Muzeum Walentyny Dermackiej w Pieckach

Muzeum Dermackiej w Pieckach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Muzeum Regionalne Walentyny Dermackiej w Pieckach na Mazurach to jedno z tych muzeów, które opiewa lokalnych artystów. Muzeum, a wcześniej prywatna galeria, stworzone zostało przez Walentynę i Marię Dermackie.

Główną część ekspozycji stanowią figurki wykonane w glinie, których autorką jest Władysława Prucnal - słynna artystka ludowa, od jej nazwiska figurki te noszą pieszczotliwą nazwę „prucnalki”. Projekty figurek wykonywała natomiast Walentyna Dermacka. Obie panie połączyła współpraca i głęboka przyjaźń. Poza glinianymi figurkami w skład kolekcji wchodzą też meble, przedmioty użytku codziennego oraz bogaty księgozbiór o regionie i sztuce ludowej Warmii i Mazur. Część zbiorów stanowią prace innych twórców ludowych oraz rękopisy Walentyny Dermackiej.Figurki w muzeum przedstawiają m.in. cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom, np.  „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz” czy „Tołstoj”, którego twórczość bardzo ceniła pani Walentyna.

Walentyna Sapieha Dermacka była bardzo ciekawą, mądrą i oczytaną osobą, urodziła się w 1922 roku w Nowogródku, ale po wojnie przyjechała na Mazury, gdzie osiadła w Pieckach. Zainteresowała się kulturą i sztuką ludową, a z czasem zaczęła ją kolekcjonować. Po jej śmierci opiekę nad zbiorami przejęła córka - Maria Dermacka. 

Informacje praktyczne

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów
ul. Zwycięstwa 48, Piecki
tel. 666 653 476

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024