Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach

Rezerwat Łuknajno
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Rezerwat Łuknajno obejmujący jezioro o tej samej nazwie leży 5 km na wschód od Mikołajek. Można tu dotrzeć trasami rowerowymi - R1 i R2. Jezioro Łuknajno objęte jest ochroną już od 1937 roku, a w 1947 roku miejsce to uznano za rezerwat ornitologiczny. 30 lat później rezerwat włączono do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, a wkrótce potem wpisano je na listę międzynarodowych rezerwatów Kon­wencji RAMSAR.

Rezerwat Łuknajno
Rezerwat Łuknajno

Łabędzie i inne ptaki

W Rezerwacie Łuknajno spotkać można gatunki lęgowe oraz te, które odpoczywają tu podczas przelotów. Jezioro Łuknajno to największe skupisko łabędzia niemego w Polsce, a nawet w Europie. W okresie przelotów gromadzi się tu nawet do 2,5 tys. osobników tego gatunku.

Ponadto występują tu: łyski, perkozy, kaczki krzyżówki i płaskonose oraz rzadkie w Polsce kaczki hełmiatki. W przybrzeżnych szuwarach i trzcinowiskach występują: wodnik, kokoszka wodna, kureczka nakrapiana, a z czapli - bąk, bączek i czapla siwa. Do rzadkich gatunków gnieżdżących się w trzcinach należy wąsatka. Nad zbiornikiem pojawiają się też polujące orły bieliki, rybołowy, kormorany, rybitwy czarne i kanie rdzawe. W sumie naliczono 170 gatunków ptaków!

Wieża widokowa w rezerwacie Łuknajno

Odwiedzając to wspaniałe miejsce, należy pamiętać, że poruszać się tu można tylko po wyznaczonej trasie i to w taki sposób, by prawowici mieszkańcy tego terytorium nie odczuli zbytnio naszej obecności. Można też podziwiać rezerwat z wież widokowych. Jedna znajduje się około 200 metrów od parkingu przy Folwarku Łuknajno.

Rezerwat Łuknajno - wieża widokowa
Rezerwat Łuknajno - wieża widokowa
Folwark Łuknajno
Folwark Łuknajno

Nasz film o Mikołajkach

Zobacz nasz film o Mikołajkach. Pod jego koniec jesteśmy też nad jeziorem Łuknajno.

Informacje praktyczne

Rezerwat Łuknajno
ul. Łabędzia, Mikołajki

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.1 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Dorota
i już chcę tam jechać,,, a i kawy też lubię się napić, pozdrawiam Kawoszy🙂)
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024