Twierdza Boyen w Giżycku zbudowana w latach 1843-55 to doskonały, świetnie zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej, który był unowocześniany w miarę rozwoju techniki wojennej. Twierdza Boyen leżąca na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu obszar państwa pruskiego. Twierdzę w Giżycku wzniesiono z głazów narzutowych i czerwonej cegły oraz dodatkowo otoczono wałem ziemnym, który w najwyższym punkcie osiąga 33 metry. Do chwili obecnej przetrwał układ funkcjonalno - przestrzenny z geometryczną strukturą form ziemnych i większością budowli murowanych i murowano - drewnianych.


Ukryta wśród drzew fortyfikacja ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów. Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe - dwie główne - Giżycka i Kętrzyńska oraz dwie pomocnicze specjalnego przeznaczenia - Wodna z podnoszonym mostem zwodzonym oraz Prochowa, stojąca obok amfiteatru. Twierdza Boyen otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości ponad 2 km. Narożniki muru skazamatowano, tworząc małe przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha z kratą. Fortyfikacja w Giżycku należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce. Świadectwo swego strategicznego znaczenia Twierdza Boyen dała podczas I wojny światowej, kiedy 26 sierpnia 1914 roku na jej przedpolach doszło do ostrego starcia pomiędzy Rosjanami a Niemcami, a dnia następnego komendant obleganej twierdzy odrzucił żądanie poddania się. Powtórny atak na tę budowlę w lutym 1915 roku również został odparty, a wojska rosyjskie musiały się wycofać.


Obecnie właścicielem Twierdzy jest miasto, a zabytkiem zarządza Giżyckie Centrum Kultury. Twierdza przez cały rok dostępna jest dla turystów, a dodatkowo można smacznie zjeść w tutejszej Tawernie Boyen. Teren twierdzy poprzecinany jest licznymi oznakowanymi ścieżkami spacerowymi. Każdego lata w amfiteatrze przy bramie Prochowej odbywają się liczne imprezy.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Codziennie:
VII - VIII 9.00-19.00
VI 9.00-18.00
V i IX 9.00-17.00
IV i V 9.00-16.00
XI-III 9.00-15.00
Bilety:
IV-X normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
XI-III normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.boyen.gizycko.pl
W sezonie zimowym zaleca się zwiedzanie Twierdzy szlakiem niebieskim.
Zwiedzanie szlakami: czerwonym i zielonym na własną odpowiedzialność.
Parking: bezpłatny na miejscu
W kaponierze Bramy Giżyckiej mieści się Tawerna Boyen z ciekawie zaaranżowanym wnętrzem i smacznymi daniami oraz deserami.
Adres
Twierdza Boyen - Muzeum
ul. Turystyczna 1, Giżycko
tel. 87/ 428-83-93
GPS: 54°2'4N, 21°45'1E
Giżycko noclegi
Giżycko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

