanego był jednak dopiero syn Nawoja - Jędrzej. Zbudował on w latach 1331-61 kolejny fragment zamku górnego, stojącego na najwyższej części wzgórza jurajskiego. Kolejny z rodu był Jan Tęczyński - opiekun i doradca królowej Jadwigi, który postawił zamek dolny. 

Renesansowa rezydencja

W XVI wieku, a dokładniej w latach 1579-93 możni Tęczyńscy przeobrazili zamek we wspaniałą renesansową rezydencję, zwaną Małym Wawelem, gdyż nieco zamek na Wawelu przypominała za sprawą krużganków. Śmiem twierdzić jednak, że zamek Tenczyn był nawet piękniejszy niż sam Wawel, co wynika z rycin! Na Tenczynie często bywali: Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski oraz inni wybitni przedstawiciele polskiego Odrodzenia. Niestety w 1656 roku zamek spalili Szwedzi, a na dodatek ród Tęczyńskich począł wymierać, po tym, jak Magnus Tęczyński przeżył śmierć swych trzech synów

Jego córka Izabela wyszła za mąż za Łukasza Opalińskiego w 1639 roku i Tenczyn, po ponad 300 latach świetności przestał być gniazdem rodowym Tęczyńskich. Co prawda jeszcze rodzina Lubomirskich próbowała zamek odbudować po potopie, ale po pożarze z 1748 roku, kiedy raził go piorun, warownia została opuszczona i poczęła popadać w ruinę. W latach 1816-1945 był własnością Potockich, po czym przejął go Skarb Państwa. Od 1996 roku pozostaje w rękach gminy Krzeszowice.

Ratowanie zamku

Gdy zamek przejęła gmina Krzeszowice, rozpoczęły się prace zabezpieczające zamek przed totalną zagładą. Pierwsze prace remontowe przeprowadzono w latach 2007-09. W 2010 roku zawaliła się część zamku, toteż dzięki staraniom gminy Krzeszowice, w porozumieniu ze spadkobiercami Adama hr. Potockiego, ruszył jeszcze bardziej intensywny remont zakrojony na szeroką skalę, który trwa tak naprawdę do dzisiaj. Odbywał się on z budżetu gminy oraz w dużej mierze dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrekonstruowano mury bastei wjazdowej, odbudowano dach wieży bramnej, zrewitalizowano korytarz obronny, basztę grunwaldzką i generalnie zadbano o mury całego zamku. Udostępniono też Wieżę Nawojową turystom, z której rozlega się wspaniały widok na okolicę i góry, w tym Tatry.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Imprezy na zamku Tenczyn

Popularny i lubiany zamek Tenczyn jest chętnie odwiedzany przez turystów, tym bardziej, że w ostatnich latach stał się areną różnorodnych wydarzeń i imprez plenerowych. Niektóre nawiązują do historii warowni, jak np. inscenizacja obrony zamku w czasie potopu szwedzkiego czy do arcyciekawej geologicznej historii regionu, o czym przypomina nam “Święto Kamieni. Wystawa Agatów z Rudna i okolic”. Ponadto odgrywane są tutaj koncerty, spektakle teatralne, wystawy i przeróżne pokazy.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Ocalałe zamki na Jurze - ratujmy dziedzictwo!

Zamek Tenczyn to już kolejny uratowany zamek na Jurze, obok zamku Rabsztyn, zamku w Siewierzu, zamku w Korzkwi, zamek w Smoleniu, zamków w Bobolicach czy Mirowie. Coraz więcej ruin zyskuje właściciela bądź opiekuna i powstają z totalnej ruiny i zapomnienia, służąc turystom i kolejnym pokoleniom miłośników historii, będąc trwałym śladem naszej historii! To świetna sprawa, bo Jura przez to staje się coraz atrakcyjniejsza.

Zamek Tenczyn z lotu ptaka
Zamek Tenczyn z lotu ptaka

Filmowy zamek Tenczyn

Na zamku Tenczyn w Rudnie kręcono kilka historycznych seriali, w tym popularne "Czarne Chmury" i "Rycerze i Rabusie". Również i dziś pojawia się w filmach, ale częściej w prywatnych filmikach podróżniczych, kręconych amatorsko i zawodowo przez mniej lub bardziej znanych vlogerów. Zobacz i nasz filmik o zamku Tenczyn.

Zalety
  • Piękne, rozległe ruiny
  • Śliczne widoki z wieży
  • Zamek dostępny w sezonie dla turystów
  • Rewitalizacja ratująca zabytek
  • Imprezy plenerowe
Wady
  • Brak dostęp po sezonie
  • Płatny parking

Informacje praktyczne

Czynne w sezonie turystycznym 
pn-śr zamknięte
czw-nd 10.00-19.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł (z Kartą Dużej Rodziny 20 zł)
Parking: 7 zł (od strony autostrady)
Zwiedzanie z przewodnikiem
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na stronie: www.facebook.com/ZamekTenczyn

Zamek Tenczyn
ul. Zamkowa, Rudno
tel. 784-412-561

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Rudno
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
(4.5 głosów: 145)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 145)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Warte zwiedzenia przy okazji jak się jest w okolicy
Avatar użytkownika Teresa Kalinowska
Teresa Kalinowska
Wspaniały młody człowiek Zarządca obiektu ,bardzo mi pomógł. Dziękuję. Każdemu polecam zwiedzanie tak pięknego zamku , którym Zarządza Wspaniały Uczynny ,mądry człowiek. Jeszcze raz Dziękuję za pomoc.
zagadka
Przepiękne ruiny zamku i widoki, a także okoliczna przyroda. Świetny pomysł na krótki wypad z rodziną. W okolicy niedawno otwarte Muzeum Agatów w Rudnie. Polecam.
Avatar użytkownika Joanna Pełka
Joanna Pełka
Piękny zamek piękny teren warto jechać
Avatar użytkownika Arkadiusz Dębski
Arkadiusz Dębski
Super ruinu zamku od lat widać zmian
Karol4
Super miejsce , przewodnik w cenie biletu, polecam odwiedzić to miejsce
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Zamek Tenczyn pozostawia duże wrażenie. Ciekawa okolica i bliskość Krakowa to dodatkowe atuty.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek Tenczyn to cudowne miejsce, sama warownia jest teraz w stanie coraz lepszym i ciekawszym dla turystów, a ponadto ta okolica i widoki 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024