Muzeum Afrykanistyczne
Centrum Kultury MOK w Olkuszu
ul. Szpitalna 32, Olkusz
tel. 32/494-39-66
www.mok.olkusz.pl

50°16'39" N, 19°33'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn i nd nieczynne, wt-sb 9.00-16.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Karnet na wszystkie 3 muzea MOK: normalny 16 zł, ulgowy 10 zł

Unikatowe Muzeum o Afryce

Muzeum Afrykanistyczne im. Dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu to nie lada gratka dla miłośników dalekich podróży, a szczególnie dla tych, którzy rozkochali się w Czarnym Lądzie, bowiem jest to jedno z ciekawszych polskich Muzeów prezentujących kulturę, sztukę i zwyczaje mieszkańców Afryki. Bogdan Szczygieł - olkuski lekarz i pisarz oraz Bożena Szczygieł-Gruszyńska to twórcy i darczyńcy muzeum, którzy podczas licznych podróży do Afryki w XX wieku zgromadzili bogatą kolekcję etnograficzną. Pan Bogdan spędził kilkanaście lat swego życia na Czarnym Lądzie, szczególnie w okolicach Sahary i dobrze poznał kulturę i tradycje tamtejszych plemion, tak różnych od nas, ale i różniących się znacząco między sobą.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Przepiękne, oryginalne eksponaty

W Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu zobaczysz stroje, biżuterię, cudowne maski rytualne, m.in z plemienia Bambara, fetysze czyli talizmany chroniące od złych mocy w postaci niewielkich posążków, m.in. od plemienia Bakongo, różnorodne sprzęty, instrumenty muzyczne i broń, a wszystko z różnych regionów tego tajemniczego kontynentu. Kolekcja cały czas się rozrasta, gdyż uzupełniana jest przez innych podróżników - darczyńców. Wszystko jest autentyczne, oryginalne i ma w sobie zaklętego ducha Afryki.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Na mnie największe wrażenie zrobił namiot tuareski. Tuaregowie są zwani błękitnymi rycerzami Sahary, a to dlatego, że barwią stroje indygo o mocnym, niebieskim kolorze, który nawet przenika do ich skóry. To plemię koczownicze, stąd ich chaty to swoiste namioty. Ten w muzeum w Olkuszu wykonany jest z wielbłądziej skóry, a jego wnętrze wypełniają przedmioty codziennego użytku Tuaregów. To jedynie to, co najbardziej w życiu potrzebne.Muzeum znajduje się nieco na południe od pięknego, odrestaurowanego Rynku w Olkuszu, w budynku Centrum Kultury MOK w Olkuszu.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2020-01-12 na
warto odwiedzić, bardzo ciekawe i unikatowe muzeum
Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-17 na

Muzeum można zwiedzić wirualnie: http://www.vtour.pl/pl/panoramy/bialaprzemsza/3006/

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021