Muzeum Agatów w Rudnie
Muzeum Agatów w Rudnie to bardzo ciekawe, prywatne muzeum, znajdujące się niemal przy samym zamku Tenczyn, w południowej części Jury Krakowsko Częstochowskiej, blisko autostrady A4. Odwiedziliśmy je ze sporą radością, bo lubimy wszelkie kamienie, nie tylko szlachetne czy półszlachetne, ale po prostu ciekawe. A tutaj, jak to nazwali twórcy obiektu, skarbów tej ziemi nie brakuje. Z pewnością nie każdy wie, że to nie jest przypadek, że właśnie tutaj, na stożku wulkanicznym, powstało muzeum agatów, bowiem Rudno stanowi jedno z najważniejszych stanowisk występowania agatów w tej części Europy. Wzgórze budują permskie skały sprzed 300 milionów lat. Ta stara, zastygła lawa wulkaniczna to paleobazalt zwany też melafirem, który dodatkowo wzbogacony jest krzemionką czyli ditlenkiem krzemu, dzięki czemu tak licznie wykształciły się tutaj agaty. Pan Witold Koprucha - właściciel obiektu, kolekcjoner i pasjonata, od ponad 40 lat znajduje tu przeróżne ciekawe okazy, przede wszystkim właśnie te przecudowne, niezwykle barwne agaty, które wykopuje z okolicznych pól i rumowisk skalnych nieczynnego kamieniołomu melafiru. W terenie widzisz je jako mało ciekawe kamienie, które dopiero po przecięciu, w środku odsłaniają przed nami niesamowicie zjawiskowe obrazki. Prezentowane w muzeum okazy zostały znalezione w najbliższej okolicy muzeum, najdalej 700 metrów od budynku, w latach 1980 - 2020. To fantastyczne, pasjonackie muzeum powstało w lipcu 2020 roku i stało się kolejną atrakcją tej okolicy. Znajduje się na wysokości około 400 m n.p.m.
Wystawa w muzeum eksponuje też skamieniałości morza jurajskiego, m.in. słynne amonity, liczące około 160 mln lat. Znajdziesz tu również unikatowe okazy z epoki lodowcowej, głównie kości zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia. Na miejscu można kupić pamiątkowy magnesik, ale też niewielkie agaty, które podobno przynoszą szczęście, warto więc nosić je w kieszeni. Całość jest zaprezentowana bardzo estetycznie, zwiedzanie poszczególnych sal to nauka i przyjemność zarazem. Fajne miejsce na rodzinną przygodę, ale też szkolną wycieczkę. Organizowane tutaj są warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w ramach których nie tylko odbywa się zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, film w sali kinowej, ale też quizy tematyczne czy chyba najciekawsze poszukiwanie minerałów na prawdziwym polu agatowym, a później ich przecinanie i szlifowanie. Warsztaty noszą ciekawą nazwę "Skarby tej Ziemi na wyciągnięcie ręki" i trwają zwykle około 2 godziny. Muzeum Agatów w Rudnie jest klimatyzowane, z salą multimedialną i dostępne dla wózków. Na miejscu czeka parking, a w pobliżu warto zobaczyć nie tylko sam zamek, ale też mini zoo i nieco dalej Lokalną Kolej Drezynową w Regulicach.
Muzeum w skrócie
- kilka sal ekspozycyjnych
- sala multimedialna
- najpiękniejsze okazy agatów z Rudna
- jurajskie skamieniałości sprzed 160 mln lat
- kawałki skamieniałego drewna
- kości zwierząt plejstoceńskich czyli z epoki lodowcowej, m.in. niedźwiedzia
- wszystkie eksponaty pochodzą z najbliższych okolic, niektóre to prawdziwe unikaty, wszystkie to skarby tej ziemi
- warsztaty edukacyjne połączone z wyjściem w teren i ogniskiem
- sklepik z pamiątkami - magnesiki, agaty i biżuteria, my skusiliśmy się na ręcznie wykonane pierścionki z naturalnym kamieniem
Informacje praktyczne
Cały rok
pn nieczynne
wt-pt 11.00-17.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł
Grupy zorganizowane powyżej 10 osób - 5 zł
Przewodnik po muzeum - 50 zł
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na stronie: www.muzeumagatowwrudnie.com
Parking: bezpłatny przy Muzeum
Obiekt klimatyzowany
Obiekt dostępny dla wózków
Możliwość telefonicznego umówienia warsztatów, które zwykle trwają około 2 godziny
Muzeum Agatów -Skarby tej Ziemi
Witold Koprucha
ul. Rudno 3, Tenczynek
tel. 506-645-947
Noclegi w Rudnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek Tenczyn, odległość: 0.3 km
- Dolinki Krakowskie, odległość: 14.1 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 20.9 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 23 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 26.1 km
- Sukiennice w Krakowie, odległość: 26.1 km
- Rynek w Krakowie, odległość: 26.1 km
- Wawel w Krakowie, odległość: 26.2 km
- Kościół Mariacki w Krakowie, odległość: 26.3 km
- Kazimierz w Krakowie, odległość: 27 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!