Podziemny Olkusz

Podziemny Olkusz

(5 głosów: 5)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Multimedialny Podziemny Olkusz

Podczas rewitalizacji Rynku w jurajskim Olkuszu, prowadzonej w 2011 roku, natrafiono na liczne relikty minionych epok, m.in. podziemia dawnego, średniowiecznego Ratusza, którego mury częściowo zrekonstruowano. Po wielu badaniach archeologicznych i pracach przygotowawczych w podziemiach olkuskiego ratusza oraz w piwnicach dawnego starostwa przy rynku powstała multimedialna trasa turystyczna. Pozwala ona odbyć fantastyczną podróż w czasie, do przeszłości tego srebrnego miasta, do czasów jego powstania, działania olkuskich kopalni, w których wydobywano srebro, cynk i ołów i do innych ważnych momentów z dziejów Olkusza. Na obie trasy obowiązuje jeden bilet, a całość dostępna jest bez ograniczeń wiekowych oraz dla wózków - dziecięcych oraz inwalidzkich. Daj się porwać historii i udaj się w niezwykle ciekawą podróż. Poznaj Podziemny Olkusz!Podziemia Olkusza
Podziemia Olkusza
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz

Podziemia Ratusza w Olkuszu

Nie istniejący dziś Ratusz w Olkuszu powstał w czasach średniowiecza, na początku XV wieku, jako budowla gotycka z miejscowego, czerwonego kamienia, zwanego zlepieńcem parczewskim. To tutaj siedzibę swą miały władze miasta. Już sam ten Ratusz jest dowodem, że Olkusz musiał być wówczas znaczącym miastem, ponieważ była to wtedy jedna z największych budowli tego typu w całej Polsce, większa niż Ratusz w Krakowie! Nie tylko okazały był Ratusz olkuski, ale i zdobny bardzo, z wysoką wieżą zegarową.

Ratusz w Olkuszu został rozebrany w 1825 roku, a później jeszcze stanęła w tym miejscu neogotycka wieża ciśnień. Dziś obiektów tych już nie ma, częściowo tylko zrekonstruowano mury ratusza, ale zachowały się ich podziemia, w których powstała multimedialna trasa turystyczna. To niesamowite, ile ta niewielka powierzchnia pomieściła informacji i ciekawych obiektów, które nawet spodobają się dzieciom. A to dlatego, że większość treści jest multimedialnych i interaktywnych. Wszystko pięknie zaprojektowane, zachowuje cenne dziedzictwo tych ziem.Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz

Dowiesz się tutaj kiedy założono Olkusz, gdzie drążono olkuskie kopalnie srebra, cynku i ołowiu, jak wygląda historyczny herb miasta z charakterystyczną kopaczką, a dzieci natrafiając w multimediach na tą kopaczkę, po jej kliknięciu, zawsze odkryją jakąś ciekawostkę 🙂 Dodatkowo zobaczysz tu ponad 200 najciekawszych, znalezionych tu podczas prac archeologicznych zabytków. I nie myśl, że tylko tyle ich natrafiono, było ich blisko 90.000! Wśród nich olkuskie monety, naczynia ceramiczne, ostrogi czy podkowy. Niektóre wykonany zostały z olkuskiego ołowiu. Nie będę zdradzać wszystkich szczegółów, które poznasz na trasie Podziemnego Olkusza!

Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemia Olkusza
Podziemia Olkusza

Podziemia starostwa w Olkuszu

Starostwo w Olkuszu stoi na tzw. Kwartale Królewskim. To południowa pierzeja Rynku, gdzie mieściła się siedziba żupnika - urzędnika królewskiego zarządzającego miejscowym górnictwem, stąd nazwa kwartał królewski. Znajdowała się tutaj na przełomie XVI i XVII wieku królewska mennica. Podobno wybiła ona ponad połowę wszystkich polskich monet z tego okresu, były to talary, szelągi, grosze i trojaki. Kiedy górnictwo podupadło, budowle wyburzono, a kwartał królewski zajął w 1828 roku gmach starostwa. Zbudowano go z materiału pochodzącego z rozebranego wówczas ratusza oraz klasztoru augustianów.Budynek Starostwa
Budynek Starostwa
Podziemny Olkusz - trasa pod Starostwem
Podziemny Olkusz - trasa pod Starostwem

Dziś w piwnicach tej okazałej budowli, głównie gotyckich podziemiach dawnego kwartału królewskiego, również powstała fascynująca ekspozycja o dawnym górnictwie olkuskim i mennicy królewskiej. Na tle cudnych murów o bardzo ciekawej architekturze zobaczysz dobrze opisaną kolekcję dawnych monet, również olkuskich czy modele urządzeń górniczych, które nawet można wprawić w ruch. Poznasz dawne miary oparte na budowie ciała człowieka i sprawdzisz, jak ciężki był ołów. Zobaczysz kielich z olkuskimi gwarkami, ale z pewnością największe wrażenie zrobi na Tobie srebrna sala. Świetny pomysł. I tutaj nie brakuje multimediów, ja np. ułożyłam kafle na historycznym piecu kilkoma kliknięciami 🙂

Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz - srebrna sala
Podziemny Olkusz - srebrna sala

W budynku starostwa oraz w zrekonstruowanej baszcie powstanie też restauracja i kawiarnia, z parasolami na dziedzińcu. Dostępne będą tu również pokoje gościnne i sale konferencyjne. Pokoje usytuowane są na poddaszu, z cudnymi belkami, miejsce ma niesamowity klimat i oferuje widok na olkuski rynek albo na basztę. Wszystko czeka na ostatnie szlify i już na przełomie maja trasy podziemne zapraszać będą turystów.

Pokoje gościnne
Pokoje gościnne

Krótka historia górnictwa w Olkuszu

Czy wiesz, że Olkusz to kolebka polskiego górnictwa kruszcowego? W średniowieczu z racji tradycji górnictwa ołowiu i srebra, Olkusz nazywany był srebrnym miastem. Już w 1257 roku wzmiankowany był Olkusz i jego górnictwo, bowiem książę Bolesław Wstydliwy uposażył klasztor klarysek w Zawichoście dochodami z kopalń olkuskich, a w świetle badań archeologicznych wysuwa się wnioski, że już w XI wieku funkcjonowało tu górnictwo i hutnictwo ołowiu oraz srebra. I tak, jak Tarnowskie Góry, również srebrne miasto, swój Ordunek Gorny czyli ustawę górniczą otrzymały w 1528 roku, od księcia opolskiego Jana II Dobrego, tak Olkuszowi pierwszą ordynację górniczą nadała w 1374 roku Elżbieta Łokietkówna - siostra Kazimierza Wielkiego. Wg niej olkuscy gwarkowie w zamian za prawo eksploatacji kruszców musieli płacić królowi tzw. olborę czyli daninę w wysokości jedenastej części wydobytego ołowiu i srebra.

Z górnictwem związany jest herb Olkusza, znany z pieczęci z 1386 roku. To jeden z najstarszych herbów miejskich w Polsce, który kryje narzędzie górnicze. Ten historyczny herb Olkusza funkcjonuje do dziś i mieści w centralnym miejscu kopaczkę, chętnie wykorzystywaną dziś w podziemnych trasach w Olkuszu.

Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz

Rozwijało się górnictwo w Olkuszu z powodzeniem aż do XVI wieku, kiedy wyeksploatowano płytkie pokłady i sięgnięto głębiej, jednak tutaj napotkali olbrzymi problem w postaci wody zalewającej chodniki. Powstały wówczas pierwsze kieraty konne, ale nie były wystarczające i tak w połowie XVI stulecia zaczęto w Olkuszu budować sztolnie odwadniające - proste, a zarazem genialne dzieło inżynieryjne. W okolicach Olkusza łącznie wybudowano ponad 32 km sztolni, a warto wiedzieć, że koszt wydrążenia 1 kilometra sztolni równał się z budową 15 murowanych kamienic! Wokół tylko samej Sztolni Ponikowskiej funkcjonowało w Olkuszu około 300 kopalń. Olkusz był wówczas tak znaczącym miastem w Polsce, że w 1579 roku powstała tu mennica królewska.  W XVIII wieku górnictwo olkuskie mocno podupadło, rabunkowa działalność gwarków przyniosła duże zniszczenia, domy na rynku zaczęły się zawalać, dopiero na przełomie XIX i XX wieku wznowiono eksploatację cynku i ołowiu.

Atrakcje w okolicy

Olkusz ma jednak do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, na samym Rynku odnajdziesz Muzeum Regionalne PTTK, a w jego pobliżu zrekonstruowaną basztę - dawną średniowieczną budowlę będącą elementem obwarowań miasta i starą, gotycką bazylikę Św. Andrzeja z cennymi organami. Nieco tylko dalej Olkusz zaprasza do Muzeum Pożarnictwa w Punkcie Informacji Turystycznej oraz do Muzeów MOK-u - Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego o Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kilka kilometrów od starówki Olkusza warto zajrzeć do grodu Stary Olkusz i na pewno wspiąć się na jurajskie wzgórze do Zamku Rabsztyn.

Budynek Starostwa
Budynek Starostwa
Podziemny Olkusz - trasa pod dawnym Ratuszem
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz - multimedia
Podziemny Olkusz
Podziemia Olkusza
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Rynek w Olkuszu - zejście do podziemii
Sale konferencyjne

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Otwarcie 22 maj 2021
wt-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, audioprzewodnik 5 zł
Bilet jest wspólny na obie trasy podziemne
Parking: bezpłatny na ulicach wokół Rynku
Obiektem zarządza MOK w Olkuszu
Zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem w przypadku grup
Można zwiedzać z aplikacją lub z audioprzewodnikiem

Adres

Podziemny Olkusz
Rynek 4, Olkusz
Podziemna trasa pod dawnym Ratuszem
tel. 32/ 706-52-18
Podziemna trasa pod budynkiem Starostwa
tel. 32/ 706-52-26

GPS: 50°16'45N, 19°33'36E

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°16'45N, 19°33'36E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Rotnik
Rewelacyjne muzeum 🙂 Podobne jak to w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie
Łukasz Piernikarczyk
Chciałbym, żeby każde "muzeum" tak wyglądało. Nowoczesne, ładne, interesujące. Gorąco polecam!
Anna Piernikarczyk
Ciekawie i nowocześnie, z multimediami

Podziemny Olkusz na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Podziemny Olkusz otwiera się w najbliższy weekend!

Pamiętacie, jak zachęcaliśmy Was do odwiedzenia Podziemnego Olkusza? W najbliższą sobotę 22 maja ta niecodzienna atrakcja na Jurze otwiera się dla turystów. A tydzień później otwierają się po kilku latach podwoje zamku Rabsztyn, położonego raptem 3 km od centrum Olkusza. Zobacz nasz tekst z ciekawostkami i aktualnymi informacjami praktycznymi o Podziemnym Olkuszu, gorąco zapraszamy Cię do odwiedzenia tej multimedialnej miejscówki.

17 maj 2021 13:02

Podziemny Olkusz zachwyca pomysłem

Już za moment, za chwileczkę zapraszać będzie do Olkusza nowa, fantastyczna atrakcja - Podziemny Olkusz czyli dwie trasy turystyczne w piwnicach ratusza i starostwa. Za pomocą nowoczesnych technologii przeniesiesz się tu w czasie do odległych dziejów Olkusza - miasta, które wyrosło na srebrze i ołowiu.

Zobacz naszą relację i już dziś zaplanuj wizytę w Olkuszu, bo to intrygujące miasteczko na Jurze naprawdę warto poznać 🙂

26 marzec 2021 19:43
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021