Zamek Reszel - gotycka warownia Warmii. Hotel, zwiedzanie, historia

Reszel
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Zamek w Reszlu to niezwykle efektowna, a przy tym charakterystyczna warownia na Warmii. 3 różne wieże fasady wyróżniają mocno tę budowlę na tle innych obiektów Szlaku Zamków Gotyckich. Zamek dobrze przetrwał wojnę i dziś zachwyca zacnymi murami. Jego wnętrza kryją hotel, ale warownia jest też udostępniona do zwiedzania.

Reszel
Reszel

Historia zamku Reszel

Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku, kiedy Krzyżacy zbudowali tu pierwszy gród drewniano - ziemny. Od 1281 roku Reszlem władali biskupi warmińscy, którzy około 1350 roku rozpoczęli budowę murowanego zamku. Miał on pełnić rolę obronnej twierdzy.W połowie XV wieku zamek w Reszlu przeszedł pod polskie władanie i wówczas stracił znaczenie obronne. W XVIII stuleciu reszelski zamek podupadł, a w totalną ruinę zmienił się pod rządami pruskimi, kiedy zorganizowano tu więzienie słynące z wysokiej śmiertelności.

Reszel
Reszel

Zamek dzisiaj

Dziś zamek prezentuje się wspaniale, a w jego wnętrzach po gruntownej renowacji, od 2001 roku mieści się prywatny hotel z restauracją, galerią i muzeum.

Na dziedziniec zamkowy wchodzi się poprzez bramę wjazdową znajdującą się w skrzydle zachodnim. W tej części najlepiej zachowały się fragmenty średniowiecznych obwarowań. Mury obwodowe dobrze widoczne są też w części północnej zamku. Z baszt zewnętrznych do dzisiaj przetrwały dwie budowle - gdanisko czyli ustęp oraz narożna baszta Wincentego Pola. Ponad zamkiem Reszel góruje natomiast baszta pochodząca z XV wieku, pełniąca niegdyś rolę strażnicy.

Reszel
Reszel
Reszel
Reszel

 Film o Reszlu

Zostawiamy nasz film o Reszlu. Rzecz jasna jest w nim zamek, ale też wiele innych, pięknych atrakcji tego wspaniałego miasta i okolic.

Informacje praktyczne

Godziny zwiedzania: 9.00-18.00
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.zamek-reszel.com
Parking bezpłatny znajduje się na pobliskim rynku. Kilka miejsc parkingowych znajdziesz też pod samym zamkiem

Zamek Reszel
ul. Podzamcze 3, Reszel
tel. 89/ 755-01-09

Noclegi w Reszlu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Reszel
Reszel
Reszel
Reszel - zwiedzamy ekipą :)
Reszel - wieża zamkowa
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel zamek
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 58)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024