54°2'1" N, 21°44'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Twierdza Boyen w Giżycku zbudowana w latach 1843-55 to doskonały, świetnie zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej, który był unowocześniany w miarę rozwoju techniki wojennej. Twierdza Boyen leżąca na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu obszar państwa pruskiego.Twierdzę w Giżycku wzniesiono z głazów narzutowych i czerwonej cegły oraz dodatkowo otoczono wałem ziemnym, który w najwyższym punkcie osiąga 33 m. Do chwili obecnej przetrwał układ funkcjonalno - przestrzenny z geometryczną strukturą form ziemnych i większością budowli murowanych i murowano - drewnianych.

Giżycko
Giżycko

Ukryta wśród drzew fortyfikacja ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów. Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe - dwie główne - Giżycka i Kętrzyńska oraz dwie pomocnicze specjalnego przeznaczenia - Wodna z podnoszonym mostem zwodzonym oraz Prochowa, stojąca obok amfiteatru.

Twierdza Boyen otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości ponad 2 km. Narożniki muru skazamatowano, tworząc małe przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha z kratą. Fortyfikacja w Giżycku należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce.

Giżycko
Giżycko


Świadectwo swego strategicznego znaczenia Twierdza Boyen dała podczas I wojny światowej, kiedy 26 sierpnia 1914 roku na jej przedpolach doszło do ostrego starcia pomiędzy Rosjanami a Niemcami, a dnia następnego komendant obleganej twierdzy odrzucił żądanie poddania się. Powtórny atak na tę budowlę w lutym 1915 roku również został odparty, a wojska rosyjskie musiały się wycofać.

Obecnie właścicielem Twierdzy jest miasto, a zabytkiem zarządza Giżyckie Centrum Kultury. W odrestaurowanych pomieszczeniach znajduje się Hostel Twierdza, Muzeum, Galeria, Grupa motocyklistów i płetwonurków.Teren twierdzy poprzecinany jest licznymi oznakowanymi ścieżkami spacerowymi. Każdego lata w amfiteatrze przy bramie Prochowej odbywają się liczne imprezy połączone z koncertami, np. popularne "Szanty w Giżycku".

Twierdza Boyen - Muzeum
ul. Turystyczna 1, Giżycko
tel. 87/ 428-83-93
www.boyen.gizycko.pl
Godziny zwiedzania: IV 9.00-16.00, V, VI, IX 9.00-18.00, VII-VIII 9.00-19.00, X 9.00-17.00, XI-III tylko po zgłoszeniu telefonicznym
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł 

 

Giżycko noclegi

Giżycko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

aro72gr Weekendowy turysta 26 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-09-20 na
Twierdza Boyen to świetne miejsce dla osób kochających historię oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu obiektami. Oprowadzający bardzo fachowo opowiada, posiada wiedzę, widać, że lubi te "klimaty".
Woytorun Domator 10 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-26 na
Bardzo fajne miejsce. Warto odwiedzić i poczuć trochę ten klimat...
Avatar użytkownika
Anna Zapaleniec 973 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-04-29 na

Miejsce dla osób które lubią dłuższe spacery z odrobiną historii. Teren jest ogromny, jednak dzieki mapie ze szlakami, można wybrać opowiadający naszym potrzeba krótszy bądź dłuższy szlak. Twierdza z roku na rok staje się coraz piękniejsza, widać odnowione budynki, odrestaurowane sprzęty, eksponaty. Gorąco polecam, również rodzinom z dziećmi. Czworonogi niestety muszą zostać w domkach.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021