Ryn. Zobacz ciekawe miejsca i atrakcje miasta

Ryn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Ryn to niewielkie, ale bardzo malowniczo położone miasteczko na Mazurach, przy drodze nr 642. Ślicznie ulokowało się między dwoma jeziorami wlewającymi się niemal pod zabudowę. Od północy jest to malutkie jezioro Ołów, a od południa spore Jezioro Ryńskie, mające połączenie wodne z wielkimi jeziorami mazurskimi. Blisko stąd do Giżycka, Reszla czy Kętrzyna.

Ryn
Ryn

Zabytki i atrakcje w Rynie

W Rynie nie odnajdziesz może rynku i zabytkowej zabudowy, natomiast czeka tu kilka ciekawych atrakcji, oczywiście z dawnym krzyżackim zamkiem na czele. Zachwycają też jeziora mazurskie, dodające niezwykłego uroku temu miejscu. Zobacz najlepsze atrakcje w Rynie!



Zamek w Rynie

W centrum miasta stoi pokrzyżacki zamek wzniesiony na niewysokim wzgórzu około 1337 roku. To drugi co do wielkości zamek krzyżacki w Polsce. Powstał za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. W 1393 roku utworzono tu komturię, a pierwszym ryńskim komturem był Fryderyk von Wallenrod.

Na początku XXI wieku warownia została gruntownie odremontowana i od 2006 roku dostępna jest dla turystów w formie nowoczesnego hotelu z ofertą Spa. Każdy turysta może również zwiedzić korytarze i wybrane komnaty z przewodnikiem. Zachwyca tu ogromny dziedziniec, który otaczają cztery skrzydła: Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie i Więzienne. Mieliśmy już okazję spać w skrzydłach Więziennym i Myśliwskim.

 
Adres: Zamek, ul. Traugutta
https://www.zamekryn.pl/
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn

 

Stary Młyn w Rynie

Jeszcze w czasach krzyżackich wykorzystano fakt wyższego położenia jeziora Ołów w stosunku do jeziora Ryńskiego. Różnica poziomów wody pomiędzy tymi jeziorami to około 7 metrów na odcinku ponad 100 metrów. Zbudowano więc kanał wykorzystujący ten spadek, którym woda spadała i napędzała zamkowy młyn, a także zasilała zamkową studnię. Ten średniowieczny kanał przetrwał do dziś, stanowiąc ciekawy przykład dawnej sztuki inżynierskiej. 



Z czasem młyn podupadł, ale w 2012 roku został odrestaurowany i adaptowany na swojską restaurację, w formie gościńca, z pięknym ogrodem. Znajdziesz tu również regionalny sklep, a w nim wędliny, krowie i kozie sery, nalewki, miody czy przetwory. Co ciekawe, woda nadal płynie ryńskim kanałem i wypływa obok młyna obracając młyńskie koło, ale dziś to już tylko atrakcja turystyczna.

 
Adres: Gościniec Ryński Młyn, ul. Szkolna 3
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn

Jezioro Ołów w Rynie

Rozlewa się na północ od centrum miasta. To mniejsze z dwóch jezior w mieście. Oferuje piaszczystą plażę, drewniany pomost spacerowy i wydzielone kąpielisko. Latem można tu wypożyczyć sprzęt wodny

Jezioro można obejść dookoła ścieżką, to bardzo przyjemny spacer. Ścieżka spacerowo-rekreacyjna powstała w 2011 roku i jest doskonała nie tylko dla pieszych, ale i na rowerowe przejażdżki.

 
Adres: Jezioro Ołów, ul. Cicha
Ryn Jezioro Ołów
Ryn Jezioro Ołów
Ryn Jezioro Ołów
Ryn Jezioro Ołów

Jezioro Ryńskie w Rynie

To z kolei malowniczo ciągnie się na południe od centrum miasta. Znacznie większe, ma połączenie z wielkimi jeziorami mazurskimi. Działa tu przystań wodna i ekomarina. Prowadzi przy nich ładnie zagospodarowany deptak.



Nabrzeże jeziora Ryńskiego to jedno z ładniejszych miejsc na Mazurach. Dodatkowo można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Ryńskie wraz z Jeziorem Tałty stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy, o długości 20 km. To odnoga Szlaku Wielkich Jezior, która wlewa się niemal do centrum miasta.

 
Adres: Jezioro Ryńskie, ul. Portowa
Ryn
Ryn
Ryn
Ryn

Wieża ciśnień w Rynie

Wieża ciśnień pochodzi z XIX wieku i była częścią miejskiego systemu wodociągów. Stoi przy zabytkowym, klimatycznym cmentarzu, nieco na wzgórzu, ale niemal w samym centrum miasteczka. 

W 2019 roku wieża została zrewitalizowana, a na jej szczycie udostępniono punkt widokowy. W sezonie działa w wyznaczonych godzinach, a po sezonie, po 15 września tylko dla grup, po uzgodnieniu telefonicznym (87/ 737-50-38).

 
Adres: Wieża, dojście z Pl. Wolności
Ryn wieża widokowa
Ryn wieża widokowa
Ryn wieża widokowa
Ryn wieża widokowa

Kaplica ewangelicka w Rynie

Obok starego młyna stoi niepozorna kaplica ewangelicko-augsburska z XIX wieku.

 
Adres: Kaplica, Pl. Wolności

Wiatrak w Rynie

Zaraz przed wjazdem do miasteczka, poruszając się od strony Mrągowa i Olsztyna, na wzgórzu zobaczysz wiatrak typu holenderskiego. Pochodzi on z XIX wieku, a dokładniej z 1873 roku. To jeden z symboli miasta.



Zaprojektowany na planie koła, w okienkach kryje drewniane okiennice. U góry zwężającego się korpusu umocowana jest czapa dachu, początkowo z czterema śmigłami. Tego typu wiatraki zaczęły powstawać w północnej Holandii w XIV wieku, a w Polsce rozpowszechniły się w XVIII stuleciu. Nie ma już takich wiele na Mazurach. A spod tego dodatkowo rozciąga się ładny widok na okolicę.

 
Adres: Wiatrak, dojście od ul. Partyzantów

Mapa atrakcji Rynu

Poniżej zamieszczam mapę miasta z zaznaczonymi miejscami wymienionymi w artykule. Z pewnością się przyda.

Gdzie zjeść w Rynie

Z czystym sercem polecić mogę Wam Gościniec Ryński Młyn w starym młynie. To wyjątkowa, tradycyjna restauracja, ze smaczną, lokalną kuchnią. Położona nad samym jeziorem Ryńskim, w centrum miasteczka to świetne miejsce na odpoczynek i dobrą strawę. Niedaleko czeka też Restauracja w Zamku.

Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn

Noclegi w Rynie

Najsłynniejszym miejscem noclegowym w Rynie jest na pewno Hotel Zamek Ryn. Powstał tu luksusowy hotel, oferujący wiele pokoi gościnnych urządzonych w dawnym stylu. W hotelu dostępna jest też strefa spa z basenem i saunami. Położona jest w osobnym budynku, ale dojdziesz tu z hotelu podziemnym przejściem. Niewielki basen tylko dla gości hotelu mieści się też w samym zamku. Osobno płatne są tu również bilard i kręgle.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn

Blogowe Morsy w Rynie

Wciągnęła nas atmosfera Blogowych Morsów, które odbywają się każdego roku na Mazurach. Właśnie na zamku w Rynie miała miejsce 4. edycja wydarzenia, w 2023 roku. Pięknie ugościł nas zamek, ale wisienką na torcie było morsowanie w Jeziorze Ołów. Jestem szczęśliwa, że pokonaliśmy z Łukaszem wszystkie słabości i zanurzyliśmy ciała w tej lodowatej wodzie. Nie było wcale aż tak źle, niosła nas adrenalina całej niesamowitej imprezy. 



Przyznam jednak, że zrobiłam to dlatego, że na plaży czekała na mnie w nagrodę za to balia z gorącą wodą i to w niej spędziłam więcej czasu. Malownicze Jezioro Ołów musi mi wybaczyć 😉 Do akcji przygotowała nas rozgrzewką Oktawia Nowacka - brązowa medalistka olimpiady w Rio z 2016 roku. Wieczorem natomiast bawiliśmy się na średniowiecznej biesiadzie zamkowej, z komturem krzyżackim, w strojach z epoki.

Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie

 

Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie
Morsowanie w Rynie

 

Średniowieczna biesiada na zamku w Rynie
Średniowieczna biesiada na zamku w Rynie

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ryn Jezioro Ołów
Ryn Jezioro Ryńskie
Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Gościniec Ryński Młyn
Gościniec Ryński Młyn
(4.4 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024