Stary Rynek w Łowiczu, Danusia

Stary Rynek w Łowiczu

(4 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stary Rynek jest najwyżej położonym miejscem w Łowiczu. Niegdyś znajdował się na suchej wyspie wśród bagien. Podobno pierwotnie na tym terenie znajdował się zameczek myśliwski, do którego książęta mazowieccy przyjeżdżali na polowania.

Stare Miasto w tym miejscu było lokowane przez Jaroława Skotnickiego około 1358 roku. Odbywały się tu jarmarki, a potem Rynek stał się miejscem handlu zwierzętami.Przy Rynku w Łowiczu powstawały różne  budowle. W XVII wieku zwracała na nim uwagę kolegiata, szkoła kolegiacka, seminarium dla misjonarzy Michała Radziejowskiego. W 1790 roku Tadeusz Kościuszko na Rynku dokonał lustracji 9 Regimentu Pieszego Koronnego.

Przez łowicki Rynek przewinęli się także inni sławni ludzie - cesarz pruski Fryderyk Wilhelm, cesarz francuski Napoleon Bonaparte, w kolegiacie wystawiono zmarłego Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku generał Haller na Rynku dokonał przeglądu 20 Pułku Hallerczyków. Podczas I wojny światowej Stary Rynek nazywany był Placem Cesarza Wilhelma. Podczas II wojny światowej większa część zabudowań Rynku oraz nawierzchnia została zniszczona, a w 1947roku dokonano jego renowacji.

Obecnie do najciekawszych budowli znajdujących się przy Starym Rynku należą: Ratusz, gmach pomisjonarski - obecnie siedziba Muzeum, Brama Prymasowska, Kustodia, Dziekania, Kanonie, Kuria Wikariuszy, Bazylika Katedralna i kościół pijarów oraz szereg zabytkowych kamienic.

Stary Rynek
ŁowiczŁowicz noclegi

Łowicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Południowa Hania
spodziewałam się czegoś znacznie ładniejszego...
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022