Drogosze, kasia ejsmont

Pałac w Drogoszach

(3.3 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac w Drogoszach niedaleko Kętrzyna to XVIII-wieczny barokowy pałac pruskiego rodu von Donhoff, wzniesiony w latach 1710-14 na wzór słynnej głównej rezydencji Donhoffów we Friedrichstein koło Królewca (nie zachowała się ona do dzisiaj).

Wcześniej od XV wieku właścicielem tego majątku był ród von Rautter, który zbudował tu swoją rezydencję i założył hodowlę jeleni, jednak pałac spłonął w końcu XVII wieku i poprzez małżeństwo z córką z rodziny Rautter, dobra te dostaly się w ręce hrabiego Bogusława Fryderyka von Donhoffa i to właśnie on był budowniczym dzisiejszego pałacu. Wówczas nazwa wsi brzmiała Wilkowo od pierwszych właścicieli Wolffersdorffów, ale majątek hrabia Donhoff nazwał od swego nazwiska Dohnofstadt.

Drogosze, kasia ejsmont
Drogosze, kasia ejsmont


Podczas wojny i w okresie powojennym większość cennych dzieł sztuki, mebli i przedmiotów codziennego użytku zrabowano. Nieliczne eksponaty trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a cenne zbiory biblioteki rodowej von Donhoffów przewieziono na Uniwersytet w Toruniu.

Sam pałac wojnę przetrwał w dobrym stanie, ale później bez właściciela zaczął podupadać, później mieścił się tu Ośrodek Szkolenia Rolniczego, od 1993 roku pałac w Drogoszach pozostaje w rękach prywatnych, jednak drobne remonty nie były w stanie przywrócić pałacowi dawnego blasku, który systematycznie, wraz z zabytkowym parkiem niszczeje. Pałac jest ogrodzony.

Drogosze, kasia ejsmont
Drogosze, kasia ejsmont


Pałac Donhoffów
Drogosze

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Drogosze, kasia ejsmont
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022