Kazimierz w Krakowie - klimatyczna, Żydowska dzielnica

Kazimierz w Krakowie - synagoga Tempel
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kazimierz to słynna Żydowska Dzielnica Krakowa. To miejsce wyjątkowe. Piękne, klimatyczne, jednorazowe. To znaczy niepowtarzalne, bo bywać można nie raz i nie dwa. Po II wojnie światowej Kazimierz opustoszał i popadł w ruinę, jednak po latach wrócili tu dawni mieszkańcy oraz ich potomkowie i sprawiają, że to miejsce znów żyje. Każdego roku Krakowski Kazimierz odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata

Chłonęłam jego atmosferę całą sobą. Z wielu klubów i knajpek wychodzi ona na ulice, wprost pod stopy, a właściwie przed oczy turystów. Niesamowite witryny i wejścia sprawiają, że nie chcesz opuszczać tego miejsca, do późnych godzin nocnych. Mam wrażenie, że Kazimierz nie zasypia nigdy.

Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie

Kazimierz - dawna wyspa z synagogami

A czy wiesz, że to była kiedyś wyspa? Było to oddzielne miasto niż Kraków, a pomiędzy nimi płynęła Wisła. Od wieków mieszkali tu Żydzi, tuż obok chrześcijan. Ci pierwsi zaczęli się tu osiedlać już w XIV wieku, w obrębie ulic Miodowej, Św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. W XX wieku, kiedy była to już dzielnica Krakowa, Żydzi zamieszkiwali cały Kazimierz, a przed II wojną światową stanowili jedną czwartą ludności miasta. 

To na Kazimierzu skupiało się ich życie religijne, w kilku synagogach. Większość z nich podziwiać możemy do dziś, ale zwiedza się je odpłatnie. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz odwiedzić wnętrza bożnic, nie wybieraj się tu w sobotę, bo wtedy wszystkie są zamknięte. Ale Kazimierz to także sklepiki żydowskie, kluby czy galerie i charakterystyczną atmosferą, całkiem inną od tej panującej na Rynku Głównym w Krakowie.

Stara Synagoga
Stara Synagoga

Atrakcje na Kazimierzu

Choć Kazimierz nie jest zbyt duży, to kryje wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Na każdym kroku zaskakuje nas tutaj coś fantastycznego. Po naszej wizycie w tej uroczej dzielnicy Krakowa powstał przewodnik po Kazimierzu. 

Na pewno ułatwi Ci zaplanowanie i zwiedzanie tej części grodu Kraka, tym bardziej, że atrakcje i ciekawe restauracje zaznaczyliśmy na mapce poniżej. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza w Krakowie!

Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała

1. Stara Synagoga na Kazimierzu

Synagoga Stara przy ulicy Szerokiej pochodzi z XV wieku i jest jedną z najstarszych w Polsce. Powstała na wzór gotyckich synagog niemieckich i czeskich, a w kolejnym stuleciu została przebudowana w stylu renesansowym, wg projektu Mateusza Gucciego. 

W czasie II wojny światowej służyła jako magazyn i została mocno nadwyrężona. Po wojnie odrestaurowana, stanowi obecnie oddział Muzeum Krakowa i prezentuje historię i kulturę Żydów, głównie krakowskich.

 
Synagoga Stara, ul. Szeroka 24
Krakowski Kazimierz - Synagoga Stara
Krakowski Kazimierz - Synagoga Stara
Stara Synagoga
Stara Synagoga

2. Synagoga Remu na Kazimierzu

Ta synagoga udostępniona odpłatnie dla turystów pochodzi z XVI wieku. Jest maleńka, ale ciekawa. To jedna z kilku bożnic na Kazimierzu, gdzie nadal odbywają się nabożeństwa i jedyna, gdzie są one regularne. Po Synagodze Starej to drugi najstarszy żydowski dom modlitwy w Krakowie, toteż nazywany bywał Nowym. 

Dzisiejsza nazwa pochodzi od hebrajskiego akronimu ‏ReMU, którym określa się Mojżesza ben Israela Isserlesa. Był to wybitny rabin gminy żydowskiej w Kazimierzu, pochowany na tutejszym cmentarzu, na tyłach synagogi Remu.

 
Synagoga Remu, ul. Szeroka 40
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz
Synagoga Remu
Synagoga Remu

3. Cmentarz żydowski Remu

Kirkut koło synagogi Remu to jeden z najstarszych kirkutów w Europie. Pochodzi z XVI wieku i również jest dostępny dla turystów odpłatnie, przy okazji zwiedzania synagogi. 

Kirkut Remu z nagrobkiem rabina Remu i wieloma innymi macewami przypomina nam o tradycji żydowskiej, wg której miast zniczy i kwiatów, na grobach kładzie się kamienie. Podoba mi się ten zwyczaj, znacznie bardziej niż strojenie grobów katolickich.

 
Kirkut, ul. Szeroka 40
Kirkut Remu
Kirkut Remu
Kirkut Remu
Kirkut Remu

4. Synagoga Tempel

Synagoga Tempel przy ulicy Miodowej jest najmłodsza wśród tych odwiedzonych przez nas i nadal czynna, tzn. nadal odbywają się tu nabożeństwa, choć nie regularnie. Najbardziej ze wszystkich przypomina kościół katolicki, bowiem powstała jako świątynia judaizmu reformowanego. Jest dostępna odpłatnie dla turystów, a na jej tyłach znajdziesz kolorowe parasolki 🙂 

W Synagodze Tempel odbywa się sporo wydarzeń podczas corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu.

 
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
Synagoga Tempel
Synagoga Tempel
Synagoga Tempel
Synagoga Tempel

5. Synagoga Kupa

Synagoga Kupa powstała w XVII wieku, jako ostatnia synagoga w okresie istnienia miasta żydowskiego. Zwana też Szpitalną, ponieważ obok znajdował się dawny szpital żydowski oraz Synagogą Ubogich, ponieważ modlili się tu najbiedniejsi członkowie gminy żydowskiej. Północna ściana synagogi przylega do średniowiecznego muru Kazimierza. 

Obecnie, po gruntownej renowacji wnętrz, potrafi zachwycić wystrojem, jednak nam nie udało się zajrzeć, bo wyjątkowo była w niedzielę nieczynna dla turystów. Jest to miejsce spotkań, koncertów czy wystaw, szczególnie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej.

 
Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
Synagoga Kupa
Synagoga Kupa

6. Kościół Bożego Ciała na Kazimierzu

Cudowna, monumentalna Bazylika Bożego Ciała, pamięta czasy średniowiecza i króla Kazimierza Wielkiego. Ta świątynia stojąca niemal przy Placu Wolnica robi wielkie wrażenie już z zewnątrz, ale nas zachwyciło jej efektowne wnętrze i wystrój. 

Kościół można zwiedzać bezpłatnie. A czy wiesz, że jest to podwójne sanktuarium? Najświętszej Maryi Panny - Matki Zbawiciela i Św. Stanisława Kazimierczyka.

 
Kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 26
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała

7. Księgarnia Austeria

Unikalna, klimatyczna Księgarnia Austeria powstała w dawnej synagodze Poppera, przy ulicy Szerokiej, naprzeciw Synagogi Remu. Miejsce to promuje kulturę żydowską, do księgarni trzeba wejść przez bramę i podwórko z muralem.

 
Księgarnia Austeria, ul. Szeroka 6
Krakowski Kazimierz - księgarnia Austeria
Krakowski Kazimierz - księgarnia Austeria
Krakowski Kazimierz - księgarnia Austeria
Krakowski Kazimierz - księgarnia Austeria

8. Plac Wolnica

Plac Wolnica to dawny rynek Kazimierza. Przykuwa tu uwagę bardzo okazały ratusz, w którym obecnie mieści się wystawa stała Muzeum Etnograficznego. To nadal jeden z dwóch głównych placów dzielnicy. Warto dodać, że w pobliżu, przy ulicy Krakowskiej, w tzw. Domu Esterki mieści się wystawa czasowa Muzeum Etnograficznego.

Dawny Ratusz na Placu Wolnica
Dawny Ratusz na Placu Wolnica
Plac Wolnica
Plac Wolnica

9. Plac Nowy na Kazimierzu

Plac Nowy to drugi najważniejszy plac Kazimierza i zarazem miejsce kultowe, choć muszę przyznać, że na mnie nie wywarło dużego wrażenia i nie stało się moim ulubionym miejscem. Tak naprawdę to swoisty targ, na którym w różne dni handluje się przeróżnymi towarami - rękodziełem, starociami czy po prostu ciuchami. 

Charakterystyczny jest tutaj Okrąglak z wieloma okienkami, w których serwuje się zapiekanki. Oczywiście to rozwiązanie budżetowe, bo znacznie lepiej zjesz w jednej z wielu tutaj knajpek.

Plac Nowy na Kazimierzu
Plac Nowy na Kazimierzu
Zapiekanki z Okrąglaka
Zapiekanki z Okrąglaka

10. Kościół na Skałce

Kościół na Skałce zwany też potocznie Skałką to bazylika Św. Michała Archanioła i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ten znany i cenny kompleks tworzy kościół oraz klasztor paulinów. Choć to jeszcze Kazimierz, to bardzo blisko Wawelu. Świątynia dumnie góruje na wzgórzu, zbudowana z białego wapienia, ślicznie lśni w popołudniowym słońca nad Wisłą.

Według tradycji Kościół na Skałce uchodzi za sanktuarium męczeństwa Św. Stanisława - biskupa krakowskiego. A ponadto pełni rolę Panteonu Narodowego. W podziemiach kościoła powstała Krypta Zasłużonych, gdzie spoczywają m.in.: poeta Czesław Miłosz, muzyk Karol Szymanowski, malarz Stanisław Wyspiański, poeta Adam Asnyk czy poeta Wincenty Pol.

 
Kościół na Skałce, ul. Skałeczna 15
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce

11. Kładka Ojca Bernatka

Kładka Ojca Bernatka powstała w 2010 roku. To pieszo-rowerowa kładka w Krakowie, przerzucona przez Wisłę, a łącząca Kazimierz z Podgórzem. Powstała w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Nazwano ją imieniem o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie. 

Kładka to stalowy łuk o długości 145 metrów, do którego podwieszone są dwa pomosty - dla pieszych i rowerzystów. Pomosty mają długość około 130 metrów, a całość waży ponad 700 ton.

 
Kładka, ul. Mostowa
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka

Mapa atrakcji i trasa spaceru po Kazimierzu

Poniżej zaznaczyliśmy na mapie wszystkie atrakcje wymienione w naszym wpisie. Z pewnością Ci to pomoże w zaplanowaniu wizyty w tym klimatycznym miejscu. Niżej jest też trasa spaceru.

Nasz półtoragodzinny spacer (bez przystanków) zaczniemy przy kościele na Skałce. Na początku Bulwarami Inflanckimi pójdziemy na kładkę Ojca Bernatka. Do serca Kazimierza wkroczymy ulicą Mostową wprost na niegdysiejszy rynek. Stąd niedaleko do bazyliki Bożego Ciała z pięknym wnętrzem. Stamtąd, niezwykle klimatycznym przesmykiem koło "Mleczarni" dochodzimy do Placu Nowego z Okrąglakiem. Tu można spróbować słynnych zapiekanek. Zwiedzanie synagog zaczniemy od największej - Tempel. W drodze na ulicę Szeroką można zajrzeć też do synagogi Kupa w podwórzu. Przed nami otwiera się słynna ulica Szeroka z synagogami Remu, Poppera i Starą. Stamtąd klimatyczną ulicą Józefa i dalej Skałeczną dojdziemy do kościoła na Skałce, z którego zaczynaliśmy spacer.

Gdzie zjeść na Kazimierzu?

Poza synagogami, na Kazimierzu istniało wiele domów modlitwy. W jednym z nich dzisiaj urządzono restaurację Hevre, mieszczącą się przy ulicy Beera Meiselsa. Ma świetny klimacik, zjedliśmy tu bardzo smaczne dania kuchni włoskiej i nie tylko. Fajne miejsce również do posiedzenia przy piwie, w sercu Kazimierza. Gdybyś chciał poznać wszystkie knajpy na Kazimierzu, mogło by się to źle skończyć dla Twojego portfela i żołądka. Jest tu ich naprawdę ogrom, a co jedna to ciekawsza. 

Na pewno warto odwiedzić Restaurację Pierwszy Stopień przy ulicy Krakowskiej. To modna knajpka z cudnym wystrojem i mnóstwem zieleni. Oczarowało mnie to wnętrze, podobnie jak sposób podania potraw. Smak też na wysokim poziomie. Głównie dania kuchni polskiej, polecam. No i jeszcze kultowe zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym. Co okienko, to inna przygoda, a działają do 2.00-3.00 godziny nad ranem!

Restauracja Hevre w dawnym domu modlitwy
Restauracja Hevre w dawnym domu modlitwy
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Hevre
Restauracja Hevre

 

Noclegi na Kazimierzu

Będąc w Kazimierzu krakowskim, spaliśmy w samym jego sercu, na ulicy Józefa, w Hotelu Great Polonia. To 200 metrów od Starej Synagogi. Miejsce wygodne, niezbyt drogie, ale w nocy dobiega tu gwar z Placu Nowego. Śniadania trzeba wykupić osobno. Za to hotel stanowi idealną bazę do spacerów po Kazimierzu, również nocnych.

Hotel Great Polonia na Kazimierzu
Hotel Great Polonia na Kazimierzu
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Festiwal Kultury Żydowskiej

Sławy Kazimierzowi przysparza popularny, coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. To znacząca impreza krzewiąca kulturę żydowską, już od 1988 roku. Wówczas na Kazimierzu odbywają się koncerty i wystawy, m.in. w Synagodze Tempel i Synagodze Kupa. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się latem.
31.jewishfestival.pl

Kazimierz w Krakowie nocą
Kazimierz w Krakowie nocą

Lista Schindlera na Krakowskim Kazimierzu

Kazimierz w Krakowie to miejsce tak wyjątkowe i klimatyczne, że kręconych było tutaj wiele filmów. Nawet podczas naszej ostatniej wizyty akurat kręcono sceny do indyjskiej produkcji na Placu Wolnica. Jednym z najsłynniejszych filmów, którego sceny kręcono na Krakowskim Kazimierzu jest "Lista Schindlera". 

To fantastyczny film Stevena Spielberga oparty na faktach. Jest to historia przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym 1100 Żydów. "Lista Schindlera" została nagrodzona Oskarami.

Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz

Nasz film o Kazimierzu

Zapraszam na nasz film o Kazimierzu. Pospacerujemy jego niezwykle klimatycznymi uliczkami, zwiedzimy słynne synagogi i zjemy pyszne posiłki w niecodziennych restauracjach. Zapraszam!

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Synagogi zwiedza się odpłatnie, w sobotę są zamknięte poza Synagogą Starą
Liczne restauracje i kluby czynne są do późnych godzin nocnych

Krakowski Kazimierz
ul. Szeroka, ul. Miodowa, ul. Józefa i inne, Kraków

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz - restauracja Hevre
Pomnik Karskiego na Kazimierzu
Tempel na Kazimierzu
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz
Kazimierz w Krakowie
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz
Plac Nowy
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz
Restauracja Hevre
Restauracja Hevre
Krakowski Kazimierz
Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie
Kościół na Skałce
Plac Nowy
Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie
Kazimierz w Krakowie, ulica Szeroka
Kazimierz w Krakowie
Restauracja Pierwszy Stopień
Ulica Szeroka na Kazimierzu
Kazimierz w Krakowie
Synagoga Kupa
Synagoga Remu
Synagoga Remu
Synagoga Remu
Stara Synagoga
Stara Synagoga
Stara Synagoga
Stara Synagoga
Krakowski Kazimierz Okrąglak
Krakowski Kazimierz - Plac Wolnica
Restauracja Pierwszy Stopień
Krakowski Kazimierz
(4.4 głosów: 149)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 149)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Czas tutaj się zaczynał, uwielbiam to miejsce
Avatar użytkownika Łucja
Łucja
Będąc w Krakowie nie można ominąć tej dzielnicy. Czasami wydaje się, że tam czas się zatrzymał. Proponuję odwiedzić fabrykę Schindlera na ul Lipowej. Właśnie niedawno to zrobiłam i muszę przyznać, że byłam bardzo poruszona. Ekspozycja ,efekty świetlne i dźwiękowe potęgują wrażenia. Wręcz słyszałam szepty unoszące się w pomieszczeniach. To trzeba zobaczyć i przeżyć!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Krakowski Kazimierz to coś wspaniałego. Mimo, że trochę odrapany i popisany przez wandali, ma tak niesamowity klimat, że chce się tu spacerować bez końca 🙂 Możliwość zobaczenia wnętrz kilku synagog jest ubogacająca.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Uwielbiam to miejsce, czas tu się zatrzymał.
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Kazimierz jest bardzo ciekawy tym bardziej, że na jego terenie jest też parę zabytkowych kościołów katolickich. A możliwość poznania innej kultury jest bardzo cenna.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024