Szlak Emmy i Marcela w Radlinie, Marek Gajda

Szlak Emmy i Marcela w Radlinie

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

"Szlak Emmy i Marcela - Industrialne Atrakcje Radlina" to ścieżka edukacyjna poprowadzona wzdłuż miejsc związanych z historią górnictwa w tym przemysłowym mieście. To kolebka przemysłu węglowego ziemi rybnickiej, która kryje w sobie mnóstwo ciekawych i zapomnianych miejsc i historii.

Szlak Emmy i Marcela to w sumie 17 miejsc na terenie Radlina, w większości symbolizujących byłe kopalnie, szyby, w tym również bieda-szyby. Z drugiej strony to miejsca z górnictwem i historią górniczego Radlina związane nierozerwalnie, choć nie są wprost miejscami dawnych zakładów przemysłowych.

Atrakcje na szlaku

- Szyb Hansa - projektu najwybitniejszego architekta europejskiego przełomu XIX i XX wieku: Hansa Poelziga- Zabytkowe osiedle robotnicze "Kolonia Emma"

- Zakłady "Marcel" (kopalnia) i "Radlin" (koksownia) - działają do dziś

- Park miejski poświęcony pamieci wybitnego działacza niepodległościowego z Radlina, Leopolda Zarzeckiego

- "Sokolnia", kuźnia gimnastycznych talentów Śląska (m.in. Leszka Blanika), późniejszy ośrodek przygotowań olimpijskich, dziś siedziba Klubu Gimnastycznego "Radlin"

- Tereny dawnego Szybu Sylwester, który stanowił początek wydobycia górniczego na terenach Rybnika i Radlina. Obecnie w tym miejscu znajduje się tężnia solankowa w Radlinie

- Szyb Reden: miejsce masowych mordów w czasie II wojny światowej, kiedy to niemieccy żołnierze wrzucali żywcem Ślązaków wgłąb nieczynnych górniczych szybów, dziś stoi tu pomnik pamięci ofiar

...i wiele, wiele innych ciekawych miejsc, które zaintrygują nie tylko miłośników turystyki industrialnej.
Więcej o szlaku: www.szlak.radlin.pl

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Normalna
szlaki zabytki techniki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022