Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach

Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach

Rezerwat Łuknajno obejmujący jezioro o tej samej nazwie leży 5 km na wschód od Mikołajek. Można tu dotrzeć trasami rowerowymi - R1 i R2. Jezioro Łuknajno objęte jest ochroną już od 1937 roku, a w 1947 roku miejsce to uznano za rezerwat ornitologiczny. 30 lat później rezerwat włączono do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, a wkrótce potem wpisano je na listę międzynarodowych rezerwatów Kon­wencji RAMSAR.Łabędzie i inne ptaki

W Rezerwacie Łuknajno spotkać można gatunki lęgowe oraz te, które odpoczywają tu podczas przelotów. Jezioro Łuknajno to największe skupisko łabędzia niemego w Polsce, w okresie przelotów gromadzi się tu nawet do 2,5 tys. osobników tego gatunku.

Ponadto występują tu: łyski, perkozy, kaczki krzyżówki i płaskonose oraz rzadkie w Polsce kaczki hełmiatki. W przybrzeżnych szuwarach i trzcinowiskach występują: wodnik, kokoszka wodna, kureczka nakrapiana, a z czapli - bąk, bączek i czapla siwa. Do rzadkich gatunków gnieżdżących się w trzcinach należy wąsatka. Nad zbiornikiem pojawiąją się też polujące orły bieliki, rybołowy, kormorany, rybitwy czarne i kanie rdzawe.

Odwiedzając to wspaniałe miejsce, należy pamiętać, że poruszać się tu można tylko po wyznaczonej trasie i to w taki sposób, by prawowici mieszkańcy tego terytorium nie odczuli zbytnio naszej obecności.

Mikołajki noclegi

Mikołajki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020