Pałac w Drogoszach

Drogosze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.3

Pałac w Drogoszach niedaleko Kętrzyna to XVIII-wieczny barokowy pałac pruskiego rodu von Donhoff, wzniesiony w latach 1710-14 na wzór słynnej głównej rezydencji Donhoffów we Friedrichstein koło Królewca (nie zachowała się ona do dzisiaj).

Wcześniej od XV wieku właścicielem tego majątku był ród von Rautter, który zbudował tu swoją rezydencję i założył hodowlę jeleni, jednak pałac spłonął w końcu XVII wieku i poprzez małżeństwo z córką z rodziny Rautter, dobra te dostaly się w ręce hrabiego Bogusława Fryderyka von Donhoffa i to właśnie on był budowniczym dzisiejszego pałacu. Wówczas nazwa wsi brzmiała Wilkowo od pierwszych właścicieli Wolffersdorffów, ale majątek hrabia Donhoff nazwał od swego nazwiska Dohnofstadt.

Drogosze
Drogosze


Podczas wojny i w okresie powojennym większość cennych dzieł sztuki, mebli i przedmiotów codziennego użytku zrabowano. Nieliczne eksponaty trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a cenne zbiory biblioteki rodowej von Donhoffów przewieziono na Uniwersytet w Toruniu.

Sam pałac wojnę przetrwał w dobrym stanie, ale później bez właściciela zaczął podupadać, później mieścił się tu Ośrodek Szkolenia Rolniczego, od 1993 roku pałac w Drogoszach pozostaje w rękach prywatnych, jednak drobne remonty nie były w stanie przywrócić pałacowi dawnego blasku, który systematycznie, wraz z zabytkowym parkiem niszczeje. Pałac jest ogrodzony.

Drogosze
Drogosze

Pałac Donhoffów
Drogosze

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Drogosze
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.3 głosów: 6)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024