Szlaki rowerowe w Sosnowcu

50°17'11" N
19°6'37" E
Śląskie
2016-02-01 10:16:21
m npm
Normalna
Zdjęcia (3)

1. Czerowny Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza
Trasa:
Sosnowiec Modrzejów - Ośrodek Rybaczówka - Sosnowiec Centrum wzdłuż rz. Brynica - Stary Sosnowiec (Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Stawiki”) - Sosnowiec Gilowice „Park Tysiąclecia”.Szlak oznaczony kolorem czerwonym, biegnący wzdłuż dawnej granicy, dlatego nazwano go szlakiem Dawnego Pogranicza. Szlak prowadzi z Sosnowca dzielnicy Modrzejów „Trójkąt Trzech Cesarzy” do Sosnowiec Milowice „Park Tysiąclecia”. Większa część trasy wiedzie terenami zielonymi. Długość trasy wynosi 10,7 km.

Opis trasy: szlak początek/koniec rozpoczyna się z miejsca znanego jako „Trójkąt Trzech Cesarzy” – w tym miejscu u zbiegu rzek Białej i Czarnej Przemszy, zbiegały się granice trzech zaborców Polski (Prus, Rosji i Austrio-Węgier). Jeszcze ok.90 lat temu Trójkąt Trzech Cesarzy był jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku i jednym z ważniejszych punktów w tej części Europy. Szlak prowadzi przez tereny zielone. Przejeżdżamy obok zabytkowego cmentarza żydowskiego „Kirkut w Modrzejowie”. Następnie kierujemy się w kierunku S-c Niwka do Ośrodka rekreacyjnego „Rybaczówka” położonego nad stawami w lesie. Szlak dalej prowadzi leśnymi ścieżkami, a następnie drogą polna równolegle do ul. Mikołajczyka. Przejeżdżamy mostkiem przez rz. Przemsza i docieramy do ul. Radocha, następnie ul. Ostrogórską za wiaduktem skręcamy w lewo. Szlak prowadzi nas wałem, wzdłuż rzeki Brynica. Mijamy Zalew „Stawiki”, stadion Ludowy „Zagłębia Sosnowiec” później dalej wzdłuż rzeki, kładką nad drogą szybkiego ruchu docieramy do parku Tysiąclecia w Sosnowcu Milowice.2. Zielony Szlak Rowerowy Czarnego Morza
Trasa:
Sosnowiec Kazimierz (park Kuronia dawniej Leśna) - Sosnowiec Porąbka - Sosnowiec kier. Osiedle Juliusz -Sosnowiec Dańdówka wzdłuż torów kolejowych - Sosnowiec Niwka - Sosnowiec Modrzejów „Trójkąt Trzech Cesarzy”.

Szlak oznaczony kolorem zielonym, biegnący przez historyczną przysiółkę Porąbki zwaną Czarnym Morzem czyli dawnej osada otoczona bagnami. Szlak ten łączy dwa szlaki : szlak Lasu Zagórskiego i szlak Dawnego Pogranicza. Trasa prowadzi w większości bocznymi asfaltowymi ulicami Sosnowca , ale również przez odcinek drogi polnej. Długość trasy wynosi 15 km.

Opis trasy: początek/koniec szlaku rozpoczyna się w Parku im. Kuronia znajdującego się w jednej z dzielnic Sosnowca – Kazimierz Górniczy. Park dawniej nazywany był „Park Leśna”. Park ten to doskonałe miejsce na wypoczynek, spacer. W parku znajduje się mini ZOO. Trasa szlaku biegnie ul. Fredrego, Broniewskiego oraz Reja obok kościoła pw. MB Częstochowskiej dalej ul. Wiejską przez dzielnicę S-c Porąbka a następnie ul. Łukaszewicza,. Przejeżdżając przez skrzyżowanie z ul. Wileńską skręcamy w lewo, i jedziemy polną drogą wzdłuż rz. Bobrek, a następnie obok torów kolejowych. Przejeżdżamy pod wiaduktem, szlak skręca w lewo w ul. Okulickiego a następnie jedziemy ul. Bronową, Kopalnianą skręcamy w lewo w ul. Szybową. Docieramy do Sosnowiec Bór kierujemy się do S-c Modrzejów wzdłuż rz. Biała Przemsza. Szlak za trasa S1 prowadzić będzie wałem wzdłuż rzeki. Docieramy do miejsca zwanego „Trójkątem Trzech Cesarzy” jak i również do miejsca gdzie początek i koniec ma szlak rowerowy dawnego pogranicza oznaczony na czerwono.

3. Niebieski Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego
Trasa:
Sosnowiec Zagórze ul Braci Mieroszewskich obok hali widowiskowej „DorJan” - Las Zagórski - Sosnowiec os. Czarne Morze - Sosnowiec Kazimierz Park im J. Kuronia.

Jeden z trzech obecnie dostępnych szlaków rowerowych na terenie Sosnowca. Szlak oznaczono kolorem niebieskim. Szlak prowadzi w większości przez las Zagórski dawniej Puszcza Pakosznica jest to niezwykle malowniczy zakątek Sosnowca. Długość trasy wynosi 5,3 km.Opis trasy: szlak początek i koniec ma w miejscu obok hali widowiskowej „DorJan” przy ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu Zagórze. Szlak większości prowadzi przez malowniczy las, polnymi drogami. Oznakowania szlaku prowadza nas początek ul. Modrzewiową, następnie obok garaży gdzie wjeżdżamy w las Zagórski. Na trzeciej przecince skręcamy w prawo, jedziemy do końca a następnie w lewo i za moment w prawo. Po przejechani przez Rów Mortimerowski skręcamy w lewo pod wiadukt trasy S1 a za wiaduktem szlak skręca w lewo i na pierwszym odbici w prawo skręcamy w tę polną drogę. Docieramy do os. Czarne Morze jedziemy ul. Nową. Gdyby ktoś się pogubił śmiało może jechac tą ulicą do końca a następnie ul. Fredy również dojedzie do Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu Kazimierz.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: