Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu, Karpiu

Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dom Kołodzieja w Wigancicach Żytawskich wybudował w 1822 roku Walter Stephen, a jego rodzina żyła w nim aż do 1947 roku. Następnie zamieszkało w nim jeszcze pięć rodzin polskich. W oryginalnym stanie, bez żadnych przeróbek przetrwał do dziś. Translokacja, czyli przemieszczenie Domu do Zgorzelca trwało od 16 maja do 11 czerwca 2005 roku.

Zagroda Kołodzieja stanowi cenny przykład architektury łużyckiej. Jest to dom o konstrukcji zrębowo, przysłupowo, ryglowej. Słupy o ozdobnej snycerce, wzmocnione są krótkimi - łukowo wyprofilowanymi mieczami. Cztery kondygnacje, mansardowy dach, rzadko spotykany w tej architekturze, portal drzwiowy, opaski okienne z piaskowca, kraty i okiennice świadczą o zamożności kołodzieja.Dom Kołodzieja w Zgorzelcu w przyszłości będzie częścią „Gościńca” w formie zagrody rolnej - zaprojektowanej wg kanonów architektury łużyckiej. Oprócz domu powstanie jeszcze Obora z żywym inwentarzem (krowy, świnie, kury itp.) oraz Stodoła, w której mieścić się będzie sala konferencyjna.  Kompleks noclegowy urządzony w stylu ludowym zaplanowany został na 54 osoby. W Gospodzie, w której zaplanowano 60 miejsc, serwowane będą produkty własne z gospodarstwa oraz dania regionalne.

Dom ten będąc „świadkiem historii” będzie żył historią ludzi, którzy w nim mieszkali, we wsi Wigancice. Stanie się kolejnym „pomostwem” pomiędzy mieszkającymi w naszym regionie narodami, a kultywowane przez nich tradycje będą pretekstem do wzajemnego poznania. W Gościncu będą miały miejsce: wieczory poezji, występy zespołów folklorystycznych, pokazy wymarłych rzemiosł, dożynki i inne imprezy ludowe. Organizowane będą warsztaty konserwatorskiego rękodzieła gdzie będą mogli się szkolić rzemieślnicy zajmujący się ratowaniem i pielęgnacją zabytków, szczególnie domów drewnianych. W chwili obecnej w Zagrodzie funkcjonuje restauracja oraz pensjonat.Zagroda Kołodzieja
ul. Aleje Lipowe, Zgorzelec
www.zagrodakolodzieja.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 12:00–22:00
  • wtorek: 12:00–22:00
  • środa: 12:00–22:00
  • czwartek: 12:00–22:00
  • piątek: 12:00–22:00
  • sobota: 12:00–22:00
  • niedziela: 12:00–22:00
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022