Drogosze, kasia ejsmont

Pałac w Drogoszach

(3.3 głosów: 6)

Pałac w Drogoszach niedaleko Kętrzyna to XVIII-wieczny barokowy pałac pruskiego rodu von Donhoff, wzniesiony w latach 1710-14 na wzór słynnej głównej rezydencji Donhoffów we Friedrichstein koło Królewca (nie zachowała się ona do dzisiaj).Wcześniej od XV wieku właścicielem tego majątku był ród von Rautter, który zbudował tu swoją rezydencję i założył hodowlę jeleni, jednak pałac spłonął w końcu XVII wieku i poprzez małżeństwo z córką z rodziny Rautter, dobra te dostaly się w ręce hrabiego Bogusława Fryderyka von Donhoffa i to właśnie on był budowniczym dzisiejszego pałacu. Wówczas nazwa wsi brzmiała Wilkowo od pierwszych właścicieli Wolffersdorffów, ale majątek hrabia Donhoff nazwał od swego nazwiska Dohnofstadt.

Drogosze, kasia ejsmont
Drogosze, kasia ejsmont

Podczas wojny i w okresie powojennym większość cennych dzieł sztuki, mebli i przedmiotów codziennego użytku zrabowano. Nieliczne eksponaty trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a cenne zbiory biblioteki rodowej von Donhoffów przewieziono na Uniwersytet w Toruniu.Sam pałac wojnę przetrwał w dobrym stanie, ale później bez właściciela zaczął podupadać, później mieścił się tu Ośrodek Szkolenia Rolniczego, od 1993 roku pałac w Drogoszach pozostaje w rękach prywatnych, jednak drobne remonty nie były w stanie przywrócić pałacowi dawnego blasku, który systematycznie, wraz z zabytkowym parkiem niszczeje. Pałac jest ogrodzony.

Drogosze, kasia ejsmont
Drogosze, kasia ejsmont

Pałac Donhoffów
DrogoszeBooking.com
Pałace i dworki
Normalna
pałace
54°12'27N, 21°13'60E
21 listopad 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację