Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

(4.4 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum im. Stefana Ząbczyńskiego

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu na pewno zaciekawi każdego mężczyznę, małego i dużego, ale i mi się spodobało 🙂 Muzeum istnieje od 1978 roku, a mieści się całkiem niedaleko rynku, w Punkcie Informacji Turystycznej. Jego twórcą i wieloletnim kustoszem był Stefan Ząbczyński (1912-2002), którego imię dziś nosi ta placówka. To długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza.Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Wóz z 1942 roku

To dzięki kolekcjonerskiej pasji Pana Stefana możemy dziś oglądać bogate i unikatowe zbiory sprzętu strażackiego, konnych sikawek, hełmów strażackich (w tym przerobionego ze zwykłego niemieckiego hełmu), toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku. Uwagę przyciąga tu samochód strażacki z 1942 roku, nadal na chodzie. Podczas Juromanii wozi dzieci ku ich uciesze 🙂

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Zabytkowy dzwon alarmowy

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XVII-wieczny dzwon alarmowy o donośnym dźwięku, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów. Ciekawostką są również kufer Piłsudskiego, "paszport" konia. W zbiorach Muzeum dostępne są też dokumenty i fotografie, sztandary, medale i odznaczenia, a nawet stare monety. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski.Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 8.00-16.00
Bilety: 2 zł
Turyści indywidualni w czasie pracy Punktu IT lub po uzgodnieniu telefonicznym
Grupy muszą wcześniej umawiać się telefonicznie

Adres

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego
Punkt IT
ul. Floriańska 8, Olkusz
tel. 669-238-914
www.ospolkusz.pl

GPS: 50°16'48N, 19°33'37E

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°16'48N, 19°33'37E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej na blogu

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021