Kętrzyn - kościół Św. Jerzego, Anna Piernikarczyk

Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół parafialny Św. Jerzego, stojący na wzgórzu w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.

Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie

Pierwotna budowla była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrowa dzwonnica, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi kościoła.

Wnętrze kościoła Św. Jerzego

We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku, XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu, organy z 1721 roku, przebudowane w 1975 roku, płytę nagrobną - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.

Bazylika Mniejsza

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.

Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek

Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

54°4'29" N, 21°22'25" E
Warmińsko-mazurskie
2014-06-26
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą