Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie - najpiękniejszy kościół obronny na Mazurach

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół Św. Jerzego, stojący na wzgórzu, w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.

Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie
Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

Historia bazyliki w Kętrzynie

Pierwotna budowla z XIV wieku była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrową dzwonnicą, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi świątyni.

Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie
Bazylika Św. Jerzego w Kętrzynie

Wnętrze kościoła Św. Jerzego

We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku oraz XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Ciekawe są też organy z 1721 roku, autorstwa tego samego artysty co organy świętolipskie, przebudowane w 1975 roku. Uwagę przykuwają także płyta nagrobna - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie
Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie
Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie
Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

Bazylika Mniejsza

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.

Atrakcje w okolicy

Z bazyliki blisko na zamek w Kętrzynie, w którym mieści się ciekawe muzeum imienia Wojciecha Kętrzyńskiego, w drugą stronę z kolei można podążyć na jego ławeczkę stojącą przy placu Piłsudskiego. Po drodze warto odbić pod basztę gotycką, z fragmentem średniowiecznych murów obronnych miasta.

Informacje praktyczne

Bazylika jest otwarta w ciągu dnia i można ją zwiedzać bezpłatnie

Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa 5, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl

Noclegi w Kętrzynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024