Giżycko, kasia ejsmont

Twierdza Boyen w Giżycku

(4.4 głosów: 71)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Twierdza Boyen w Giżycku zbudowana w latach 1843-55 to doskonały, świetnie zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej, który był unowocześniany w miarę rozwoju techniki wojennej. Twierdza Boyen leżąca na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu obszar państwa pruskiego.Twierdzę w Giżycku wzniesiono z głazów narzutowych i czerwonej cegły oraz dodatkowo otoczono wałem ziemnym, który w najwyższym punkcie osiąga 33 m. Do chwili obecnej przetrwał układ funkcjonalno - przestrzenny z geometryczną strukturą form ziemnych i większością budowli murowanych i murowano - drewnianych.

Giżycko, kasia ejsmont
Giżycko, kasia ejsmont

Ukryta wśród drzew fortyfikacja ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów. Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe - dwie główne - Giżycka i Kętrzyńska oraz dwie pomocnicze specjalnego przeznaczenia - Wodna z podnoszonym mostem zwodzonym oraz Prochowa, stojąca obok amfiteatru.Twierdza Boyen otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości ponad 2 km. Narożniki muru skazamatowano, tworząc małe przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha z kratą. Fortyfikacja w Giżycku należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce.

Giżycko, kasia ejsmont
Giżycko, kasia ejsmont

Świadectwo swego strategicznego znaczenia Twierdza Boyen dała podczas I wojny światowej, kiedy 26 sierpnia 1914 roku na jej przedpolach doszło do ostrego starcia pomiędzy Rosjanami a Niemcami, a dnia następnego komendant obleganej twierdzy odrzucił żądanie poddania się. Powtórny atak na tę budowlę w lutym 1915 roku również został odparty, a wojska rosyjskie musiały się wycofać.Obecnie właścicielem Twierdzy jest miasto, a zabytkiem zarządza Giżyckie Centrum Kultury. W odrestaurowanych pomieszczeniach znajduje się Hostel Twierdza, Muzeum, Galeria, Grupa motocyklistów i płetwonurków.

Giżycko, kasia ejsmont
, Anna
, Anna

Teren twierdzy poprzecinany jest licznymi oznakowanymi ścieżkami spacerowymi. Każdego lata w amfiteatrze przy bramie Prochowej odbywają się liczne imprezy połączone z koncertami, np. popularne "Szanty w Giżycku".

Twierdza Boyen - Muzeum
ul. Turystyczna 1, Giżycko
tel. 87/ 428-83-93
www.boyen.gizycko.pl
Godziny zwiedzania: IV 9.00-16.00, V, VI, IX 9.00-18.00, VII-VIII 9.00-19.00, X 9.00-17.00, XI-III tylko po zgłoszeniu telefonicznym
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł 

, Anna
, Anna

 

, Anna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Giżycko noclegi

Giżycko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°2'1N, 21°44'52E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Monika drozd
Koniecznie z przewodnikiem. Pan Kazimierz był wspaniały.
aro72gr
Twierdza Boyen to świetne miejsce dla osób kochających historię oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu obiektami. Oprowadzający bardzo fachowo opowiada, posiada wiedzę, widać, że lubi te "klimaty".
Woytorun
Bardzo fajne miejsce. Warto odwiedzić i poczuć trochę ten klimat...
Anna

Miejsce dla osób które lubią dłuższe spacery z odrobiną historii. Teren jest ogromny, jednak dzieki mapie ze szlakami, można wybrać opowiadający naszym potrzeba krótszy bądź dłuższy szlak. Twierdza z roku na rok staje się coraz piękniejsza, widać odnowione budynki, odrestaurowane sprzęty, eksponaty. Gorąco polecam, również rodzinom z dziećmi. Czworonogi niestety muszą zostać w domkach.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021