Stary Rynek w Łowiczu, Danusia

Stary Rynek w Łowiczu

(4 głosów: 33)

Stary Rynek jest najwyżej położonym miejscem w Łowiczu. Niegdyś znajdował się na suchej wyspie wśród bagien. Podobno pierwotnie na tym terenie znajdował się zameczek myśliwski, do którego książęta mazowieccy przyjeżdżali na polowania.Stare Miasto w tym miejscu było lokowane przez Jaroława Skotnickiego około 1358 roku. Odbywały się tu jarmarki, a potem Rynek stał się miejscem handlu zwierzętami.

Przy Rynku w Łowiczu powstawały różne  budowle. W XVII wieku zwracała na nim uwagę kolegiata, szkoła kolegiacka, seminarium dla misjonarzy Michała Radziejowskiego. W 1790 roku Tadeusz Kościuszko na Rynku dokonał lustracji 9 Regimentu Pieszego Koronnego.Przez łowicki Rynek przewinęli się także inni sławni ludzie - cesarz pruski Fryderyk Wilhelm, cesarz francuski Napoleon Bonaparte, w kolegiacie wystawiono zmarłego Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku generał Haller na Rynku dokonał przeglądu 20 Pułku Hallerczyków. Podczas I wojny światowej Stary Rynek nazywany był Placem Cesarza Wilhelma. Podczas II wojny światowej większa część zabudowań Rynku oraz nawierzchnia została zniszczona, a w 1947roku dokonano jego renowacji.

Obecnie do najciekawszych budowli znajdujących się przy Starym Rynku należą: Ratusz, gmach pomisjonarski - obecnie siedziba Muzeum, Brama Prymasowska, Kustodia, Dziekania, Kanonie, Kuria Wikariuszy, Bazylika Katedralna i kościół pijarów oraz szereg zabytkowych kamienic.Stary Rynek
Łowicz

Łowicz noclegi

Łowicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łowicz
Rynki, place i deptaki
Ważna
rynki
52°6'28N, 19°56'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Południowa Hania
spodziewałam się czegoś znacznie ładniejszego...
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021