Most Obrotowy w Giżycku

121m npm
Normalna
Most Obrotowy w Giżycku, Anna Piernikarczyk
most obrotowy w Giżycku, Maciej A
most obrotowy w Giżycku, Maciej A
most obrotowy w Giżycku, Maciej A
Zdjęcia (4)

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku zbudowany został w II połowie XIX wieku w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ten niezwykle interesujący i oryginalny obiekt znajduje się w centrum miasta koło zamku, na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno na Mazurach.Zasadniczą częścią mostu jest ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o nietypowym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to ma miejsce w tradycyjnych tego typu konstrukcjach.

Co ciekawe, most w Giżycku ważący ponad 100 ton może być obracany ręcznie przez jednego tylko operatora. W latach 1960-70 most został wyposażony w napęd elektryczny, co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża i w efekcie zabytek rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Ten ostatni jednak nie został zaakceptowany przez mieszkańców.

W 1993 roku most obrotowy przywrócono do stanu pierwotnego i otwarto do użytku. Obecnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Most otwierany jest wg rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Europie czynna do dnia dzisiejszego.Podobną konstrukcję można zobaczyć w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU), w okolicach Kurska. Tamtejszy most z 1937 roku z zewnątrz bardzo przypomina ten giżycki i również otwiera się na bok, ale był napędzany silnikiem, obecnie jest nieczynny.

Most Obrotowy
Kanał Łuczański, ul. Moniuszki, Giżycko

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Zamek Ryn - zdjęcie

Komentarze

2012-05-22 09:09:26

Byłam i widizałam... ale bardzo podobał mi się też most w Darłówku. Nie obracany, ale podnoszony na czas przepływau statku...super widok:)

2011-11-30 22:01:39

Jak pierwszy raz trafiłem do Giżycka zaskoczył mnie ten most i to że jest on obracany przez pana za pomocą wielkiej kierownicy :)

2011-11-30 22:01:39

Jak pierwszy raz trafiłem do Giżycka zaskoczył mnie ten most i to że jest on obracany przez pana za pomocą wielkiej kierownicy :)

2011-08-19 21:43:32

Dokładnie, giżycki most nie jest jedyny -ten w Kursku jest również w dość dobrym stanie, chociaż faktycznie nieczynny, a szkoda... :/

W ogóle na ziemiach woj. lubuskiego jest sporo tego typu zabytków -dość dużo mostów obrotowych jest nad rz. Ołobok (przykładowo okolice wsi Brody i Nietkowic k/Zielonej Góry czy okolice miasteczka Bledzew k/Międzyrzecza).

Jednakże wspomniany most w Kursku jest zbudowany jedynie nad dawną fosą przeciwczołgową, nie nad żadną rzeką.

To fascynujący temat i warto wiedzieć, że nie ogranicza się tylko do Giżycka :)

Giżycko może i ma jeden most, w dodatku działający, ale w/g mnie woj. lubuskie ma o wiele większy potencjał pod tym względem -szkoda, że tego nie wykorzystują...

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: