Zagłosuj na nas!
Kętrzyn - kościół Św. Jerzego

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

(4.3 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół parafialny Św. Jerzego, stojący na wzgórzu w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.

Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie
Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie

Pierwotna budowla była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrowa dzwonnica, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi kościoła.

Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio

Wnętrze kościoła Św. Jerzego

We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku, XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu, organy z 1721 roku, przebudowane w 1975 roku, płytę nagrobną - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.Bazylika Mniejsza

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.

Kętrzyn, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio
Kętrzyn, widok z kościoła św. Jerzego, fot. A. Ćwiek, donarcadio

Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Kętrzyna wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Kętrzyn noclegi

Kętrzyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kętrzyn
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły bazyliki
54°4'29N, 21°22'25E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021