Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kopalnia Soli Wieliczka
Szyb Daniłowicza
ul. Daniłowicza 10, Wieliczka
Szyb Regis
Plac Kościuszki 9, Wieliczka
tel. 12/ 278-73-12
www.kopalnia.pl

49°58'59" N, 20°3'21" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum Krakowa, przy trasie E 40. Z Krakowa można tu dojechać z Dworca Głównego pociągiem podmiejskim albo minibusem. Kopalnia to jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych w świecie, przyciągający miliony turystów.Kopalnia na Liście Unesco

Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi labirynt podziemnych chodników o długości 300 km, będących pozostałością po 700-letniej eksploatacji na tym obszarze. Jako niezwykle cenny zabytek kultury materialnej Kopalnia Soli w 1978 roku została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Unesco, jako jeden z pierwszych obiektów.

Jan Paweł II w Kopalni
Jan Paweł II w Kopalni

Zwiedzanie Kopalni Soli

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce trwa około 2 godzin (z Muzeum Żupnym 3 godziny), na kilku alternatywnych trasach, w tym na popularnej Trasie Turystycznej, bardziej ekstremalnej Trasie Górniczej czy Solilandii dla dzieci.

Najbardziej znanym i najpiękniejszym fragmentem Kopalni w Wieliczce jest ogromna kaplica Św. Kingi, która przyczyniła się do powstania Kopalni. Piękno Kaplicy wykutej w soli jest zachwycające! Poza kaplicą Św. Kingi jest w kopalni wiele innych cudnych miejsc wartych zobaczenia. Ponadto odbywają się tu koncerty, wystawy, nagrywane są też zdjęcia do filmów. Pamiętaj o cieplejszym odzieniu, temperatura w Kopalni to około 15 stopni Celsjusza. Bilety warto rezerwować wcześniej, gdyż liczne rzesze turystów chcących odwiedzić ten cud techniki ustawiają się w długich kolejkach pod Kopalnią.

Kopalnia w Wieliczce Kaplica Św. Kingi
Ołtarz ze Św. Kingą
Kopalnia w Wieliczce


Niemal wszystkie podziemne trasy rozpoczynają się w Szybie Daniłowicza, w kompleksie budynków Kopalni Soli "Wieliczka". Natomiast zwiedzanie Trasy górniczej i Tajemnic wielickiej kopalni rozpoczyna się z Szybu Regis leżącego w samym centrum Wieliczki, koło Zamku Żupnego przy ul. Zamkowej. Jeśli zwiedzamy obie trasy, przysługuje bilet promocyjny.

W listopadzie 2014 roku w Kopalni w ramach Muzeum Żup Krakowskich udostępniono multimedialną Kaplicę Św. Jana Pawła II. Również w 2014 roku obok Kopalni otwarto Tężnię Solankową.

Komora Michałowice
Komora Michałowice


Msza Św. w Kopalni

Warta polecenia jest też Msza Św. w Kopalni, która odbywa się w kaplicy Św. Kingi w każdą niedzielę i godzinie 7.30. To ciekawy sposób na spędzenie dłuższej, spokojnej chwili w tym cudownym miejscu. Wstęp na mszę jest darmowy.

Kaplica Św. Krzyża Komora z Krasnoludkami Kopalnia w Wieliczce Kopalnia w Wieliczce Komora Piłsudskiego w Wieliczce Komora Kazimierza Wielkiego Kopalnia w Wieliczce kon Baśka Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

tota2 Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-28 na
fantastyczne miejsce i świetna obsługa. drobny minus za opóźnienie wejścia - 20 minut ekstra czekania w 30 stopniach w cieniu.
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Fantastyczne miejsce! Polecam odwiedzić
Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-27 na
Ta atrakcja jest z tych, którą trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu - robi ogromne wrażenie. Polecam!
Avatar użytkownika
oleander123 Weekendowy turysta 77 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-18 na

Niezapomniane wrażenia... Do dziś czuję zapach i smak soli:).

Avatar użytkownika
Karolina Weekendowy turysta 66 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-01-19 na

Koniecznie trzeba zobaczyć. Pięknie zagospodarowane przestrzenie, oświetlenie dodające magii. Trafiła się nam zaangażowana przewodniczka, podająca konkretne dane, okraszone ciekawymi anegdotami. Uwaga: na zwiedzanie trzeba zarezerwować aż 3 godziny, lepiej zjeść przed zejściem. Warto także zaopatrzyć się w wodę, sklep w podziemiach dopiero po ponad godzinie chodzenia i lizania słonych ścian :)

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-10 na

Miejsce warte odwiedzenia, jeśli jesteście w okolicach Krakowa naprawdę warto. Do zwiedzania oddano dwie trasy, rekreacyjną i górniczą. Osobiście polecam rekreacyjną, jest krótsza i można zobaczyć niesamowite miejsca w kopalni,

Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-14 na

Warte zobaczenia

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Kto nie był niech żałuje

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-12 na

To po prostu trzeba zobaczyć :)

allmak86 Weekendowy turysta 31 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-08-24 na

Czarujące miejsce! Naprawde warte zobaczenia. Ale w sezonie letnim radze wstać rano i stanąć o 8 w kolejce bo czeka sie ok 1 godz. puźniej kolejka jest tak długa że czeka się ok 3 godz. Ale oczekiwanie jest tego warte. Cena dość wysoka ale z przewodnikiem, nie będą to zmarnowane pieniądze.

Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-23 na

Piękne miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-08 na

to prawda :) Ceny powalają, ale i tak mnóstwo chętnych, poza tym to są też ceny pod zagranicznych gości.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020