Tatry ze Świnicą w tle, Anna Piernikarczyk

Świnica (2301 m n.p.m.) to dominujący ponad sąsiednimi górami o ponad 100 m dwuwierzchołkowy szczyt w głównej grani Tatr Wysokich. Świnica znajduje się u zbiegu trzech dolin: Pięciu Stawów Polskich i Gąsienicowej w Polsce, oraz Cichej Doliny na Słowacji.

Świnica to doskonały punkt widokowy, ze szczytu roztacza się jedna z piękniejszych panoram w Polskich Tatrach, dlatego jest to atrakcyjny cel wypraw wielu turystów. Widać stąd m.in. szczyty znajdujące się na Orlej Perci - najbardziej malowniczym ale i najtrudniejszym szlaku w Polsce.

zejście w stronę Świnickiej Przeł.

Udokumentowane pierwsze wejście na Świnicę miało miejsce w 1867 roku, dokonane przez Macieja Sieczkę. Zimowe pierwsze wejście należy do Jerzego Maślanki w 1907 roku.

Przez główny wierzchołek Świnicy, dostępny dla wędrowców dzięki czerwonemu szlakowi turystycznemu, przebiega granica polsko-słowacka. Wschodnie oraz północne urwiska szczytu obfitują w drogi wspinaczkowe.

Dojście na Świnicę

- szlak czerwony, z Zawratu, 50 minut, w dół 40 minut

- szlak czerwony, ze Świnickiej Przełęczy, 45 minut, w dół 40 minut

Widok ze Świnicy na Dol. Cichą i Słowackie Tatry Zachodnie

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-28 na

Przepiękne widoki

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: