"Szlak Emmy i Marcela - Industrialne Atrakcje Radlina" to ścieżka edukacyjna poprowadzona wzdłuż miejsc związanych z historią górnictwa w tym przemysłowym mieście. To kolebka przemysłu węglowego ziemi rybnickiej, która kryje w sobie mnóstwo ciekawych i zapomnianych miejsc i historii.
Szlak Emmy i Marcela to w sumie 17 miejsc na terenie Radlina, w większości symbolizujących byłe kopalnie, szyby, w tym również bieda-szyby. Z drugiej strony to miejsca z górnictwem i historią górniczego Radlina związane nierozerwalnie, choć nie są wprost miejscami dawnych zakładów przemysłowych.
Atrakcje na szlaku
- Szyb Hansa - projektu najwybitniejszego architekta europejskiego przełomu XIX i XX wieku: Hansa Poelziga
- Zabytkowe osiedle robotnicze "Kolonia Emma"
- Zakłady "Marcel" (kopalnia) i "Radlin" (koksownia) - działają do dziś
- Park miejski poświęcony pamieci wybitnego działacza niepodległościowego z Radlina, Leopolda Zarzeckiego
- "Sokolnia", kuźnia gimnastycznych talentów Śląska (m.in. Leszka Blanika), późniejszy ośrodek przygotowań olimpijskich, dziś siedziba Klubu Gimnastycznego "Radlin"
- Tereny dawnego Szybu Sylwester, który stanowił początek wydobycia górniczego na terenach Rybnika i Radlina. Obecnie w tym miejscu znajduje się tężnia solankowa w Radlinie
- Szyb Reden: miejsce masowych mordów w czasie II wojny światowej, kiedy to niemieccy żołnierze wrzucali żywcem Ślązaków wgłąb nieczynnych górniczych szybów, dziś stoi tu pomnik pamięci ofiar
...i wiele, wiele innych ciekawych miejsc, które zaintrygują nie tylko miłośników turystyki industrialnej.
Więcej o szlaku: www.szlak.radlin.pl