Zamek w Chudowie

Zdjęcia (4)

Renesansowy zamek w Chudowie, którego fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego, zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec ze studnią umieszczoną w centralnym punkcie.Czworoboczna wieża zamkowa wznosiła się w południowo-zachodniej części budowli. Po obu jej stronach powstały budynki mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży zaś stał tzw. budynek służebny. Zamkowy dziedziniec otaczały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło poprzez most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.

Historia zamku

Renesansowy zamek kamienno-ceglany powstał najprawdopodobniej na miejscu średniowiecznego założenia, a zbudował go Jan Gierałtowski, który w 1532 roku nabył dobra rycerskie Chudów - Paniówki.Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 roku, natomiast w latach 1706-67 majątkiem władała rodzina Foglarów. W tym czasie zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku, organizującą wystawne przyjęcia.

W I połowie XIX wieku na zamku osiadł Aleksander von Bally, który znacznie przebudował zamek, niestety nie zachował pierwotnego stylu architektonicznego. Powstały wówczas browar i karczma. W 1875 roku na zamku wybuchł pożar niszcząc część zabudowy, która nie została już odremontowana, a wręcz przeciwnie, zamek częściowo rozebrano, tak, by powstała modna wówczas romantyczna ruina.

Fundacja Zamek Chudów

Pozostałości warowni niszczały do 1995 roku, kiedy to opiekę nad nią objęła Fundacja "Zamek Chudów", prężnie tu działająca. Od 2000 roku prowadzone są na tym obszarze badania archeologiczne, a ponadto prowadzone są prace nad odbudową zamku. Pięknie odrestaurowana jest wieża zamkowa, udostępniona turystom.

Również otoczenie zamku nabiera kształtu, powstała plenerowa wystawa demonów śląskich, a stojący nieopodal Spichlerz z XVIII wieku stał się stylowym pensjonatem.

Od początku maja do końca września w każdy weekend na zamku w Chudowie odbywają się ciekawe imprezy historyczne i nie tylko. Szczególnie warto wybrać się tutaj w połowie sierpnia, kiedy to przed zamkiem wyrastają kramy i kramiki podczas Jarmarku Średniowiecznego.Muzeum Zamku w Chudowie
ul. Podzamcze 6, Paniówki
tel. 32/ 330-13-00
www.zamekchudow.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-23 13:52:01 na

Ciekawe miejsce dla młodszych turystów ale nie tylko, teren przyjazny spacerom - spokój i cisza. Wiele organizowanych imprez jest pod zamkiem róznego typu i o róznej tematyce od spotkań historycznych po zloty motorowe i samochodowe - polecam.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 21:52:56 na

Fajne miejsce na wypad z rodziną. Okresie letnim bardzo dużo eventów jest. Ładna okolica. Warto od czasu do czasu się tam pojawić. Na stronie internetowej są daty z eventami. Polecam.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-09 20:40:49 na

czwartkowe spotkania motocyklistów :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: