Synagoga we Włodawie, Joanna

Synagoga we Włodawie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zespół synagogalny we Włodawie to kompleks trzech budynków, które kiedyś należały do włodawskiej gminy żydowskiej. Składa się z Wielkiej Synagogi, Małej Synagogi i Domu Pokahalnego. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, gdzie prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W Wielkiej Synagodze, zorganizowano wystawy związane z kulturą żydowską, w Małej Synagodze zaprezentowano eksponaty ukazujące wielokulturową historię miasta i etnografię regionu, w trzecim budynku są wystawy etnologiczne i egzotyczne.

Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1764-74 w miejscu wcześniejszej drewnianej synagogi. Część funduszy pochodziła od rodziny Czartoryskich, ówczesnych właścicieli Włodawy. Pierwotnie była jednokondygnacyjna, w drugiej połowie XIX wieku dobudowano drugą kondygnację nad przedsionkiem i dwa narożne alkierze. Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana i przeznaczona na magazyny. Od 1986 roku mieści się w niej muzeum.Budynek Wielkiej Synagogi jest murowany, orientowany, wzniesiony na rzucie prostokąta w stylu późnobarokowym. Do głównej bryły budynku przylegają dwie parterowe przybudówki, pierwotnie mieszczące babińce, zwieńczone grzebieniastą attyką. Wewnątrz sali męskiej znajduje się neobarokowy aron ha-kodesz, czyli szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów Tory. Jest to jedyny zachowany element wyposażenia.

Mała Synagoga pochodzi z końca XVIII wieku. Od początku pełniła dwie funkcje - była domem modlitwy oraz miejscem studiów Tory i ksiąg talmudycznych. Nie była budynkiem reprezentacyjnym, ale miała skromny wygląd zewnętrzny i prosty układ wnętrza.

Dom Pokahalny z 1928 roku pełnił funkcję administracyjną kahału, czyli gminy żydowskiej. Mieściła się tu biblioteka oraz siedziba niektórych włodawskich organizacji i stowarzyszeń żydowskich.

Adres

Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie
ul. Czerwonego Krzyża 7, Włodawa
www.muzeumwlodawa.pl

GPS: 51°32'41N, 23°33'12E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022