Synagoga we Włodawie, Joanna

Synagoga we Włodawie

(5 głosów: 1)

Zespół synagogalny we Włodawie to kompleks trzech budynków, które kiedyś należały do włodawskiej gminy żydowskiej. Składa się z Wielkiej Synagogi, Małej Synagogi i Domu Pokahalnego. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, gdzie prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W Wielkiej Synagodze, zorganizowano wystawy związane z kulturą żydowską, w Małej Synagodze zaprezentowano eksponaty ukazujące wielokulturową historię miasta i etnografię regionu, w trzecim budynku są wystawy etnologiczne i egzotyczne.Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1764-74 w miejscu wcześniejszej drewnianej synagogi. Część funduszy pochodziła od rodziny Czartoryskich, ówczesnych właścicieli Włodawy. Pierwotnie była jednokondygnacyjna, w drugiej połowie XIX wieku dobudowano drugą kondygnację nad przedsionkiem i dwa narożne alkierze. Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana i przeznaczona na magazyny. Od 1986 roku mieści się w niej muzeum.

Budynek Wielkiej Synagogi jest murowany, orientowany, wzniesiony na rzucie prostokąta w stylu późnobarokowym. Do głównej bryły budynku przylegają dwie parterowe przybudówki, pierwotnie mieszczące babińce, zwieńczone grzebieniastą attyką. Wewnątrz sali męskiej znajduje się neobarokowy aron ha-kodesz, czyli szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów Tory. Jest to jedyny zachowany element wyposażenia.Mała Synagoga pochodzi z końca XVIII wieku. Od początku pełniła dwie funkcje - była domem modlitwy oraz miejscem studiów Tory i ksiąg talmudycznych. Nie była budynkiem reprezentacyjnym, ale miała skromny wygląd zewnętrzny i prosty układ wnętrza.

Dom Pokahalny z 1928 roku pełnił funkcję administracyjną kahału, czyli gminy żydowskiej. Mieściła się tu biblioteka oraz siedziba niektórych włodawskich organizacji i stowarzyszeń żydowskich.Adres

Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie
ul. Czerwonego Krzyża 7, Włodawa
www.muzeumwlodawa.pl

GPS: 51°32'41N, 23°33'12E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
synagogi zabytki
51°32'41N, 23°33'12E
22 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację