Zamek w Bodzentynie

Zdjęcia (10)

Bodzentyn leżący na północny wschód od Kielc, to świętokrzyskie miasteczko, zwane kiedyś Bodzęcinem. Powstało w XIV wieku i było majątkiem biskupów krakowskich. W czasie swych długich dziejów, wiele się w Bodzentynie wydarzyło. Już w 1365 roku wzniesiono tu zamek i otoczono miasto murami obronnymi.



Z zamku przebudowanego później na rezydencję zostało sporo ruin, natomiast z murów obronnych pozostało niewiele. Ledwo widoczne są one już tylko w okolicach zamku, gdyż są w znacznej części porośnięte. Nie mniej jednak ruiny na lekko pofałdowanym terenie, z widocznymi rowami, stanowiącymi kiedyś fosę, są ciekawą i mało znaną atrakcją.

Bodzentyński zamek dzisiaj

Choć z zamku zostało w sumie tylko kilka ścian, nie mniej jednak ich wielkość obrazuje, jaka to była nigdyś spora budowla. Zamek z pewnością zbudowany był z kamienia i mial kilka kondygnacji. Obok ruin widnieje dziś duża tablica informacyjna z dokładnym opisem dziejów zamku i ze szkicami jego wyglądu z czasów największej świetności.



Okolice zamku, z tego co zauważyłam, to ciekawe miejsce spacerowe, chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów, którzy przyjeżdżają do tego urokliwego, niewielkiego miasteczka w województwie świętokrzyskim.

Ruiny zamku w Bodzentynie leżą w zachodniej części miasta, niedaleko Górnego Rynku i kościoła. Najłatwiej tu dojść z rynku górnego ul. Słoneczną, za kierunkowskazami. Samochodem można podjechać pod sam zamek.

Ruiny zamku
ul. Słoneczna, Bodzentyn
Bilety: wstęp wolny

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze
Noclegi Spoko

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: