Zamek Ryn

Zamek Ryn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Zamek w Rynie to pokrzyżacka, XIV-wieczna warownia gotycka, osadzona wśród zieleni na wzgórzu, pomiędzy dwoma jeziorami - kameralnym Jeziorem Ołów oraz Jeziorem Ryńskim, tworzącym Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. To serce Mazur! Tak naprawdę z czasów średniowiecza pochodzi jedno tylko skrzydło, reszta powstała później, bo zamek powstawał etapami. Najstarsza o nim wzmianka pochodzi z 1377 roku. Dziś cała budowla zamknięta wokół ogromnego dziedzińca tworzy luksusowy kompleks hotelowy z Nowym Spa Księżnej Anny. A skąd taka nazwa, dowiesz się z legendy poniżej.

Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn Spa
Zamek Ryn Spa

Zwiedzanie zamku Ryn

Ryński zamek, tak jak inne okoliczne warownie gotyckie, jest dostępny do zwiedzania z przewodnikiem, podczas którego zobaczysz elementy gotyckich portali i sklepień oraz bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia, w tym włócznie, topory, miecze czy hełmy. Są też narzędzia tortur, nie mogło być inaczej, a nawet film krótki można zobaczyć o historii warowni. Pospacerujesz zamkowymi korytarzami, zajrzysz do Kapitularza, restauracji w Refektarzu i na spektakularny, zadaszony dziedziniec wewnętrzny, gdzie skosztujesz iście królewskiego śniadania, jeśli skusisz się na pobyt w zamkowym hotelu. Niezapomniany jest pobyt na zamku w Rynie. Możesz tu dodatkowo skorzystać z basenu, kręgielni czy wypożyczalni rowerów. Na dzieci czeka plac zabaw, a około 300 metrów od zamku odnajdziesz strzeżone kąpielisko z pięknym molo i wypożyczalnią sprzętu wodnego nad malowniczym Jeziorem Ołów.

Zamek Ryn dziedziniec
Zamek Ryn dziedziniec
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn

Restauracja Refektarz

Wyjątkowa restauracja w zamku słynie z tradycyjnych potraw i składników kuchni północno-wschodniej Polski w nowoczesnym, innowacyjnym wydaniu. Kucharze korzystają z ekologicznych warzyw pochodzących z okolicznych upraw oraz naturalnych produktów wytwarzanych przez miejscowych rolników. Na stołach królują między innymi ryby z pobliskich jezior. Restauracja w Zamku Ryn otrzymała nagrodę Grand Award Trzy Widelce - najwyższą możliwą notę w plebiscycie Poland 100 Best Restaurants Awards 2014.

Legenda o księżnej Annie

Księżna Anna to żona litewskiego księcia Witolda, który wielokrotnie odwiedzał zamek w Rynie, również przed samą bitwą pod Grunwaldem, kiedy zobowiązał się do przejścia na stronę Krzyżaków. Gwarancją tego miały być zatrzymane na zamku księżna Anna i jej dzieci. Jak pokazała historia, Witold nie zdradził Jagiełły, a w ramach zemsty jego rodzinę zamurowano w zamkowych piwnicach. Legenda mówi, że odtąd duch Anny pojawia się na murach. To Biała Dama zamku w Rynie i jej dobry duch.

Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn

Gościniec Ryński Młyn

Nad samym Jeziorem Ryńskim koniecznie zajrzyj do Gościńca Ryński Młyn i skosztuj lokalnych przysmaków. Najlepsze są plińce z pomoćką i baba ziemniaczana, ale kartacze, pierogi i małe rybki stynki też są fantastyczne. Zdecydowanie Ryn kojarzyć odtąd mi się będzie nie tylko z pięknym zamkiem, ale i pyszną strawą.

Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn

Informacje praktyczne

Hotel czynny jest cały rok przez całą dobę
Oferuje luksusowe pokoje, pyszną kuchnię, Spa Księżnej Anny, wypożyczalnię rowerów, bilard, plac zabaw i inne atrakcje. 
Zamek jest też udostępniony do zwiedzania, od maja do sierpnia, w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem. Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i hotelu znajdziesz na oficjalnej stronie zamku: www.zamekryn.pl

Zamek Ryn - Hotel i Restauracja
ul. Plac Wolności 2, Ryn
tel. 87/ 429-70-00

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Gościniec Ryński Młyn
(4.2 głosów: 48)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 48)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Zamek krzyżacki, który trochę zatracił swoją formę gotycką, ale wciąż interesujący. Jest ogromny 🙂
Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont

Miejsce fajne tylko fotograf słabo się postarał 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024