Zamek w Żywcu

Zamek w Żywcu

(4.3 głosów: 93)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stary Zamek znajduje się w centrum Żywca, w pobliżu pałacu i katedry Narodzenia NMP, u wlotu do wspaniałego zabytkowego parku zamkowego, zwanego też Parkiem Habsburgów. Zamek nosi nazwę Stary, bowiem naprzeciw niego stoi tzw. Nowy Zamek czyli Pałac Habsburgów.

Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu

Historia zamku w Żywcu

Najstarsze, gotyckie założenie zamkowe w Żywcu powstało w XV wieku i składało się z wieży mieszkalnej, drewnianych zabudowań oraz płytkiej fosy. Później, jeszcze w tym samym stuleciu, za czasów Komorowskich, budowla stała się obronną fortecą, z czterema wieżami mieszkalnymi, dziedzińcem oraz murami obronnymi z basztami narożnymi. Pod koniec XVI wieku warownia została przebudowana i nabrała cech renesansowej rezydencji z krużgankami i attykami. Kolejne przebudowy z zachowaniem stylu eleganckiej rezydencji przeprowadzili Wielopolscy (w stylu barokowym) i Habsburgowie, którzy nadali zamkowi dzisiejszy kształt.Podczas wojny zamek przejęli Niemcy, zaś po jej zakończeniu zamek znalazł się w rękach miasta. To nie był najlepszy czas dla tej budowli, dopiero od 2005 roku stanowi on siedzibę Muzeum Miejskiego.

Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu

Zwiedzanie zamku w Żywcu

Do dziś zamek w Żywcu jest udostępniony dla turystów w postaci Muzeum Miejskiego, zabytek jest gruntownie odnowiony i prezentuje się fantastycznie, a zamkowy dziedziniec z pięknymi krużgankami jest perełką. Z dziedzińca wchodzi się do przyziemia i romantycznej kawiarni "Rycerskiej", a we wnętrzach dostępne są wystawy, na których zobaczyć można znaleziska z archeologicznych wykopalisk czy narzędzia tortur, a także poznać historię miasta. A to wszystko na kilku wystawach, na które można wykupić bilet łączny lub osobne bilety. 

Wystawy na zamku w Żywcu

  • Historia i Tradycja Miasta Żywca
  • Kultura Ludowa Żywiecczyzny
  • Konfessaty Czyli Sądy,
    Wyroki i Tortury w Żywcu
  • Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny
  • Archeologiczna
  • Sztuka Sakralna Żywiecczyzny
  • Wystawa Czasowa /Galeria/
Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu

Park Zamkowy w Żywcu

Zamek i pałac otacza piękny zabytkowy Park Pałacowy, kryjący ciekawy Domek Chiński, Stajnię Miejską i Mini Zoo, obecnie nieczynny Park Miniatur oraz inne atrakcje. Stoi tu również od 2012 roku ławeczka księżnej Alicji Habsburg

Film o Żywcu

Zobacz film o Żywcu, w którym zamek znalazł się na 2. miejscu wśród najpiękniejszych atrakcji tego miasta.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Wystawy w zamku czynne są przez cały rok, codziennie:
pn-pt 9.00-17.00
sb-nd 10.00-17.00
W każdy poniedziałek wystawa czasowa w Galerii jest nieczynna
Bilety na wszystkie wystawy: normalny 24 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny 50 zł
Można też wykupić tańsze bilety na poszczególne wystawy
Dziedziniec dostępny jest bezpłatnie
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów dostępne są na stronie: www.muzeum-zywiec.pl

Adres

Stary Zamek - Muzeum Miejskie
ul. Zamkowa 2, Żywiec
tel. 33/ 861-21-24, 609-014-555

GPS: 49°41'17N, 19°11'60E

Żywiec noclegi

Żywiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Satry zamek w Żywcu
Zamek Żywiec
Żywiec zamek
Zamek w Żywcu
Zamek
dziedziniec zamku
Zamek w Żywcu
Żywiec
wystawa tortur
wystawa narzędzi tortur
Żywiec Beskid Żywiecki Beskid Mały
Perełka
czynne cały rok zamki udostępnione renesansowe wiek XV
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

MalwinaM
Miejsce z potencjałem, jak dla mnie zbyt mało informacji o samym zamku. Wystawy czasowe współczesnych malarzy nie koniecznie wszystkich muszą interesować. Kilka sal umeblowanych jak za czasów jego mieszkańców ale zero opisów, gdybyśmy nie odkryli w jednej sali audioprzewodnika to nie wiedzielibyśmy że w ogóle tam są. Jak pisałam potecjal jest ale mało wykorzystany. Piękna architektura, sala tortur z ciekawymi opisami z kronik (każdy "sprzęt" opisany wypisem z kronik kiedy użyto go w Żywcu).
Rafał

Warto tu być.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023