Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Unikatowe Muzeum o Afryce

Muzeum Afrykanistyczne im. Dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu to nie lada gratka dla miłośników dalekich podróży, a szczególnie dla tych, którzy rozkochali się w Czarnym Lądzie, bowiem jest to jedno z ciekawszych polskich Muzeów prezentujących kulturę, sztukę i zwyczaje mieszkańców Afryki. 

Bogdan Szczygieł - olkuski lekarz i pisarz oraz Bożena Szczygieł-Gruszyńska to twórcy i darczyńcy muzeum, którzy podczas licznych podróży do Afryki w XX wieku zgromadzili bogatą kolekcję etnograficzną. Pan Bogdan spędził kilkanaście lat swego życia na Czarnym Lądzie, szczególnie w okolicach Sahary i dobrze poznał kulturę i tradycje tamtejszych plemion, tak różnych od nas, ale i różniących się znacząco między sobą.Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Przepiękne, oryginalne eksponaty

W Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu zobaczysz stroje, biżuterię, cudowne maski rytualne, m.in z plemienia Bambara, fetysze czyli talizmany chroniące od złych mocy w postaci niewielkich posążków, m.in. od plemienia Bakongo, różnorodne sprzęty, instrumenty muzyczne i broń, a wszystko z różnych regionów tego tajemniczego kontynentu. Kolekcja cały czas się rozrasta, gdyż uzupełniana jest przez innych podróżników - darczyńców. Wszystko jest autentyczne, oryginalne i ma w sobie zaklętego ducha Afryki.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Na mnie największe wrażenie zrobił namiot tuareski. Tuaregowie są zwani błękitnymi rycerzami Sahary, a to dlatego, że barwią stroje indygo o mocnym, niebieskim kolorze, który nawet przenika do ich skóry. To plemię koczownicze, stąd ich chaty to swoiste namioty. Ten w muzeum w Olkuszu wykonany jest z wielbłądziej skóry, a jego wnętrze wypełniają przedmioty codziennego użytku Tuaregów. To jedynie to, co najbardziej w życiu potrzebne.

Muzeum znajduje się nieco na południe od pięknego, odrestaurowanego Rynku w Olkuszu, w budynku Centrum Kultury MOK w Olkuszu.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Informacje praktyczne

pn i nd nieczynne, wt-sb 9.00-16.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Karnet na wszystkie 3 muzea MOK: normalny 16 zł, ulgowy 10 złMuzeum Afrykanistyczne
Centrum Kultury MOK w Olkuszu
ul. Szpitalna 32, Olkusz
tel. 32/494-39-66
www.mok.olkusz.pl

Noclegi w Olkuszu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 14)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Joanna Anna Pytko
Joanna Anna Pytko
Super miejsce, piękna wystawa warte uwagi

bardzo ciekawe i unikatowe muzeum

warto odwiedzić, bardzo ciekawe i unikatowe muzeum
Avatar użytkownika biedronka01
biedronka01

Muzeum można zwiedzić wirualnie: http://www.vtour.pl/pl/panoramy/bialaprzemsza/3006/

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024