Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
54°19'9" N, 18°37'29" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Gdański Szlak Wodociągowy jest jedną z nowszych atrakcji turystycznych Gdańska, został uruchomiony w 2018 roku. Obiekty  szczerze zachwycą zarówno  miłośników historii, architektury, jak i przyrody. Szlak tworzą trzy miejsca silnie oddziałujące na różne zmysły człowieka. W budowlach można nasycić wzrok i słuch wyjątkowymi, zapadającymi w pamięć doznaniami. Na GSW składają się: Zbiornik Wody Stary SobieskiZbiornik Wody Kazimierz i Zbiornik Wody Stara Orunia.Zbiornik Wody Stara Orunia powstał już w drugiej połowie XIX wieku,  w 1869 roku w pobliżu Parku Oruńskiego. Zaopatrywał mieszkańców Gdańska w wodę pitną pochodzącą z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dziś jest miejscem zimowania największej na Pomorzu kolonii nietoperzy, zimują tu nocki duże, nocki Natterera, nocki rude oraz gacki brunatne. Obiekt celowo zalano czystą wodą na wysokość około 5 cm. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy, a dodatkowo tworzy wyjątkowy efekt wizualny. Turyści poruszają się po bezpiecznych, metalowych kładkach.  Sklepienie zbiornika przywodzi na myśl świątynię lub rzymskie katakumby. Ciekawostką jest, że znaleziono tu tzw. kapsułę czasu – historyczny list, pozostawiony najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu, obecnie eksponat znajduje się na wystawie w Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
ul. Kampinoska 61, Gdańsk-Orunia
Dojście od parkingu oznakowanego tabliczką Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przy ul. Nowiny
Obiekt udostępniany w sezonie turystycznym, kiedy nie zimują tu nietoperze
Jednorazowo do obiektu wchodzi 30 osób, czas wizyty 30 minut
Warto wziąć okrycie wierzchnie bo panuje tu niska temperatura, około 10 stopni Celsjusza
Bilety: 5 zł
Zwiedzanie każdego z obiektów odbywa się w grupach z przewodnikami, w wyznaczonych godzinach, po wcześniejszych zapisach drogą internetową.
www.giwk.pl
ttps://www.facebook.com/gdanskiszlakwodociagowy/
https://otwartezabytki.pl/pl/relics/78528-gdansk-gdanski-szlak-wodociagowywww.giwk.pl

Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy Zbiornik Wody Stara Orunia - Gdański Szlak Wodociągowy

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
GSW Zapaleniec 600 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Cichutka Zapaleniec 627 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-24 na
Jest to na pewno atrakcja dla lubiących takie miejsca, bo niestety z przykrością stwierdzam że może trafiłam na beznadziejną przewodniczkę ale wejście i wyjście do obiektu i niczego się nie dowiedzieć to marnie.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021