Wieża Gocławska w Szczecinie, Dorota

Wieża Gocławska w Szczecinie

(4.4 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wieża Bismarcka w Szczecinie czyli inaczej Wieża Gocławska położona jest daleko od centrum Szczecina, na Zielonym Wzgórzu na Gocławiu. Przed wojną miejsce to nosiło nazwę Weinberg (Winna Góra) od winorośli uprawianych na jego zboczach.

Wzgórze stanowiło punkt widokowy i przed wojną dbano o to, aby nie porosło dziką zielenią. Wieża miała przeznaczenie widokowo-rekreacyjne, dlatego powstała tutaj również kawiarnia „Weinberg”, a na wzgórzu wyznaczono sieć alejek spacerowych. Przed wojną wzgórze Weinberg i wieża stanowiły bardzo atrakcyjne miejsce dla wypoczynku.Obecnie wzgórze porasta las i widokiem na miasto można by się delektować jedynie ze szczytu wieży. Sama jednak wieża nie jest niestety dostępna obecnie do zwiedzania dla turystów. Mimo to, jest uznawana za jeden z najciekawszych zabytków Szczecina. Robiąca duże wrażenie, betonowa, 25-metrowa Wieża Gocławska (przed II wojną światową Wieża Bismarcka). Kamień węgielny pod jej budowę wkopano w 1913 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się w roku 1921. Jest to najdroższa z blisko 250 wież wybudowanych na cześć Otto von Bismarcka na całym świecie.

Zbudowana na planie koła masywna konstrukcja z betonu licowana z zewnątrz wapieniem muszlowym, ma formę dwuczłonowego cylindra przykrytego kopułą. Na górze znajduje się galeria widokowa. Dwie kolumny przed wejściem podtrzymują trójkątny portal. Wewnątrz znajduje się okrągły hol, gdzie przed wojną stało popiersie Otto von Bismarcka. Do dziś zachowały się jedynie płaskorzeźby z herbem Bismarcka.W 2001 roku wieża została sprzedana prywatnemu inwestorowi, który obiecywał remont oraz lokal gastronomiczny, jednak tak się nie stało. W 2011 roku wieża została wystawiona na sprzedaż na eBay-u, jednak dotąd nie została sprzedana.

Wieża Gocławska (Bismarcka)
ul. Narciarska, SzczecinGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Szczecin noclegi

Szczecin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022