Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół parafialny Św. Jerzego, stojący na wzgórzu w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.

Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie
Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie

Pierwotna budowla była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrowa dzwonnica, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi kościoła.

Kętrzyn, widok z kościoła św. Jerzego, fot. A. Ćwiek
Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek
Kętrzyn, fot. A. Ćwiek


Wnętrze kościoła Św. Jerzego

We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku, XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu, organy z 1721 roku, przebudowane w 1975 roku, płytę nagrobną - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.

Bazylika Mniejsza

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.

Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek
Kętrzyn, kościół św. Jerzego, fot. A. Ćwiek


Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl

Kętrzyn noclegi

Kętrzyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020