Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

(4.5 głosów: 13)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Unikatowe Muzeum o Afryce

Muzeum Afrykanistyczne im. Dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu to nie lada gratka dla miłośników dalekich podróży, a szczególnie dla tych, którzy rozkochali się w Czarnym Lądzie, bowiem jest to jedno z ciekawszych polskich Muzeów prezentujących kulturę, sztukę i zwyczaje mieszkańców Afryki. Bogdan Szczygieł - olkuski lekarz i pisarz oraz Bożena Szczygieł-Gruszyńska to twórcy i darczyńcy muzeum, którzy podczas licznych podróży do Afryki w XX wieku zgromadzili bogatą kolekcję etnograficzną. Pan Bogdan spędził kilkanaście lat swego życia na Czarnym Lądzie, szczególnie w okolicach Sahary i dobrze poznał kulturę i tradycje tamtejszych plemion, tak różnych od nas, ale i różniących się znacząco między sobą.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Przepiękne, oryginalne eksponaty

W Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu zobaczysz stroje, biżuterię, cudowne maski rytualne, m.in z plemienia Bambara, fetysze czyli talizmany chroniące od złych mocy w postaci niewielkich posążków, m.in. od plemienia Bakongo, różnorodne sprzęty, instrumenty muzyczne i broń, a wszystko z różnych regionów tego tajemniczego kontynentu. Kolekcja cały czas się rozrasta, gdyż uzupełniana jest przez innych podróżników - darczyńców. Wszystko jest autentyczne, oryginalne i ma w sobie zaklętego ducha Afryki.Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Na mnie największe wrażenie zrobił namiot tuareski. Tuaregowie są zwani błękitnymi rycerzami Sahary, a to dlatego, że barwią stroje indygo o mocnym, niebieskim kolorze, który nawet przenika do ich skóry. To plemię koczownicze, stąd ich chaty to swoiste namioty. Ten w muzeum w Olkuszu wykonany jest z wielbłądziej skóry, a jego wnętrze wypełniają przedmioty codziennego użytku Tuaregów. To jedynie to, co najbardziej w życiu potrzebne.

Muzeum znajduje się nieco na południe od pięknego, odrestaurowanego Rynku w Olkuszu, w budynku Centrum Kultury MOK w Olkuszu.Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn i nd nieczynne, wt-sb 9.00-16.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Karnet na wszystkie 3 muzea MOK: normalny 16 zł, ulgowy 10 zł

Adres

Muzeum Afrykanistyczne
Centrum Kultury MOK w Olkuszu
ul. Szpitalna 32, Olkusz
tel. 32/494-39-66
www.mok.olkusz.pl

GPS: 50°16'39N, 19°33'41E

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°16'39N, 19°33'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Południowa Hania
bardzo ciekawe i unikatowe muzeum

warto odwiedzić, bardzo ciekawe i unikatowe muzeum
biedronka01

Muzeum można zwiedzić wirualnie: http://www.vtour.pl/pl/panoramy/bialaprzemsza/3006/

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu na blogu

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021