Starorobociański Wierch w Tatrach

49°11'59" N
19°49'11" E
Małopolskie
2015-10-03 01:36:51
m npm
Normalna
Zdjęcia (1)

Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, o wysokości 2172 m n.p.m., dawniej nazywany Klinem i Wysokim Wierchem. Położony jest on w głównej grani Tatr i znajduje się na granicy polsko-słowackiej.Na Starorobociański Wierch prowadzi szlak zielony wiodący przez Ornak oraz czarny szlak z Doliny Starorobociańskiej. Te dwa szlaki łączą się w zielony na Siwy Zwornik, potem granią wędrujemy czerwonym. Można również dotrzeć na szczyt od strony Trzydniowiańskiego i Kończystego Wierchu.

Podejście na szczyt odbywa się bez znaczących trudności, choć trzeba mieć kondycję, gdyż podejście jest dość strome i żwirowe. Zbocza nad Doliną Starorobociańską wznoszą się na wysokość 500 metrów i są podcięte stromym urwiskiem. Ze stromych szczytów schodzą jedne z najpotężniejszych lawin w Tatrach.Ze szczytu Starorobociańskiego Wierchu podziwiać można panoramę na całe zbocze Ornaku, Dolinę Starorobociańską, Bystrą i Błyszcz oraz na Słowację, bardzo ładny widok na Raczkowe Stawy. Polska nazwa szczytu wzięła się z dawnej Hali Stara Robota (nieczynne wyrobiska, w których wydobywano rudy żelaza). Jako pierwszy szczyt zdobył w 1813 roku Goran Wahlenberg.

Starorobociański Wierch
Szlak zielony, szlak czerwony, Tatry Zachodnie

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-09-19 20:02:32

Zsobyliśmy w tym roku,wraz żoną i 11 letnim synem,podchodziliśmy czarnym szlakiem.Początek trochę lasem ale czym wyżej tym co raz piękniejsze widoki.Samo podejście na Stary trochę męczące ale widoki na szczyie cudo,schodziliśmy na Kończysty i Trzydniowiańsi do Chochołowskiej.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: