Zamek Krzyżtopór
Ujazd 73, Iwaniska
tel. 15/ 860-11-33
www.krzyztopor.org.pl

50°42'50" N, 21°18'38" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–20:00
  • wtorek: 08:00–20:00
  • środa: 08:00–20:00
  • czwartek: 08:00–20:00
  • piątek: 08:00–20:00
  • sobota: 08:00–20:00
  • niedziela: 08:00–20:00

Zwiedzanie zamku Krzyżtopór

Potężne, widoczne z daleka ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe znajdują się niedaleko Opatowa na Ziemi Świętokrzyskiej. Robią niemałe wrażenie i stanowią zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. Poprzez liczne zakątki, sale i piwnice wiodą znakowane numerkami i kolorami ścieżki tematyczne, co znacznie ułatwia poznanie tego zamczyska. Dzięki temu też nie zgubisz się tutaj tak łatwo, choć mi się udało zgubić rodzinkę, bo zapomniałam, którym kolorkiem aktualnie się poruszamy, bo przechodziliśmy kilka wariantów tras 🙂W sezonie w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacją dawnej muzyki, tańców, z konkursami i zabawami dla całej rodziny. Zamek jest udostępniony turystom nie tylko w ciągu dnia, ale możliwe jest nawet zwiedzanie nocne dla grup, w blasku iluminacji oraz z atrakcjami z udziałem Bractwa Rycerskiego, lekcje historyczne oraz warsztaty artystyczne.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Historia zamku

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek w Ujeździe powstał. Jako datę rozpoczęcia budowy zwykle wymienia się rok 1621, a w piśmie fundacyjnym z 1627 roku Krzysztof Ossoliński wymienia już fortecę i zamek Krzysztoporski. Rok 1631 został utrwalony na bramie wjazdowej i prawdopodobnie oznacza zakończenie pewnego etapu prac. 

Warownię wybudowano z miejscowego kamienia w typie palazzo infortezza, co znaczy, że łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Stanowił ją zespół pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji na planie regularnego pięcioboku. Założenie wyznaczał obwód oskarpowanych wałów ziemnych z pięcioma bastionami.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
zamek krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Przepych zamku Krzyżtopór

Legendy mówią, że zamek Krzyżtopór pełen był przepychu. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku.

Krzyżtopór jak większość zamków w Polsce ma swojego ducha - w księżycową noc na murach można spotkać czarną postać rycerza, którym jest podobno syn Krzysztofa Ossolińskiego - Krzysztof Baldwin Ossoliński, ukazujący się w husarskiej zbroi. Krzyżtopór ma też swoją Białą Damę.Stajnie zamkowe

Po renowacji zamku Krzyżtopór dostępne do zwiedzania są m.in. podziemne stajnie, które mają wyjątkowe właściwości akustyczne. Ich ściany były kiedyś wyłożone, w co trudno dziś uwierzyć, kryształowymi lustrami, usytuowanymi naprzeciwko niewielkich podsufitowych okienek. Miało to zapewnić zwierzętom więcej światła.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Krzyżtopór Krzyżtopór Krzyżtopór

Ujazd noclegi

Ujazd to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Andrzej Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-25 na
Rozmiary powalają. Jak na ruiny zamek w niezłym stanie. Miejsce pozwala działać wyobraźni i przenieść się w tamte czasy.
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Fantastyczne ruiny zamku! Serdecznie polecam!
pawel niepodam Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-08-02 na

Świetna budowla z roku na rok w coraz lepszym stanie, najlepij trafic na turnieje rycerskie dające najwięcej frajdy z podróży w takie miejsca

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-25 na

Przeogromna budowla robiąca imponujące wrażenie.   Moja córka nie chciała stamtąd wyjść. Mnóstwo zakamarków, korytarzy itd. Ciekawe miejsce

Avatar użytkownika
Adrian Domator 14 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-02 na

Jeśli masz dzieci to jak najbardziej można tam jechać ale dla dorosłych jest tam poprostu nudno i po godzinie spacerku po zamku ma się ochotę jechać gdzie indziej.

Avatar użytkownika
kubarek23 Uzależniony od podróży 1616 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-21 na

Raj dla podróżników 

marta Domator 22 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-07-24 na

cudowne miejsce i jeszcze tam wrócę

Avatar użytkownika
MarqoBiker Zapaleniec 642 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-28 na

Polecam każdemu miłoścnikowi zamków ...poza przepięknymi ruinami można też zobaczyć małe źródełko wypływajace tuż za murami zamku .

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-25 na

Ptwierdzam. Wspaniałe ruiny zamku. Polecam na wycieczki szkolne, zwłaszcza z wieczornymi atrakcjami :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021