Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy

(4 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Gdański Szlak Wodociągowy jest jedną z nowszych atrakcji turystycznych Gdańska, został uruchomiony w 2018 roku. Obiekty  szczerze zachwycą zarówno  miłośników historii, architektury, jak i przyrody. Szlak tworzą trzy miejsca silnie oddziałujące na różne zmysły człowieka. W budowlach można nasycić wzrok i słuch wyjątkowymi, zapadającymi w pamięć doznaniami. Na GSW składają się: Zbiornik Wody Stary SobieskiZbiornik Wody Kazimierz i Zbiornik Wody Stara Orunia.Zbiornik Wody Stara Orunia powstał już w drugiej połowie XIX wieku,  w 1869 roku w pobliżu Parku Oruńskiego. Zaopatrywał mieszkańców Gdańska w wodę pitną pochodzącą z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dziś jest miejscem zimowania największej na Pomorzu kolonii nietoperzy, zimują tu nocki duże, nocki Natterera, nocki rude oraz gacki brunatne. Obiekt celowo zalano czystą wodą na wysokość około 5 cm. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy, a dodatkowo tworzy wyjątkowy efekt wizualny. Turyści poruszają się po bezpiecznych, metalowych kładkach.  Sklepienie zbiornika przywodzi na myśl świątynię lub rzymskie katakumby. Ciekawostką jest, że znaleziono tu tzw. kapsułę czasu – historyczny list, pozostawiony najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu, obecnie eksponat znajduje się na wystawie w Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
ul. Kampinoska 61, Gdańsk-Orunia
Dojście od parkingu oznakowanego tabliczką Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przy ul. Nowiny
Obiekt udostępniany w sezonie turystycznym, kiedy nie zimują tu nietoperze
Jednorazowo do obiektu wchodzi 30 osób, czas wizyty 30 minut
Warto wziąć okrycie wierzchnie bo panuje tu niska temperatura, około 10 stopni Celsjusza
Bilety: 5 zł
Zwiedzanie każdego z obiektów odbywa się w grupach z przewodnikami, w wyznaczonych godzinach, po wcześniejszych zapisach drogą internetową.
www.giwk.pl
ttps://www.facebook.com/gdanskiszlakwodociagowy/
https://otwartezabytki.pl/pl/relics/78528-gdansk-gdanski-szlak-wodociagowywww.giwk.pl

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdańsk
Jaskinie i podziemia
Normalna
podziemne trasy turystyczne muzea
54°19'9N, 18°37'29E
05 sierpień 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Cichutka
24 czerwiec 2020 12:52
Jest to na pewno atrakcja dla lubiących takie miejsca, bo niestety z przykrością stwierdzam że może trafiłam na beznadziejną przewodniczkę ale wejście i wyjście do obiektu i niczego się nie dowiedzieć to marnie.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację