Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Muzeum pasjonackie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie niedaleko Bytomia i Tarnowskich Gór to wyjątkowe miejsce stworzone przez pasjonata - pana Piotra Mankiewicza, który całe swe dorosłe życie kolekcjonuje eksponaty i pragnie przekazać młodemu pokoleniu przywiązanie do tradycji.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Muzeum Chleba - element Szlaku Zabytków Techniki

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek leży na Szlaku Zabytków Techniki. Otwarte jest dla turystów przez cały rok, ale poza umówionymi wcześniej grupami dostępne jest tylko w tygodniu. Nastawione jest bowiem głównie na grupy szkolne i przedszkolne, ponieważ właścicielowi zależy, aby przekazać swe wartości młodemu pokoleniu. Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Industriada w Muzeum

Są jednak momenty, kiedy Muzeum Chleba otwiera się też w weekendy, np. podczas corocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki. Pobyt w Muzeum trwa około 1,5 godzinki i można sporo się w tym czasie nauczyć, a najważniejsza lekcja, jaką się stąd wynosi to szacunek do chleba. To bardzo cenna lekcja, przydatna w dzisiejszych czasach nie tylko dzieciom, gdyż chleb często ląduje w śmietniku, a jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, w czasie wojny tak wiele osób głodowało w Polsce.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Co zobaczysz w Muzeum Chleba?

W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek zobaczyć można zabytkowe sprzęty i elementy wyposażenia wnętrz, a także dokumenty z poprzednich wieków. Zasiadając w zabytkowych ławkach przeniesiesz się do dawnej szkoły, gdzie dzieci klęczały za złe zachowanie, a pisały nie w zeszytach, a na tabliczkach. Na filmach poznasz proces produkcji chleba, a nawet sam z gotowego ciasta uformujesz chałkę lub bułeczkę, którą po upieczeniu na koniec zwiedzania możesz zjeść.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum chleba w Radzionkowie
Muzeum chleba w Radzionkowie

Program zwiedzania Muzeum Chleba

Zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek podzielone jest na dwie części. Pierwsza mówi o historii chleba, druga zaś o dawnej szkole. Poszczególne elementy zwiedzania to:

1. Historia chleba

  • film „Chleb” dla starszych i "Ballada o bochenku chleba" dla przedszkolaków
  • prelekcja o szacunku do chleba
  • warsztaty z ciastem
  • zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

2. Lekcja w dawnej klasie szkolnej

  • opowiadanie o zwyczajach w dawnej szkole, jak wyglądały ławki, książki, stroje i sama nauka
  • nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych
  • historia komputerów - oglądanie sprzętów z różnych okresów, niesamowite jest, jak bardzo one się zmieniły na przestrzeni ledwie kilkudziesięciu lat

Na koniec można spędzić chwil kilka w Bacówce, zjeść wypieki lub swój prowiant i kupić pamiątki z Muzeum.Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Czy warto odwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie?

Moim zdaniem na pewno warto. Myślę, że w dzisiejszych czasach gonitwy, bieganiny i masowej konsumpcji trzeba czasem choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad większym sensem swego życia. Warto sięgnąć do korzeni, do naszej przeszłości, kiedy szanowało się każdy okruszek chleba i to nie tylko dlatego, że często brakowało go prawie w każdym polskim domu, ale dlatego, że mówiło się, że chleb to dar Boży i przed ukrojeniem pierwszej kromki robiło się na chlebie znak krzyża. Pamiętam, jak moja babcia tak robiła i właśnie w Muzeum Chleba sobie o tym przypomniałam. 

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Dobrze też zrobi dzisiejszym dzieciom spojrzenie na dawną szkołę, gdzie nie było wygód, komputerów, a Pani z linijką chodziła między uczniami i pilnowała dyscypliny. Nie chciałabym absolutnie, by taki rygor do szkoły wrócił, ale dobrze wiedzieć, jak kiedyś było 🙂 Tematyka Muzeum i dość długi czas zwiedzania mogą jednak nie współgrać z małymi dziećmi. Myślę, że dzieci młodsze niż 5-letnie będą się tutaj nudzić.

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Informacje praktyczne

Pn-pt 11.00-15.00
W weekendy tylko dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych
Bilety: 25 zł
Czas zwiedzania Muzeum to 1,5-2 h

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
ul. Nałkowskiej 5, Radzionków
tel. 32/ 387-17-60
www.muzeum-chleba.plNoclegi w Radzionkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba otwarto 26 kwietnia 2000 roku
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 20)
Twoja ocena
Tomek
Pierwszy raz tam byłem przez przypadek i było to jedno z większych, pozytywnych zdziwień. Właściciel życzliwy, chętnie opowiada o eksponatach i historii tego miejsca. Można samemu zrobić plecionkę i ją wypieczoną odebrać na koniec zwiedzania a zwiedzać i podziwiać jest co. Muzem inne od innych. Byłem tam już chyba z osiem razy i polecam każdemu.
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne muzeum. Uczy szacunku do chleba. Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024