Muzeum Gałczyńskiego

Muzeum Gałczyńskiego w Rucianem Nidzie

(4.2 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zabytkowa Leśniczówka Pranie będąca siedzibą Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na Mazurach to miejsce idealne nie tylko dla miłośników twórczości Gałczyńskiego. W otoczeniu cudnej przyrody można tu wypocząć, wejść w poetycki nastrój, posłuchać wierszy czy wysłuchać ciekawego koncertu. Leśniczówka Pranie znajduje się w Puszczy Piskiej tuż nad Jeziorem Nidzkim. Powstała w 1880 roku, a swą nazwę wzięła od łąki, nad którą jest usytuowana, bowiem "prała" znaczy czyli osnuwała się mgłą.

Miejsce to przeszło do historii, bowiem wielokrotnie przebywał tu właśnie Konstanty Ildefons Gałczyński - wybitny polski poeta. Odwiedzał on wraz z rodziną ówczesnego leśniczego - Stanisława Popowskiego. W leśniczówce poeta napisał wiele utworów, m.in. „Kronikę Olsztyńską”, „Niobe”, „Rozmowę liryczną”, „Spotkanie z matką”, „Księżyc”, „Chmiel na rogach jelenich” czy „Ojczyznę”.Muzeum poświęcone poecie otwarto w 1980 roku, można tu obejrzeć pamiątki pozostałe po pobytach Gałczyńskiego w Praniu i pochodzące z warszawskiego mieszkania poety. Można tu również zobaczyć liczne zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał poeta.

W pobliżu leśniczówki powstały specjalnie wytyczone ścieżki prowadzące do miejsc związanych z Gałczyńskim, np. Wyspy Skarbów - ulubionej wyspy poety na jeziorze Nidzkim czy Zatoki Słonecznej - miejsce kąpieli rodziny Gałczyńskich.

W leśniczówce odbywają się też koncerty, wystawy i spotkania literackie, co roku odbywa się również Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Przebiega tędy szlak kajakowy Wańkowicza.
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Muzeum czynne w godzinach 10.00-17.00
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów na stronie: www.lesniczowkapranie.art.pl

Adres

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, Ruciane-Nida
Kontakt: tel. 87 425 62 48
 

GPS: 53°36'38N, 21°30'8E

Ruciane-Nida noclegi

Ruciane-Nida to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023