Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Stary Rynek w Łowiczu, Danusia

Stary Rynek w Łowiczu

(4 głosów: 32)

Stary Rynek jest najwyżej położonym miejscem w Łowiczu. Niegdyś znajdował się na suchej wyspie wśród bagien. Podobno pierwotnie na tym terenie znajdował się zameczek myśliwski, do którego książęta mazowieccy przyjeżdżali na polowania.Stare Miasto w tym miejscu było lokowane przez Jaroława Skotnickiego około 1358 roku. Odbywały się tu jarmarki, a potem Rynek stał się miejscem handlu zwierzętami.

Przy Rynku w Łowiczu powstawały różne  budowle. W XVII wieku zwracała na nim uwagę kolegiata, szkoła kolegiacka, seminarium dla misjonarzy Michała Radziejowskiego. W 1790 roku Tadeusz Kościuszko na Rynku dokonał lustracji 9 Regimentu Pieszego Koronnego.Przez łowicki Rynek przewinęli się także inni sławni ludzie - cesarz pruski Fryderyk Wilhelm, cesarz francuski Napoleon Bonaparte, w kolegiacie wystawiono zmarłego Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku generał Haller na Rynku dokonał przeglądu 20 Pułku Hallerczyków. Podczas I wojny światowej Stary Rynek nazywany był Placem Cesarza Wilhelma. Podczas II wojny światowej większa część zabudowań Rynku oraz nawierzchnia została zniszczona, a w 1947roku dokonano jego renowacji.

Obecnie do najciekawszych budowli znajdujących się przy Starym Rynku należą: Ratusz, gmach pomisjonarski - obecnie siedziba Muzeum, Brama Prymasowska, Kustodia, Dziekania, Kanonie, Kuria Wikariuszy, Bazylika Katedralna i kościół pijarów oraz szereg zabytkowych kamienic.Stary Rynek
Łowicz

Łowicz noclegi

Łowicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łowicz
Rynki, place i deptaki
Ważna
rynki
52°6'28N, 19°56'41E
29 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację