Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Muzeum Zamku w Chudowie
ul. Podzamcze 6, Paniówki
tel. 32/ 330-13-00
www.zamekchudow.pl

50°13'26" N, 18°46'21" E

Renesansowy zamek w Chudowie, którego fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego, zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec ze studnią umieszczoną w centralnym punkcie. Najbardziej widocznym elementem zamku jest wieża, w której powstało dziś Muzeum.Czworoboczna wieża zamkowa wznosi się w południowo - zachodniej części budowli. Po obu jej stronach powstały budynki mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży zaś stał tzw. budynek służebny. Zamkowy dziedziniec otaczały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło poprzez most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.

Historia zamku

Renesansowy zamek kamienno-ceglany powstał najprawdopodobniej na miejscu średniowiecznego założenia, a zbudował go Jan Gierałtowski, który w 1532 roku nabył dobra rycerskie Chudów - Paniówki. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 roku, natomiast w latach 1706-67 majątkiem władała rodzina Foglarów. W tym czasie zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku, organizującą wystawne przyjęcia.

W I połowie XIX wieku na zamku osiadł Aleksander von Bally, który znacznie przebudował zamek, niestety nie zachował pierwotnego stylu architektonicznego. Powstały wówczas browar i karczma. W 1875 roku na zamku wybuchł pożar niszcząc część zabudowy, która nie została już odremontowana, a wręcz przeciwnie, zamek częściowo rozebrano, tak, by powstała modna wówczas romantyczna ruina.

Zamek w Chudowie
Oberża Czarny Koń w Chudowie
Chudów


Fundacja Zamek Chudów

Pozostałości warowni niszczały do 1995 roku, kiedy to opiekę nad nią objęła Fundacja "Zamek Chudów", prężnie tu działająca. Od 2000 roku prowadzone są na tym obszarze badania archeologiczne, a ponadto prowadzone są prace nad odbudową zamku. Pięknie odrestaurowana jest wieża zamkowa, udostępniona turystom.

Również otoczenie zamku nabiera kształtu, powstała plenerowa wystawa demonów śląskich, a stojący nieopodal Spichlerz z XVIII wieku stał się stylowym pensjonatem. Od początku maja do końca września w każdy weekend na zamku w Chudowie odbywają się ciekawe imprezy historyczne i nie tylko. Szczególnie warto wybrać się tutaj w połowie sierpnia, kiedy to przed zamkiem wyrastają kramy i kramiki podczas Jarmarku Średniowiecznego.

Chudów
Chudów


głaz narzutowy w Chudowie Zamek w Chudowie Chudów Zamek - Muzeum w Chudowie Chudów

Chudów noclegi

Chudów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Gaia Hime Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-23 na

Ciekawe miejsce dla młodszych turystów ale nie tylko, teren przyjazny spacerom - spokój i cisza. Wiele organizowanych imprez jest pod zamkiem róznego typu i o róznej tematyce od spotkań historycznych po zloty motorowe i samochodowe - polecam.

Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 na

Fajne miejsce na wypad z rodziną. Okresie letnim bardzo dużo eventów jest. Ładna okolica. Warto od czasu do czasu się tam pojawić. Na stronie internetowej są daty z eventami. Polecam.

Michalina Domator 15 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-09 na

czwartkowe spotkania motocyklistów :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020