Muzeum Dermackiej w Pieckach

Muzeum Walentyny Dermackiej w Pieckach

(4.5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Regionalne Walentyny Dermackiej w Pieckach na Mazurach to jedno z tych muzeów, które opiewa lokalnych artystów. Muzeum, a wcześniej prywatna galeria, stworzone zostało przez Walentynę i Marię Dermackie.Główną część ekspozycji stanowią figurki wykonane w glinie, których autorką jest Władysława Prucnal - słynna artystka ludowa, od jej nazwiska figurki te noszą pieszczotliwą nazwę „prucnalki”. Projekty figurek wykonywała natomiast Walentyna Dermacka. Obie panie połączyła współpraca i głęboka przyjaźń. Poza glinianymi figurkami w skład kolekcji wchodzą też meble, przedmioty użytku codziennego oraz bogaty księgozbiór o regionie i sztuce ludowej Warmii i Mazur. Część zbiorów stanowią prace innych twórców ludowych oraz rękopisy Walentyny Dermackiej.

Figurki w muzeum przedstawiają m.in. cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom, np.  „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz” czy „Tołstoj”, którego twórczość bardzo ceniła pani Walentyna.Walentyna Sapieha Dermacka była bardzo ciekawą, mądrą i oczytaną osobą, urodziła się w 1922 roku w Nowogródku, ale po wojnie przyjechała na Mazury, gdzie osiadła w Pieckach. Zainteresowała się kulturą i sztuką ludową, a z czasem zaczęła ją kolekcjonować. Po jej śmierci opiekę nad zbiorami przejęła córka - Maria Dermacka.

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów
ul. Zwycięstwa 48, Piecki
tel. 89/ 742-22-70
Godziny zwiedzania: V-IX pn-sb 10.00-18.00
 Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Mazury noclegi

Mazury to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mazury
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
53°45'59N, 21°20'21E
07 listopad 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację