Zamek Sielecki ma długą historię, to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Już w 1403 roku można w dawnych kronikach doszukać się wzmianek o obiekcie obronnym w Sielcu.
Historia zamku w Sosnowcu
W 1487 roku Sielec wraz z zamkiem przeszedł na własność Kazimierza Jagiellończyka. Następnie w XVII wieku rozbudowano zamek, dobudowując wieżyczki oraz dwa boczne skrzydła. Po pożarze odbudowany trafił w ręce rodziny Renard i aż do II wojny światowej miała tu siedzibę Górnicza Spółka Renard. W latach powojennych mieściła się tu m.in. dyrekcja nieczynnej już kopalni "Sosnowiec", Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Szkła Współczesnego.

Zwiedzanie zamku
Zamek sielecki był wiele razy przebudowywany, dlatego z czasem zatracił swój obronny charakter. Obecnie jest to trójskrzydłowa budowla z kamienia z obszernym dziedzińcem.
Dziś w zamku siedzibę ma Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Tu odbywają się wystawy, koncerty, jarmarki, spotkania z pisarzami i różnorodne spotkania kulturalne.

Wnętrza Zamku Sieleckiego można zwiedzać za darmo, a w podziemiach mieści się stylowa restauracja o nazwie "Winiarnia u Renarda", nawiązująca do dawnych właścicieli.
Zamek Sielecki - Sosnowieckie Centrum Sztuki
ul. Zamkowa 2, Sosnowiec
tel. 32/ 266-38-42
centrum@zameksielecki.pl
www.zameksielecki.pl



Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 08:00–19:00
- wtorek: 08:00–19:00
- środa: 08:00–19:00
- czwartek: 08:00–19:00
- piątek: 08:00–19:00
- sobota: 15:00–19:00
- niedziela: 15:00–19:00
Sosnowiec noclegi
Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
