Zamek Krzyżtopór

(4.8 głosów: 209)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to potężne, widoczne z daleka ruiny niezwykle okazałego niegdyś zamku Ossolińskich. Znajdują się one niedaleko Opatowa na Ziemi Świętokrzyskiej. Robią niemałe wrażenie i stanowią zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. Poprzez liczne zakątki, sale i piwnice wiodą znakowane numerkami i kolorami ścieżki tematyczne, co znacznie ułatwia poznanie tego zamczyska. Dzięki temu też nie zgubisz się tutaj tak łatwo, choć mi się udało zgubić rodzinkę, bo zapomniałam, którym kolorkiem aktualnie się poruszamy, bo przechodziliśmy kilka wariantów tras 🙂 W sezonie w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacją dawnej muzyki, tańców, z konkursami i zabawami dla całej rodziny. Zamek jest udostępniony turystom nie tylko w ciągu dnia, ale możliwe jest nawet zwiedzanie nocne dla grup, w blasku iluminacji oraz z atrakcjami z udziałem Bractwa Rycerskiego, lekcje historyczne oraz warsztaty artystyczne.Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Historia zamku

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek w Ujeździe powstał. Jako datę rozpoczęcia budowy zwykle wymienia się rok 1621, a w piśmie fundacyjnym z 1627 roku Krzysztof Ossoliński wymienia już fortecę i zamek Krzysztoporski. Rok 1631 został utrwalony na bramie wjazdowej i prawdopodobnie oznacza zakończenie pewnego etapu prac. Warownię wybudowano z miejscowego kamienia w typie palazzo infortezza, co znaczy, że łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Stanowił ją zespół pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji na planie regularnego pięcioboku. Założenie wyznaczał obwód oskarpowanych wałów ziemnych z pięcioma bastionami.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Przepych zamku Krzyżtopór

Legendy mówią, że zamek Krzyżtopór pełen był przepychu. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku.Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór - legenda

Krzyżtopór jak większość zamków w Polsce ma swojego ducha - w księżycową noc na murach można spotkać czarną postać rycerza, którym jest podobno syn Krzysztofa Ossolińskiego - Krzysztof Baldwin Ossoliński, ukazujący się w husarskiej zbroi. Krzyżtopór ma też swoją Białą Damę.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Stajnie zamkowe

Po renowacji zamku Krzyżtopór dostępne do zwiedzania są m.in. podziemne stajnie, które mają wyjątkowe właściwości akustyczne. Ich ściany były kiedyś wyłożone, w co trudno dziś uwierzyć, kryształowymi lustrami, usytuowanymi naprzeciwko niewielkich podsufitowych okienek. Miało to zapewnić zwierzętom więcej światła.Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamek Krzyżtopór czynny jest codziennie
IV-VIII 8.00-20.00
IX-X i III 8.00-18.00
XI-II 8.00-16.00
Zwiedzanie nocne IV-VIII 21.00-23.00, IX-XI 20.00-22.00
Bilety: w sezonie normalny 12 zł, ulgowy 9 zł, poza sezonem 10/7 zł
Zwiedzanie nocne 25 zł
Parking: bezpłatny
Ubikacje i sklep z pamiątkami na miejscu
Przy zamku mieszczą się kramy z pamiątkami, kilkaset metrów od ruin jest restauracja
Dziedziniec zamku jest dostępny dla wózków

Adres

Zamek Krzyżtopór 
Ujazd 73, Iwaniska
tel. 15/ 860-11-33
www.krzyztopor.org.pl

GPS: 50°42'50N, 21°18'39E

Ujazd noclegi

Ujazd to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°42'50N, 21°18'39E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Andrzej
Rozmiary powalają. Jak na ruiny zamek w niezłym stanie. Miejsce pozwala działać wyobraźni i przenieść się w tamte czasy.
DominikPL
Fantastyczne ruiny zamku! Serdecznie polecam!
pawel niepodam

Świetna budowla z roku na rok w coraz lepszym stanie, najlepij trafic na turnieje rycerskie dające najwięcej frajdy z podróży w takie miejsca

Marta

Przeogromna budowla robiąca imponujące wrażenie.   Moja córka nie chciała stamtąd wyjść. Mnóstwo zakamarków, korytarzy itd. Ciekawe miejsce

Adrian

Jeśli masz dzieci to jak najbardziej można tam jechać ale dla dorosłych jest tam poprostu nudno i po godzinie spacerku po zamku ma się ochotę jechać gdzie indziej.

kubarek23

Raj dla podróżników 

marta

cudowne miejsce i jeszcze tam wrócę

MarqoBiker

Polecam każdemu miłoścnikowi zamków ...poza przepięknymi ruinami można też zobaczyć małe źródełko wypływajace tuż za murami zamku .


Ptwierdzam. Wspaniałe ruiny zamku. Polecam na wycieczki szkolne, zwłaszcza z wieczornymi atrakcjami 🙂

Zamek Krzyżtopór na blogu

Wokół Sandomierza

Wokół Sandomierza prowadzą dwa bardzo ciekawe, tematyczne szlaki - Sandomierski Szlak Jabłkowy i Sandomierski Szlak Winiarski. To tutaj spotkaliśmy ciekawe i cenne zabytki oraz wspaniałych ludzi. Zobaczcie sami 🙂

18 czerwiec 2021 12:41

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

15 najlepszych atrakcji w Polsce na 15 lat Polskich Szlaków

15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.

Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.

01 maj 2020 21:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021