Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Muzeum pasjonackie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie niedaleko Bytomia i Tarnowskich Gór to wyjątkowe miejsce stworzone przez pasjonata - pana Piotra Mankiewicza, który całe swe dorosłe życie kolekcjonuje eksponaty i pragnie przekazać młodemu pokoleniu przywiązanie do tradycji.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Muzeum Chleba - element Szlaku Zabytków Techniki

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek leży na Szlaku Zabytków Techniki. Otwarte jest dla turystów przez cały rok, ale poza umówionymi wcześniej grupami dostępne jest tylko w tygodniu. Nastawione jest bowiem głównie na grupy szkolne i przedszkolne, ponieważ właścicielowi zależy, aby przekazać swe wartości młodemu pokoleniu. 

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Industriada w Muzeum

Są jednak momenty, kiedy Muzeum Chleba otwiera się też w weekendy, np. podczas corocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki. Pobyt w Muzeum trwa około 1,5 godzinki i można sporo się w tym czasie nauczyć, a najważniejsza lekcja, jaką się stąd wynosi to szacunek do chleba. To bardzo cenna lekcja, przydatna w dzisiejszych czasach nie tylko dzieciom, gdyż chleb często ląduje w śmietniku, a jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, w czasie wojny tak wiele osób głodowało w Polsce.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Co zobaczysz w Muzeum Chleba?

W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek zobaczyć można zabytkowe sprzęty i elementy wyposażenia wnętrz, a także dokumenty z poprzednich wieków. Zasiadając w zabytkowych ławkach przeniesiesz się do dawnej szkoły, gdzie dzieci klęczały za złe zachowanie, a pisały nie w zeszytach, a na tabliczkach. Na filmach poznasz proces produkcji chleba, a nawet sam z gotowego ciasta uformujesz chałkę lub bułeczkę, którą po upieczeniu na koniec zwiedzania możesz zjeść.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum chleba w Radzionkowie
Muzeum chleba w Radzionkowie

Program zwiedzania Muzeum Chleba

Zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek podzielone jest na dwie części. Pierwsza mówi o historii chleba, druga zaś o dawnej szkole. Poszczególne elementy zwiedzania to:

1. Historia chleba

  • film „Chleb” dla starszych i "Ballada o bochenku chleba" dla przedszkolaków
  • prelekcja o szacunku do chleba
  • warsztaty z ciastem
  • zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

2. Lekcja w dawnej klasie szkolnej

  • opowiadanie o zwyczajach w dawnej szkole, jak wyglądały ławki, książki, stroje i sama nauka
  • nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych
  • historia komputerów - oglądanie sprzętów z różnych okresów, niesamowite jest, jak bardzo one się zmieniły na przestrzeni ledwie kilkudziesięciu lat

Na koniec można spędzić chwil kilka w Bacówce, zjeść wypieki lub swój prowiant i kupić pamiątki z Muzeum.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Czy warto odwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie?

Moim zdaniem na pewno warto. Myślę, że w dzisiejszych czasach gonitwy, bieganiny i masowej konsumpcji trzeba czasem choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad większym sensem swego życia. Warto sięgnąć do korzeni, do naszej przeszłości, kiedy szanowało się każdy okruszek chleba i to nie tylko dlatego, że często brakowało go prawie w każdym polskim domu, ale dlatego, że mówiło się, że chleb to dar Boży i przed ukrojeniem pierwszej kromki robiło się na chlebie znak krzyża. Pamiętam, jak moja babcia tak robiła i właśnie w Muzeum Chleba sobie o tym przypomniałam. 

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Dobrze też zrobi dzisiejszym dzieciom spojrzenie na dawną szkołę, gdzie nie było wygód, komputerów, a Pani z linijką chodziła między uczniami i pilnowała dyscypliny. Nie chciałabym absolutnie, by taki rygor do szkoły wrócił, ale dobrze wiedzieć, jak kiedyś było 🙂 Tematyka Muzeum i dość długi czas zwiedzania mogą jednak nie współgrać z małymi dziećmi. Myślę, że dzieci młodsze niż 5-letnie będą się tutaj nudzić.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Informacje praktyczne

Pn-pt 11.00-15.00
W weekendy tylko dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych
Bilety: 25 zł
Czas zwiedzania Muzeum to 1,5-2 h

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
ul. Nałkowskiej 5, Radzionków
tel. 32/ 387-17-60
www.muzeum-chleba.pl

Noclegi w Radzionkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba otwarto 26 kwietnia 2000 roku
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
(4.8 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Tomek
Pierwszy raz tam byłem przez przypadek i było to jedno z większych, pozytywnych zdziwień. Właściciel życzliwy, chętnie opowiada o eksponatach i historii tego miejsca. Można samemu zrobić plecionkę i ją wypieczoną odebrać na koniec zwiedzania a zwiedzać i podziwiać jest co. Muzem inne od innych. Byłem tam już chyba z osiem razy i polecam każdemu.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne muzeum. Uczy szacunku do chleba. Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024