Kętrzyn - kościół Św. Jerzego

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

(4.3 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół parafialny Św. Jerzego, stojący na wzgórzu w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.

Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.

Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie
Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie

Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Zagłosuj na nas na stronie Mistrzostw.
W formularzu szukaj "woj. warmińsko-mazurskie: Polskie szlaki". Głos trzeba potwierdzić kliknięciem w mailu.
Pięknie dziękujemy!
Tutaj znajdziesz dokładną instrukcję jak zagłosować.

Pierwotna budowla była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrowa dzwonnica, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi kościoła.

Kętrzyn, widok z kościoła św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, widok z kościoła św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio

Wnętrze kościoła Św. Jerzego

We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku, XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu, organy z 1721 roku, przebudowane w 1975 roku, płytę nagrobną - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.

Bazylika Mniejsza

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.

Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio


Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl

Kętrzyn noclegi

Kętrzyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022