Zrekonstruowana Baszta w Olkuszu wraz z fragmentem muru to ostatni zachowany element potężnego niegdyś systemu obronnego miasta, wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Ta niewielka budowla stojąca tuż przy Rynku i Bazylice, prezentuje się całkiem ładnie, a w jej wnętrzu zobaczyć można autentyczne elementy konstrukcji i wystroju.
Oglądana dziś baszta jest konstrukcją jednej z kilkunastu niegdyś baszt, wzniesionej w XIV wieku na lini wcześniejszych drewniano - ziemnych umocnień. Pierwotnie powstała jako półbaszta z olkuskiego piaskowca o niepowtarzalnej barwie. W XV wieku została rozbudowana i nakryta dachem, jednak w efekcie prac górniczych jako jedna z pierwszych popadła w ruinę i z czasem ją rozebrano.
W 1968 roku przypadkowo odkryto jej fundamenty co zainspirowało Miłośników Ziemi Olkuskiej do jej rekonstrukcji. Baszta i część muru obronnego zostały odbudowane z dwóch rodzajów kamienia. Część z czerwonego piaskowca olkuskiego przedstawia stan obwarowań w XIV wieku, kiedy to baszta była otwarta od strony miasta i była wysokości muru. Wyższa część zrekonstruowana z białego wapienia prezentuje wygląd baszty z XV wieku.
Baszta
ul. Basztowa, Olkusz
Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.