Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Rynek Główny 1 (Plac Mariacki), Kraków
tel. 12/ 422-05-21
www.mariacki.com

50°3'42" N, 19°56'22" E

Symbol Krakowa

Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy Rynku Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to perła sztuki i architektury polskiej, odwiedzana przez tłumy turystów z całego świata. Jako, że początki świątyni sięgają daleko w przeszłość, do wieków średnich, a w przyziemiu zachowały się fragmenty romańskiej świątyni, Kościół Mariacki w Krakowie leży na Szlaku Romańskim.Must be każdego turysty

Kościół Mariacki w Krakowie to zdecydowany "must be" nie tylko polskiego turysty! My bywamy w Krakowie niemalże co roku, i zawsze podchodzimy pod tą okazałą świątynie, ale nie za każdym razem odwiedzamy jej wnętrza. Wejście pod słynny ołtarz jest odpłatne. Warto też przynajmniej raz wspiąć się na wieżę Mariacką, z pięknym widokiem na Kraków! To ta wieże, z której rozgrywany jest hejnał. Jej zwiedzanie też jest odpłatne.

Kraków Kościół Mariacki
Kraków Kościół Mariacki

Ołtarz Wita Stwosza

Kościół od zawsze stanowił świątynię krakowskiego mieszczaństwa. Najbardziej godnym uwagi jest tu słynny, gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza w formie tryptyku, przedstawiający w głównej scenie Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. To wybitne dzieło sztuki, ale całe wnętrze świątyni zachwyca!

Świątynia została gruntownie odnowiona pod koniec XX wieku, m.in. dzięki ofiarności turystów, zwiedzanie prezbiterium bowiem odbywa się odpłatnie.

Kraków Kościół Mariacki
Kraków Kościół Mariacki
Kościół Mariacki w Krakowie


Wieża Mariacka

Z wyższej wieży Kościoła Mariackiego, zwanej Hejnalicą, co godzinę rozbrzmiewa hejnał, urywany nagle nawiązując do legendy, która mówi, że dawno, dawno temu hejnalista widząc Tatarów zmierzających do miasta, zaczął grać, by przestrzec mieszkańców przed zbliżającą się zagładą. Nie dokończył jednak melodii, gdyż strzała jednego z Tatarów przebiła jego ciało.

Na wieżę, z której do dzisiaj rozbrzmiewa hejnał na żywo, można odpłatnie wspiąć się po wielu krętych schodkach. Z góry roztacza się piękna panorama Krakowa.

Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół Mariacki w Krakowie


Zalety
  • Piękna architektura
  • Możliwość zobaczenia słynnego, historycznego ołtarza
  • Możliwość zwiedzania nie tylko samej bazyliki, ale i wieży z cudnym widokiem na miasto
Wady
  • Dość często kościół jest tłumny
  • Podziwianie ołtarza jest odpłatne, to zaburza zwiedzanie i trzeba stać w kolejce
kościół mariacki Kraków Rynek Kościół Mariacki w Krakowie Kościół Mariacki z wieżą Mariacką po lewej Bazylika Mariacka w Krakowie

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Polecam!
Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-10 na

Co tu dużo mówić - być w Krakowie i nie obejrzeć Bazyliki - to grzech. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-21 na

W sumie za wejście się nie płaci, głównymi drzwiami, płaci się za wejście koło ołtarza. Też się zastanawiam czy to dziwne płacić ale taki zabytek, tłumy sie cisną, czasem trzeba to regulować a właśnie najlepiej opłatami.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020