Święta Lipka - niezwykle piękne sanktuarium, perła baroku!
"Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich"
Tak pisano o początkach Świętej Lipki, która mieści się 6 km od Reszla. Już w średniowieczu organizowano tu pielgrzymki, dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia. Nie tylko z Prus i Warmii, ale także z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern w 1519 roku pielgrzymował tu pieszo i boso aż z Królewca.
Bazylika Nawiedzenia NMP
Dziś wita tutaj turystów i pielgrzymów okazała, wręcz imponująca bazylika Nawiedzenia NMP. Zachwyca zdobną fasadą, ale i przepięknym wnętrzem. To jeden z najwspanialszych przykładów późnego baroku w Polsce, a cały kompleks architektoniczny złożony jest z kościoła, krużganku oraz klasztoru.
Wnętrze sanktuarium w Świętej Lipce
Świątynia ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium, czteroprzęsłowym korpusem nawy głównej i emporami nad nawami bocznymi. Kościół otacza czworoboczny krużganek odpustowy. Koniecznie wejdź do wnętrza świątyni. Wnętrze sanktuarium jest bogato zdobione malowidłami i rzeźbami słynnych artystów.
Ołtarz główny
Czeka tu okazały ołtarz główny - dzieło Krzysztofa Peuckera i Jana Dobla. W tym ołtarzu z lat 1712-14 honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej osłoniętej srebrną sukienką. Obraz Maryi pochodzi z XVII wieku, a dokładniej z 1640 roku. Wzorowany jest na ikonie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore.
Organy
Po przeciwnej stronie podziwiać można niesamowite organy z lat 1719-21, zbudowane przez Jana Josue Mosengela. Posiadają 40 głosów, prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla - Krzysztof Peucker. Po uruchomieniu organów powstała tu szkoła muzyczna, działająca w latach 1722-1909. Jej absolwentem był m.in. Feliks Nowowiejski.
Dziś organy świętolipskie, pięknie malowane, robią niesamowite wrażenie. Na wieżyczkach organów widnieją rzeźby aniołów grających na różnych instrumentach. Figurki poruszają się podczas koncertów. Organy brzmią fantastycznie. Każdego lata Święta Lipka rozbrzmiewa muzyką, kiedy to turyści zjeżdżają na Świętolipskie Wieczory Muzyczne.
Poza tym świętem prezentacja organów odbywa się podczas kilkunastominutowych koncertów, które rozpoczynają się o wyznaczonych godzinach (wolne datki).
Muzeum w Świętej Lipce
Na miejscu istnieje też Muzeum, w którym warto zobaczyć stałą wystawę o dziejach jezuitów w Polsce i na świecie, jedyną na świecie ekspozycję księgozbioru św. Jana Pawła II, złożoną z około 1000 książek i albumów przywiezionych z Rzymu do Świętej Lipki po śmierci Papieża Polaka czy dary przywiezione z terenów misyjnych. Biegnie tędy szlak Św. Jakuba Camino Polaco, a drogą do Reszla wiódł niegdyś trakt pielgrzymi, przy którym do dziś stoją barokowe kapliczki różańcowe.
Początki kultu maryjnego w Świętej Lipce
Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Wszystko zaczęło się od rzeźby Maryi z Dzieciątkiem. Wyrzeźbił ją więzień przetrzymywany w lochach kościoła w Kętrzynie, za sprawą natchnienia. Po uwolnieniu zawiesił ją na przydrożnej lipie, a ta z czasem zasłynęła cudami. Najstarszą udokumentowaną informację o Świętej Lipce znaleziono w aktach kapituły płockiej. Pochodzi ona z 1473 roku. Początkowo stała tu kapliczka (na pewno funkcjonowała już w 1491 roku), później druga, z 1619 roku. Wreszcie w latach 1688-93 wybudowano obecny kościół niezwykłej urody, z inicjatywy jezuitów.
Nasz film o Reszlu i sanktuarium
Na koniec zapraszamy na nasz film o Reszlu i sanktuarium. Na końcu odwiedzimy też zamek w Bezławkach.
Informacje praktyczne
V-IX 7.00-20.00
IV i X 7.00-18.00
XI 9.30-18.00
XII-III 9.30-15.30
Przewodnicy po sanktuarium:
Elżbieta: 514 900 188 (po polsku i po niemiecku)
Joanna: tel.: 506 426 112
Robert: 500 275 197
Teresa: 505 815 607
Kościół Nawiedzenia NMP
Św. Lipka 29, Reszel
tel. 573 803 142
https://www.swlipka.pl/
Noclegi w Reszlu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Bezławkach, odległość: 3.4 km
- Zamek Reszel, odległość: 5.3 km
- Stara plebania w Reszlu, odległość: 5.3 km
- Kościół w Reszlu, odległość: 5.4 km
- Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie, odległość: 11.6 km
- Zamek w Kętrzynie, odległość: 11.8 km
- Mury obronne w Kętrzynie, odległość: 11.8 km
- Wilczy Szaniec, odległość: 19.4 km
- Pałac w Sorkwitach, odległość: 21 km
- Zamek Ryn, odległość: 23.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!