Przemyśl twierdza, fazi

Twierdza Przemyśl

(4.4 głosów: 36)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Twierdza Przemyśl to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, chętnie poznawana przez miłośników militariów i nie tylko. Forty twierdzy Przemyśl usiane są po całym mieście i okolicznych miejscowościach tworząc system pierścienia wewnętrznego (w mieście) oraz pierścienia zewnętrznego (okolice Przemyśla). Twierdza Przemyśl to dziedzictwo kultury a zarazem pomnik Bitwy Narodów 1914-15.

Historia Twierdzy Przemyśl

Twierdza na początku XX wieku była jedną z największych twierdz nowożytnych w Europie, a podczas I wojny światowej stała się miejscem krwawych walk. Zyskała nawet miano Verdun wschodniego frontu, nawiązując do francuskiej twierdzy Verdun.

Przemyśl fort łętownia, fazi
Przemyśl fort łętownia, fazi


Pierwsze szańce powstały tu w latach 1854-55, później forty artyleryjskie w latach 80-tych XIX wieku, forty pancerne z końca wieku i ostatecznie fortyfikacja polowa z lat 1914-15.

Co ciekawe, forty porozrzucane po okolicy, nie wchłonięte przez miasto zachowały swój krajobraz z czasów I wojny światowej - krajobraz pola bitwy. Dziś są to cisi świadkowie krwawych zdarzeń. Tajemnicze ciemne korytarze przyciągają licznie turystów, choć pozostają w różnym stanie, niektóre udostępniono do zwiedzania.

Przemyśl, fazi
Przemyśl, fazi

Wybrane forty Twierdzy Przemyśl

- Fort I Salis Soglio, 1881-83, Siedliska

- Fort II Jaksmanice, 1881-97, Jaksmanice- Fort III Łuczyce, 1881-87, Łuczyce

- Fort VIII Łętownia, 1880-87, Łętownia

- Fort Duńkowiczki, 1884-86, Duńkowiczki

- Fort XII Werner, 1881-87, Żurawica, Muzeum ul. Forteczna 20- Fort San Rideau, 1892-94, Bolestraszyce

- Fort XV Borek, 1892-1900, Siedliska

- Fort XVI Zniesienie, ul. Przemysława, koło Kopca Tatarskiego

- Fort VII 1/2 "Tarnawce" w Ostrowie

 Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Przemyśl noclegi

Przemyśl to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Przemyśl
Normalna
twierdze forty fortyfikacje
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

DominikPL
Polecam
Ludwik

Wczoraj zwiedziliśmy Fort VII 1/2 Tarnawce -Twierdzy Przemyśl.To wspaniała lekcja historii szczególnie dla młodszego pokolenia. Świetny przewodnik i cudowne miejsce.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022