Most Obrotowy w Giżycku

Most obrotowy w Giżycku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku zbudowany został w II połowie XIX wieku, aby zapewnić dogodne połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Ten niezwykle interesujący i oryginalny obiekt znajduje się w centrum miasta, koło zamku, na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno na Mazurach. Zasadniczą częścią mostu jest ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o nietypowym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to ma miejsce w tradycyjnych tego typu konstrukcjach. 

Co ciekawe, most w Giżycku waży ponad 100 ton, a może być obracany ręcznie przez jednego tylko operatora. W latach 1960-70 most został wyposażony w napęd elektryczny, co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża i w efekcie zabytek rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Ten ostatni jednak nie został zaakceptowany przez mieszkańców i w 1993 roku most obrotowy przywrócono do stanu pierwotnego i otwarto do użytku.Zabytkowy most w Giżycku
Zabytkowy most w Giżycku

Ręczna obsługa mostu

Obecnie jego obsługa nadal odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Most otwierany jest wg rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Europie czynna do dnia dzisiejszego. Podobną konstrukcję można zobaczyć w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU), w okolicach Kurska. Tamtejszy most z 1937 roku z zewnątrz bardzo przypomina ten giżycki i również otwiera się na bok, ale był napędzany silnikiem, obecnie jest nieczynny.

Informacje praktyczne

Most można zobaczyć przez całą dobę, otwierany jest wg rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej

Most Obrotowy
Kanał Łuczański, ul. Moniuszki, Giżycko

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 65)
Twoja ocena
Avatar użytkownika aro72gr
aro72gr
fajne i atrakcyjne miejsce dla lubiących takie klimaty
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024