Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Ruiny Synagogi
ul. Żydowska, ul. Wąska, Skwer Starej Synagogi, Tarnów

50°0'48" N, 20°59'23" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok

Bima w Tarnowie

Skwer Starej Synagogi z bimą czyli jedynym zachowanym do dziś fragmentem Starej Synagogi w Tarnowie to miejsce historyczne, a przy tym ładnie zrewitalizowane, z tablicami i gablotami. Synagoga w Tarnowie znajdowała się przy ulicy Żydowskiej i została zbudowana już w XVII wieku, na miejscu dawnej, drewnianej bożnicy. Przez wieki była to główna świątynia żydowska w mieście, bowiem Żydów mieszkało tutaj całkiem sporo. W 1939 roku Tarnów liczył 56 tys. mieszkańców, z czego aż 45 % stanowili Żydzi. To około 25 tys. osób.Niestety podczas II wojny światowej, a dokładniej 8 listopada 1939 roku hitlerowcy w ramach kampanii antysemickiej spalili synagogę tarnowską, a dodatkowo w 1941 roku jej pozostałości wysadzono w powietrze i prawie całkowicie rozebrano jej mury.

Skwer przy Bimie
Skwer przy Bimie

Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie murowana bima, która w 1987 roku została przykryta dachem, aby uchronić ją przed dalszym niszczeniem. Kolejna renowacja bimy miała miejsce w 2006 roku, kiedy dokonano ciekawego odkrycia, w murze odnaleziono monetę - szeląg litewski Jana Kazimierza z lat 60. XVI wieku.

Skwer przy Bimie Skwer przy Bimie Resztki synagogi w Tarnowie Skwer Synagogi w Tarnowie

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020