50°26'18" N
19°40'31" W
Śląskie
2014-08-05 13:46:52
471m npm
Ważna
Zamek w Smoleniu
zamek Smoleń
zamek Smoleń
zamek Smoleń
zamek w Smoleniu
widok z zamku na Smoleń
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Zdjęcia (15)

W Smoleniu na Jurze, na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem, które stanowi rezerwat przyrody "Smoleń", leżą ruiny średniowiecznego, gotyckiego zamku Pileckich (Toporczyków).Historia zamku

Pierwszy zamek w Smoleniu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, ale w 1300 roku uległ spaleniu. Kolejna, gotycka warownia powstała w połowie XIV wieku i aż do 1561 roku była rezydencją rodu Toporczyków. Przedstawiciele tej rodziny w XV wieku zmienili nazwisko na Pileccy.

Ostatni przedstawiciel Toporczyków na Pilczy (dawna nazwa Smolenia), Jan Pilecki, w 1563 roku sprzedał swe dobra Sewerynowi Bonarowi. W tym czasie budowla została rozbudowana w stylu renesansowym.

Ruiny zamku

Zamek Smoleń, jak wiele innych warowni na Jurze, ucierpiał znacznie podczas potopu szwedzkiego, a dalszych zniszczeń dokonali Austriacy. Od tamtej pory pozostaje w ruinie. Do dnia dzisiejszego zachowały się mury obronne dwóch zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz cylindryczna wieża zamku górnego, do wysokości 16 m.Zabezpieczanie ruin

Stan zamku w Smoleniu w 2010 roku pozostawiał już bardzo wiele do życzenia, panował tu właściwie zakaz wstępu, gdyż mury groziły zawaleniem w każdej chwili, tym bardziej, że Smoleń słynie z tego, że jest tu najwięcej śniegu w całej jurajskiej okolicy, który dodatkowo naruszał mury warowni.

Dlatego w 2013 roku w znaczący sposób zabezpieczono mury zamkowe, a częściowo nawet zrekonstruowano. Prace kontynuowane były w 2014 roku, obecnie powstały drewniane schody pod basztę, na szczyt której można wspiąć się metalowymi schodami. Z góry roztacza się malowniczy widok na zaciszną okolicę.

Zamek, Smoleń
wstęp wolny

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Wodę do Zamku w Smoleniu czerpano z głębokiej na 200 metrów studni. Legenda mówi, że podobno wydrążyli ją Tatarzy pojmani siłą.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-04-11 14:37:09

Ruiny robią wrażenie. Dzięki ostatniemu remontowi wszędzie można dotrzeć i obejść zamek dookoła utwardzonymi ścieżkami. Naprawdę warto tam dotrzeć, dzieciom bardzo sie podoba, a na dodatek bezpłatnie.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: