Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Tenczyn
ul. Zamkowa, Rudno
tel. 784-412-561
www.facebook.com/ZamekTenczyn/

50°6'9" N, 19°34'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne: sb-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł (z Kartą Dużej Rodziny 20 zł)
Parking: 7 zł (od strony autostrady)
W dobie koronawirusa zwiedzanie indywidualne bez przewodnika

Zamek na wulkanie!

Ponad wioską Rudno, na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym.Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Zwiedzanie Zamku Tenczyn

Do niedawna stały tu jedynie części murów mieszkalnych oraz baszty, grożąc zawaleniem i katastrofą. Kiedy w 2010 roku runął fragment ściany, powstało Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, dzięki któremu rozpoczęto prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne. 

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Dziś Zamek Tenczyn pozostaje pod opieką gminy Krzeszowice. Od lipca 2016 roku zamek w sezonie turystycznym jest udostępniany dla zwiedzających. Operatorem trasy turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Trasa zwiedzania prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, więżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Zwiedzanie obejmuje także wejście na wieżę Nawojową i Barbakan, skąd rozpościera się piękny widok na resztę zamku i całą okolice, w pogodne dni widać nawet Tatry!Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Po trasie zamku oprowadzają przewodnicy, którzy ciekawie opowiadają o bogatej historii Tenczyna oraz jego rekonstrukcji. Latem na zamku jest stoisko z pamiątkami, mała gastronomia oraz odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Dojście na zamek Tenczyn

Dojście na zamek z parkingu od strony Tenczynka jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów. Prowadzą tu: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy Rudno - Puszcza Dulowska, czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego.Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Można też dojechać do zamku autostradą A4, gdzie w Rudnie przygotowano zjazd na zamek, tędy natrafia się po 3 km na parking płatny niemal pod samym zamkiem. Po drodze mija się muzeum minerałów Skarby Tej Ziemi.

Muzeum Skarby Tej Ziemi
Muzeum Skarby Tej Ziemi

Historia zamku Tenczyn

Pierwszy, drewniany wtedy zamek, zbudował tu około 1319 roku kasztelan krakowski - Nawój z Morawicy - protoplasta rodu Tęczyńskich. Wzniósł on wieżę zwaną do dziś Nawojową Wieżą. 

Właściwym twórcą gotyckiego zamku murowanego był jednak dopiero syn Nawoja - Jędrzej. Zbudował on kolejny fragment zamku górnego, stojącego na najwyższej części wzgórza jurajskiego. Kolejny z rodu był Jan Tęczyński, który postawił zamek dolny.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

W XVI wieku możni Tęczyńscy przeobrazili zamek we wspaniałą renesansową rezydencję, zwaną Małym Wawelem, gdyż nieco zamek na Wawelu przypominała za sprawą krużganków. Śmiem twierdzić jednak, że zamek Tenczyn był nawet piękniejszy niż sam Wawel, co wynika z rycin! Na Tenczynie często bywali: Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski oraz inni wybitni przedstawiciele polskiego Odrodzenia.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Niestety w 1656 roku zamek spalili Szwedzi, a na dodatek ród Tęczyńskich począł wymierać, po tym, jak Magnus Tęczyński przeżył śmierć swych trzech synów. Co prawda jeszcze rodzina Lubomirskich próbowała zamek odbudować po potopie, ale po pożarze z 1748 roku warownia została opuszczona i poczęła popadać w ruinę.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Ocalałe zamki na Jurze - ratujmy dziedzictwo!

Zamek Tenczyn to już kolejny uratowany zamek na Jurze, obok zamku Rabsztyn, zamku w Siewierzu, zamku w Korzkwi, zamek w Smoleniu, zamków w Bobolicach i Mirowie. Coraz więcej ruin zyskuje właściciela bądź opiekuna i powstają z totalnej ruiny i zapomnienia, służąc turystom i kolejnym pokoleniom miłośników historii, będąc trwałym śladem naszej historii!

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn

Filmowy zamek Tenczyn

Na zamku Tenczyn w Rudnie kręcono kilka historycznych seriali, w tym popularne "Czarne Chmury" i "Rycerze i Rabusie". Również i dziś pojawia się w filmach, ale częściej w prywatnych filmikach podróżniczych, kręconych amatorsko i zawodowo przez mniej lub bardziej znanych vlogerów. Zobacz i nasz filmik o zamku Tenczyn.

Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Rudno Zamek Tęczyn Zamek fot. P. Bulicz Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek fot. P.Bulicz Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek Tenczyn Zamek z lotu ptaka

Rudno noclegi

Rudno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1744 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-20 na
Zamek Tenczyn pozostawia duże wrażenie. Ciekawa okolica i bliskość Krakowa to dodatkowe atuty.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-28 na
Zamek Tenczyn to cudowne miejsce, sama warownia jest teraz w stanie coraz lepszym i ciekawszym dla turystów, a ponadto ta okolica i widoki :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020