Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn

(4.4 głosów: 127)
Oceń i napisz opinię

Zamek na wulkanie!

Ponad wioską Rudno, na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym.Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Zwiedzanie Zamku Tenczyn

Do niedawna stały tu jedynie części murów mieszkalnych oraz baszty, grożąc zawaleniem i katastrofą. Kiedy w 2010 roku runął fragment ściany, powstało Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, dzięki któremu rozpoczęto prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne. 

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Dziś Zamek Tenczyn pozostaje pod opieką gminy Krzeszowice. Od lipca 2016 roku zamek w sezonie turystycznym jest udostępniany dla zwiedzających. Operatorem trasy turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Trasa zwiedzania prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, więżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Zwiedzanie obejmuje także wejście na wieżę Nawojową i Barbakan, skąd rozpościera się piękny widok na resztę zamku i całą okolice, w pogodne dni widać nawet Tatry!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Po trasie zamku oprowadzają przewodnicy, którzy ciekawie opowiadają o bogatej historii Tenczyna oraz jego rekonstrukcji. Latem na zamku jest stoisko z pamiątkami, mała gastronomia oraz odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu.Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Dojście na zamek Tenczyn

Dojście na zamek z parkingu od strony Tenczynka jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów. Prowadzą tu: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy Rudno - Puszcza Dulowska, czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Można też dojechać do zamku autostradą A4, gdzie w Rudnie przygotowano zjazd na zamek, tędy natrafia się po 3 km na parking płatny niemal pod samym zamkiem. Po drodze mija się muzeum minerałów Skarby Tej Ziemi.

Muzeum Skarby Tej Ziemi
Muzeum Skarby Tej Ziemi

Historia zamku Tenczyn

Pierwszy, drewniany wtedy zamek, zbudował tu około 1319 roku kasztelan krakowski - Nawój z Morawicy - protoplasta rodu Tęczyńskich. Wzniósł on wieżę zwaną do dziś Nawojową Wieżą. 

Właściwym twórcą gotyckiego zamku murowanego był jednak dopiero syn Nawoja - Jędrzej. Zbudował on kolejny fragment zamku górnego, stojącego na najwyższej części wzgórza jurajskiego. Kolejny z rodu był Jan Tęczyński, który postawił zamek dolny.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

W XVI wieku możni Tęczyńscy przeobrazili zamek we wspaniałą renesansową rezydencję, zwaną Małym Wawelem, gdyż nieco zamek na Wawelu przypominała za sprawą krużganków. Śmiem twierdzić jednak, że zamek Tenczyn był nawet piękniejszy niż sam Wawel, co wynika z rycin! Na Tenczynie często bywali: Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski oraz inni wybitni przedstawiciele polskiego Odrodzenia.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Niestety w 1656 roku zamek spalili Szwedzi, a na dodatek ród Tęczyńskich począł wymierać, po tym, jak Magnus Tęczyński przeżył śmierć swych trzech synów. Co prawda jeszcze rodzina Lubomirskich próbowała zamek odbudować po potopie, ale po pożarze z 1748 roku warownia została opuszczona i poczęła popadać w ruinę.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Ocalałe zamki na Jurze - ratujmy dziedzictwo!

Zamek Tenczyn to już kolejny uratowany zamek na Jurze, obok zamku Rabsztyn, zamku w Siewierzu, zamku w Korzkwi, zamek w Smoleniu, zamków w Bobolicach i Mirowie. Coraz więcej ruin zyskuje właściciela bądź opiekuna i powstają z totalnej ruiny i zapomnienia, służąc turystom i kolejnym pokoleniom miłośników historii, będąc trwałym śladem naszej historii!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Filmowy zamek Tenczyn

Na zamku Tenczyn w Rudnie kręcono kilka historycznych seriali, w tym popularne "Czarne Chmury" i "Rycerze i Rabusie". Również i dziś pojawia się w filmach, ale częściej w prywatnych filmikach podróżniczych, kręconych amatorsko i zawodowo przez mniej lub bardziej znanych vlogerów. Zobacz i nasz filmik o zamku Tenczyn.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Rudno
Zamek Tęczyn
Zamek fot. P. Bulicz, ZamekTenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek fot. P.Bulicz, ZamekTenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek z lotu ptaka, ZamekTenczyn

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne: sb-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł (z Kartą Dużej Rodziny 20 zł)
Parking: 7 zł (od strony autostrady)
W dobie koronawirusa zwiedzanie indywidualne bez przewodnika

Adres

Zamek Tenczyn
ul. Zamkowa, Rudno
tel. 784-412-561
www.facebook.com/ZamekTenczyn/

GPS: 50°6'9N, 19°34'52E

Rudno noclegi

Rudno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°6'9N, 19°34'52E
09 maj 2017
06 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
20 listopad 2020 21:44
Zamek Tenczyn pozostawia duże wrażenie. Ciekawa okolica i bliskość Krakowa to dodatkowe atuty.
Anna Piernikarczyk
28 październik 2020 09:46
Zamek Tenczyn to cudowne miejsce, sama warownia jest teraz w stanie coraz lepszym i ciekawszym dla turystów, a ponadto ta okolica i widoki :)

Zamek Tenczyn na blogu

Ratujmy dziedzictwo na Jurze!

Nasze Jurajskie Szlaki Jesienne w tym tygodniu zaprowadziły nas rodzinnie do Małopolski, gdzie podziwialiśmy ratowany Zamek Tenczyn i malownicze ruiny pustelni w Czernej.

To wyjątkowe miejsca, które przypominają nam o tym, by szanować dziedzictwo. Zamek Tenczyn jest tego najlepszym przykładem, a czy i ruiny eremu w Dolinie Eliaszówki zostaną ocalone od zapomnienia? Zobacz naszą relację!

28 październik 2020 11:31

Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

14 kwiecień 2020 11:43

Zamek Tenczyn dla turystów i z Turniejem!

3-4 września Turniej Rycerski na Zamku Tenczyn No i stało się! Po latach remontu Zamek Tenczyn w Rudnie na Jurze jest dostępny dla nas, turystów! Jego podwoje otwarto w lipcu 2016 roku, a już tłumy zdążyły go zobaczyć, tak duże jest zainteresowanie tym wspaniałym niegdyś renesansowym gniazdem rodowym Tęczyńskich. Podziwiać jest co, przewodnika słucha się z przyjemnoś…
31 sierpień 2016 11:16
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację