Rezerwat Łuknajno

Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach

(3.9 głosów: 19)

Rezerwat Łuknajno obejmujący jezioro o tej samej nazwie leży 5 km na wschód od Mikołajek. Można tu dotrzeć trasami rowerowymi - R1 i R2. Jezioro Łuknajno objęte jest ochroną już od 1937 roku, a w 1947 roku miejsce to uznano za rezerwat ornitologiczny. 30 lat później rezerwat włączono do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, a wkrótce potem wpisano je na listę międzynarodowych rezerwatów Kon­wencji RAMSAR.Łabędzie i inne ptaki

W Rezerwacie Łuknajno spotkać można gatunki lęgowe oraz te, które odpoczywają tu podczas przelotów. Jezioro Łuknajno to największe skupisko łabędzia niemego w Polsce, w okresie przelotów gromadzi się tu nawet do 2,5 tys. osobników tego gatunku.

Ponadto występują tu: łyski, perkozy, kaczki krzyżówki i płaskonose oraz rzadkie w Polsce kaczki hełmiatki. W przybrzeżnych szuwarach i trzcinowiskach występują: wodnik, kokoszka wodna, kureczka nakrapiana, a z czapli - bąk, bączek i czapla siwa. Do rzadkich gatunków gnieżdżących się w trzcinach należy wąsatka. Nad zbiornikiem pojawiąją się też polujące orły bieliki, rybołowy, kormorany, rybitwy czarne i kanie rdzawe.

Odwiedzając to wspaniałe miejsce, należy pamiętać, że poruszać się tu można tylko po wyznaczonej trasie i to w taki sposób, by prawowici mieszkańcy tego terytorium nie odczuli zbytnio naszej obecności.Adres

Rezerwat Łuknajno
ul. Łabędzia, Mikołajki

GPS: 53°48'30N, 21°37'32E

Mikołajki noclegi

Mikołajki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mikołajki Mazury
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
rezerwaty jeziora ostoje
53°48'30N, 21°37'32E
10 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację