Zamek Tenczyn, Anna Piernikarczyk

Ponad wioską Rudno, na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym.Historia zamku Tenczyn

Pierwszy, drewniany wtedy zamek, zbudował tu około 1319 roku kasztelan krakowski - Nawój z Morawicy - protoplasta rodu Tęczyńskich. Wzniósł on wieżę zwaną do dziś Nawojową Wieżą. Właściwym twórcą gotyckiego zamku murowanego był jednak dopiero syn Nawoja - Jędrzej. Zbudował on kolejny fragment zamku górnego, stojącego na najwyższej części wzgórza jurajskiego. Kolejny z rodu był Jan Tęczyński, który postawił zamek dolny.

Zamek fot. P. Bulicz

W XVI wieku możni Tęczyńscy przeobrazili zamek we wspaniałą renesansową rezydecję, zwaną Małym Wawelem, gdyż nieco zamek na Wawelu przypominała za sprawą krużganków. Śmiem twierdzić jednak, że zamek Tenczyn był nawet piękniejszy niż sam Wawel! Na Tenczynie często bywali: Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski oraz inni wybitni przedstawiciele polskiego Odrodzenia.

Niestety w 1656 roku zamek spalili Szwedzi, a na dodatek ród Tęczyńskich począł wymierać, po tym, jak Magnus Tęczyński przeżył śmierć swych trzech synów. Co prawda jeszcze rodzina Lubomirskich próbowała zamek odbudować po potopie, ale po pożarze z 1748 roku warownia została opuszczona i poczęła popadać w ruinę.

Turystyczny Zamek Tenczyn

Do niedawna stały tu jedynie części murów mieszkalnych oraz baszty, grożąc zawaleniem i katastrofą. Kiedy w 2010 roku runął fragment ściany, powstało Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, dzięki któremu rozpoczęto prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne.

Dziś Zamek Tenczyn pozostaje pod opieką gminy Krzeszowice. Od lipca 2016 roku zamek w sezonie turystycznym jest udostępniany dla zwiedzających. Operatorem trasy turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Baszta Grunwaldzka

Trasa zwiedzania prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbarmie, więżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Zwiedzanie obejmuje także wejście na wieżę Nawojową i Barbakan, skąd rozpościera się piękny widok na resztę zamku i całą okolice, w pogodne dni widać nawet Tatry!

Po trasie zamku oprowadzają przewodnicy ze Stowarzyszenia dla Szkoły w Tenczynku oraz ze Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn, którzy opowiedzą o bogatej historii Tenczyna oraz jego rekonstrukcji. Na zamku jest stoisko z pamiątkami, mała gastronomia oraz odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu.

Dojście na zamek Tenczyn

Dojście na zamek jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów. Prowadzą tu: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy Rudno - Puszcza Dulowska, czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego.

Można też dojechać do zamku autostradą A4, gdzie w Rudnie przygotowano zjazd na zamek, tędy natrafia się na parking płatny niemal pod zamkiem.

Ocalałe zamki

Zamek Tenczyn to już kolejny uratowany zamek na Jurze, obok zamku Rabsztyn, zamku w Siewierzu, zamku w Korzkwi, zamek w Smoleniu, zamków w Bobolicach i Mirowie. Coraz więcej ruin zyskuje właściciela bądź opiekuna i powstają z totalnej ruiny i zapomnienia, służąc turystom i kolejnym pokoleniom miłośników historii, będąc trwałym śladem naszej historii!

Zamek Tenczyn
ul. Zamkowa, Rudno
www.ckiskrzeszowice.pl
Zwiedzanie: sb-nd i święta 10.00-18.00
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 18 zł, dzieci do lat 5 bezpłatnie

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°6'9" N, 19°34'52" E
Małopolskie
2017-05-09
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

Zamek Tenczyn na blogu

Zdjęcie Zamek Tenczyn dla turystów i z Turniejem!
Zamek Tenczyn dla turystów i z Turniejem!
3-4 września Turniej Rycerski na Zamku Tenczyn No i stało się! Po latach remontu Zamek Tenczyn w Rudnie na Jurze jest dostępny dla nas, turystów! Jego podwoje otwarto w lipcu 2016 roku, a już tłumy zdążyły go zobaczyć, tak duże jest zainteresowanie tym wspaniałym niegdyś renesansowym gniazdem rodowym Tęczyńskich. Podziwiać jest co, przewodnika słucha się z przyjemnoś…
Atrakcje · 2016-08-31 11:16:52
Zdjęcie Zamek Tenczyn wreszcie się otwiera na turystów!
Zamek Tenczyn wreszcie się otwiera na turystów!
23 lipca 2016 Po kilku długich latach remontu zamek Tenczyn w Rudnie na Jurze otwiera się ponownie dla turystów! Od 23 lipca 2016 ruiny zamku będą udostępnione dla zwiedzających, po których oprowadzać będą członkowie stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. Turyści wejdą na zamek w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00-18.00. Niewątpliwą atrakcją będzie wejś…
Atrakcje · 2016-07-18 08:57:17
Zdjęcie W zamku Tenczyn zawaliło się gotyckie sklepienie! Pomóż w jego ratowaniu!
W zamku Tenczyn zawaliło się gotyckie sklepienie! Pomóż w jego ratowaniu!
Z przykrością informujemy, że tej zimy nie przetrwało jedno z nielicznych gotyckich sklepień zachowanych na zamku Tenczyn na Jurze. Runęła połowa stropu jednego z pomieszczeń skrzydła mieszkalnego. O złym stanie technicznym obiektu informował Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w wywiadzie z września 2014 roku. Niestety obawy eksperta stały się faktem - runął kolejny, bardzo cenny fragment …
Atrakcje · 2015-03-24 08:35:53

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą