Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°0'48" N, 20°59'23" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Skwer z ruinami synagogi w Tarnowie to miejsce historyczne. Synagoga w Tarnowie znajdowała się przy ulicy Żydowskiej i została zbudowana w XVII wieku, na miejscu dawnej drewnianej, prawdopodobnie istniejącej już 100 lat wcześniej. Dawniej Tarnów był miastem wielonarodowościowym, Żydzi stanowili w nim sporą cześć mieszkańców.Niestety podczas II wojny światowej, 8 listopada 1939 roku hitlerowcy w ramach kampanii antysemickiej spalili synagogę, a dodatkowo w 1941 roku jej pozostałości wysadzono w powietrze i prawie całkowicie rozebrano jej mury.

Skwer Synagogi w Tarnowie
Skwer Synagogi w Tarnowie


Bima w Tarnowie

Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie murowana bima w stanie trwałej ruiny. W 1987 roku została przykryta dachem, aby uchronić ja przed dalszymi zniszczeniami. Kolejna renowacja bimy miała miejsce w 2006 roku. Podczas prac dokonano ciekawego odkrycia, w murze znaleziono monetę – szeląg litewski Jana Kazimierza z lat 60-tych XVI wieku.

Obecnie pozostała cześć synagogi stoi na niewielkim placyku, niedaleko starego miasta. Ów placyk nazwano Skwerem Synagogi. Wokół stanęły liczne gabloty, przedstawiające dzieje ludności żydowskiej Tarnowa i okolic.

Ruiny Synagogi
Plac Rybny, ul. Żydowska, ul. Wąska, TarnówTarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020