54°2'55" N
21°8'51" W
Warmińsko-mazurskie
2014-06-13 13:30:57
118m npm
Ważna
Zamek Reszel, Zbyszek Kraśnicki
Reszel, zamek biskupów warmińskich, Zbyszek Kraśnicki
Reszel, Zbyszek Kraśnicki
Reszel, Zbyszek Kraśnicki
Reszel, zamek biskupów warmińskich, lochy, Zbyszek Kraśnicki
Zamek biskupów warmińskich w Reszlu, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (6)

Historia zamku Reszel

Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku, kiedy krzyżacy zbudowali tu pierwszy gród drewniano - ziemny. Od 1281 roku Reszlem władali biskupi warmińscy, którzy około 1350 roku rozpoczęli budowę murowanego zamku, który miał pełnić rolę obronnej twierdzy.W połowie XV wieku zamek w Reszlu przeszedł pod polskie władanie i wówczas stracił znaczenie obronne. W XVIII wieku reszelski zamek podupadł, a w totalną ruinę zmienił się pod rządami pruskimi, kiedy zorganizowano tu wiezięnie słynące z wysokiej śmiertelności.

Zamek dzisiaj

Dziś zamek prezentuje się wspaniale, a w jego wnętrzach po gruntownej renowacji, od 2001 roku mieści się prywatny hotel z restauracją, galeria i muzeum.

Na dziedziniec zamkowy wchodzi się poprzez bramę wjazdową znajdującą się w skrzydle zachodnim. W tej części najlepiej zachowały się fragmenty średniowiecznych obwarowań. Mury obwodowe dobrze widoczne są też w części północnej zamku. Z baszt zewnętrznych do dzisiaj przetrwały dwie budowle - gdanisko czyli ustęp oraz narożna baszta Wincentego Pola. Ponad zamkiem Reszel góruje natomiast potężna baszta pochodząca z XV wieku, pełniąca niegdyś rolę strażnicy.Zamek Reszel
ul. Podzamcze 3, Reszel
tel. 89/ 755-01-09
www.zamek-reszel.com

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: