Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
Inicjatywa utworzenia Muzeum w Olkuszu na Jurze Krakowsko Częstochowskiej zrodziła się w 1911 roku wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jeszcze w tym samym roku otwarto placówkę i tym samym jest to najstarsze olkuskie Muzeum. Po wybuchu II wojny światowej zbiory rozdzielono i rozdano na przechowanie zaufanym osobom. Ponownym ich zgromadzeniem zajął się po wojnie Bronisław Czarniecki.
Zbiory Muzeum
Zbiory Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu liczą ponad 2 tys. eksponatów z dziedziny etnografii, górnictwa, historii i numizmatyki. Ważne miejsce zajmuje tu historia górnictwa kruszców na ziemi olkuskiej, zobaczymy tu stare narzędzia górnicze, moździerz do rozdrabniania rudy, sito do jej płukania, lampki górnicze, kamienne moździerze, drewniany młot górniczy, no i oczywiście minerały i kruszce z kopalni olkuskich oraz makietę terenów górniczych i sztolni według ich stanu z XVIII wieku.
Wśród zabytków Muzeum w Olkuszu są te związane z historią miasta, m.in. fragment księgi miejskiej Olkusza z 1631 roku, a także pieczęcie miejskie oraz herby miasta. Z etnografii uwagę przykuwa tu kolekcja świątków i rzeźb ludowych wykonanych przez lokalnych artystów.
Kamienica Batorówka
To najstarsze olkuskie Muzeum mieści się w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy, stojącej na Rynku. Nosi ona nazwę Batorówka, ponieważ przebywał w niej sam król Stefan Batory. Kamienica do dziś zachowała elementy gotyckiej architektury, a obecnie jest pięknie odrestaurowana. Mieści się w niej również restauracja.
Informacje praktyczne
Muzeum PTTK
ul. Rynek 20, Olkusz
Noclegi w Olkuszu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek Rabsztyn, odległość: 3.3 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 6.6 km
- Dolinki Krakowskie, odległość: 17.5 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 18.2 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 19.4 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 19.4 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 19.7 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 21.2 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 26.7 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 27.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!