Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Muzeum Walentyny Dermackiej w Pieckach

Muzeum Walentyny Dermackiej w Pieckach
53°45'59" N, 21°20'21" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum Regionalne Walentyny Dermackiej w Pieckach na Mazurach to jedno z tych muzeów, które opiewa lokalnych artystów. Muzeum, a wcześniej prywatna galeria, stworzone zostało przez Walentynę i Marię Dermackie.Główną część ekspozycji stanowią figurki wykonane w glinie, których autorką jest Władysława Prucnal - słynna artystka ludowa, od jej nazwiska figurki te noszą pieszczotliwą nazwę „prucnalki”. Projekty figurek wykonywała natomiast Walentyna Dermacka. Obie panie połączyła współpraca i głęboka przyjaźń. Poza glinianymi figurkami w skład kolekcji wchodzą też meble, przedmioty użytku codziennego oraz bogaty księgozbiór o regionie i sztuce ludowej Warmii i Mazur. Część zbiorów stanowią prace innych twórców ludowych oraz rękopisy Walentyny Dermackiej.

Figurki w muzeum przedstawiają m.in. cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom, np.  „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz” czy „Tołstoj”, którego twórczość bardzo ceniła pani Walentyna.

Walentyna Sapieha Dermacka była bardzo ciekawą, mądrą i oczytaną osobą, urodziła się w 1922 roku w Nowogródku, ale po wojnie przyjechała na Mazury, gdzie osiadła w Pieckach. Zainteresowała się kulturą i sztuką ludową, a z czasem zaczęła ją kolekcjonować. Po jej śmierci opiekę nad zbiorami przejęła córka - Maria Dermacka.Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów
ul. Zwycięstwa 48, Piecki
tel. 89/ 742-22-70
Godziny zwiedzania: V-IX pn-sb 10.00-18.00
 

Mazury noclegi

Mazury to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020