Pałac w Drogoszach niedaleko Kętrzyna to XVIII-wieczny barokowy pałac pruskiego rodu von Donhoff, wzniesiony w latach 1710-14 na wzór słynnej głównej rezydencji Donhoffów we Friedrichstein koło Królewca (nie zachowała się ona do dzisiaj).Wcześniej od XV wieku właścicielem tego majątku był ród von Rautter, który zbudował tu swoją rezydencję i założył hodowlę jeleni, jednak pałac spłonął w końcu XVII wieku i poprzez małżeństwo z córką z rodziny Rautter, dobra te dostaly się w ręce hrabiego Bogusława Fryderyka von Donhoffa i to właśnie on był budowniczym dzisiejszego pałacu. Wówczas nazwa wsi brzmiała Wilkowo od pierwszych właścicieli Wolffersdorffów, ale majątek hrabia Donhoff nazwał od swego nazwiska Dohnofstadt.

Drogosze
Drogosze

Podczas wojny i w okresie powojennym większość cennych dzieł sztuki, mebli i przedmiotów codziennego użytku zrabowano. Nieliczne eksponaty trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a cenne zbiory biblioteki rodowej von Donhoffów przewieziono na Uniwersytet w Toruniu.

Sam pałac wojnę przetrwał w dobrym stanie, ale później bez właściciela zaczął podupadać, później mieścił się tu Ośrodek Szkolenia Rolniczego, od 1993 roku pałac w Drogoszach pozostaje w rękach prywatnych, jednak drobne remonty nie były w stanie przywrócić pałacowi dawnego blasku, który systematycznie, wraz z zabytkowym parkiem niszczeje. Pałac jest ogrodzony.

Drogosze
Drogosze


Pałac Donhoffów
Drogosze

Drogosze
Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021