Zagłosuj na nas!
Zamek w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie

(4.3 głosów: 59)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Kętrzynie to murowany zamek powstały dla Krzyżaków przed 1374 rokiem, po nadaniu osadzie praw miejskich, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Spalony w 1945 roku zamek dziś jest odbudowany z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego kształtu. W swych wnętrzach mieści Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Bibliotekę.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Historia zamku w Kętrzynie

Kętrzyn na Mazurach od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik to Rastembork, ale po wojnie funkcjonował bardzo krótko, aż miasto w 1946 roku zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur. Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur w I połowie XIV wieku, a istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie

W zamku i przylegającej do niego części miasta nazywanej Nowym Miastem istniały m.in. piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia oraz browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia, a także więzienie. Po 1525 roku kętrzyński zamek stał się siedzibą starostwa książęcego. W XVIII i XIX wieku zamek wraz z leżącym tuż obok folwarkiem był siedzibą domeny królewskiej. Podczas II wojny światowej zamek spłonął. Po odbudowie z lat 1962-67 budowla odzyskała gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów, skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym.Zwiedzanie zamku

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Na mnie wielkie wrażenie na kętrzyńskim zamku zrobiła wystawa gotyckiej rzeźby sakralnej, głównie z XV wieku. Unikatem są tu również pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta. W pobliskiej baszcie natomiast poznasz realia średniowiecznej kuchni, a nawet kilka przepisów na dania tamtych czasów. W system obwarowań miejskich włączono też pobliski gotycki kościół Św. Jerzego, łączący dawniej funkcje sakralne i obronne.

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamek 
Cały rok wt-nd 11.00-17.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Baszta: Ekspozycja ,,W średniowiecznej kuchni” wt-nd 10.00-17.00, bilet 5 zł
Rezerwacja zwiedzania grup 89/ 752-32-82
Projekcje multimedialne makiety w zamku dostępne tylko po uprzedniej rezerwacji telefonicznej 89/ 752-32-82
Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i inne informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie zamku: www.muzeum.ketrzyn.pl

Adres

Zamek - Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
pl. Zamkowy 1, Kętrzyn
tel. 89/ 752-32-82

GPS: 54°4'27N, 21°22'36E

Zamek w Kętrzynie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Mazur wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Kętrzyn noclegi

Kętrzyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
54°4'27N, 21°22'36E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Byliśmy podczas fatalnej pogody stąd nie oddał z zewnątrz całego piękna, ale w środku bardzo ciekawe wystawy. W szczególności ciekawe chorągwie żałobne i multimedialna prezentacja.
Anna Piernikarczyk
Ciekawe miejsce na Szlaku Zamków Gotyckich, wnętrza pokazują autentyczne pamiątki przeszłości tych ziem, warto zobaczyć multimedialną projekcję makiety, którą trzeba wcześniej zamawiać telefonicznie. Jest na bardzo dobrym poziomie!
Karolina Snowarska

Piękny zamek. Dobrze zachowany.

Zamek w Kętrzynie na blogu

Szlak Zamków Gotyckich Pomorza, Warmii i Mazur

Dajcie się porwać w podróż Szlakiem Zamków Gotyckich. Przejechaliśmy ponad 400 km i zobaczyliśmy 7 najpiękniejszych zamków Pomorza, Warmii i Mazur, powstałych w czasach średniowiecza, głównie dla Krzyżaków, a dziś dostępnych dla turystów. Chcemy Wam je pokazać, zapraszamy! 🙂

24 sierpień 2021 11:56
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021