Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego
Punkt IT
ul. Floriańska 8, Olkusz
tel. 669-238-914
www.ospolkusz.pl

50°16'48" N, 19°33'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 8.00-16.00
Bilety: 2 zł
Turyści indywidualni w czasie pracy Punktu IT lub po uzgodnieniu telefonicznym
Grupy muszą wcześniej umawiać się telefonicznie

Muzeum im. Stefana Ząbczyńskiego

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu na pewno zaciekawi każdego mężczyznę, małego i dużego, ale i mi się spodobało 🙂 Muzeum istnieje od 1978 roku, a mieści się całkiem niedaleko rynku, w Punkcie Informacji Turystycznej. Jego twórcą i wieloletnim kustoszem był Stefan Ząbczyński (1912-2002), którego imię dziś nosi ta placówka. To długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza.Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Wóz z 1942 roku

To dzięki kolekcjonerskiej pasji Pana Stefana możemy dziś oglądać bogate i unikatowe zbiory sprzętu strażackiego, konnych sikawek, hełmów strażackich (w tym przerobionego ze zwykłego niemieckiego hełmu), toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku. Uwagę przyciąga tu samochód strażacki z 1942 roku, nadal na chodzie. Podczas Juromanii wozi dzieci ku ich uciesze 🙂

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Zabytkowy dzwon alarmowy

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XVII-wieczny dzwon alarmowy o donośnym dźwięku, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów. Ciekawostką są również kufer Piłsudskiego, "paszport" konia. W zbiorach Muzeum dostępne są też dokumenty i fotografie, sztandary, medale i odznaczenia, a nawet stare monety. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski.

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021