Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie

(4.1 głosów: 88)

Renesansowy zamek w Chudowie, którego fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego, zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec ze studnią umieszczoną w centralnym punkcie. Najbardziej widocznym elementem zamku jest wieża, w której powstało dziś Muzeum.Czworoboczna wieża zamkowa wznosi się w południowo - zachodniej części budowli. Po obu jej stronach powstały budynki mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży zaś stał tzw. budynek służebny. Zamkowy dziedziniec otaczały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło poprzez most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.

Historia zamku

Renesansowy zamek kamienno-ceglany powstał najprawdopodobniej na miejscu średniowiecznego założenia, a zbudował go Jan Gierałtowski, który w 1532 roku nabył dobra rycerskie Chudów - Paniówki. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 roku, natomiast w latach 1706-67 majątkiem władała rodzina Foglarów. W tym czasie zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku, organizującą wystawne przyjęcia.W I połowie XIX wieku na zamku osiadł Aleksander von Bally, który znacznie przebudował zamek, niestety nie zachował pierwotnego stylu architektonicznego. Powstały wówczas browar i karczma. W 1875 roku na zamku wybuchł pożar niszcząc część zabudowy, która nie została już odremontowana, a wręcz przeciwnie, zamek częściowo rozebrano, tak, by powstała modna wówczas romantyczna ruina.

Zamek w Chudowie
Zamek w Chudowie

Fundacja Zamek Chudów

Pozostałości warowni niszczały do 1995 roku, kiedy to opiekę nad nią objęła Fundacja "Zamek Chudów", prężnie tu działająca. Od 2000 roku prowadzone są na tym obszarze badania archeologiczne, a ponadto prowadzone są prace nad odbudową zamku. Pięknie odrestaurowana jest wieża zamkowa, udostępniona turystom.Również otoczenie zamku nabiera kształtu, powstała plenerowa wystawa demonów śląskich, a stojący nieopodal Spichlerz z XVIII wieku stał się stylowym pensjonatem. Od początku maja do końca września w każdy weekend na zamku w Chudowie odbywają się ciekawe imprezy historyczne i nie tylko. Szczególnie warto wybrać się tutaj w połowie sierpnia, kiedy to przed zamkiem wyrastają kramy i kramiki podczas Jarmarku Średniowiecznego.

Oberża Czarny Koń w Chudowie
Chudów
Chudów
głaz narzutowy w Chudowie
Zamek w Chudowie
Chudów
Zamek - Muzeum w Chudowie
Chudów

Adres

Muzeum Zamku w Chudowie
ul. Podzamcze 6, Paniówki
tel. 32/ 330-13-00
www.zamekchudow.pl

GPS: 50°13'26N, 18°46'21E

Chudów noclegi

Chudów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°13'26N, 18°46'21E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Gaia Hime

Ciekawe miejsce dla młodszych turystów ale nie tylko, teren przyjazny spacerom - spokój i cisza. Wiele organizowanych imprez jest pod zamkiem róznego typu i o róznej tematyce od spotkań historycznych po zloty motorowe i samochodowe - polecam.

Karolina Snowarska

Fajne miejsce na wypad z rodziną. Okresie letnim bardzo dużo eventów jest. Ładna okolica. Warto od czasu do czasu się tam pojawić. Na stronie internetowej są daty z eventami. Polecam.

Michalina

czwartkowe spotkania motocyklistów 🙂

Zamek w Chudowie na blogu

Spacer po Chudowie i uczta w Rajculi

Jak wymyśliliśmy, to musimy się stosować i Was zarażać 🙂 W tym tygodniu w ramach akcji "Polakinaszlaki też ruszyliśmy na szlak, przy okazji świętując Łukasza urodziny. Pod zamkiem w Chudowie i w Karczmie Rajcula w Paniówkach. Zobacz naszą relację i sam rusz się z kanapy.

10 luty 2020 14:01
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021