Most obrotowy w Giżycku

Most Obrotowy w Giżycku

(4.4 głosów: 65)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku zbudowany został w II połowie XIX wieku, aby zapewnić dogodne połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Ten niezwykle interesujący i oryginalny obiekt znajduje się w centrum miasta, koło zamku, na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno na Mazurach. Zasadniczą częścią mostu jest ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o nietypowym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to ma miejsce w tradycyjnych tego typu konstrukcjach. 

Co ciekawe, most w Giżycku waży ponad 100 ton, a może być obracany ręcznie przez jednego tylko operatora. W latach 1960-70 most został wyposażony w napęd elektryczny, co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża i w efekcie zabytek rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Ten ostatni jednak nie został zaakceptowany przez mieszkańców i w 1993 roku most obrotowy przywrócono do stanu pierwotnego i otwarto do użytku.Zabytkowy most w Giżycku
Zabytkowy most w Giżycku

Ręczna obsługa mostu

Obecnie jego obsługa nadal odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Most otwierany jest wg rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Europie czynna do dnia dzisiejszego. Podobną konstrukcję można zobaczyć w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU), w okolicach Kurska. Tamtejszy most z 1937 roku z zewnątrz bardzo przypomina ten giżycki i również otwiera się na bok, ale był napędzany silnikiem, obecnie jest nieczynny.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Most można zobaczyć przez całą dobę, otwierany jest wg rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej

Adres

Most Obrotowy
Kanał Łuczański, ul. Moniuszki, Giżycko

GPS: 54°2'10N, 21°45'39E

Giżycko noclegi

Giżycko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

aro72gr
fajne i atrakcyjne miejsce dla lubiących takie klimaty
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023