Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu istnieje od 1978 roku. Jego twórcą i wieloletnim kustoszem był Stefan Ząbczyński (1912–2002), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza.To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji można dziś oglądać bogate i unikatowe zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku.Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XVII-wieczny dzwon, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów. W zbiorach Muzeum dostępne są też dokumenty i fotografie, sztandary, medale i odznaczenia, a nawet stare monety. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego
ul. Floriańska 8, Olkusz
tel. 32/ 643-28-45
www.ospolkusz.pl
Godziny otwarcia: pn-pt 8.00-16.00, sb-nd: rezerwacja telefoniczna dla grup powyżej 10 osób
Bilety: dobrowolna opłata na rzecz Muzeum

yacek66 Wędrowiec 200 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020