Zwiedzanie zamku Krzyżtopór
Potężne, widoczne z daleka ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe znajdują się niedaleko Opatowa na Ziemi Świętokrzyskiej. Robią niemałe wrażenie i stanowią zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. Poprzez liczne zakątki, sale i piwnice wiodą znakowane numerkami i kolorami ścieżki tematyczne, co znacznie ułatwia poznanie tego zamczyska. Dzięki temu też nie zgubisz się tutaj tak łatwo, choć mi się udało zgubić rodzinkę, bo zapomniałam, którym kolorkiem aktualnie się poruszamy, bo przechodziliśmy kilka wariantów tras 🙂 W sezonie w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacją dawnej muzyki, tańców, z konkursami i zabawami dla całej rodziny. Zamek jest udostępniony turystom nie tylko w ciągu dnia, ale możliwe jest nawet zwiedzanie nocne dla grup, w blasku iluminacji oraz z atrakcjami z udziałem Bractwa Rycerskiego, lekcje historyczne oraz warsztaty artystyczne.


Historia zamku
Nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek w Ujeździe powstał. Jako datę rozpoczęcia budowy zwykle wymienia się rok 1621, a w piśmie fundacyjnym z 1627 roku Krzysztof Ossoliński wymienia już fortecę i zamek Krzysztoporski. Rok 1631 został utrwalony na bramie wjazdowej i prawdopodobnie oznacza zakończenie pewnego etapu prac. Warownię wybudowano z miejscowego kamienia w typie palazzo infortezza, co znaczy, że łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Stanowił ją zespół pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji na planie regularnego pięcioboku. Założenie wyznaczał obwód oskarpowanych wałów ziemnych z pięcioma bastionami.

Przepych zamku Krzyżtopór
Legendy mówią, że zamek Krzyżtopór pełen był przepychu. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku.


Zamek Krzyżtopór - legenda
Krzyżtopór jak większość zamków w Polsce ma swojego ducha - w księżycową noc na murach można spotkać czarną postać rycerza, którym jest podobno syn Krzysztofa Ossolińskiego - Krzysztof Baldwin Ossoliński, ukazujący się w husarskiej zbroi. Krzyżtopór ma też swoją Białą Damę.
Stajnie zamkowe
Po renowacji zamku Krzyżtopór dostępne do zwiedzania są m.in. podziemne stajnie, które mają wyjątkowe właściwości akustyczne. Ich ściany były kiedyś wyłożone, w co trudno dziś uwierzyć, kryształowymi lustrami, usytuowanymi naprzeciwko niewielkich podsufitowych okienek. Miało to zapewnić zwierzętom więcej światła.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamek Krzyżtopór czynny jest codziennie
IV-VIII 8.00-20.00
IX-X i III 8.00-18.00
XI-II 8.00-16.00
Zwiedzanie nocne IV-VIII 21.00-23.00, IX-XI 20.00-22.00
Bilety: w sezonie normalny 12 zł, ulgowy 9 zł, poza sezonem 10/7 zł
Zwiedzanie nocne 25 zł
Adres
Zamek Krzyżtopór
Ujazd 73, Iwaniska
tel. 15/ 860-11-33
www.krzyztopor.org.pl
Ujazd noclegi
Ujazd to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!