Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie
ul. Czerwonego Krzyża 7, Włodawa
www.muzeumwlodawa.pl

51°32'41" N, 23°33'12" E

Zespół synagogalny we Włodawie to kompleks trzech budynków, które kiedyś należały do włodawskiej gminy żydowskiej. Składa się z Wielkiej Synagogi, Małej Synagogi i Domu Pokahalnego. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, gdzie prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W Wielkiej Synagodze, zorganizowano wystawy związane z kulturą żydowską, w Małej Synagodze zaprezentowano eksponaty ukazujące wielokulturową historię miasta i etnografię regionu, w trzecim budynku są wystawy etnologiczne i egzotyczne.Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1764-74 w miejscu wcześniejszej drewnianej synagogi. Część funduszy pochodziła od rodziny Czartoryskich, ówczesnych właścicieli Włodawy. Pierwotnie była jednokondygnacyjna, w drugiej połowie XIX wieku dobudowano drugą kondygnację nad przedsionkiem i dwa narożne alkierze. Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana i przeznaczona na magazyny. Od 1986 roku mieści się w niej muzeum.

Budynek Wielkiej Synagogi jest murowany, orientowany, wzniesiony na rzucie prostokąta w stylu późnobarokowym. Do głównej bryły budynku przylegają dwie parterowe przybudówki, pierwotnie mieszczące babińce, zwieńczone grzebieniastą attyką. Wewnątrz sali męskiej znajduje się neobarokowy aron ha-kodesz, czyli szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów Tory. Jest to jedyny zachowany element wyposażenia.

Mała Synagoga pochodzi z końca XVIII wieku. Od początku pełniła dwie funkcje - była domem modlitwy oraz miejscem studiów Tory i ksiąg talmudycznych. Nie była budynkiem reprezentacyjnym, ale miała skromny wygląd zewnętrzny i prosty układ wnętrza.Dom Pokahalny z 1928 roku pełnił funkcję administracyjną kahału, czyli gminy żydowskiej. Mieściła się tu biblioteka oraz siedziba niektórych włodawskich organizacji i stowarzyszeń żydowskich.

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021