Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu, Karpiu

Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf

Dom Kołodzieja w Wigancicach Żytawskich wybudował w 1822 roku Walter Stephen, a jego rodzina żyła w nim aż do 1947 roku. Następnie zamieszkało w nim jeszcze pięć rodzin polskich. W oryginalnym stanie, bez żadnych przeróbek przetrwał do dziś. Translokacja, czyli przemieszczenie Domu do Zgorzelca trwało od 16 maja do 11 czerwca 2005 roku.Zagroda Kołodzieja stanowi cenny przykład architektury łużyckiej. Jest to dom o konstrukcji zrębowo, przysłupowo, ryglowej. Słupy o ozdobnej snycerce, wzmocnione są krótkimi - łukowo wyprofilowanymi mieczami. Cztery kondygnacje, mansardowy dach, rzadko spotykany w tej architekturze, portal drzwiowy, opaski okienne z piaskowca, kraty i okiennice świadczą o zamożności kołodzieja.

Dom Kołodzieja w Zgorzelcu w przyszłości będzie częścią „Gościńca” w formie zagrody rolnej - zaprojektowanej wg kanonów architektury łużyckiej. Oprócz domu powstanie jeszcze Obora z żywym inwentarzem (krowy, świnie, kury itp.) oraz Stodoła, w której mieścić się będzie sala konferencyjna.  Kompleks noclegowy urządzony w stylu ludowym zaplanowany został na 54 osoby. W Gospodzie, w której zaplanowano 60 miejsc, serwowane będą produkty własne z gospodarstwa oraz dania regionalne.Dom ten będąc „świadkiem historii” będzie żył historią ludzi, którzy w nim mieszkali, we wsi Wigancice. Stanie się kolejnym „pomostwem” pomiędzy mieszkającymi w naszym regionie narodami, a kultywowane przez nich tradycje będą pretekstem do wzajemnego poznania. W Gościncu będą miały miejsce: wieczory poezji, występy zespołów folklorystycznych, pokazy wymarłych rzemiosł, dożynki i inne imprezy ludowe. Organizowane będą warsztaty konserwatorskiego rękodzieła gdzie będą mogli się szkolić rzemieślnicy zajmujący się ratowaniem i pielęgnacją zabytków, szczególnie domów drewnianych. W chwili obecnej w Zagrodzie funkcjonuje restauracja oraz pensjonat.

Zagroda Kołodzieja
ul. Aleje Lipowe, Zgorzelec
www.zagrodakolodzieja.plGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 12:00–22:00
  • wtorek: 12:00–22:00
  • środa: 12:00–22:00
  • czwartek: 12:00–22:00
  • piątek: 12:00–22:00
  • sobota: 12:00–22:00
  • niedziela: 12:00–22:00
Booking.com
Karczmy i restauracje
Normalna
restauracje
51°9'41N, 15°1'40E
19 wrzesień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację