Zamek w Kętrzynie

Zdjęcia (6)

Historia zamku w Kętrzynie

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur w I połowie XIV wieku, a istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową.Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

W zamku i przylegającej do niego części miasta nazywanej Nowym Miastem istniały m.in. piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia oraz browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia, a także więzienie. Po 1525 roku kętrzyński zamek stał się siedzibą starostwa książęcego.W XVIII i XIX wieku zamek wraz z leżącym tuż obok folwarkiem był siedzibą domeny królewskiej. Podczas II wojny światowej zamek spłonął. Po odbudowie z lat 1962-67 budowla odzyskała gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów, skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym.

Zamek dzisiaj

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Zamek - Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
pl. Zamkowy 1, Kętrzyn
tel. 89/ 752-32-82
mwk@muzeum.ketrzyn.pl
www.muzeum.ketrzyn.pl
Godziny zwiedzania: 5 VI-15 IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-17.00, 16 IX-14 VI wt-pt 9.00-16.00, pn, sb-nd 9.00-15.00 (do 31 III nd nieczynne)
Bilety: 
normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, pn wstęp wolny

 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 22:17:34 na

Piękny zamek. Dobrze zachowany.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: