Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce

Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum Krakowa, przy trasie E 40. Z Krakowa można tu dojechać z Dworca Głównego pociągiem podmiejskim albo minibusem. Kopalnia to jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych w świecie, przyciągający miliony turystów.Kopalnia na Liście Unesco

Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi labirynt podziemnych chodników o długości 300 km, będących pozostałością po 700-letniej eksploatacji na tym obszarze. Jako niezwykle cenny zabytek kultury materialnej Kopalnia Soli w 1978 roku została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Unesco, jako jeden z pierwszych obiektów.

Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce

Zwiedzanie Kopalni Soli

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce trwa około 2 godzin (z Muzeum Żupnym 3 godziny), na kilku alternatywnych trasach, w tym na popularnej Trasie Turystycznej, bardziej ekstremalnej Trasie Górniczej czy Solilandii dla dzieci.Najbardziej znanym i najpiękniejszym fragmentem Kopalni w Wieliczce jest ogromna kaplica Św. Kingi, która przyczyniła się do powstania Kopalni. Piękno Kaplicy wykutej w soli jest zachwycające! Poza kaplicą Św. Kingi jest w kopalni wiele innych cudnych miejsc wartych zobaczenia. Ponadto odbywają się tu koncerty, wystawy, nagrywane są też zdjęcia do filmów. Pamiętaj o cieplejszym odzieniu, temperatura w Kopalni to około 15 stopni Celsjusza. Bilety warto rezerwować wcześniej, gdyż liczne rzesze turystów chcących odwiedzić ten cud techniki ustawiają się w długich kolejkach pod Kopalnią.

Niemal wszystkie podziemne trasy rozpoczynają się w Szybie Daniłowicza, w kompleksie budynków Kopalni Soli "Wieliczka". Natomiast zwiedzanie Trasy górniczej i Tajemnic wielickiej kopalni rozpoczyna się z Szybu Regis leżącego w samym centrum Wieliczki, koło Zamku Żupnego przy ul. Zamkowej. Jeśli zwiedzamy obie trasy, przysługuje bilet promocyjny.W listopadzie 2014 roku w Kopalni w ramach Muzeum Żup Krakowskich udostępniono multimedialną Kaplicę Św. Jana Pawła II. Również w 2014 roku obok Kopalni otwarto Tężnię Solankową.

Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce

Msza Św. w Kopalni

Warta polecenia jest też Msza Św. w Kopalni, która odbywa się w kaplicy Św. Kingi w każdą niedzielę i godzinie 7.30. To ciekawy sposób na spędzenie dłuższej, spokojnej chwili w tym cudownym miejscu. Wstęp na mszę jest darmowy.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Trasa Turystyczna
IV-X codziennie 7.30-19.30
XI-III pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 9.00-19.00
Bilety: normalny 66 zł, ulgowy dla dzieci 48 zł
studenci i seniorzy 57 zł, rodzinny 180 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
Bilet na Trasę Turystycznej zawiera wstęp na trasę Muzeum Żup Krakowskich
Zniżka z Kartą Dużej Rodziny
Solilandia: normalny 80 zł, ulgowy 60 zł, rodzinny 220 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie

Adres

Kopalnia Soli Wieliczka
Trasa Turystyczna - Szyb Daniłowicza
ul. Daniłowicza 10, Wieliczka
Trasa Górnicza - Szyb Regis
Plac Kościuszki 9, Wieliczka
tel. 12/ 278-73-02
www.kopalnia.pl

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

tota2
28 lipiec 2020 19:58
fantastyczne miejsce i świetna obsługa. drobny minus za opóźnienie wejścia - 20 minut ekstra czekania w 30 stopniach w cieniu.
DominikPL
16 kwiecień 2020 13:08
Fantastyczne miejsce! Polecam odwiedzić
Łukasz Piernikarczyk
27 luty 2020 14:16
Ta atrakcja jest z tych, którą trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu - robi ogromne wrażenie. Polecam!
oleander123
18 lipiec 2017 16:25

Niezapomniane wrażenia... Do dziś czuję zapach i smak soli:).

Karolina
19 styczeń 2017 23:26

Koniecznie trzeba zobaczyć. Pięknie zagospodarowane przestrzenie, oświetlenie dodające magii. Trafiła się nam zaangażowana przewodniczka, podająca konkretne dane, okraszone ciekawymi anegdotami. Uwaga: na zwiedzanie trzeba zarezerwować aż 3 godziny, lepiej zjeść przed zejściem. Warto także zaopatrzyć się w wodę, sklep w podziemiach dopiero po ponad godzinie chodzenia i lizania słonych ścian :)

Karolina
10 sierpień 2016 16:35

Miejsce warte odwiedzenia, jeśli jesteście w okolicach Krakowa naprawdę warto. Do zwiedzania oddano dwie trasy, rekreacyjną i górniczą. Osobiście polecam rekreacyjną, jest krótsza i można zobaczyć niesamowite miejsca w kopalni,

Karolina Snowarska
14 czerwiec 2016 10:28

Warte zobaczenia

perlator
03 luty 2016 16:21

Kto nie był niech żałuje

Marta
12 sierpień 2015 22:11

To po prostu trzeba zobaczyć :)

allmak86
24 sierpień 2014 08:18

Czarujące miejsce! Naprawde warte zobaczenia. Ale w sezonie letnim radze wstać rano i stanąć o 8 w kolejce bo czeka sie ok 1 godz. puźniej kolejka jest tak długa że czeka się ok 3 godz. Ale oczekiwanie jest tego warte. Cena dość wysoka ale z przewodnikiem, nie będą to zmarnowane pieniądze.

biedronka01
23 kwiecień 2013 14:45

Piękne miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Anna Piernikarczyk
08 grudzień 2011 11:06

to prawda :) Ceny powalają, ale i tak mnóstwo chętnych, poza tym to są też ceny pod zagranicznych gości.

Kopalnia Soli w Wieliczce na blogu

Top Atrakcje 2020 - to już Finał!

Od poniedziałku 1 czerwca do 21 czerwca 2020 trwa u nas Finał Top Atrakcji 2020. Ze 160 atrakcji teraz zostało już tylko 40 i to z nich wyłonicie najlepsze atrakcje - turystyczne hity tego lata!

Zachęcamy do głosowania, które odbywa się tutaj!
Nie jest wymagana rejestracja, wybierzmy wspólnie najlepsze polskie atrakcje i promujmy je wszystkie jak najszerzej, wszak to Polska w tym roku będzie rządziła w naszych wakacyjnych planach 🙂

02 czerwiec 2020 09:25

Podziemna Polska. Top 8 atrakcji pod ziemią

Zwiedzanie podziemne to bardzo fajna sprawa, o czym może nie wszyscy wiedzą. Specyficzne warunki sprawiają, że podziemne eskapady zawsze dodają dreszczyku emocji i stają się przygodą. Tutaj wszyscy stajemy się do siebie podobni, w traperach, w cieplejszym odzieniu, bo pod ziemią zwykle nie jest cieplej niż 10 stopni Celsjusza, a może być nawet koło 6. Do tego często kapie na głowę, no i zwykle brakuje światła. Jeśli do tego wszystkiego dodać nietoperze i pająki, robi się naprawdę ciekawie. Już mi się podoba, a Tobie? Jeśli Cię zachęciłam, to ten tekst jest dla Ciebie, zobacz najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce!

27 luty 2020 13:22

Wieliczka nad i pod ziemią

Wieliczka znacząca jest głównie z racji tego, co kryje pod ziemią. To wielowiekowe korytarze Kopalni Soli działającej tu od XIII wieku. Udostępnione dla turystów, zachwycają prawdziwe tłumy z całego świata. Podziemna trasa urzeka w wielu miejscach, jednak szczególnie piękna jest ogromna Kaplica Św. Kingi. Tutaj po prostu trzeba być! Nad ziemią też Wieliczka oferuje ciekawe obiekty - Zamek Żupny, Kościół Ś…
23 wrzesień 2015 14:48
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację