Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Twierdza Boyen w Giżycku zbudowana w latach 1843-55 to doskonały, świetnie zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej, który był unowocześniany w miarę rozwoju techniki wojennej. Twierdza Boyen leżąca na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu obszar państwa pruskiego. Twierdzę w Giżycku wzniesiono z głazów narzutowych i czerwonej cegły oraz dodatkowo otoczono wałem ziemnym, który w najwyższym punkcie osiąga 33 metry. Do chwili obecnej przetrwał układ funkcjonalno - przestrzenny z geometryczną strukturą form ziemnych i większością budowli murowanych i murowano - drewnianych.

Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku

Ukryta wśród drzew fortyfikacja ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów. Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe - dwie główne - Giżycka i Kętrzyńska oraz dwie pomocnicze specjalnego przeznaczenia - Wodna z podnoszonym mostem zwodzonym oraz Prochowa, stojąca obok amfiteatru. Twierdza Boyen otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości ponad 2 km. Narożniki muru skazamatowano, tworząc małe przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha z kratą. Fortyfikacja w Giżycku należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce. Świadectwo swego strategicznego znaczenia Twierdza Boyen dała podczas I wojny światowej, kiedy 26 sierpnia 1914 roku na jej przedpolach doszło do ostrego starcia pomiędzy Rosjanami a Niemcami, a dnia następnego komendant obleganej twierdzy odrzucił żądanie poddania się. Powtórny atak na tę budowlę w lutym 1915 roku również został odparty, a wojska rosyjskie musiały się wycofać.Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku

Obecnie właścicielem Twierdzy jest miasto, a zabytkiem zarządza Giżyckie Centrum Kultury. Twierdza przez cały rok dostępna jest dla turystów, a dodatkowo można smacznie zjeść w tutejszej Tawernie Boyen. Teren twierdzy poprzecinany jest licznymi oznakowanymi ścieżkami spacerowymi. Każdego lata w amfiteatrze przy bramie Prochowej odbywają się liczne imprezy.

Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku

Informacje praktyczne

Codziennie:
VII - VIII 9.00-19.00
VI 9.00-18.00
V i IX 9.00-17.00
IV i V 9.00-16.00
XI-III 9.00-15.00
Bilety
IV-X normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
XI-III normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.boyen.gizycko.pl
W sezonie zimowym zaleca się zwiedzanie Twierdzy szlakiem niebieskim.
Zwiedzanie szlakami: czerwonym i zielonym na własną odpowiedzialność.
Parking: bezpłatny na miejscu
W kaponierze Bramy Giżyckiej mieści się Tawerna Boyen z ciekawie zaaranżowanym wnętrzem i smacznymi daniami oraz deserami.

Twierdza Boyen - Muzeum
ul. Turystyczna 1, Giżycko
tel. 87/ 428-83-93

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 76)
Twoja ocena
Jarek
Fajne miejsce do zwiedzania
Monika drozd
Koniecznie z przewodnikiem. Pan Kazimierz był wspaniały.
aro72gr
Twierdza Boyen to świetne miejsce dla osób kochających historię oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu obiektami. Oprowadzający bardzo fachowo opowiada, posiada wiedzę, widać, że lubi te "klimaty".
Woytorun
Bardzo fajne miejsce. Warto odwiedzić i poczuć trochę ten klimat...
Anna

Miejsce dla osób które lubią dłuższe spacery z odrobiną historii. Teren jest ogromny, jednak dzieki mapie ze szlakami, można wybrać opowiadający naszym potrzeba krótszy bądź dłuższy szlak. Twierdza z roku na rok staje się coraz piękniejsza, widać odnowione budynki, odrestaurowane sprzęty, eksponaty. Gorąco polecam, również rodzinom z dziećmi. Czworonogi niestety muszą zostać w domkach.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024