Święta Lipka - niezwykle piękne sanktuarium, perła baroku!

Św. Lipka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

"Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich"

Tak pisano o początkach Świętej Lipki, która mieści się 6 km od Reszla. Już w średniowieczu organizowano tu pielgrzymki, dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia. Nie tylko z Prus i Warmii, ale także z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern w 1519 roku pielgrzymował tu pieszo i boso aż z Królewca.Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka

Bazylika Nawiedzenia NMP

Dziś wita tutaj turystów i pielgrzymów okazała, wręcz imponująca bazylika Nawiedzenia NMP. Zachwyca zdobną fasadą, ale i przepięknym wnętrzem. To jeden z najwspanialszych przykładów późnego baroku w Polsce, a cały kompleks architektoniczny złożony jest z kościoła, krużganku oraz klasztoru.

Św. Lipka
Św. Lipka

Wnętrze sanktuarium w Świętej Lipce

Świątynia ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium, czteroprzęsłowym korpusem nawy głównej i emporami nad nawami bocznymi. Kościół otacza czworoboczny krużganek odpustowy. Koniecznie wejdź do wnętrza świątyni. Wnętrze sanktuarium jest bogato zdobione malowidłami i rzeźbami słynnych artystów. 

Ołtarz główny

Czeka tu okazały ołtarz główny - dzieło Krzysztofa Peuckera i Jana Dobla. W tym ołtarzu z lat 1712-14 honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej osłoniętej srebrną sukienką. Obraz Maryi pochodzi z XVII wieku, a dokładniej z 1640 roku. Wzorowany jest na ikonie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore.

Organy

Po przeciwnej stronie podziwiać można niesamowite organy z lat 1719-21, zbudowane przez Jana Josue Mosengela. Posiadają 40 głosów, prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla - Krzysztof Peucker. Po uruchomieniu organów powstała tu szkoła muzyczna, działająca w latach 1722-1909. Jej absolwentem był m.in. Feliks Nowowiejski.Dziś organy świętolipskie, pięknie malowane, robią niesamowite wrażenie. Na wieżyczkach organów widnieją rzeźby aniołów grających na różnych instrumentach. Figurki poruszają się podczas koncertów. Organy brzmią fantastycznie. Każdego lata Święta Lipka rozbrzmiewa muzyką, kiedy to turyści zjeżdżają na Świętolipskie Wieczory Muzyczne.

Poza tym świętem prezentacja organów odbywa się podczas kilkunastominutowych koncertów, które rozpoczynają się o wyznaczonych godzinach (wolne datki).

Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka

 

Muzeum w Świętej Lipce

Na miejscu istnieje też Muzeum, w którym warto zobaczyć stałą wystawę o dziejach jezuitów w Polsce i na świecie, jedyną na świecie ekspozycję księgozbioru św. Jana Pawła II, złożoną z około 1000 książek i albumów przywiezionych z Rzymu do Świętej Lipki po śmierci Papieża Polaka czy dary przywiezione z terenów misyjnych. Biegnie tędy  szlak Św. Jakuba Camino Polaco, a drogą do Reszla wiódł niegdyś trakt pielgrzymi, przy którym do dziś stoją barokowe kapliczki różańcowe.Św. Lipka
Św. Lipka

Początki kultu maryjnego w Świętej Lipce

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Wszystko zaczęło się od rzeźby Maryi z Dzieciątkiem. Wyrzeźbił ją więzień przetrzymywany w lochach kościoła w Kętrzynie, za sprawą natchnienia. Po uwolnieniu zawiesił ją na przydrożnej lipie, a ta z czasem zasłynęła cudami. Najstarszą udokumentowaną informację o Świętej Lipce znaleziono w aktach kapituły płockiej. Pochodzi ona z 1473 roku. Początkowo stała tu kapliczka (na pewno funkcjonowała już w 1491 roku), później druga, z 1619 roku. Wreszcie w latach 1688-93 wybudowano obecny kościół niezwykłej urody, z inicjatywy jezuitów.

Św. Lipka
Św. Lipka

Nasz film o Reszlu i sanktuarium

Na koniec zapraszamy na nasz film o Reszlu i sanktuarium. Na końcu odwiedzimy też zamek w Bezławkach.

Informacje praktyczne

V-IX 7.00-20.00
IV i X 7.00-18.00
XI 9.30-18.00
XII-III 9.30-15.30
Przewodnicy po sanktuarium:
Elżbieta: 514 900 188 (po polsku i po niemiecku)
Joanna: tel.: 506 426 112
Robert: 500 275 197
Teresa: 505 815 607

Kościół Nawiedzenia NMP
Św. Lipka 29, Reszel
tel. 573 803 142
https://www.swlipka.pl/

Noclegi w Reszlu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Św. Lipka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 75)
Twoja ocena
Aneta
Piękne miejsce, wzruszający koncert. Dla caminowiczów szczególnie bliskie.
Avatar użytkownika aro72gr
aro72gr
fajne i atrakcyjne miejsce dla lubiących takie klimaty
Avatar użytkownika oleander123
oleander123

Organy pierwsza klasa.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024