Bazylika w Olkuszu. Gotycki kościół z cennymi organami
Bazylika w Olkuszu na Jurze Krakowsko Częstochowskiej to cenna świątynia o konstrukcji halowej, zbudowana z cegły i miejscowego czerwonego piaskowca. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku. A dokładniej jej najstarsza część, czyli prezbiterium.
Historia bazyliki w Olkuszu
W XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego kościół został rozbudowany, a w XV wieku do południowej ściany dobudowano kaplicę Św. Anny. Na początku XVII wieku powstała kruchta oraz renesansowa kaplica Loretańska. W jej podziemiach znajduje się krypta z grobem fundatora, bogatego olkuskiego mieszczanina - Stanisława Amendy. W 2002 roku olkuska fara podniesiona została do godności Bazyliki Mniejszej.
Zabytki wystroju bazyliki
Z zewnątrz kościół ten nie wywiera zbyt wielkiego wrażenia. Najładniej prezentuje się od strony Baszty. Za to wnętrze potrafi oczarować. Bazylika mieści w sobie bogaty zbiór zabytków, związanych z dziejami nie tylko samej świątyni i parafii, ale całej Olkuskiej Ziemi.
Warto zwrócić uwagę na renesansowy Wielki Ołtarz z 1611 roku. Kryje on obraz Św. Andrzeja Apostoła - patrona kościoła. Oraz na barokowe ołtarze boczne: Ołtarz Św Mikołaja i Ołtarz Pana Jezusa. Najstarszym zabytkiem jest gotycki poliptyk z końca XV wieku. Pamiątkami górniczej przeszłości miasta są chrzcielnica wykonana pod koniec XVI wieku z olkuskiego ołowiu i okazały srebrny krzyż gwarków, podarowany w XVII wieku przez olkuskich górników.
Wzrok przyciąga też bogato zdobiona ambona z 1639 roku z obrazem Św. Jana Kantego, ufundowana przez olkuskiego burmistrza Pawła Rudawskiego. Ponad amboną widnieje efektowny baldachim z rzeźbami Chrystusa, Ewangelistów i Apostołów oraz sygnatura fundatora.
Cenne organy w bazylice
W bazylice zachwycają późnorenesansowe organy. To najstarszy oryginalny zabytek tego typu w Polsce! Początek organów sięga 1611 roku. Wtedy to rozpoczął ich wykonanie Hans Hummel - wybitny organomistrz niemiecki mieszkający w Krakowie.
Dziś organy przedstawiają niezwykłą wartość, z oryginalną obudową i oryginalnym mechanizmem. Pod koniec XX wieku przeszły gruntowną renowację, która przywróciła im dawną świetność.
Organy mają dwie klawiatury ręczne, jedną nożną klawiaturę i 31 głosów. Zachowała się zdecydowana większość z 1776 oryginalnych piszczałek, a te które straciły brzmienie, zostały wiernie odtworzone. Co ciekawe, olkuskie organy nastrojono w sposób obowiązujący w XVII wieku, dlatego instrument ten może wygrywać jedynie muzykę renesansową i wczesnobarokową.
Obok świątyni stoi wysoka dzwonnica z 1913 roku, wykonana z czerwonego piaskowca olkuskiego, a nieco dalej zrekonstruowana baszta. Obok znajduje się olkuski Rynek z Muzeum w Batorówce.
Informacje praktyczne
Bazylika Mniejsza Św. Andrzeja Apostoła - Fara
ul. Szpitalna 1, Olkusz
Noclegi w Olkuszu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zamek Rabsztyn, odległość: 3.4 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 6.6 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 16.2 km
- Dolinki Krakowskie, odległość: 17.5 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 18.1 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 19.4 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 19.4 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 19.7 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 21.3 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 27.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!