Muzeum Chleba

Muzeum Chleba w Radzionkowie

(4.8 głosów: 20)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum pasjonackie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie niedaleko Bytomia i Tarnowskich Gór to wyjątkowe miejsce stworzone przez pasjonata - pana Piotra Mankiewicza, który całe swe dorosłe życie kolekcjonuje eksponaty i pragnie przekazać młodemu pokoleniu przywiązanie do tradycji.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Muzeum Chleba - element Szlaku Zabytków Techniki

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek leży na Szlaku Zabytków Techniki. Otwarte jest dla turystów przez cały rok, ale poza umówionymi wcześniej grupami dostępne jest tylko w tygodniu. Nastawione jest bowiem głównie na grupy szkolne i przedszkolne, ponieważ właścicielowi zależy, aby przekazać swe wartości młodemu pokoleniu. Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Industriada w Muzeum

Są jednak momenty, kiedy Muzeum Chleba otwiera się też w weekendy, np. podczas corocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki. Pobyt w Muzeum trwa około 1,5 godzinki i można sporo się w tym czasie nauczyć, a najważniejsza lekcja, jaką się stąd wynosi to szacunek do chleba. To bardzo cenna lekcja, przydatna w dzisiejszych czasach nie tylko dzieciom, gdyż chleb często ląduje w śmietniku, a jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, w czasie wojny tak wiele osób głodowało w Polsce.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Co zobaczysz w Muzeum Chleba?

W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek zobaczyć można zabytkowe sprzęty i elementy wyposażenia wnętrz, a także dokumenty z poprzednich wieków. Zasiadając w zabytkowych ławkach przeniesiesz się do dawnej szkoły, gdzie dzieci klęczały za złe zachowanie, a pisały nie w zeszytach, a na tabliczkach. Na filmach poznasz proces produkcji chleba, a nawet sam z gotowego ciasta uformujesz chałkę lub bułeczkę, którą po upieczeniu na koniec zwiedzania możesz zjeść.Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum chleba w Radzionkowie, mokunka
Muzeum chleba w Radzionkowie, mokunka

Program zwiedzania Muzeum Chleba

Zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek podzielone jest na dwie części. Pierwsza mówi o historii chleba, druga zaś o dawnej szkole. Poszczególne elementy zwiedzania to:

1. Historia chleba

  • film „Chleb” dla starszych i "Ballada o bochenku chleba" dla przedszkolaków
  • prelekcja o szacunku do chleba
  • warsztaty z ciastem
  • zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

2. Lekcja w dawnej klasie szkolnej

  • opowiadanie o zwyczajach w dawnej szkole, jak wyglądały ławki, książki, stroje i sama nauka
  • nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych
  • historia komputerów - oglądanie sprzętów z różnych okresów, niesamowite jest, jak bardzo one się zmieniły na przestrzeni ledwie kilkudziesięciu lat

Na koniec można spędzić chwil kilka w Bacówce, zjeść wypieki lub swój prowiant i kupić pamiątki z Muzeum.Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Czy warto odwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie?

Moim zdaniem na pewno warto. Myślę, że w dzisiejszych czasach gonitwy, bieganiny i masowej konsumpcji trzeba czasem choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad większym sensem swego życia. Warto sięgnąć do korzeni, do naszej przeszłości, kiedy szanowało się każdy okruszek chleba i to nie tylko dlatego, że często brakowało go prawie w każdym polskim domu, ale dlatego, że mówiło się, że chleb to dar Boży i przed ukrojeniem pierwszej kromki robiło się na chlebie znak krzyża. Pamiętam, jak moja babcia tak robiła i właśnie w Muzeum Chleba sobie o tym przypomniałam. 

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Dobrze też zrobi dzisiejszym dzieciom spojrzenie na dawną szkołę, gdzie nie było wygód, komputerów, a Pani z linijką chodziła między uczniami i pilnowała dyscypliny. Nie chciałabym absolutnie, by taki rygor do szkoły wrócił, ale dobrze wiedzieć, jak kiedyś było 🙂 Tematyka Muzeum i dość długi czas zwiedzania mogą jednak nie współgrać z małymi dziećmi. Myślę, że dzieci młodsze niż 5-letnie będą się tutaj nudzić.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Pn-pt 11.00-15.00
W weekendy tylko dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych
Bilety: 25 zł
Czas zwiedzania Muzeum to 1,5-2 h

Adres

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
ul. Nałkowskiej 5, Radzionków
tel. 32/ 387-17-60
www.muzeum-chleba.pl

GPS: 50°22'55N, 18°54'5E

Radzionków noclegi

Radzionków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba otwarto 26 kwietnia 2000 roku , MM
Muzeum Chleba, MM
Muzeum Chleba
Radzionków Górny Śląsk
Normalna
muzea czynne cały rok dla rodziny wstęp płatny zabytki techniki muzea chleba
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Tomek
Pierwszy raz tam byłem przez przypadek i było to jedno z większych, pozytywnych zdziwień. Właściciel życzliwy, chętnie opowiada o eksponatach i historii tego miejsca. Można samemu zrobić plecionkę i ją wypieczoną odebrać na koniec zwiedzania a zwiedzać i podziwiać jest co. Muzem inne od innych. Byłem tam już chyba z osiem razy i polecam każdemu.
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne muzeum. Uczy szacunku do chleba. Polecam
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022